Bardzo często lekarze medycyny konwencjonalnej błędnie zakładają, że zmęczenie to sygnał ostrzegający przed depresją – zwłaszcza jeśli pacjent skarży się jedynie na niejasne, ale stałe znużenie. Jednakże zmęczenie jest zazwyczaj skutkiem złożonej konstelacji problemów fizycznych i emocjonalnych. Dlatego leczenie powinno się opierać na ocenie stanu fizycznego i stylu życia pacjenta. Zanim zgłosisz się z tym problemem do lekarza, poświęć 2 tygodnie na wypełnienie tej listy.
Czujesz zmęczenie? Sprawdź te objawy
- Sprawdź swój oddech Co robić? Podczas głębokiego wdechu pozwól na pełne rozszerzenie płuc (jeśli robisz to prawidłowo, brzuch powinien się wznieść), a następnie wydychaj powietrze, licząc do 5. Jeśli masz problem z głębokim wdechem albo jeśli podczas niego występują u Ciebie kaszel lub świsty, skonsultuj się z lekarzem. Takie reakcje mogą być bowiem oznakami choroby lub urazu.
- Zwróć uwagę na spożycie kofeiny Jeśli potrzebujesz ponad 0,5 l napoju z kofeiną, aby przetrwać dzień, poproś lekarza o zlecenie badań krwi w celu sprawdzenia poziomu cukru (glukozy) oraz hormonów produkowanych przez nadnercza: dehydroepiandrosteronu (DHEA) i kortyzolu, jak również funkcji tarczycy (TSH, T3 i T4). Wszystkie mogą mieć związek ze zmęczeniem.
- Zrób weekendowy post od mediów i komputera Bycie na bieżąco z doniesieniami medialnymi wystarczy w pracy. Jeśli dorzucisz do tego zalew informacji, jakie większość z nas otrzymuje za pośrednictwem komputera, może to być olbrzymim wydatkiem energetycznym. Krótki odpoczynek pokaże, czy potrzebujesz ograniczenia tych aktywności.
- Prowadź przez tydzień dzienniczek dietetyczny Każdego dnia zapisuj, co jesz i pijesz, wraz z opisem poziomów energii rano, po południu i wieczorem. Szukaj wzorców. Pomijanie posiłków i spożywanie pokarmów, które mogą wywoływać reakcje alergiczne, takie jak pszenica, nabiał, jajka czy soja, to częste przyczyny zmęczenia. Picie niewystarczających ilości czystej wody, która jest istotna dla ogólnego funkcjonowania na poziomie fizjologicznym, również może je wywoływać.
Jak ocenić stan emocjonalny?
Zmęczenie może być skutkiem bolesnych emocji, takich jak żal lub złość, ale niektórzy lekarze zbyt szybko przepisują leki przeciwdepresyjne. Często lepiej spróbować najpierw prowadzić pamiętnik, porozmawiać z bliskim przyjacielem i/lub spotkać się z terapeutą. Zmęczenie może być oczywiście spowodowane przez choroby, takie jak cukrzyca, anemia, a nawet nowotwór. Dlatego należy skonsultować się z lekarzem, jeśli po wypróbowaniu tych kroków objawy nie ustępują. Jeśli odczuwasz skrajne zmęczenie, któremu towarzyszą ból, gorączka lub dezorientacja, natychmiast udaj się do specjalisty