Czy wada wzroku może się cofnąć?
Większość krótkowidzów może nieco zmniejszyć swoją wadę wzroku, a na pewno powstrzymać jej postęp i poprawić ostrość widzenia. Trzeba jedynie wprowadzić kilka zmian w stylu pracy i odżywianiu.
Ćwiczenia, które poniżej znajdziesz, pomogą osobom, których wada wzroku powstała na skutek rozleniwienia mięśni gałki ocznej oraz osłabienia akomodacji. Taki trening poprawia wzrok w 85% przypadków.
Trening oczu - pomocny przy wadzie wzroku
Ćwiczenia wykonuj w pozycji siedzącej, z wyprostowanymi plecami. Jeśli nosisz okulary, zdejmij je na czas treningu.
Każde ćwiczenie wykonuj powoli, w czasie 0,5-2 minut, staraj się nie ruszać głową. Między kolejnymi zamykaj oczy - mocno ściśnij powieki, potem rozluźnij.
- Na początku patrz raz w lewą, raz w prawą stronę. Zamknij oczy. Teraz spójrz raz w górę, a raz w dół. Zamknij oczy. Teraz skieruj wzrok w prawy górny róg pola widzenia, a następnie w lewy dolny róg pola widzenia.
- Zamknij oczy. Następnie spróbuj powoli kreślić okręgi wzrokiem. Znów zamknij oczy. Weź do ręki ołówek. Wyciągnij go przed siebie na wysokości ramion. Skup wzrok na ołówku i zacznij go przybliżać do czubka nosa, nie spuszczając go z oka. Znów zamknij oczy. Teraz spróbuj zobaczyć własne czoło. Zamknij oczy. Ustawiamy dwa przedmioty na granicy swojego ostrego widzenia - jeden bliżej, drugi dalej.
- Skup wzrok na przedmiocie bliżej Ciebie, by za chwilę i przenieść spojrzenie na przedmiot położony daleko. Powtórz to kilka razy. Teraz daj oczom odpocząć, zamknij je i rozluźnij na ok. minutę. Następnie zakryj ręką szczelnie prawe oko. Drugim śledź ruch metronomu albo wahadła. Możesz też poruszać palcem lub ołówkiem od lewej do prawej, aż do granic swojego pola widzenia. Po minucie powtórz ćwiczenie dla lewego oka.
- Gimnastykę oczu zakończ, robiąc palming. Oprzyj łokcie na blacie stołu, zakryj oczy dłońmi uformowanymi w łódeczki, tak aby między nimi a powiekami była wolna, ciemna przestrzeń. Palce dłoni powinny krzyżować się na czole, nad linią brwi. Zadbaj, by kark i plecy były utrzymane w jednej linii, nie pochylaj głowy do przodu. Mając otwarte oczy, oddychaj głęboko przez ok. 3 min. Staraj się patrzeć w tą ciemność, jak najdalej możesz. Następnie powoli zamknij powieki. Po upływie kolejnych 3 min powoli je otwórz.
Jeżeli pracujesz przy komputerze, co godzinę rób przerwę. Pomrugaj. Teraz stań przy oknie, skup wzrok na przedmiocie, który jest blisko ok. 10 cm. Następnie skieruj spojrzenie na przedmiot daleko za oknem. Powtórz tą czynność kilka razy
Dieta na lepszy wzrok
Dla oczu szczególnie ważne są produkty zawierające substancje hamujące powstawanie wolnych rodników.
Luteina chroni siatkówkę
gromadzi się w plamce żółtej i w soczewce. Działa jak filtr, zabezpieczając oko przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB. Substancja ta jest silnym przeciwutleniaczem, dzięki czemu chroni naczynia włosowate siatkówki i fotoreceptory plamki żółtej przed uszkodzeniami.
Na tym nie koniec: odpowiednia dawka luteiny może nawet o 30% zmniejszyć ryzyko rozwoju zaćmy! Jako że organizm człowieka nie wytwarza luteiny, musimy ją dostarczać z jedzeniem. Gdzie jest najwięcej luteiny? Znajdziesz ją w szpinaku, jarmużu, kapuście włoskiej, natce pietruszki, groszku zielonym, brokułach, papryce, dyni oraz jeżynach, malinach i nektarynkach. Możesz też przyjmować suplementy luteiny.
Witamina A dba o fotoreceptory siatkówki
jest silnym antyoksydantem zwalczającym wolne rodniki, które uszkadzają wzrok. Ma również ogromne znaczenie w prawidłowym funkcjonowaniu fotoreceptorów siatkówki oka, dzięki czemu dobrze widzimy o każdej porze dnia.
Beta-karoten zapobiega kurzej ślepocie
Niedobór beta-karotenu przyczynia się do niedowidzenia zmierzchowego, czyli tzw. kurzej ślepoty, zaś utrzymujący się deficyt tej substancji m.in. przyczynia się do rozwinięcia zespołu suchego oka oraz powstawania blizn rogówki. Gdzie występuje beta-karoten? Najwięcej znajdziemy go w marchwi, papryce, brokule, warzywach o ciemnych liściach, pomidorach i brzoskwiniach.
Witamina C zapobiega krwotokom w oku
Dzięki niej następuje synteza kolagenu, który jest odpowiedzialny za trwałość naczyń krwionośnych oka. Jeśli pojawia się jej niedobór, naczynia spojówki stają się kruche, a w konsekwencji następują krwotoki i wylewy uszkadzające wzrok. Znajdziesz ją w natce pietruszki, warzywach kapustnych, papryce, dzikiej róży, kiwi oraz cytrusach.
Witamina E poprawia szczelność błon komórkowych
wspomaga przyswajanie beta-karotenu przez ściany jelita cienkiego oraz poprawia szczelność błon komórkowych. Jest najsilniejszym witaminowym przeciwutleniaczem. Zapobiega utlenianiu witaminy A, neutralizuje wolne rodniki i hamuje tworzenie się toksycznych substancji - nadtlenków tłuszczowych, złego cholesterolu itp. uszkadzających naczynia krwionośne. Bogate w witaminę E są oleje roślinne.
Mikroelementy - cynk, selen i miedź zmniejszą ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej
Cynk zapobiega osłabieniu widzenia związanego z wiekiem. Bierze też udział w wytwarzaniu rodopsyny, dzięki której rozróżniamy odcienie szarości i widzimy po zmierzchu. Jego niedobór może prowadzić do krótkowzroczności. Cynk i selen zmniejszają ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej. Z kolei miedź poprawia trwałość naczyń krwionośnych oka przez wzmocnienie wiązań kolagenowych. Selen znajdziesz w rybach i owocach morza, pestkach dyni, cynk - w jajkach i pieczywie pełnoziarnistym, a miedź w awokado, orzechach i owocach morza.
Ryby chronią przed jaskrą
W diecie korzystnej dla oczu ważne są zwłaszcza ryby. Badania potwierdzają, że osoby, które spożywają je dwa razy w tygodniu, dużo rzadziej cierpią na zwyrodnienia plamki żółtej. Ryby morskie są bowiem bogatym źródłem tłuszczów z rodziny omega-3, a w szczególności kwasu dokozaheksaenowego (DHA), który w okresie płodowym buduje oko ludzkie. Kwasy omega-3 chronią również przed jaskrą, obniżając ciśnienie śródgałkowe.
Borówka amerykańska i czerwona regenerują oko
Nie zapominaj też o antocyjanach. Ich najcenniejszym źródłem są jagody, a zwłaszcza borówka amerykańska i borówka czernica, która zawiera aż 15 rodzajów tych związków chemicznych! Antocyjany zwalczają wolne rodniki i regenerują uszkodzone przez nie elementy oka. Uszczelniają naczynia krwionośne oka i dbaj o to, by gałka oczna była dobrze ukrwiona. Poprawiają wzrok krótkowidzów. Borówka działa też przeciwzapalnie i bakteriostatycznie, przez co skutecznie wspomagaja leczenie zapalenia spojówek. Naukowcy potwierdzają, że borówka amerykańska poprawia widzenia nocą.
Okłady z ziół na zmęczone oczy
Gdy odczuwasz zmęczenie oczu, połóż na powiekach okład ze świetlika łąkowego i rumianku szlachetnego. Świetlik zawiera glikozydy, kwasy kawowy i chlorogenowy oraz sporo miedzi i magnezu
Jak przygotować napar z świetlika łąkowego? Niewielką ilość suszu zalej wrzątkiem, gdy trochę przestygnie, zamocz w naparze waciki i przyłóż go na oczy.
Ziele świetlika łagodzi pieczenie i łzawienie oczu, zmniejsza też objawy zmęczenia spowodowanego pracą przy komputerze, długim oglądaniem telewizji lub czytaniem przy złym oświetleniu.
Okład możesz też zrobić z rumianku szlachetnego. Jego koszyczki kwiatowe są bogate w olejku eterycznego, witaminę C i flawonoidy.
Jak przygotować napar z rumianku? Zalej łyżeczkę koszyczków wrzątkiem, odczekaj kwadrans, następnie używaj do przemywania i okładów przy zmęczeniu wzroku i zapaleniu spojówek.
Pyłek pszczeli poprawi ostrość widzenia
W składzie chemicznym pyłku zidentyfikowano 250 składników chemicznych, wśród nich kwasy organiczne, witaminy, olejki eteryczne, tłuszcze, hormony oraz rutynę. Dzięki dużej zawartości ryboflawiny (witaminy B2) pyłek pszczeli wspaniale poprawia ostrość widzenia.
Przyjmuj pyłek pszczeli 3 razy dziennie na pół godziny przed jedzeniem, najlepiej zmieszaj go z miodem, serkiem, mlekiem, wodą lub sokiem owocowym.
Dokładnie przeżuj przed połknięciem. Kuracja powinna trwać nie dłużej niż 3 miesiące. Zalecane dawkowanie dla osoby dorosłej: 20 gram pyłku.
- www.doctoryourself.com
- www.nei.nih.gov
- www.blueberry.org
- www.ncbi.nlm.nih.gov
- www.pasieka.rostkowski.info