Zespół chronicznego zmęczenia - co to takiego i w jaki sposób się objawia?
Zespół chronicznego zmęczenia (chronic fatique syndrome – CFS) to niewytłumaczalne wyczerpanie, które nie ustępuje po odpoczynku i trwa ponad 6 miesięcy. Szacuje się, że choroba dotyka 0,5- 0,8% populacji, a być może 3%.
Uczuciu wyczerpania, które nie ustępuje po odpoczynku i znacząco wpływa na aktywność zawodową, społeczną i osobistą mogą towarzyszyć takie symptomy, jak te opisane przez Ciebie, oraz bóle głowy i mięśni (ale bez cech zapalenia i obrzęków), a także złe samopoczucie po wysiłku, utrzymujące się ponad dobę.
Nie są one jednak wystarczające do postawienia diagnozy. Nim do tego dojdzie, trzeba wykluczyć inne choroby, które objawiają się zmęczeniem, m.in. anemię, niedoczynność tarczycy, cukrzycę, a także choroby serca, płuc, wątroby czy nerek.
Do tej grupy zalicza się także zakażenie wirusem HIV, boreliozę, stwardnienie rozsiane, a także zatrucie ołowiem lub alkoholem etylowym oraz uzależnienie od środków psychoaktywnych. Zmęczenie może także towarzyszyć niektórym zaburzeniom psychicznym, dlatego także one muszą zostać wykluczone.
Oczywiście istnieją pewne „markery” stanu CFS. Naukowcy stwierdzili we krwi badanych przez nich chorych obecność wskaźników stanu zapalnego. Poza tym u pacjentów z zespołem chronicznego zmęczenia skład mikrobiomu jelitowego odbiega od normy, co może być przyczyną wystąpienia objawów zapalnych i żołądkowo-jelitowych.
Z kolei australijscy uczeni dowiedli też, że można dokonać pomiaru zmęczenia na podstawie analizy głosu pacjenta. W eksperymencie wzięło udział 18 młodych dorosłych. Co 2 godz. dostarczali oni próbki mowy – były to przedłużone samogłoski oraz zadania polegające na liczeniu i czytaniu. Naukowcy przyglądali się m.in. długości pauz oraz ogólnemu czasowi ukończenia zadania.
Zespół przewlekłego zmęczenia - możliwe przyczyny
Okazało się, że wraz ze wzrostem zmęczenia mowa zwalnia i zwiększają się skoki w wysokości wydawanych dźwięków. Dzieje się tak, ponieważ mamy wtedy słabszą kontrolę nad mięśniami aparatu mowy1.
Czynniki immunologiczne i wirusy
Naukowcy podejrzewają, że powodem chronicznego zmęczenia mogą być czynniki immunologiczne, takie jak alergie lub zakażenia infekcyjne (niektóre osoby bezpośrednio przed wystąpieniem CFS przechodzą infekcje grypopodobne).
Wiadomo też, że zespół przewlekłego zmęczenia może być wywołany ciężkim przebiegiem mononukleozy lub też wirusem opryszczki bądź EBV, który uaktywnia się po jej bezobjawowym przebiegu.
Istnieją również teorie, które mówią, że schorzenie może mieć związek z zaburzeniami metabolizmu kwasu mlekowego w mięśniach oraz obecnością RNA enterowirusa w mięśniach, jak również na niedobór składników odżywczych. Niektóre badania wykazały, że pacjenci z zespołem przewlekłego zmęczenia mieli alergię na pyłki roślinne, metale oraz żywność, co mogło powodować kaskadę zaburzeń immunologicznych2. Wielu badaczy przychyla się do koncepcji, że choroba ma związek z nieprawidłowym stężeniem substancji chemicznych wytwarzanych w obrębie osi podwzgórze – przysadka – nadnercza.
Stres i statyny
System ten odpowiada za kontrolę wielu funkcji fizjologicznych, np. sen, czuwanie czy reakcje na stres. Ostatnio też pojawiły się doniesienia, że popularne statyny, które mają obniżać stężenie cholesterolu we krwi, znacząco redukują poziom energii.
Dr Beatrice Golomb z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego podkreśla, że ten efekt uboczny dotyczy w większym stopniu kobiet. Jej zespół przeanalizował dane ze studium, w którym wzięło udział 1 016 osób. Podzielono je na 3 grupy. Jedna przez pół roku zażywała 40 mg prawastatyny, druga 20 mg simwastatyny, a trzecia placebo.
Na początku badani oceniali zasoby energii i zmęczenie podczas ćwiczeń na sali w skali 0-10. Po 6 miesiącach należało ocenić zmianę energii/zmęczenia podczas aktywności na 5-punktowej skali, gdzie -2 oznaczało znaczny spadek, a +2 znaczny wzrost w porównaniu do punktu wyjścia.
Wyniki pokazały, że ok. 15% pacjentów zażywających statyny odczuwa silniejsze zmęczenie lub wyczerpanie w czasie ćwiczeń3. W wielu analizach zauważono, że osoby z CFS mają niskie stężenie serotoniny oraz dopaminy w mózgu4. Niektórzy zaś twierdzą, że u podstaw tej choroby mogą leżeć problemy psychiatryczne – jak depresja lub emocjonalna trauma.
Jak widać, spektrum przyczyn jest bardzo szerokie, co przekłada się na trudności w skutecznym leczeniu. Zasadniczo medycyna konwencjonalna stara się łagodzić i kontrolować objawy zespołu chronicznego zmęczenia.
Natomiast lekarze medycyny holistycznej od dawna przychylają się do teorii, że zespół przewlekłego zmęczenia ma wiele możliwych przyczyn, które powodują ten sam skutek – silne stłumienie czynności układu odpornościowego.
Niedobory pokarmowe
Znaczącą rolę w chorobie mogą również odgrywać niedobory pokarmowe, dlatego ważne jest, by udać się do specjalisty, który potrafi je zdiagnozować i doradzić odpowiednie dawki stosownych suplementów. Poniżej opisujemy niektóre naturalne sposoby leczenia, które jak dotąd okazały się skuteczne w terapii zespołu przewlekłego zmęczenia.
Testy alergiczne
W pierwszej kolejności sprawdź, czy nie cierpisz na alergie lub nietolerancje pokarmowe. W jednym z badań stwierdzono, że po wyeliminowaniu pszenicy, mleka, benzoesanów, azotynów, azotanów, barwników pokarmowych i innych dodatków do żywności ok. 90% pacjentów z CFS odczuło złagodzenie całej gamy chronicznych objawów, takich jak zmęczenie, gorączka, ból gardła, ból mięśni, ból głowy, ból stawów oraz zespół jelita drażliwego (IBS)5.
Jak pozbyć się przewlekłego zmęczenia?
Zmień jadłospis
Rozważ również przejście na dietę składającą się wyłącznie z produktów organicznych, ponieważ kolejną możliwą przyczyną zespołu chronicznego zmęczenia są pestycydy6. Jednym z powodów schorzenia może być też niski poziom niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT).
Chorzy na CFS powinni zwiększyć ich przyjmowanie poprzez wprowadzenie do diety większej ilości tłustych ryb, siemienia lnianego lub nawet portulaki, będącej dobrym roślinnym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3.
Energii dodaje również dieta bogata w węglowodany. Te proste są szybko przetwarzane w glukozę, którą krew transportuje do wszystkich narządów i mięśni. Dzięki temu odczuwa się natychmiastowy przypływ sił i wigoru.
Jednak gdy cukier zostanie spalony w komórkach, znów przychodzi zmęczenie. Dlatego, chcąc zapewnić sobie dopływ energii na dłużej, należy jeść produkty zawierające węglowodany złożone (są przetwarzane wolniej niż proste). Znajdują się np. w makaronie, kaszach oraz ryżu.
Pyłek pszczeli
Wprowadź do jadłospisu miód z pyłkiem pszczelim, który od lat znany jest z właściwości rewitalizujących. W pyłku pszczelim zidentyfikowano witaminy A, B1, B2, B3, B6, B12, E, C, PP, D, kwasy foliowy i pantotenowy, biotynę, kwercetynę, 32 aminokwasy oraz szereg kwasów tłuszczowych i enzymów. Spożywaj go na czczo w proporcji łyżka pyłku na łyżkę miodu. Możesz też wymieszać go z propolisem lub przygotować napój: do litra wody wrzuć starty korzeń imbiru, 8 ziarenek kardamonu, łyżkę miodu oraz 2 łyżki macy. Gotuj przez 10 min, następnie usuń z ognia i odstaw do ostudzenia. Pij 2 szklanki wywaru dziennie: jedną rano, a drugą w południe.
Jakie minerały na zmęczenie i brak energii?
Ich niedobory same w sobie mogą przyczyniać się do uczucia zmęczenia.
- Żelazo. Chroniczne zmęczenie bywa również objawem anemii. Nic w tym dziwnego, bowiem niskie wartości hemoglobiny – barwnika koloru czerwonego odpowiedzialnego za transport tlenu w naszym organizmie – przekładają się na słabsze dotlenienie organów. Najczęściej anemia związana jest ze zbyt niskim poziomem żelaza. Aby wykluczyć niedokrwistość jako przyczynę osłabienia, należy zrobić badania krwi. Jeśli badania potwierdzą niskie poziomy hemoglobiny, koniecznie wzbogać swój jadłospis w produkty bogate w żelazo, takie jak wątroba, czerwone mięso, nasiona roślin strączkowych, kasze gryczaną i jaglaną, szpinak, natkę pietruszki oraz pełnoziarniste produkty zbożowe. Możesz też suplementować się preparatami mającymi w składzie ten pierwiastek.
- Magnez. Cierpiący na CFS powinni przebadać się również pod kątem jego niedoboru. Niektórzy pacjenci mają niski poziom tego pierwiastka we krwi, a wiele objawów choroby przypomina te towarzyszące niedoborom magnezu. W kilku przeprowadzonych na niewielką skalę badaniach wykazano, że gdy osobom z deficytem magnezu, które cierpiały na zespół chronicznego zmęczenia, podawano magnez doustnie lub w postaci zastrzyków, objawy choroby uległy złagodzeniu7.
- Jod. ma istotny wpływ na regulację hormonów tarczycy. Jego niedobory mogą stać za problemami z pamięcią, koncentracją i ogólnym osłabieniem organizmu. Ponadto deficyt jodu spowalnia reakcje umysłowe i fizyczne człowieka. Jednak nim sięgniesz po jego suplementy, najpierw upewnij się, że masz zdrową tarczycę, bowiem podawanie jodu jest niewskazane w niektórych jej chorobach np. nadczynności.
- Sięgnij po witaminy B12 i B3. Warto także rozważyć przyjmowanie zastrzyków z witaminą B12; w jednym z badań podawanie jej w dawkach 2500-5000 mg co 2. lub co 3. dzień przyniosło poprawę u 80% pacjentów8. Dobrze jest też sięgnąć po niacynę (witamina B3), która współdziała w syntezie i rozkładzie węglowodanów, kwasów tłuszczowych i aminokwasów, w przemianach metabolicznych mających na celu uwalnianie energii oraz hamuje toksyczne działanie związków chemicznych i leków.
- NADH. Dinukleotyd nikotynoamidoadeninowy (NADH), bierze udział w wytwarzaniu adenozynotrifosforanu (ATP), źródła energii dla ciała, dlatego suplementacja nim może okazać się pomocna – tak jak w przypadku niemal 30% pacjentów, którzy wzięli udział w jednym z badań9.
- Przeciwutleniacze. Uważa się, że stres oksydacyjny odgrywa ważną rolę w CFS, dlatego można spróbować przyjmować antyoksydanty, takie jak selen, glutation, N-acetylocysteina, kwas alfa-liponowy, koenzym Q10 i oligomery proantocyjanidynowe (OPC), jak również witaminy C i E. Wszystkie te związki uważane są za pomocne5.
- Karnityna. Ten aminokwas jest niezbędny do produkcji energii w centrach energetycznych komórki (mitochondriach), więc jego niedobór może zaburzyć ich działanie, prowadząc do takich objawów jak ogólne zmęczenie, ból mięśni i osłabienie9. W jednym z badań u chorych z niskim poziomem karnityny stwierdzono poprawę po przyjmowaniu przez 2 miesiące suplementów zawierających L-karnitynę10.
Zioła pomagające zwalczyć zmęczenie
Jako że występowanie chronicznego zmęczenia wiąże się ze stłumionym działaniem układu immunologicznego, jednym z pierwszych kroków powinno być wzmacnianie odporności. W tym celu warto zastosować fitoterapię.
- Maca (Lepidium meyenii) korzystnie wpływa na wzmocnienie układu odpornościowego oraz pomaga zapobiegać zmęczeniu.

- Żeń-szeń pięciolistny (Panax quinquefolius). – wysokie dawki tej rośliny podawane przez 2 miesiące były skuteczniejsze od placebo w zwalczaniu zmęczenia u pacjentów z chorobami nowotworowymi. Badania przeprowadzone przez uczonych z Mayo Clinic uwzględniały 340 osób, które zakończyły lub znajdowały się w trakcie leczenia onkologicznego. Uczestnikom codziennie podawano placebo lub kapsułki zawierające 2 g sproszkowanego korzenia żeń-szenia. Po 2 miesiącach poprawa była już znaczna. Po 8 tygodniach na standaryzowanej 100-punktowej skali odnotowano 20-punktową poprawę w zakresie zmęczenia. Co istotne, preparat ziołowy nie dawał skutków ubocznych11.
- Traganek (Astragalus). w medycynie chińskiej znany i wykorzystywany jest od 2 tys. lat. Chińczycy nazywają go huang Qi, co oznacza żółty przywódca. Uważają, że ziele to równoważy siły życiowe, przez co wzmacnia układ odpornościowy i pomaga walczyć z infekcjami. Do szklanki gotującej się wody wrzuć 2 łyżki traganka, a następnie przykryj i odstaw do ostudzenia. Napar pij 2 razy dziennie.

Alternatywne terapie na chroniczne zmęczenie
Akupunktura
Praktycy tradycyjnej medycyny chińskiej sądzą, że zmęczenie jest najczęściej wynikiem upośledzenia pracy nerek, one są bowiem rezerwuarem energii w organizmie. Ulega on wyczerpaniu w następstwie długotrwałego stresu fizycznego i emocjonalnego.
Innym powodem CFS według medycyny chińskiej może być blokada kanałów energetycznych w organizmie. W tym przypadku pomóc może akupunktura. Zgodnie z przeglądem badań może być ona skuteczna w zespole przewlekłego zmęczenia13.
Bądź dobra dla siebie
Innymi krokiem ku lepszemu samopoczuciu jest regularny tryb życia, w którym ustalona jest godzina zasypiania i pobudki. Warto wygospodarować czas dla siebie, aby mieć chwilę na swoje przyjemności, relaks i odpoczynek oraz zmniejszyć obowiązki społeczno-towarzyskie. Dobrze jest też zastanowić się nad możliwościami skrócenia czasu pracy lub nauki. Jak dowodzą badania, pomocne w niwelowaniu zmęczenia może być odprężenie w formie tańca lub dobrej lektury14.
Masaż
Może przynieść ulgę w większości objawów CFS, takich jak ból, depresja, lęk oraz problemy ze snem. W chińskim badaniu jedna z jego wersji orientalnych, zwana "inteligentnym masażem żółwia", nie tylko łagodziła fizyczne objawy chronicznego zmęczenia, lecz także poprawiała działanie układu odpornościowego15.
Joga
Szukając solidnych danych naukowych na temat tego, co pomaga w leczeniu chronicznego zmęczenia, a co nie, dr Arthur Hartz, badacz CFS i profesor medycyny rodzinnej w Iowa College of Medicine przepytał ok. 150 pacjentów cierpiących na to schorzenie, jakich chwytali się sposobów, by sobie pomóc.
Dwa lata później jego zespół ponownie skontaktował się z uczestnikami badania i zapytał, jak sobie radzą i czy ich stan uległ poprawie. Kiedy naukowcy opracowali swoje dane, odkryli nieoczekiwane rezultaty: joga okazała się pomocna bardziej niż cokolwiek innego. Ludzie, którzy uprawiali jogę, czuli się lepiej niż pozostali, którzy próbowali innych rzeczy.
To na razie wstępne wyniki i potrzebne są dalsze badania, aby zweryfikować ustalenia16. Tymczasem możesz spróbować tych 2 ćwiczeń. Umieść 1-2 poduszki przy ścianie. Połóż się na plecach, układając biodra na poduszkach i opierając uniesione nogi o ścianę. Rozstaw lekko stopy. Ręce ułóż wzdłuż tułowia (dłonie grzbietami do dołu).
Zamknij oczy i przez minutę głęboko oddychaj. Usiądź na podłodze. Za plecami ułóż poduszkę. 2 inne (mniejsze) poduszki połóż po bokach kolan. Ugięte kolana rozłóż tak, by spoczęły na poduszkach. Złącz podeszwy stóp. Połóż plecy i głowę na poduszce. Ułóż ręce po bokach tułowia, dłonie grzbietami do dołu. Zamknij oczy i oddychaj głęboko przez 1 min.
Tai-chi
Jak już wspomniałem, stres może odgrywać kluczową rolę w rozwoju zespołu chronicznego zmęczenia17, dlatego warto poszukać metod, które pomogą Ci go zredukować. Może to być ciepła kąpiel albo spacer. Jednak udowodniono, że zarówno medytacja, jak i ćwiczenia tai-chi skutecznie redukują stres.

Metoda GET
Istnieją solidnie potwierdzone dane odnoszące się do korzyści ze stosowania terapii opartej na stopniowaniu intensywności ćwiczeń fizycznych (graded exercise therapy, GET). Obejmuje ona stopniowy wzrost aktywności fizycznej w nadziei na poprawę funkcjonowania pacjenta. W próbie klinicznej z doborem losowym wykazano, że ta metoda była równie skuteczna, jak terapia behawioralno-poznawcza w zakresie poprawy zmęczenia oraz innych wspomnianych wcześniej aspektów upośledzenia funkcjonowania, z wyjątkiem depresji.
W próbie tej zachęcano uczestników, aby stopniowo, przez 52 tygodnie, wydłużali czas trwania aktywności fizycznej, aż do osiągnięcia docelowego poziomu wynoszącego 30 min lekkiego wysiłku fizycznego przez 5 dni w tygodniu, uważając jednocześnie, aby nie przekroczyć docelowej wartości częstości akcji serca i uniknąć przećwiczenia.
Większość pacjentów wybrała spacer jako formę aktywności. Po osiągnięciu zakładanego celu pacjenci nadal pracowali raz w miesiącu z nadzorującymi ich fizjoterapeutami nad zwiększeniem intensywności wykonywanych przez nich ćwiczeń aerobowych. W kilku innych badaniach stwierdzono jednakowe wyniki19. W jednym z nich odkryto, że zarówno stopniowane ćwiczenia aerobowe, jak i progresywny trening wytrzymałościowy znacznie poprawiały wydolność fizyczną i jakość życia, choć tylko aerobik zmniejszał zmęczenie i depresję20.
Rehabilitacja pragmatyczna
W pewnym eksperymencie wykazano, że metoda edukacji pacjentów znana jako rehabilitacja pragmatyczna, prowadzona przez specjalnie wyszkolone pielęgniarki, przynosi poprawę w zakresie zmęczenia w przypadku osób z CFS; jednak poprawa nie utrzymała się po upływie 70 tygodni.
Metoda ta obejmowała edukację chorego na temat chronicznego zmęczenia, po której negocjowano plan leczenia polegający na stopniowym zwiększaniu aktywności21. Chociaż rehabilitacja pragmatyczna wydaje się atrakcyjna w związku z tym, że nie wymaga konsultacji z ekspertem, określenie, czy rezultaty tej metody mogą utrzymywać się dłużej, wymaga większej ilości potwierdzonych danych.
Terapia poznawczo- -behawioralna
Ten typ psychoterapii jest często stosowany w leczeniu przewlekle chorych pacjentów. W przeprowadzonym na dużą skalę badaniu przeglądowym stwierdzono, że u osób poddanych terapii poznawczo-behawioralnej istniało większe prawdopodobieństwo, że będą czuć się mniej zmęczone pod koniec leczenia niż te, które objęte były opieką lekarza pierwszego kontaktu22. Wniosek ten wysunięto na podstawie badań Cochrane, w których brało udział 1 043 pacjentów chorych na zespół przewlekłego zmęczenia.
Wyniki badań wskazały, że 40% chorych osób udało się wyleczyć dzięki terapii behawioralno-poznawczej. Przytoczyć tutaj można również analizy Sheeresa i współpracowników, w których zauważono poprawę kondycji u 55-70% osób z tym syndromem.
Sam stosunek podejść terapeutycznych i ich procentowa skuteczność przedstawia się w następujący sposób: 48% skuteczności terapii behawioralno-poznawczej i 27% pozostałych form terapi. Terapia behawioralno-poznawcza koncentruje się na 2 sferach.
Sfera poznawcza dotyczy zmian czy negatywnych sposobów myślenia, rozwiązania problemów osobistych, społecznych, które wpływają na obniżenie jakości funkcjonowania. Natomiast głównym celem sfery behawioralnej jest wzrost aktywności i umiejętności relaksacji23.
W aspekcie behawioralnym terapia ukierunkowana jest na stopniowe wznowienie aktywności, przy użyciu jasno zdefiniowanych, niewielkich i przewidywalnych celów24. Stopniowe wznowienie aktywności jest tutaj kluczowe. Program ćwiczeń powinien być dostosowany indywidualnie do każdego chorego.
Chodzi o to, by przekonany o całkowitym wyleczeniu pacjent nie rzucił się w wir zaniedbanych wcześniej aktywności, starając się nadrobić zaległości życiowe, to bowiem może spowodować nawrót choroby. Dlatego konieczne jest stopniowe wznawianie aktywności polegające na indywidualnym ustaleniu programu ćwiczeń, który jest monitorowany przez terapeutę i ewentualnie modulowany.
Metoda Elizabeth Trup
Psycholog ta sama doświadczyła zespołu przewlekłego zmęczenia. Terapia, którą zastosowała z powodzeniem na sobie, polega na zadbaniu o siebie i całkowitej relaksacji dzięki hydroterapii, aromaterapii, masażowi i zmianie diety. Według niej eliminacja obawy o kondycję zdrowotną może poprawiać wydolność, a przez to stymulować wzrost aktywności.
Staraj się zachować równowagę
Osoby cierpiące z powodu chronicznego zmęczenia powinny starać się żyć w swoim własnym rytmie, zachowując optymalną równowagę między planowanymi okresami aktywności i odpoczynku. Teoretycznie, jeśli osoby z CFS mądrze spożytkują ograniczoną ilość energii, jaką dysponują, jej poziom powinien się w końcu podwyższyć. W jednym z badań stwierdzono, że 3 tygodnie samodzielnego kontrolowania rytmu pracy i odpoczynku prowadziło do niewielkiej poprawy dotyczącej nasilenia objawów i codziennego funkcjonowania25.
Leczenie farmakologiczne
Większość medykamentów stosowanych w przypadku CFS nie daje efektów. Potwierdzają to rozczarowujące wyniki w próbach klinicznych. Brakuje dobrych potwierdzonych danych wspierających stosowanie leków przeciwwirusowych, hydrokortyzonu lub fludrokortyzonu; istnieją na ten temat jedynie małe lub słabo zaprojektowane badania26.
Jak wykazały próby kliniczne, do poprawy nie prowadziły też: metylfenidat27, melatonina28, citalopram (stosowany w przypadku pacjentów bez depresji)29 oraz galantamina30.
W jednym z eksperymentów wykazano umiarkowaną poprawę kliniczną w przebiegu zespołu chronicznego zmęczenia po leczeniu toksoidem gronkowcowym. Autorzy wysnuli teorię, że leczenie stymulowało u chorych osłabiony układ odpornościowy oraz – w rezultacie – prowadziło do poprawy w zakresie odczuwanego przez pacjentów zmęczenia. Niestety po zaprzestaniu podawania leku dolegliwości powracały31.
- Front Bioeng Biotechnol. 2015; 3: 124.
- Zhang HY, Liu ZD, Hu CJ, et al. J Formos Med. Assoc 2011, 110 (11): 701-4
- Arch Intern Med 2012; DOI:10.1001/archinternmed.2012.2171
- Komaroff Al, Cho TA, Semin Neurol 2011, (2): 325-37
- Altern Med Rev, 2001; 6: 450-9
- Toxicol Ind Health, 1999; 15: 386-97
- Lancet, 1991; 337: 757–60; Lancet, 1992; 340: 426
- Altern Med Rev, 2000; 5: 93-108
- Ann Allergy Asthma Immunol, 1999; 82: 185-91
- Neuropsychobiology, 1997; 35: 16-23
- www.mayo.edu/research/forefront/ginseng-fights-fatigue-cancer-patients
- Acta Neurol Scand, 1990; 82: 209-16; Acta Neurol Scand, 1999; 99: 112-6; Prostaglandins Leukot Essent Fatty Acids, 2004; 70: 399-401
- Zhen Ci Yan Jiu, 2009; 34: 421-8
- Bernard, S. (2004). Zespół przewlekłego zmęczenia. Objawy, leczenie, profilaktyka. Warszawa: Wydawnictwo Klub dla Ciebie
- J Tradit Chin Med, 2009; 29: 24-8
- www.yogajournal.com/lifestyle/ rest-for-the-weary
- Tijdschr Psychiatr, 2009; 51: 603-10
- J Psychosom Res, 2005; 58: 383-7
- Powell P, Bentall RP, Nye FJ, Edwards RH. Patient education to encourage graded exercise in chronic fatigue syndrome: 2-year follow-up of randomised controlled trial. Br J Psychiatry. 2004;184:142-6
- Clin Rehabil, 2010; 24: 1072-9
- BMJ. 2010;340:c1777
- Cochrane Database Syst Rev, 2008; 3:CD001027
- Cox, L. (2000). Occupational Therapy and Chronic Fatigue Syndrome. London Philadelphia: Whurr
- Journal of Psychosomatic Research, 42(6), s. 615-624
- J Rehabil Res Dev, 2009; 46: 985-96
- J Clin Endocrinol Metab. 2001;86(8):3545-54
- Am J Med. 2006;119(2):167.e23- 167.e30
- Eur J Clin Invest. 2002;32(11):831-7
- J Clin Psychiatry. 2003;64(8):927-35
- JAMA. 2004;292(10):1195-204
- Eur J Pain. 2002;6(6):455-66