7 kroków do usprawnienia układu oddechowego

Od sprawnego układu oddechowego zależą wszelkie procesy metaboliczne, samopoczucie, a nawet dłuższe życie - choćby dlatego warto o niego zadbać.

13 styczeń 2022
Artykuł na: 17-22 minuty
Zdrowe zakupy

W prawidłowo działającym układzie oddechowym płuca filtrują  ok. 11 tys. litrów powietrza dziennie. Tlen w nim zawarty jest bowiem niezbędny komórkom do rozłożenia glukozy i pozyskania w ten sposób energii. Każdego dnia wraz z wdychanym powietrzem do układu oddechowego trafi a ok. 25 dag zanieczyszczeń w postaci gazów, pyłków, dymu, drobin kurzu, drobnoustrojów i zarodników grzybów. Organizm unieszkodliwia je i wydala wraz ze śluzem i wydychanym powietrzem.

Osoby, które palą przez ponad 20 lat, mają w swoim organizmie ponad 6 kg "trującego brudu" pisze w swojej książce  "Czy można żyć 150 lat?" Michał Tombak.

Największym nieprzyjacielem płuc jest dym nikotynowy, który powoduje, że produkują one znacznie więcej śluzu niż zazwyczaj. Zawarte w nim toksyny uszkadzają działanie rzęsek, czego objawem staje się chroniczna chrypka. A to dopiero początek katastrofy. Drażniące działanie dymu sprawia, że organizm wysyła do boju leukocyty. Część z nich ginie w tkance płucnej, uwalniając elastynę. Ten enzym trawiący niszczy włókna sprężyste, dzięki którym możemy oddychać, i powoduje pękanie pęcherzyków płucnych. Skutkiem tego jest zmniejszenie wydolności oddechowej, a także 10-krotnie częstsze zachorowania na raka płuc1.

Wystarczy 10 wypalonych dziennie papierosów w ciągu 2 lat, by w organizmie palacza powstały dwukilowe złogi toksycznej smoły. Po 10 latach palenia ilość smoły zwiększa się do 4 kg.

Szkodliwe dla płuc może być również przyjmowanie leków kardiologicznych (inhibitory konwertazy angiotensyny, beta-blokery, amiodaron), przeciwnowotworowych cytostatyków oraz niesterydowych środków przeciwzapalnych (ibuprofen, ketoprofen)2. Jeśli toksyn jest zbyt wiele lub układ oddechowy jest niesprawny, to sprzyja rozwojowi kolagenowego włóknienia płuc, które z czasem może doprowadzić do rozedmy płuc, a nawet nowotworów. Pierwszymi symptomami tego stanu rzeczy są duszność i kaszel.


Jak w 7 krokach wspomóc układ oddechowy?

Krok 1: usuń zanieczyszczenia

By pozbyć się zanieczyszczeń, które zasysamy wraz z wdychanym powietrzem, organizm uruchamia odruch kasłania. Można go wspomóc, stosując zioła.

 • Eukaliptus zwiększa wydzielanie i lepkość śluzu. Ma działanie antyseptyczne, co hamuje rozwój bakterii i grzybów. Zawarty w nim cyneol jest naturalnym środkiem wykrztuśnym3.
 • Lobelia rozrzedza śluz oraz pomaga rozbić zatory w drogach oddechowych. Pobudza też nadnercza do produkcji adrenaliny, co skutkuje rozluźnieniem mięśni dróg oddechowych.
 • Oman wielki zawiera olejki eteryczne, śluzy i duże ilości inuliny, które działają wykrztuśnie.

Napar z omanu i dzikiej róży pomaga usunąć zanieczyszczenia

Składniki:
• łyżka korzenia omanu

• łyżka owoców dzikiej róży

• 600 ml wody

• miód

Sposób przygotowania:
Rozdrobnij do oddzielnych pojemników korzenie omanu i owoce dzikiej róży. Wsyp po dużej łyżce omanu i róży do garnka. Zalej je 600 ml wody. Doprowadź do wrzenia i gotuj przez 10-15 min. Przelej do termosu i pozostaw na 2-3 godz. Napój wspomaga rozrzedzenie i wydalanie plwocin (wywołuje kaszel) oraz chroni błonę śluzową dróg oddechowych przed zapaleniami i zakażeniami.

Dawkowanie:
Należy pić go zamiast herbaty w ilości 100-150 ml 3 razy dziennie przez 1-2 miesiące przed posiłkami w ściśle określonym czasie, zależnym od kwasowości soku żołądkowego (15 min przed posiłkiem przy obniżonej kwasowości soku żołądkowego, 30 min przed jedzeniem przy normalnym pH soku żołądkowego oraz 1,5 godz. przed przy zwiększonym pH). Na kilka godzin przed spożyciem trzeba dodać do niego odrobinę miodu.

Pieprz kajeński dzięki zawartej w nim kapsaicynie neutralizuje toksyczne związki tytoniowe i pomaga w ich usuwaniu z płuc, poprawia też ukrwienie tkanki płucnej. Szczególnie polecany osobom, które rzuciły palenie.

Imbir rozgrzewa płuca, rozrzedza śluz i pobudza jego wydzielanie. Przygotuj syrop imbirowy z dodatkiem kurkumy. Oczyści on płuca i zminimalizuje ryzyko zapaleń dróg oddechowych, w tym poważniejszych chorób, jak rak płuc.

Napar z cebuli, kurkumy i imbiru 

Składniki:

• 400 g cebuli

• 2 łyżeczki kurkumy

• kawałek świeżego imbiru wielkości kciuka (nie może być stary ani mielony)

• 400 g brązowego cukru

• 1 litr wody

Sposób przygotowania:

Zagotuj wodę razem z cukrem. Dodaj cebulę pociętą w ćwiartki i starty korzeń imbiru. Po zagotowaniu dodaj kurkumę i zmniejsz ogień do minimum. Gotuj, aż objętość mieszaniny zmniejszy się o połowę. Odcedź i przelej do słoika. Po ostygnięciu przechowuj w lodówce.

Dawkowanie:

4 łyżki stołowe dziennie: 2 rano na czczo i 2 wieczorem 2 godz. po kolacji4.

Krok 2: oczyszczanie

Michał Tombak zaleca je zwłaszcza nałogowym palaczom.

Sok i okład z czarnej rzepy na oczyszczenie

Umyte warzywo obierz ze skóry, pokrój na kawałki i przepuść przez sokowirówkę. Do otrzymanego soku dodaj łyżkę stołową miodu i pij na noc. Pozostały po odciśnięciu miąższ połóż na bawełnianą tkaninę i równomiernie ułóż na klatce piersiowej (omijając okolicę serca), przykryj ręcznikiem lub ciepłym kocem. Jeśli pieczenie będzie silne, zdejmij kompres. Później nasmaruj lekko klatkę piersiową olejem roślinnym.

Kompres z kapusty

Weź 4 liście białej kapusty (ich rozmiary powinny być takie, aby mogły przykryć płuca od strony pleców i klatki piersiowej), włóż do garnka i gotuj dokładnie 3 min od momentu zawrzenia wody. Następnie posmaruj klatkę piersiową i plecy smalcem. Przyłóż do niech po 2 liście. Owiń się ręcznikiem, załóż ciepłą koszulę i nakryj się ciepłym kocem. Kompres rób na noc, przez 3 kolejne dni. Po 2. okładzie z płuc zacznie schodzić flegma, pojawi się kaszel i zaczniesz się mocno pocić. Nie martw się tym, to naturalna konsekwencja kuracji.

Sosnowa żywica

Szklankę koziego mleka podgrzej na małym ogniu (nie doprowadzając do wrzenia), włóż do niej kawałeczek żywicy sosnowej, - tak ok. 1-1,5 cm. Mieszaj, dopóki się nie rozpuści, odstaw do przestygnięcia. Ciepłą pij na noc. Następnie natrzyj klatkę piersiową i plecy balsamem rozgrzewającym (pochodzenia roślinnego) i ciepło się ubierz5.

Krok 3: naucz się prawidłowo oddychać

Uznajemy je za najbardziej naturalną czynność na świecie. Wykonujemy bezwiednie w każdej chwili. Dlatego trudno nam uwierzyć, że możemy robić to źle. Tymczasem okazuje się, że mało kto z nas umie oddychać poprawnie. Specjaliści są zgodni: 9 na 10 osób oddycha za płytko, wykorzystując jedynie szczyty płuc. To zaś sprawia, że stale jesteśmy niedotlenieni. Bowiem to właśnie w dolnej części płuc wchłaniane jest 80% tlenu! By wyrównać braki, zaczynamy oddychać szybciej, to zaś sprawia, że czujemy się gorzej.

Tlen dostarczany jest małymi porcjami. Płuca zaczynają pracować bardziej intensywnie, ale tylko w swojej górnej części, co doprowadza do przedwczesnego zużycia komórek. Gdy oddychamy w ten sposób, część komórek płuc nie bierze w tym udziału - obszar ten określa się mianem martwej strefy. Jej obecność przekłada się na zmniejszenie wydolności płuc oraz słabsze dotlenienie organizmu.

Na szczęście możemy to zmienić. Wystarczy pójść w ślady dzieci i tak jak maluchy do 4. r.ż. oddychać przeponą6. Dzieci z czasem zatracają tę umiejętność, a szkoda, bo ma ona istotny wpływ na zdrowie. Ciągły głód tlenowy może stać się przyczyną chorób układu krwionośnego, serca, trzustki, nerek, wątroby oraz układu pokarmowego. By do tego nie dopuścić, naucz się oddychać przeponą.

W czasie prawidłowego wdechu przepona obniża się, robiąc miejsce napełnionym tlenem płucom. Podczas wydechu mięśnie brzucha unoszą ją, co ułatwia wypchnięcie powietrza z płuc.

Zdaniem rosyjskich specjalistów gdyby człowiek całe życie oddychał przeponą, to pozwoliłoby mu to zahamować proces starzenia o 30-40 lat i ustrzec się przed wieloma chorobami.

Krok 4: gimnastyka oddechowa - ćwiczenia na poprawę oddechu

Głębokie oddychanie uaktywnia bowiem układ odpornościowy, pobudza regenerację i samouzdrawianie organizmu, korzystnie wpływa też na wegetatywny układ nerwowy oraz reguluje wydzielanie hormonów i procesy przemiany materii. I co istotne, z każdym głębokim wydechem wyrzucasz toksyny. I to całkiem sporo, bo aż 70%. Ponadto gdy oddychamy świadomie, rozluźniają się mięśnie, ustępują napięcia i ujawniają się stłumione uczucia. To jeden z powodów, dla których psychoterapeuci tak chętnie wykorzystują w swojej pracy ćwiczenia oddechowe. Dlatego w trakcie detoksu warto poświęcić trochę czasu swoim płucom.

Płuca są elastyczne - rozszerzają się przy wdechu, zapadają przy wydechu. Przy spokojnym oddechu przepona schodzi w dół o ok. 2 cm, przy głębokim - ok. 8 cm. Dlatego tak ważne jest utrzymywanie wszystkich mięśni biorących udział w oddychaniu w sprawności. Ojciec Czesław Klimuszko radził, by co rano, zaraz po wstaniu z łóżka, stanąć w otwartym oknie i wykonać kilka głębokich oddechów7.

Policz ile razy bierzesz oddech w ciągu minuty.
40 oddechów na minutę – to oddech krańcowo płytki, może prowadzić do hiperwentylacji i omdlenia.
24 oddechy na minutę – świadczą, że prowadzisz siedzący tryb życia i oddychasz zbyt płytko. W czasie jednego wdechu dostarczasz organizmowi zaledwie 20% potrzebnego tlenu.
12 oddechów na minutę – to dobry wynik. Oznacza, że 50% potrzebnego powietrza dostaje się do płuc z każdym wdechem.
6 oddechów na minutę – taki wynik możliwy jest, gdy zatrudnisz do pracy przeponę. Wtedy też organizm otrzyma pełną dawkę tlenu.

Gimnastykę oddechową należy przeprowadzać rano przed jedzeniem i nie mniej niż w 3 godz. po spożyciu ostatniego posiłku wieczorem. Ćwiczenia należy wykonywać na świeżym powietrzu lub w dobrze przewietrzonym pomieszczeniu.

6 ćwiczeń wspomagających prawidłowe oddychanie

Ćwiczenie 1

 • Połóż się na plecach z nogami ugiętymi w kolanach, rozluźnij mięśnie, zamknij oczy.
 • Jedną rękę połóż na przeponie. Teraz powoli wciągnij powietrze przez nos, aż poczujesz, że ręka na brzuchu się unosi.
 • Staraj się przy tym wypełnić powietrzem dół płuc. Następnie wypełnij środkową część, wypinając do przodu dolne żebra i klatkę piersiową, a wreszcie górną część płuc, unosząc pierś razem z górnymi żebrami, lekko rozciągając ramiona.
 • Gdy już się tego nauczysz, połącz te 3 etapy w jeden powolny i ciągły wdech, podczas którego cała klatka piersiowa od góry do dołu się rozszerza i wypełnia powietrzem.
 • Zatrzymaj oddech na 2 s. Następnie wolno wydmuchuj powietrze ustami, dotąd aż ręka ułożona na przeponie opadnie.
 • Ćwicz tak przez ok. 5 min.

Ćwiczenie 2

 • Usiądź tak, by mieć wyprostowane plecy.
 • Palcami przytkaj lewą dziurkę nosa, a drugą wciągaj powietrze, licząc w myślach do 6.
 • Zatrzymaj oddech na 2-3 s.
 • W tym czasie zatkaj prawą dziurkę, a lewą wypuść powietrze, znów licząc do 6.
 • Odpocznij kilka sekund i powtórz jeszcze 5 razy.

Ćwiczenie 3

 • Wciągaj powietrze nosem przez 2 s,
 • następnie wstrzymaj oddech na 8 s i teraz wypuszczaj powietrze nosem, tak aby trwało to 4 s.
 • Pamiętaj! W oddychaniu zdrowotnym wdech jest 2 razy krótszy niż wydech, a pauza 4 razy dłuższa niż wdech.
 • Wykonuj przez 2 min rano i wieczorem.

Ćwiczenie 4

 • Na podbrzuszu połóż książkę,
 • zrób głęboki wdech, tak by książka się uniosła.
 • A teraz spróbuj wydmuchać powietrze, ale tak, by nadal pozostała w górze.
 • W czasie wydechu powoli mrucz, aż zabraknie Ci powietrza.
 • Ćwiczenie powtarzaj przez 5 min.

Ćwiczenie 5

Oddychanie oczyszczające płuca - stymuluje ośrodki oddechowe, odmładza i regeneruje komórki.

 • Zrób wdech przez nos  (trwający 2 s),
 • a następnie wstrzymaj oddech na 3 s, po czym wyciągnij wargi do przodu i wypuszczaj powietrze ustami cienką "strużką", przez 12 s.
 • Jeśli po tym czasie jeszcze go zostało, energicznie je wydmuchaj.
 • Wykonuj przez 2 min rano i wieczorem.

Ćwiczenie 6

Ta metoda jest wspaniałym masażem układu pokarmowego, jelit, jelita grubego, wątroby i trzustki.

 • Powoli wciągaj powietrze nosem, przy czym maksymalnie wypnij brzuch - jak balonik
 • następnie zrób pauzę 1-2 s i powoli wydychaj powietrze, starając się maksymalnie wciągnąć brzuch, i znów zrób pauzę 1-2 s.
 • Postaraj się, by wydech był 2 razy dłuższy niż wdech i zatrzymanie oddechu.
 • W pierwszym tygodniu wykonuj 10 powtórzeń, w drugim - 15, w trzecim - 20. Po miesiącu trenuj codziennie, robiąc 30-60 powtórzeń w zależności od samopoczucia5

Ćwiczenie 7

 • Wybierz się do parku lub na łąkę i poszukaj dmuchawców.
 • Teraz weź kwiat w dłoń i spróbuj go zdmuchnąć serią krótkich, przerywanych dmuchnięć, bez nabierania powietrza między nimi.
 • Powtórz 5 razy.

Warto wiedzieć, że prawidłowe oddychanie pomaga schudnąć. Dzieje się tak, bo proces oddychania i trawienia są ze sobą ściśle powiązane. Jeśli chcesz zrzucić nadmiarowe kilogramy, w ciągu dnia kilka razy zatrzymuj oddech na 30 s. Dzięki temu można schudnąć 2-4 kg w zaledwie 2 miesiące.

Krok 5: medytacja

Świadome oddychanie pomaga wyciszyć się i uwolnić od negatywnych emocji. W medytacji, tai-chi, a także jodze techniki oddechowe stanowią ważny element całego procesu. Najczęściej wykorzystują przy tym tor brzuszny, który sprawia, że oddech stopniowo się wydłuża, pogłębia i spowalnia. W jodze wdech dostarcza siły życiowej, wydech oczyszcza ciało z toksyn, a wstrzymanie oddechu powoduje rozprzestrzenienie się energii po ciele.

Krok 6: ruch

Podczas wysiłku fizycznego płuca zmuszone są do intensywniejszej pracy, co skutkuje pogłębieniem oddechu, a przez to zwiększeniem ich pojemności. Dlatego jak najczęściej wybieraj się na spacery, marsze z kijkami, wycieczki rowerowe albo pływaj8. Jeśli żadna z tych form Ci nie odpowiada, śpiewaj - to również doskonale dotleni organizm - albo… skop ogródek.

Krok 7: jedź nad morze

W czasie porannych spacerów nad jego brzegiem będziesz wdychać zawieszone w powietrzu drobinki wody morskiej oraz jod. Pobudzają one rzęski w oskrzelach do pracy, wspomagają usuwanie zalegającej wydzieliny i zanieczyszczeń.

Artykuł ukazał się pod nazwą "Uwolnij oddech" w wydaniu papierowym DETOKS.

 Bibliografia

 • www.europeanlung.org/assets/fi les/pl/publications/smoking-pl.pdf
 • https://goo.gl/cKSRSq
 • https://goo.gl/v94VQc
 • https://goo.gl/mR8qTY
 • https://goo.gl/F1vFCV
 • https://goo.gl/55KFFe
 • https://goo.gl/7D5YHS
 • https://goo.gl/9QB595
Artykuł należy do raportu
Płuca i choroby płuc
Zobacz cały raport
Wczytaj więcej
Może Cię zainteresować
Nasze magazyny