Dna moczanowa - jak oczyścić organizm z kwasu moczowego?

Po wielu miesiącach testów stwierdzono u mnie dnę moczanową. Diagnoza ta dość mnie zaskoczyła, ponieważ nie mam nadwagi i nie piję alkoholu. Chciałbym się dowiedzieć czegoś więcej na temat przyczyn dny. Czy istnieją jakieś skuteczne, naturalne sposoby jej leczenia?

24 grudzień 2020
Artykuł na: 6-9 minut
Zdrowe zakupy

Dna moczanowa jest formą zapalenia stawów spowodowaną odkładaniem się kryształów kwasu moczowego, zazwyczaj wokół stawów, lecz także w innych tkankach. Układ odpornościowy atakuje kryształy za pomocą fagocytów (komórek żernych), a powstałe w tym procesie toksyczne produkty uboczne wywołują zapalenie stawów. Najczęściej atakowanym miejscem jest duży palec u stopy, lecz dna może także dotyczyć stawów skokowych, kolan, nadgarstków i dłoni. Klasycznymi objawami są zaczerwienienie, opuchlizna i ataki silnego bólu.

Kluczowymi czynnikami ryzyka dla dny moczanowej są alkohol i otyłość, lecz istnieje też kilka innych czynników wyzwalających, których możesz nie być świadomy.

Owoce morza

Wśród pokarmów zawierających puryny znajdują się owoce morza. Unikaj ich nadmiernego spożywania.

Wiadomo, że istotną rolę odgrywają pewne pokarmy bogate w puryny - związki chemiczne, które organizm przekształca w kwas moczowy. Są to m.in. podroby, owoce morza, groch, fasola, anchois, sardynki, szparagi i grzyby. Dieta w nie obfitująca może prowadzić do powstawania kryształów kwasu moczowego we krwi, co z kolei prowadzi do ich odkładania się w stawach, wywołując charakterystyczny dla dny moczanowej ból i stan zapalny.

Inne czynniki ryzyka to niektóre choroby i leki. Osoby cierpiące na nadciśnienie, cukrzycę, choroby nerek i toczeń są bardziej podatne na dnę, podobnie jak pacjenci regularnie przyjmujący diuretyki, regularnie stosujący niskie dawki aspiryny (1-2 g dziennie) i stosujący leki przypisywane zazwyczaj biorcom przeszczepów, takie jak cyklosporyna.

Często przeoczaną przyczyną dny mocznanowej jest zatrucie ołowiem; nerki mogą nie radzić sobie z usuwaniem nadmiaru ołowiu. Jeśli podejrzewasz, że tak może być w Twoim przypadku, zainteresuj się w jaki sposób oczyścić organizm z metali ciężkich metodami naturalnymi. Poniżej opisujemy kilka innych naturalnych metod leczenia dny, które również mogą Ci się przydać.

Jakich napojów unikać przy dnie moczanowej?

Picie alkoholu, zwłaszcza piwa, wydaje się podnosić ryzyko zachorowania na dnę moczanową, dlatego lepiej go unikać. Należy też jednak uważać na słodkie napoje bezalkoholowe, a nawet na soki owocowe i warzywne (te, które zawierają duże ilości fruktozy), ponieważ ich spożywanie również powiązano z dną moczanową.

Dieta bezpurynowa a dna moczanowa

Stosuj dietę ubogą w pokarmy zakwaszające, unikając jedzenia bogatego w puryny. W jednym z badań mężczyźni, którzy przeszli na dietę bezpurynową, znacząco obniżyli w ten sposób poziom kwasu moczowego w swojej krwi i to po upływie zaledwie kilku dni. Dieta taka może zapobiec wystąpieniu kolejnych ataków dny moczanowej. Pomocne może być także picie od sześciu do ośmiu szklanek wody dziennie, ponieważ w ten sposób rozcieńczysz kwas moczowy, obniżając jego stężenie we krwi.

Czereśnie

Jedzenie czereśni jest ludowym sposobem na dnę. Naukowcy z USA odkryli, że ryzyko wystąpienia ataku u pacjentów z dną, którzy do dwóch dni wcześniej jedli czereśnie, było o 35 % niższe w porównaniu z pacjentami, którzy czereśni nie jedli.

Wiśnie i czereśnie kontra dna moczanowa

Jedzenie czereśni - w ilościach od około 200 g do 0,5 kg dziennie - jest ludowym sposobem na dnę. Można nawet znaleźć pewne naukowe dowody na potwierdzenie jego skuteczności.

Naukowcy z USA odkryli, że ryzyko wystąpienia ataku u pacjentów z dną, którzy do dwóch dni wcześniej jedli czereśnie było o 35% niższe w porównaniu z pacjentami, którzy czereśni nie jedli. Jeśli nie przepadasz za tymi owocami, to pomóc Ci może również stosowanie suplementu zawierającego ekstrakt z czereśni.

Kolejnym ludowym remedium na dnę moczanową, szeroko stosowanym w Australii, jest sok z selera (lub nasiona selera).

Wypróbuj kwercetynę, jeśli cierpisz na dnę moczanową

Kwercetyna - flawonoid występujący w cebuli, kaparach, rzeżusze, kaszy gryczanej, jarmużu i koprze ogrodowym - zalecana jest niekiedy w leczeniu dny moczanowej.

W badaniach in vitro hamowała enzym biorący udział w rozwoju dny moczanowej, choć uzyskane wyniki mogą nie mieć przełożenia na ludzi. Bromelaina, enzym znajdujący się w ananasie, często stosowana jest wraz z kwercetyną w celu zwiększenia wchłaniania tego flawonoidu. Dawkowanie: 150-250 mg kwercetyny 3 razy dziennie (między posiłkami).

Suplementacja witaminy C w dnie moczanowej

Jak sugeruje jedno z badań, codzienne stosowanie witaminy C może być pomocne w zapobieganiu i leczeniu dny. Po dwóch miesiącach uczestnicy badania przyjmujący witaminę C zaobserwowali, że poziom kwasu moczowego w ich krwi znacznie spadł w porównaniu z poziomami obserwowanymi u osób przyjmujących placebo. Inne przydatne suplementy obejmują olej z ryb, witaminy z grupy B (zwłaszcza kwas foliowy) i witaminę E.

Dawkowanie: 500 mg witaminy C dziennie.

Akupunktura w terapii dny moczanowej

Jak wskazują niektóre dowody, warto wypróbować tę tradycyjną chińską technikę, oczywiście w połączeniu z dietą. Osoby poddające się przez miesiąc leczeniu akupunkturą miały znacznie niższy poziom kwasu moczowego i innych markerów dny moczanowej we krwi niż grupa kontrolna. Naukowcy stwierdzili, że akupunktura może nawet zapobiegać występującemu w przebiegu dny moczanowej uszkodzeniu nerek.

Stosuj zioła na ból w dnie moczanowej

Aby w naturalny sposób złagodzić ból, możesz wypróbować zioło o nazwie czarci pazur (Harpagophytum procumbens). Często zalecane jest ono w leczeniu dny w oparciu o dowody jego skuteczności w wielu formach zapalenia stawów i bólu pleców.

Homeopatia kontra dna moczanowa

W leczeniu różnych objawów dny moczanowej zwolennicy homeopatii zalecają powyższe preparaty. Zwyczajowa dawka wynosi od trzech do pięciu pigułek remedium 12X do 30C, przyjmowanych co godzinę do co czterech godzin, do ustąpienia objawów.

  • Aconite (tojad): w nagłym, palącym bólu i atakach po uderzeniu lub zranieniu.
  • Belladonna (atropina): w intensywnym, pulsującym bólu.
  • Bryonia (przestęp): przy bólu pogarszającym się pod wpływem ruchu, lecz ustępującym pod wpływem nacisku i ciepła.
  • Clochicum: szczególnie skuteczny, jeśli atakom towarzyszą mdłości.
  • Ledum (bagno): przy stawach pokrytych plamami, sinych i spuchniętych.

Bibliografia

  1. Arthritis Res Ther, 2006; 8 Suppl 1: S2
  2. Br J Rheumatol, 1987; 26: 303-6
  3. Toxicology, 1992; 73: 127-46
  4. Lancet, 2004; 363: 1277-81
  5. BMJ 2008; 336: 309-12
  6. Arthritis Rheum, 2012; 64: 4004-11
  7. Pharmacol Res Commun, 1985; 17: 831-9
  8. Arthritis Rheum, 2005; 52: 1843-7
  9. J Tradit Chin Med, 2004; 24: 185-7
  10. BMC Complement Altern Med, 2004; 4: 13
  11. Duke Center for Integrative Medicine. The Duke Encyclopedia of New Medicine. London: Rodale Books International, 2006
 
Wczytaj więcej
Nasze magazyny