Przebarwienia na twarzy. 3 sposoby na usunięcie przebarwień

Przebarwienia na twarzy, jak ostuda czy plamy soczewicowate, to zawsze nieproszeni goście. Czasem wymagają konsultacji ze specjalistą, ale w wielu przypadkach skuteczna w walce z nimi jest także domowa pielęgnacja. Jak sobie radzić z przebarwieniami na twarzy? Od ogórka do peelingu chemicznego – wybierz metodę najlepszą dla siebie.

Artykuł na: 6-9 minut
Zdrowe zakupy

Domowa maseczka, mikrodermabrazja, a może wizyta u dermatologa? Przebarwień na twarzy możesz pozbyć się na wiele sposobów. Zanim jednak poddasz się zabiegom, upewnij się, że plamy na twarzy są niegroźne – niektóre choroby objawiają się właśnie przebarwieniami na twarzy.

Przebarwienia na twarzy - skąd się biorą?

Przebarwienia na twarzy mogą mieć różne podłoże. Do najczęstszych należą plamy wątrobowe (tzw. plamy soczewicowate starcze) i ostuda, czyli przebarwienia o podłożu hormonalnym, częściej dotykające kobiet. Wśród niegroźnych przebarwień warto też wspomnieć o piegach. Wszystkie one powstają w wyniku nieprawidłowej reakcji melanocytów – komórek odpowiedzialnych za ciemny kolor skóry, np. w postaci opalenizny i nie stanowią problemu innego niż estetyczny. Warto jednak zwrócić uwagę na inne możliwe przyczyny pojawienia się na twarzy ciemniejszych plam.

Ostuda - winne jest słońce

Zwana też melasmą, ostuda to miejscowe nabyte przebarwienie skóry twarzy i/lub przedramion powiązane z ekspozycją na słońce. Odpowiadają za nie melanocyty - te same komórki barwnikowe, które uaktywniają się w wyniku opalania, nadając skórze brązowy odcień. W przypadku ostudy jednak ich działanie jest niepożądane, a wśród jego przyczyn wymienia się:

 • zaburzenia hormonalne: nadczynność tarczycy, ciąża, menopauza,
 • przyjmowanie doustnych leków antykoncepcyjnych,
 • stosowanie innych leków, np. przeciwdrgawkowych,
 • czynniki genetyczne,
 • guz jajnika,
 • niektóre antybiotyki i inne leki zwiększające fotowrażliwość skóry,
 • niektóre perfumy i dezodoranty,
 • kosmetyki zawierające salicylany lub cytryniany1.
 • ostuda o nieznanym podłożu.

   
   

Ostuda zwykle przyjmuje postać plam umiejscowionych obustronnie, tj. na obu policzkach czy np. centralnie na czole lub nad górną wargą w sposób symetryczny. Co prawda przebarwienia na twarzy kojarzą się przede wszystkim z kobietami, jednak aż 10% osób doświadczających ostudy to mężczyźni. W tej grupie ostuda pojawia się zwykle w wyniku przyjmowania substancji pobudzających wytwarzanie testosteronu1. Występuje ona również, jednak rzadko, u osób z ciemną karnacją2.

Plamy wątrobowe pojawiają się z wiekiem

Plamy soczewicowate starcze, albo plamy wątrobowe, mają postać małych niewypukłych brązowych zmian umiejscowionych najczęściej na twarzy i wierzchniej stronie dłoni, ale też na barkach i ramionach. Ten problem dermatologiczny dotyczy przede wszystkich osób powyżej 50. r. życia, jednak młodsi przebywający długo na słońcu również mogą mieć plamy wątrobowe.
Tego typu zmiany z czasem rozrastają się i zlewają w większe plamy. Częściej dotykają osób o jasnej karnacji oraz tych, które doświadczyły kiedyś poparzenia słonecznego3.

Inne przyczyny przebarwień na twarzy

Inne możliwe przyczyny przebarwień na twarzy:

 • schorzenia genetyczne, w tym zespół LEOPARD,
 • niewydolność lub nadczynność kory nadnerczy,
 • choroby wątroby i nerek,
 • nowotwory,
 • niedobory witamin,
 • zaburzenia metaboliczne1.

Zanim więc podejmiesz się usuwania zmian na skórze, upewnij się, że nie kryje się za nimi żaden poważny problem zdrowotny.

Domowe maseczki na przebarwienia

Nie istnieje jednocześnie skuteczny i szybki sposób na przebarwienia na twarzy. Domowe maseczki oraz kremy z drogerii należy nakładać regularnie, natomiast zabieg kosmetyczny czy terapia u dermatologa nierzadko wymagają kilku wizyt, nim efekt okaże się zadowalający.

Domowe sposoby na przebarwienia na twarzy to przede wszystkim toniki i maseczki. Możesz wykonać je samodzielnie z:

 • świeżego ogórka: zetrzyj go na tarce i wyciśnij sok; przemywaj nim twarz 2 razy dziennie,
 • maślanki: do kilku łyżek maślanki (źródło kwasu mlekowego) dodaj trochę świeżo wyciśniętego soku z cytryny lub z pomidora (witamina C działa depigmentacyjnie); nałóż na twarz na ok. 20 minut, a potem spłucz pod bieżącą wodą; stosuj wieczorem.
 

Jeżeli zastanawiasz się, co jeszcze możesz w domu przygotować na przebarwienia na twarzy, sięgnij po ziołowe przepisy dra Różańskiego. Pamiętaj jednak, żeby nie stosować tych naturalnych leków bez konsultacji z lekarzem lub fitoterapeutą:

 • sok z liści żyworódki pierzastej (Kalanchoe pinnata): przemywaj twarz kilka razy dziennie.
 • macerat z żyworódki pierzastej: 1 część świeżego rozdrobnionego surowca zalej 3 częściami wody zdrojowej; odstaw na 8 godzin, przecedź. Przemywaj twarz kilka razy dziennie.

Sok i macerat można przechowywać w woreczkach na lód w zamrażarce4. Więcej przepisów na naturalne domowe kosmetyki znajdziesz tutaj.

Zabiegi kosmetyczne kontra przebarwienia

Również w salonach medycyny estetycznej wiedzą, jak pozbyć się przebarwień na twarzy. Wśród dostępnych metod warto wymienić:

 • peeling medyczny,
 • zabieg laserowy,
 • terapię intensywnym światłem pulsującym.

Kolejną możliwością jest peeling chemiczny - to ogólna nazwa na zabiegi z zastosowaniem różnego rodzaju kwasów (np. glikolowy, mlekowy) polegające na rozpuszczaniu kolejnych warstw naskórka w celu usunięcia niedoskonałości skóry.

Warto też wspomnieć o mikrodermabrazji, czyli peelingu za pomocą piasku korundowego, który jednak nie jest dla każdego. Jeżeli cierpisz na choroby dermatologiczne, masz trądzik lub twoja skóra jest wrażliwa, skorzystaj z innej opcji walki z przebarwieniami skóry.

Przebarwienia na twarzy - kosmetyki wybielające

W sprzedaży dostępnych jest wiele kremów rozjaśniających przebarwienia na twarzy. Ich skuteczność zależy od tego, jak głęboka jest barwa plam. W niektórych przypadkach poprawa będzie widoczna już po kilku tygodniach, w innych - dopiero po upływie miesięcy.
Wybierając takie kosmetyki kieruj się ich składem. Hydrochinon, kwas glikolowy czy kwas kojowy będą najlepsze. Pamiętaj, że niektóre produkty mogą powodować podrażnienie skóry3.

Możesz też udać się do specjalisty, żeby usunąć przebarwienia na twarzy. Dermatolog prawdopodobnie przepisze leki depigmentujące, fototerapię, laseroterapię czy wspomniany wcześniej peeling chemiczny. W przypadku ostudy powiązanej z ciążą lekarz zwykle odsuwa w czasie interwencję, jako że w wielu przypadkach zanika ona samoczynnie po rozwiązaniu. Podczas terapii kluczowe pozostaje stosowanie kosmetyków z filtrem promieniowania ultrafioletowego, które może zniwelować efekty leczenia2.

Jak zapobiegać przebarwieniom?

Dbaj o odpowiednią ochronę przed słońcem. W ciepłe, słoneczne dni stosuj kremy z SPF 50+. Nie tylko zmniejszają one ryzyko wystąpienia ostudy i plam wątrobowych, ale też wielu chorób dermatologicznych, z czerniakiem włącznie. Pamiętaj, żeby regularnie nakładać kolejną warstwę kremu, gdyż po jakimś czasie traci on swoje właściwości2,3.

Unikaj kosmetyków zawierających wyciąg z cytrusów lub z bergamoty. Zachowaj ostrożność przy fitoterapii dziurawcem czy nagietkiem. Jeżeli przyjmujesz leki przeciwcukrzycowe, moczopędne czy przeciwgrzybicze, porozmawiaj z lekarzem o prawdopodobieństwie wystąpienia przebarwień na skórze twarzy1.

Bibliografia
 • https://podyplomie.pl/dermatologia/29636,co-to-jest-ostuda
 • https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/170533,ostuda-melasma
 • https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/age-spots/symptoms-causes/syc-20355859
 • https://rozanski.li/2309/zywordka-pierzasta-bryophyllum-pinnatum-lamarck-oken-w-medycynie-ludowej/

 

Autor publikacji:
Julia Cember-Ogorzałek

"Uwielbiam dowiadywać się nowych rzeczy i uważam, że każdy człowiek ma ciekawą historię do opowiedzenia. Kiedy akurat nie piszę, spędzam czas z dzieckiem i świnkami morskimi, organizuję wirtualne bazarki na rzecz zwierząt lub wystawiam moje małżeństwo na próbę podczas sesji Monopoly." 

Zobacz więcej artykułów tego eksperta
Wczytaj więcej
Magazyn
O czym lekarze ci nie powiedzą
ma już 10 lat
Alicja Langsteiner
Alicja Langsteiner
Prezes i założycielka Spółki Langsteiner Sp. z o.o

W życiu i działalności biznesowej ważne są dla mnie te same wartości. Tworzenie rzeczy użytecznych, poprawiających zdrowie i komfort życia idą więc w parze ze wspieraniem rozwoju nauki. Jestem propagatorką holistycznego podejścia do zdrowia, wykorzystywania mądrości natury i siły nauki, w tworzeniu naszych produktów, suplementów diety i wyrobów medycznych. Jako laureaci licznych nagród, w tym Diamenty Forbes, Ambasador Polskiej Gospodarki czy Gazele Biznesu, cenimy współpracę z zaufanymi partnerami i odpowiedzialnymi mediami. Dlatego gościmy na łamach tego wydawnictwa.

Więcej
Ryszard Chęciński
Ryszard Chęciński
Prezes Gabinety Mumio Sp. z.o.o.

O czym lekarze Ci nie powiedzą?... na przestrzeni dziesięciolecia periodyku, okazuje się, że nie powiedzą Ci o wielu sprawach, możliwościach, lekach, sposobach, nadziejach wręcz.
W sposób jasny, przejrzysty, dostępny robi to za nich właśnie ten nasz miesięcznik. To na jego łamach dowiadujemy się, jak można z pominięciem medycyny konwencjonalnej postawić się na nogi, zapobiec schorzeniom czy nawet po prostu się uzdrowić. Skala źródeł, środków, ocen, podpowiedzi, adresów jest ogromna i z łatwością można dotrzeć zarówno
do wiarygodnych uzdrowicieli, jak i zdrowych suplementów diety, ziół czy sposobów uzdrawiania się samemu. Naszym zdaniem, może to i lepiej dla nas, że lekarze nie o wszystkim Ci powiedzą, a zrobi to dla nas dostępny, porządnie wydany i wiarygodny miesięcznik.

Więcej
Marcin Płoch
Marcin Płoch
Dyrektor ds. marketingu Xenico Pharma Sp. z o.o.

Żyjemy w czasach szerokiego dostępu do informacji, również do informacji o tym, jak najlepiej należy dbać o swoje zdrowie. Prewencja i profilaktyka to jest coś, co pozwala nam je jak najdłużej utrzymać w dobrej kondycji. W Xenico tworzymy wysokiej jakości, naturalne rozwiązania w oparciu o najnowsze doniesienia z całego świata. Od wielu już lat prezentujemy nasze produkty na łamach OCL. Mamy nadzieję na dobrą współpracę w kolejnych latach, w myśl wspólnie wyznawanej zasady – Twoje zdrowie w Twoich rękach.

Więcej
Marcin Fiedorowicz
Marcin Fiedorowicz
Dyrektor Operacyjny Herbal Pharmaceuticals

Doceniamy O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą za ich nieustępliwość w dążeniu do szerzenia wiedzy i za to, że wszystkie publikacje oraz informacje, na których bazuje pismo, są poparte rzetelnymi i zweryfikowanymi badaniami. To pokrewieństwo w podejściu do zdrowia i nauki sprawia, że nasza współpraca jest tak naturalna i trwała. Herbal Monasterium to kluczowa marka firmy Herbal Pharmaceuticals, która od lat szanuje tradycję stosowania naturalnych składników w celu promowania holistycznego podejścia do zdrowia. Oferujemy preparaty, które łączą w sobie mądrość tradycyjnego ziołolecznictwa z nowoczesnymi osiągnięciami medycyny. Nasza obietnica to dostarczenie produktów najwyższej jakości, które są nie tylko skuteczne, ale przede wszystkim bezpieczne, pozbawione zbędnych dodatków, konserwantów czy barwników. Sięgając po nasze produkty, dzięki określonej standaryzacji składników, otrzymuje się oczekiwaną skuteczność z wysokim poziomem bezpieczeństwa stosowania. Wyróżnia nas holistyczne podejście do zdrowia, które wykracza poza leczenie objawów i skupia się na pierwotnych przyczynach problemów zdrowotnych. Ponadto, kładziemy nacisk na etyczne praktyki i odpowiedzialność za środowisko. Herbal Monasterium to marka dla tych, którzy szukają naturalnych rozwiązań dla swojego zdrowia. Nasze produkty są odpowiedzią na potrzeby współczesnego Pacjenta, który chce łączyć tradycję z nowoczesnością.

Więcej
mgr farm. Aleksandra Mróz-Lubińska
mgr farm. Aleksandra Mróz-Lubińska
Prezes Zarządu Chemiczno-Farmaceutycznej Spółdzielni Pracy ESPEFA

Nasza współpraca zrodziła się na łamach tego prestiżowego czasopisma i trwa nadal, owocując udanymi kampaniami. 10 ostatnich lat to dla nas inspirująca podróż do innowacji i rozwoju. ESPEFA w tym czasie z sukcesem wprowadzała na rynek nowe produkty, które znalazły miejsce na łamach czasopisma, dzięki czemu mogliśmy dotrzeć z ważnymi informacjami do odbiorców. Wspólnie edukowaliśmy czytelników, umożliwiając im podejmowanie bardziej świadomych decyzji dotyczących opieki zdrowotnej.

Więcej
Beata Iwanicka
Beata Iwanicka
General Manager Kenay

Współpracę z redakcją O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą rozpoczęliśmy dokładnie 10 lat temu – zamieściliśmy reklamę już w drugim numerze pisma. Przez ten czas nasza firma rozrosła się i rozwinęła współpracę z najlepszymi zagranicznymi producentami renomowanych marek, z roku na rok poszerzając asortyment oraz kontynuując swoją misję propagowania zdrowego stylu życia i udowadniając, że zachowanie młodości i zdrowia przez długie lata – a co za tym idzie także poprawianie jakości codziennego życia – nie musi kojarzyć się z nieprzyjemnym obowiązkiem. Wiemy, jak ważne jest zdrowie dla każdego, dlatego kierując się tym przekonaniem, obserwujemy światowy rynek suplementów diety zarówno poprzez uczestniczenie w międzynarodowych targach, analizę fachowej literatury, jak i poprzez rozwijanie współpracy z partnerami na całym świecie. W ten sposób staramy się zapewnić naszym klientom dostęp do najnowszych, najciekawszych, ekologicznych suplementów diety oraz superfoods. W tych działaniach sekunduje nam redakcja O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą. Lata współpracy zawodowej zaowocowały również przyjacielskimi relacjami osobistymi.

Więcej
Marta Skolmowska
Marta Skolmowska
Właścicielka Centrum Ziołolecznictwa Wilcaccora w Łomiankach

Nasza współpraca z Redakcją O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą przyczyniła się niewątpliwie do poprawienia wiedzy Czytelników o naszych sztandarowych produktach, jakimi są zioła amazońskie, o ich zastosowaniu i skuteczności. Jako Centrum Ziołolecznictwa dokładamy wszelkich starań, aby nasze produkty były zawsze badane zarówno pod względem czystości, jak i skuteczności, dlatego staramy się podkreślać w artykułach, udostępnianych na łamach tego magazynu, jak ważna jest nasza współpraca z centrami naukowymi. Sądzimy, że dzięki naszej współpracy z gazetą rośnie w społeczeństwie świadomość, jak niezwykle ważna jest profilaktyka zdrowotna, gdyż łatwiej jest zapobiegać, niż leczyć, a lepiej jest zapobiegać środkami naturalnymi, aniżeli sztucznie wytworzonymi przez koncerny farmaceutyczne. Właśnie to propagowanie wśród Czytelników profilaktyki zdrowotnej uważamy za jedno z najważniejszych zadań, które magazyn O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą nam umożliwia, za co bardzo dziękujemy i mamy nadzieję na dalszą wieloletnią i owocną współpracę.

Więcej
Agnieszka Wójcik
Agnieszka Wójcik
Prezes Onkomed Sp. z o.o.

Onkomed Sp. z o.o. współpracuje z redakcją O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą od wielu lat w ramach reklamy naszych oliwek ozonowanych OZONELLA i potwierdzamy dużą skuteczność naszych reklam oraz oczekiwany odzew. Mimo ogromnego postępu medycyna konwencjonalna ma swoje ograniczenia, zostawiając przestrzeń dla niekonwencjonalnych, sięgających natury, metod walki z różnymi dolegliwościami. Te właśnie metody w sposób bardzo przystępny prezentowane są na łamach miesięcznika. Wielu z naszych klientów
to jego czytelnicy. W dzisiejszych czasach ludzie chcą wiedzieć więcej, żyć zdrowo i naturalnie, dlatego chętnie sięgają do natury mającej tak wiele do zaoferowania. Warto podkreślić, że miesięcznik stale ewoluuje, reaguje na zmieniające się potrzeby swoich odbiorców i nieustannie dąży do tego, aby czymś nowym, niespotykanym zaskoczyć swoich czytelników i tym samym sprawia, że ich rzesza ciągle rośnie. W ciągu 10 lat istnienia na rynku stał się inspiracją i kopalnią wiedzy dla wielu osób, poszukujących różnych ciekawych rozwiązań w dziedzinie zdrowego trybu życia.

Więcej
Nasze magazyny