Suplementy diety na łagodny przerost gruczołu krokowego (BPH)

Bardzo często rośliny, które pomagają w leczeniu raka, mają również zastosowanie w terapii łagodnego przerostu gruczołu krokowego.

Artykuł na: 6-9 minut

Beta-sitosterol

To jeden z kilku steroli roślinnych - podobnych do cholesterolu związków chemicznych zawartych w większych ilościach w otrębach ryżowych, kiełkach pszenicy, soi, oleju kukurydzianym, orzechach ziemnych, awokado, pestkach dyni, owocach nerkowca, palmie sabałowej i śliwie afrykańskiej. Hamuje on 5-alfa-reduktazę, enzym związany z łagodnym przerostem prostaty, i ma właściwości przeciwzapalne.

Badania wykazują, że przyjmowanie preparatów z beta-sitosterolem może złagodzić objawy schorzenia ze strony układu moczowego oraz poprawić jakość życia pacjentów1.

Sugerowana dawka: 60 do 130 mg na dobę.

Cynk

Występuje w wysokich stężeniach w prostacie2. Odgrywa istotną rolę jako część składowa płynu sterczowego oraz wpływa na zdrowy rozwój i prawidłowe funkcjonowanie gruczołu krokowego. Wyższa podaż cynku (ponad 23 mg) ma związek z niższym ryzykiem wystąpienia BPH3.

Jedno z badań wykazało znaczące obniżenie poziomu tego minerału w gruczole krokowym u mężczyzn z tym schorzeniem w porównaniu z normalną tkanką stercza4. Pokarmy zasobne w cynk to m.in. owoce morza, wołowina i inne czerwone mięsa, orzechy oraz rośliny strączkowe.

Sugerowana dawka: w ramach długoterminowego stosowania 25-30 mg na dobę, przyjmowanych z posiłkami.

Pycnogenol

Czyli opatentowana forma ekstraktu z kory francuskiej nadmorskiej sosny, zawiera kilka roślinnych związków chemicznych, w tym procyjanidyny, bioflawonoidy i kwas fenolowy, które mają szereg właściwości terapeutycznych, m.in. przeciwzapalnych.

W jednym z badań przyjmujący ten preparat mężczyźni, którzy postępowali dodatkowo według standardowego protokołu, obejmującego rutynowe ćwiczenia, nawadnianie i dietę niskocukrową z niską zawartością soli, zauważyli znaczące złagodzenie objawów łagodnego przerostu prostaty w porównaniu z tymi wykorzystującymi wyłącznie standardowy protokół albo zażywającymi leki zawierające finasteryd lub dutasteryd5.

Sugerowana dawka: 150 mg pycnogenolu na dobę (jednakże pacjenci leczeni przeciwzakrzepowo przed zastosowaniem tego suplementu diety powinni skonsultować się z lekarzem).

Śliwa afrykańska (Pygeum africanum)

Roślina ta ma w Afryce długą historię stosowania w leczeniu schorzeń układu moczowego. Substancje czynne w niej obecne obniżają poziom cholesterolu w obrębie prostaty i metabolitów przyczyniających się do jej przerostu. Śliwa afrykańska zawiera również sterole redukujące poziom związków prozapalnych i akumulację testosteronu w gruczole krokowym.

Przegląd 18 randomizowanych i kontrolowanych badań z udziałem ponad 1,5 tys. mężczyzn wykazał, że ci, którzy przyjmowali zawierające Pygenum africanum suplementy, mieli ponad 2-krotnie większe szanse na zminimalizowanie objawów łagodnego przerostu prostaty6.

Sugerowana dawka: 100-200 mg wystandaryzowanego ekstraktu (zawierającego zazwyczaj 14% triterpenów) na dobę.

Palma sabałowa

Około połowy niemieckich urologów woli w przypadku BPH przepisywać wyciągi roślinne niż leki7. Do mechanizmów, które prawdopodobnie odpowiadają za łagodzenie objawów łagodnego przerostu prostaty, należą: wpływ na konwersję testosteronu w DHT oraz wewnątrzkomórkowe wiązanie do obecnych w gruczole receptorów.

W przeglądzie 27 badań zgłoszono, że palma sabałowa to "skuteczna i dobrze tolerowana" opcja długoterminowego leczenia łagodnego przerostu gruczołu krokowego oraz łagodzenia objawów ze strony dolnych dróg moczowych8. W kolejnym przeglądzie, 21 randomizowanych i kontrolowanych prób, napisano, że roślina ta przynosiła podobną poprawę oceny symptomów ze strony układu moczowego jak lek finasteryd, ale powodowała mniej zdarzeń niepożądanych9.

Podobnie do innych terapii ziołowych bocznia piłkowana jest najskuteczniejsza w przypadku łagodnych do umiarkowanych objawów w początkowych stadiach BPH. Ok. 90% mężczyzn zauważa złagodzenie tych symptomów w ciągu pierwszych 4-6 tygodni.

Sugerowana dawka: 320 mg liposterolowego (rozpuszczalnego w tłuszczach) ekstraktu, wystandaryzowanego tak by zawierał 80% lub więcej kwasów tłuszczowych i steroli, na dobę.

Korzeń pokrzywy

Ta część rośliny o łacińskiej nazwie Urtica dioica wydaje się skutecznym lekiem w przypadku łagodnego przerostu prostaty. Dokładny sposób jej działania nie jest jasny, ale może mieć związek z hamowaniem wiązania białka o nazwie SHBG z receptorami w gruczole krokowym, konwersji testosteronu do estrogenów i przeciwzapalnym wpływem na tkankę gruczołu10.

W jednym z badań wykazano, że w grupie przyjmującej pokrzywę więcej panów (81%) zgłosiło złagodzenie objawów ze strony dolnych dróg moczowych. W grupie kontrolnej stosującej placebo było to tylko 16% pacjentów.

Ponadto u mężczyzn przyjmujących pokrzywę doszło do zmniejszenia objętości pozostającego po opróżnieniu pęcherza moczu. Zauważyli oni też niewielką redukcję rozmiaru prostaty11.

Sugerowana dawka: 120-600 mg na dobę

Wyciąg z pyłku żyta

Znany również jako życica, jest skuteczny w łagodzeniu objawów łagodnego przerostu prostaty, jak dowodzi literatura przedmiotu. Najnowsze badania wykazują, że Cernitin, dobrze przebadany rodzaj ekstraktu z pyłku żyta, reguluje substancje prozapalne, znane jako cytokiny, w komórkach prostaty i obniża poziom receptorów androgenowych12.

W jednym z nich, z udziałem mężczyzn z łagodnym przerostem stercza, odkryto, że suplementy łagodzą kilka objawów ze strony układu moczowego, w tym parcia naglące, bolesne lub utrudnione oddawanie moczu, nokturię (nocne wybudzanie w celu oddawania moczu), niepełne, opóźnione i długotrwałe opróżnianie pęcherza oraz wyciekanie moczu kroplami pod koniec mikcji.

Ogólna skuteczność kliniczna preparatu wyniosła 85% u 28 z 79 mężczyzn leczonych przez ponad rok nastąpiło zmniejszenie średniej wielkości prostaty13.

Sugerowana dawka: 126 mg 3 razy na dobę, do 500 mg na dobę.

Bibliografia
  • Cochrane Database Syst Rev, 2000; (2): CD001043; Lancet, 1995; 345: 1529-32; BJU Int, 1997; 80: 427-32
  • PLoS One, 2016; 11: e0165956
  • Am J Epidemiol, 2008; 167: 925-34
  • Indian J Urol, 2011; 27: 14-8
  • Minerva Med, 2018; 109: 280-4
  • Cochrane Database Syst Rev, 1998; (1): CD001044
  • N Engl J Med, 2006; 354: 557-66
  • BJU Int, 2018; 122: 1049-65
  • Cochrane Database Syst Rev, 2009; (2): CD001423
  • Phytomedicine, 2007; 14: 568-79
  • J Herb Pharmacother, 2005; 5: 1-11
  • Phytother Res, 2019; 33: 2457-64
  • Clin Ther, 1995; 17: 82-7
Autor publikacji:
Wczytaj więcej