Ludzki organizm nie może się bez niego obejść. Po 40-tce zacznij dbać o jego prawidłowy pozoim

Koenzym Q10 nie przestaje nas zaskakiwać, a kolejne badania dowodzą, że ludzki organizm nie może się bez niego obejść. Substancja ta nie tylko chroni nasze serce i układ krwionośny, ale także poprawia funkcje neurologiczne, zapobiega powikłaniom cukrzycy, dba o zdrowie nerek i pomaga utrzymać prawidłową gęstość kości, zapobiegając tym samym osteoporozie.

Artykuł na: 6-9 minut
Zdrowe zakupy

Koenzym Q10 to jeden z najbardziej popularnych suple­mentów diety, od wielu lat zalecany pacjentom z chorobami serca. W Japonii przepisują go nawet lekarze, jako istotny ele­ment terapii chorych z niewydolnością tego organu.

Najnow­sze badania wskazują, że koenzymu Q10 potrzebuje nie tylko nasze serce, ale cały organizm, a zwłaszcza kości, nerki i układ nerwowy. Substancja ta chroni nas także przed cukrzycą i jej powikłaniami oraz stanami zapalnymi.

Niestety wraz z wiekiem zdolność organizmu do wykorzysta­nia koenzymu Q10, pobranego z pokarmu, maleje. Dlatego warto po przekroczeniu 40-tki rozważyć sięgnięcie po suple­menty diety, zwłaszcza jeżeli dieta jest uboga w naturalne źró­dła tej substancji.

Koenzym Q10
Koenzym Q10 korzystnie wpływa na zdrowie m.in. układu sercowo-naczyniowego i nerwowego, metabolizm i kości. Niestety, wraz z wiekiem dochodzi do obniżenia poziomu tej cennej substancji w organizmie. Zmniejszają go także statyny, leki stosowane w celu normalizacji poziomu cho­lesterolu i trójglicerydów we krwi. Dlatego już po przekro­czeniu 40. roku życia zaleca się korektę diety i zwiększenie w niej udziału źródeł koenzymu Q10 lub przyjmowanie suplementów. Dzięki temu możemy zachować zdrowie i siły na długie lata.

Czym jest koenzym Q10 i jak działa?

Koenzym Q10 jest obecny w każdej komórce naszego ciała. Najwięcej znajdziemy go w generatorach energii, czyli orga­nellach komórkowych zwanych mitochondriami. Ponieważ poziom koenzymu Q10 ulega wraz z wiekiem obniżeniu, w ślad za tym osłabieniu ulegają szlaki wytwarzania energii w komórkach, co upośledza pracę narządów. Koenzym Q10 przenika do praktycznie wszystkich tkanek organizmu, może także przekraczać barierę krew-mózg.

Koenzym Q10 występuje pod dwiema postaciami: ubichi­nonu i ubichinolu. Ubichinon jest utlenioną formą koen­zymu Q10, występującą w większości suplementów diety. Po spożyciu musi on zostać przekształcony w organizmie do aktywnej postaci ubichinolu.

Ubichinol jest łatwiej się wchłania, dzięki czemu komórki mogą go natychmiast wyko­rzystać. U zdrowych, młodych osób ubichinol stanowi co najmniej 95% całego koenzymu Q10 w osoczu, podczas gdy u osób starszych, szczególnie tych z chorobami przewlekłymi, wzrasta odsetek utlenionej formy, czyli ubichinonu, a ilość ubichinol ulega zmniejszeniu.

Koenzym Q10 wspomaga serce

Lekarze przepisujący statyny, leki stosowane w celu obni­żenia poziomu cholesterolu, coraz częściej zalecają swoim pacjentom zwiększenie spożycia koenzymu Q10 w trak­cie leczenia. Powody są dwa: statyny zmniejszają poziom koenzymu Q10 w organizmie, a suplementacja może pomóc także w obniżeniu nasilenia niektórych skutków ubocznych przyjmowania statyn, takich jak bolesność mięśni i uszkodze­nie wątroby.

Ponadto koenzym Q10 wspiera zdrowie układu sercowo-naczyniowego. Badania wykazały, że u pacjen­tów leczonych statynami z powodu wysokiego poziomu cholesterolu, dodanie koenzymu Q10 (200 mg dziennie) w połączeniu z olejem rybnym (1560 mg EPA/465 mg DHA) znacząco obniża ciśnienie krwi, markery stanu zapalnego i poziom lipidów. 

Ponadto wykazano, że sam koenzym Q10 (120 mg dziennie) obniża poziom złego cholesterolu LDL o 6,5% i obniża ciśnienie krwi. Badania wykazały również, że koenzym Q10 może przynosić korzyści pacjentom cierpiącym na niewydolność serca – w kontrolowanym placebo badaniu pacjentów z niewydolnością serca, w grupie przyjmują­cej koenzym Q10 zaobserwowano poprawę wydolności wysiłkowej, zmniejszenie częstości występowania zdarzeń kardiologicznych i znaczące zmniejszenie ogólnej śmiertel­ności, związanej z chorobami serca.

W 2018 roku badacze analizowali także stan pacjentów wiele lat po suplementacji koenzymem Q10 i selenem. Odkryli, że 12 lat później w dal­szym ciągu mogli się oni poszczycić mniejszym ryzykiem zgonu z powodu chorób sercowo-naczyniowych.

SERCE

Koenzym Q10 korzystnie wpływa na pracę mózgu

Badania dowiodły, że koenzym Q10 korzystnie wpływa także na funkcjonowanie układu nerwowego i mózgu. Udowodniły to m.in. badania na szczurach, które wykazały, że u gryzoni narażonych na urazowe uszkodzenie mózgu koenzym Q10 zmniejszał zakres uszkodzeń komórek mózgowych.

Zaś modele udaru na gryzoniach pokazują, że koenzym Q10 zmniejsza uszkodzenia mózgu i obniża markery stresu oksy­dacyjnego, stanu zapalnego i śmierci komórek w dotkniętej udarem tkance.

Z wykorzystaniem zwierzęcych modeli cho­roby Parkinsona dowiedziono natomiast, że koenzym Q10 prowadzi do poprawy wyników testów behawioralnych i spowalnia postęp choroby, a w komórkowych i mysich modelach choroby Alzheimera stwierdzono, że koenzym Q10 poprawia pamięć i ogranicza uszkodzenia powodowane przez beta-amyloid – szkodliwe białko, odpowiedzialne za pogorszenie funkcjonowania mózgu w chorobie.

Przeprowadzono także badania z udziałem ochotników, których celem było określenie wpływu koenzymu Q10 na zdrowie mózgu. Na przykład badanie osób cierpiących na migrenę, które suplementowały koenzym Q10, wykazało poprawę kliniczną, w tym zmniejszenie częstotliwości, nasile­nia i czasu trwania migrenowych bólów głowy.

Mózg

Koenzym Q10 a zdrowie metaboliczne

Chociaż koenzym Q10 jest najbardziej znany ze swojego wpływu na wytwarzanie energii komórkowej i zdrowie serca, badania pokazują, że odgrywa on również rolę w utrzyma­niu zdrowia metabolicznego. U pacjentów z cukrzycą typu 2 stężenie ubichinolu w osoczu ulega często obniżeniu.

Dowody eksperymentalne i kliniczne sugerują, że w takich przypadkach suplementacja koenzymem Q10 pomaga poprawić poziom glukozy, metabolizm insuliny i tłuszczów.

Niedawny przegląd 14 różnych badań, w których wzięło udział blisko 700 osób z nadwagą lub otyłością i cukrzycą, wykazał, że suplementacja koenzymem Q10 obniża poziom trójglicerydów, glukozy, insu­liny na czczo i hemoglobiny A1c (hemoglobina glikowana – marker cukrzycy). Koenzym Q10 ma również korzystny wpływ na zdrowie metaboliczne i markery stanu zapalnego u osób cierpiących na choroby nerek, częste powikłanie cukrzycy.

Koenzym Q10 wzmacnia kości

Starzenie się często prowadzi do osteoporozy, czyli zmniej­szenia gęstości kości, co zwiększa ryzyko złamań – osteopo­roza jest główną przyczyną niepełnosprawności i śmierci osób starszych.

Zdrowe kości ulegają ciągłej przebudowie, która jest możliwa dzięki zachowaniu równowagi pomiędzy rozpadem kości a wzrostem nowej kości. Jeśli równowaga przechyla się w stronę większego rozpadu i mniejszego two­rzenia się nowej kości, kości stają się cienkie i kruche.

W badaniach przedklinicznych koenzym10 wykazał zdolność zapobiegania związanemu z wiekiem spadkowi gęstości kości poprzez absorpcji kości i jednoczesne pobudzanie two­rzenia tkanki kości oraz stymulowanie wzrostu osteoblastów, czyli komórek tworzących kości.

 

Naukowcy cały czas zgłębiają tajemnice koenzymu Q10. Naj­nowsze badania sugerują, że zwiększa on wrażliwość ludz­kich komórek glejaka wielopostaciowego (śmiertelna postać raka mózgu) na chemioterapię i radioterapię. Może także hamować aktywność niektórych komórek, związanych z roz­wojem raka trzustki. Stwierdzono również, że koenzym Q10 zmniejsza poziom markerów przewlekłego stanu zapalnego – wraz z wiekiem nasilają się stany zapalne, co przyczynia się do powstawania wielu chorób zwyrodnieniowych. Badania pokazują także, że koenzym Q10 zwiększa poziom hormonów, których stężenie ulega obniżeniu wraz z wiekiem, takich jak insulinopodobny czynnik wzrostu i zmniejsza ilość substancji, związanych z rozwoje stany zapalnego, takich jak białko C-reaktywne i czynnik martwicy nowotworów. To czyni go suplementem przeciwdziałającym starzeniu się i zmniej­szającym ryzyko rozwoju wielu chorób.

Najnowsze informacje ze świata nauki sugerują ponadto, że koenzym Q10 może łagodzić także objawy przemęczenia.

Konsultacja medyczna, dr Gary Gonzales

Copyright 2023. All rights reserved.
Reprinted with exclusive permission of Life Extension®
https://www.lifeextension.com/magazine/2019/ss/coq10-continues-to-impress

Autor publikacji:
Wczytaj więcej