Jak pozbyć się chronicznego zmęczenia naturalnymi sposobami?

Ile bym nie spała, to i tak budzę się zmęczona. W efekcie jestem albo senna, albo rozdrażniona. Mam kłopo­ty z koncentracją, ciągle czegoś zapominam lub coś gubię. Jednak najgorsze ze wszystkiego są bóle sta­wów. Mam 35 lat, a czuję się jak 80-latka! W związku z tym odbyłam wędrówkę po lekarzach, wykonałam wszystkie zlecone badania i usłyszałam, że najprawdo­podobniej cierpię na zespół przewlekłego zmęczenia. Czy mogę coś zrobić, by sobie pomóc?

Artykuł na: 29-37 minut
Zdrowe zakupy

Zespół chro­nicznego zmęczenia - co to takiego i w jaki sposób się objawia?

Zespół chro­nicznego zmęczenia (chronic fatique syndrome – CFS) to niewytłumaczalne wyczerpanie, które nie ustę­puje po odpoczynku i trwa ponad 6 miesięcy. Szacuje się, że choroba dotyka 0,5- 0,8% populacji, a być może 3%.

Uczuciu wyczerpania, które nie ustępuje po odpo­czynku i znacząco wpływa na aktywność zawodową, społeczną i osobistą mogą towarzyszyć takie symptomy, jak te opisane przez Ciebie, oraz bóle głowy i mięśni (ale bez cech zapalenia i obrzęków), a także złe samopoczucie po wysiłku, utrzymujące się ponad dobę.

Nie są one jednak wystar­czające do postawienia diagnozy. Nim do tego doj­dzie, trzeba wykluczyć inne choroby, które objawiają się zmęczeniem, m.in. anemię, niedoczynność tarczycy, cukrzycę, a także choroby serca, płuc, wątroby czy nerek.

Do tej grupy zalicza się także zakażenie wirusem HIV, boreliozę, stwardnienie rozsiane, a także zatrucie ołowiem lub alkoholem etylowym oraz uzależnienie od środków psychoaktyw­nych. Zmęczenie może także towarzyszyć niektórym zaburzeniom psychicznym, dlatego także one muszą zostać wykluczone.

Oczywiście istnieją pewne „markery” stanu CFS. Na­ukowcy stwierdzili we krwi badanych przez nich chorych obecność wskaźników stanu zapalnego. Poza tym u pacjen­tów z zespołem chronicznego zmęczenia skład mikrobiomu jelitowego odbiega od nor­my, co może być przyczyną wystąpienia objawów zapal­nych i żołądkowo-jelitowych.

Z kolei australijscy uczeni dowiedli też, że można do­konać pomiaru zmęczenia na podstawie analizy głosu pacjenta. W eksperymencie wzięło udział 18 młodych dorosłych. Co 2 godz. dostar­czali oni próbki mowy – były to przedłużone samogłoski oraz zadania polegające na li­czeniu i czytaniu. Naukowcy przyglądali się m.in. długości pauz oraz ogólnemu czasowi ukończenia zadania. 

Zespół przewlekłego zmęczenia - możliwe przyczyny

Okazało się, że wraz ze wzrostem zmę­czenia mowa zwalnia i zwięk­szają się skoki w wysokości wydawanych dźwięków. Dzie­je się tak, ponieważ mamy wtedy słabszą kontrolę nad mięśniami aparatu mowy1.

Czynniki immunologiczne i wirusy

Naukowcy podejrzewają, że powodem chronicznego zmęczenia mogą być czynniki immunologiczne, takie jak alergie lub zakażenia infek­cyjne (niektóre osoby bezpo­średnio przed wystąpieniem CFS przechodzą infekcje grypopodobne).

Wiadomo też, że zespół przewlekłego zmęczenia może być wywo­łany ciężkim przebiegiem mononukleozy lub też wi­rusem opryszczki bądź EBV, który uaktywnia się po jej bezobjawowym przebiegu.

Istnieją również teorie, które mówią, że schorzenie może mieć związek z zabu­rzeniami metabolizmu kwasu mlekowego w mięśniach oraz obecnością RNA ente­rowirusa w mięśniach, jak również na niedobór skład­ników odżywczych. Niektóre badania wykazały, że pacjenci z zespołem przewlekłego zmęczenia mieli alergię na pyłki roślinne, metale oraz żywność, co mogło powodo­wać kaskadę zaburzeń immu­nologicznych2. Wielu badaczy przychyla się do koncepcji, że choroba ma związek z nie­prawidłowym stężeniem substancji chemicznych wytwarzanych w obrębie osi podwzgórze – przysad­ka – nadnercza. 

  alergię na pyłki roślinne

Stres i statyny

System ten odpowiada za kontrolę wie­lu funkcji fizjologicznych, np. sen, czuwanie czy reakcje na stres. Ostatnio też poja­wiły się doniesienia, że po­pularne statyny, które mają obniżać stężenie cholesterolu we krwi, znacząco redukują poziom energii.

Dr Beatrice Golomb z Uniwersytetu Kali­fornijskiego w San Diego pod­kreśla, że ten efekt uboczny dotyczy w większym stopniu kobiet. Jej zespół przeanalizo­wał dane ze studium, w któ­rym wzięło udział 1 016 osób. Podzielono je na 3 grupy. Jedna przez pół roku zażywa­ła 40 mg prawastatyny, druga 20 mg simwastatyny, a trzecia placebo.

Na początku bada­ni oceniali zasoby energii i zmęczenie podczas ćwiczeń na sali w skali 0-10. Po 6 mie­siącach należało ocenić zmia­nę energii/zmęczenia podczas aktywności na 5-punktowej skali, gdzie -2 oznaczało znaczny spadek, a +2 znacz­ny wzrost w porównaniu do punktu wyjścia. 

Wyniki pokazały, że ok. 15% pacjen­tów zażywających statyny odczuwa silniejsze zmęczenie lub wyczerpanie w czasie ćwiczeń3. W wielu anali­zach zauważono, że osoby z CFS mają niskie stężenie serotoniny oraz dopaminy w mózgu4. Niektórzy zaś twierdzą, że u podstaw tej choroby mogą leżeć pro­blemy psychiatryczne – jak depresja lub emocjonalna trauma.

Jak widać, spektrum przyczyn jest bardzo szerokie, co przekłada się na trudności w skutecznym leczeniu. Za­sadniczo medycyna konwen­cjonalna stara się łagodzić i kontrolować objawy zespołu chronicznego zmęczenia.

Natomiast lekarze medy­cyny holistycznej od dawna przychylają się do teorii, że zespół przewlekłego zmę­czenia ma wiele możliwych przyczyn, które powodują ten sam skutek – silne stłu­mienie czynności układu odpornościowego.

Niedobory pokar­mowe

Znaczącą rolę w chorobie mogą również odgrywać niedobory pokar­mowe, dlatego ważne jest, by udać się do specjalisty, który potrafi je zdiagnozować i doradzić odpowiednie daw­ki stosownych suplementów. Poniżej opisujemy niektóre naturalne sposoby leczenia, które jak dotąd okazały się skuteczne w terapii zespołu przewlekłego zmęczenia.

Testy alergiczne

W pierwszej kolejności sprawdź, czy nie cierpisz na alergie lub nietoleran­cje pokarmowe. W jednym z badań stwierdzono, że po wyeliminowaniu pszenicy, mleka, benzoesanów, azoty­nów, azotanów, barwników pokarmowych i innych dodatków do żywności ok. 90% pacjentów z CFS od­czuło złagodzenie całej gamy chronicznych objawów, takich jak zmęczenie, gorącz­ka, ból gardła, ból mięśni, ból głowy, ból stawów oraz ze­spół jelita drażliwego (IBS)5.

  Testy alergiczne

Jak pozbyć się przewlekłego zmęczenia?

Zmień jadłospis

Rozważ również przejście na dietę składającą się wy­łącznie z produktów orga­nicznych, ponieważ kolejną możliwą przyczyną zespołu chronicznego zmęczenia są pestycydy6. Jednym z po­wodów schorzenia może być też niski poziom niezbęd­nych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT).

Cho­rzy na CFS powinni zwięk­szyć ich przyjmowanie po­przez wprowadzenie do diety większej ilości tłustych ryb, siemienia lnianego lub nawet portulaki, będącej dobrym roślinnym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3.

Energii dodaje również dieta bogata w węglowo­dany. Te proste są szybko przetwarzane w glukozę, którą krew transportuje do wszystkich narządów i mięśni. Dzięki temu od­czuwa się natychmiasto­wy przypływ sił i wigoru.

Jednak gdy cukier zostanie spalony w komórkach, znów przychodzi zmęczenie. Dlatego, chcąc zapewnić sobie dopływ energii na dłu­żej, należy jeść produkty zawierające węglowodany złożone (są przetwarzane wolniej niż proste). Znaj­dują się np. w makaro­nie, kaszach oraz ryżu.

Pyłek pszczeli

Wprowadź do jadłospisu miód z pyłkiem pszcze­lim, który od lat znany jest z właściwości rewi­talizujących. W pyłku pszczelim zidentyfikowa­no witaminy A, B1, B2, B3, B6, B12, E, C, PP, D, kwasy foliowy i panto­tenowy, biotynę, kwer­cetynę, 32 aminokwasy oraz szereg kwasów tłuszczowych i enzy­mów. Spożywaj go na czczo w proporcji łyżka pyłku na łyżkę miodu. Możesz też wymieszać go z propolisem lub przy­gotować napój: do litra wody wrzuć starty korzeń imbiru, 8 ziarenek karda­monu, łyżkę miodu oraz 2 łyżki macy. Gotuj przez 10 min, następnie usuń z ognia i odstaw do ostu­dzenia. Pij 2 szklanki wywaru dziennie: jedną rano, a drugą w południe.

  Pyłek pszczeli

Ich niedobory same w so­bie mogą przyczyniać się do uczucia zmęczenia.

  • Żelazo. Chroniczne zmęcze­nie bywa również objawem anemii. Nic w tym dziwnego, bowiem niskie wartości he­moglobiny – barwnika koloru czerwonego odpowiedzialne­go za transport tlenu w na­szym organizmie – przekłada­ją się na słabsze dotlenienie organów. Najczęściej anemia związana jest ze zbyt niskim poziomem żelaza. Aby wy­kluczyć niedokrwistość jako przyczynę osłabienia, należy zrobić badania krwi. Jeśli badania potwierdzą niskie poziomy hemoglobiny, ko­niecznie wzbogać swój ja­dłospis w produkty bogate w żelazo, takie jak wątroba, czerwone mięso, nasiona roślin strączkowych, kasze gryczaną i jaglaną, szpinak, natkę pietruszki oraz pełno­ziarniste produkty zbożowe. Możesz też suplementować się preparatami mającymi w składzie ten pierwiastek.
  • Magnez. Cierpiący na CFS powinni przebadać się również pod kątem jego niedoboru. Niektórzy pa­cjenci mają niski poziom tego pierwiastka we krwi, a wiele objawów choroby przypomina te towarzyszą­ce niedoborom magnezu. W kilku przeprowadzo­nych na niewielką skalę badaniach wykazano, że gdy osobom z deficytem magnezu, które cierpiały na zespół chronicznego zmęczenia, podawano ma­gnez doustnie lub w postaci zastrzyków, objawy choro­by uległy złagodzeniu7.
  • Jod. ma istotny wpływ na regulację hormonów tarczycy. Jego niedobory mogą stać za problemami z pamięcią, koncentracją i ogólnym osłabieniem orga­nizmu. Ponadto deficyt jodu spowalnia reakcje umysłowe i fizyczne człowieka. Jed­nak nim sięgniesz po jego suplementy, najpierw upew­nij się, że masz zdrową tarczycę, bowiem podawa­nie jodu jest niewskazane w niektórych jej choro­bach np. nadczynności.
  • Sięgnij po witaminy B12 i B3. Warto także rozważyć przyj­mowanie zastrzyków z wita­miną B12; w jednym z badań podawanie jej w dawkach 2500-5000 mg co 2. lub co 3. dzień przyniosło po­prawę u 80% pacjentów8. Dobrze jest też sięgnąć po niacynę (witami­na B3), która współdziała w syntezie i rozkładzie wę­glowodanów, kwasów tłusz­czowych i aminokwasów, w przemianach metabolicz­nych mających na celu uwal­nianie energii oraz hamuje toksyczne działanie związ­ków chemicznych i leków.
  • NADH. Dinukleotyd nikotynoami­doadeninowy (NADH), bierze udział w wytwarzaniu adeno­zynotrifosforanu (ATP), źró­dła energii dla ciała, dlatego suplementacja nim może okazać się pomocna – tak jak w przypadku niemal 30% pacjentów, którzy wzięli udział w jednym z badań9.
  • Przeciwutleniacze. Uważa się, że stres oksy­dacyjny odgrywa ważną rolę w CFS, dlatego można spróbować przyjmować antyoksydanty, takie jak se­len, glutation, N-acetylocy­steina, kwas alfa-liponowy, koenzym Q10 i oligomery proantocyjanidyno­we (OPC), jak również witaminy C i E. Wszyst­kie te związki uważa­ne są za pomocne5.
  • Karnityna. Ten aminokwas jest nie­zbędny do produkcji energii w centrach energetycznych komórki (mitochondriach), więc jego niedobór może zaburzyć ich działanie, pro­wadząc do takich objawów jak ogólne zmęczenie, ból mięśni i osłabienie9. W jed­nym z badań u chorych z niskim poziomem karni­tyny stwierdzono poprawę po przyjmowaniu przez 2 miesiące suplementów za­wierających L-karnitynę10.

Zioła pomagające zwalczyć zmęczenie

Jako że występowanie chro­nicznego zmęczenia wiąże się ze stłumionym działaniem układu immunologicznego, jednym z pierwszych kroków powinno być wzmacnianie odporności. W tym celu war­to zastosować fitoterapię.

  • Maca (Lepidium meyenii) korzystnie wpływa na wzmocnienie układu odpornościowego oraz po­maga zapobiegać zmęczeniu.
Maca
W Peru od wieków stoso­wana była jako źródło ener­gii. Zawiera też substancje, które stymulują przysad­kę mózgową i gruczoły podwzgórza z korzyścią dla nadnerczy i tarczycy. Dodatkowo ma właściwo­ści regeneracyjne. Należy spożywać łyżeczkę sprosz­kowanej macy do śniada­nia. Można dodawać ją do sera, tostów, mleka etc.
  • Żeń-szeń pięciolistny (Panax quinquefolius). – wy­sokie dawki tej rośliny podawane przez 2 mie­siące były skuteczniejsze od placebo w zwalczaniu zmęczenia u pacjentów z chorobami nowotworo­wymi. Badania przepro­wadzone przez uczonych z Mayo Clinic uwzględ­niały 340 osób, które za­kończyły lub znajdowały się w trakcie leczenia onkologicznego. Uczestni­kom codziennie podawano placebo lub kapsułki za­wierające 2 g sproszkowa­nego korzenia żeń-szenia. Po 2 miesiącach poprawa była już znaczna. Po 8 ty­godniach na standaryzo­wanej 100-punktowej skali odnotowano 20-punktową poprawę w zakresie zmę­czenia. Co istotne, pre­parat ziołowy nie dawał skutków ubocznych11.
  • Traganek (Astragalus). w medycynie chińskiej znany i wykorzystywany jest od 2 tys. lat. Chińczy­cy nazywają go huang Qi, co oznacza żółty przy­wódca. Uważają, że ziele to równoważy siły życio­we, przez co wzmacnia układ odpornościowy i pomaga walczyć z in­fekcjami. Do szklanki gotującej się wody wrzuć 2 łyżki traganka, a na­stępnie przykryj i odstaw do ostudzenia. Napar pij 2 razy dziennie.
cynamon
Ziołowa mieszanka. Łyżkę cynamonu w prosz­ku, łyżkę wody na to, czy stosowanie suplementów może rzeczywiście złago­dzić objawy, są sprzecz­ne, chociaż w jednym z ostatnich doniesień stwierdzono, że przy su­plementacji kwasami ome­ga-3 poprawa następuje w przeciągu 8-12 tygodni12.

Alternatywne terapie na chroniczne zmęczenie

Akupunktura 

Praktycy tradycyjnej medycyny chińskiej są­dzą, że zmęczenie jest najczęściej wynikiem upośledzenia pracy nerek, one są bowiem rezerwuarem energii w organizmie. Ulega on wyczerpaniu w na­stępstwie długotrwałego stresu fizycznego i emo­cjonalnego.

Innym powo­dem CFS według medy­cyny chińskiej może być blokada kanałów energe­tycznych w organizmie. W tym przypadku pomóc może akupunktura. Zgodnie z przeglądem badań może być ona sku­teczna w zespole prze­wlekłego zmęczenia13.

Bądź dobra dla siebie

Innymi krokiem ku lep­szemu samopoczuciu jest regularny tryb życia, w którym ustalona jest godzina zasypiania i po­budki. Warto wygospo­darować czas dla siebie, aby mieć chwilę na swoje przyjemności, relaks i od­poczynek oraz zmniejszyć obowiązki społeczno-to­warzyskie. Dobrze jest też zastanowić się nad możliwościami skrócenia czasu pracy lub nauki. Jak dowodzą badania, pomocne w niwelowaniu zmęczenia może być od­prężenie w formie tańca lub dobrej lektury14.

 

Masaż

Może przynieść ulgę w większości objawów CFS, takich jak ból, de­presja, lęk oraz problemy ze snem. W chińskim badaniu jedna z jego wer­sji orientalnych, zwana "inteligentnym masażem żółwia", nie tylko łagodziła fizyczne objawy chro­nicznego zmęczenia, lecz także poprawiała działanie układu odpornościowego15.

Joga

Szukając solidnych danych naukowych na temat tego, co pomaga w leczeniu chronicznego zmęczenia, a co nie, dr Arthur Hartz, badacz CFS i profesor me­dycyny rodzinnej w Iowa College of Medicine prze­pytał ok. 150 pacjentów cierpiących na to scho­rzenie, jakich chwytali się sposobów, by sobie pomóc.

Dwa lata później jego zespół ponownie skontaktował się z uczestnikami badania i zapytał, jak sobie radzą i czy ich stan uległ po­prawie. Kiedy naukowcy opracowali swoje dane, odkryli nieoczekiwane rezultaty: joga okazała się pomocna bardziej niż cokolwiek innego. Ludzie, którzy uprawiali jogę, czuli się lepiej niż pozostali, którzy próbowali innych rzeczy.

joga

To na razie wstęp­ne wyniki i potrzebne są dalsze badania, aby zweryfikować ustalenia16. Tymczasem możesz spróbować tych 2 ćwi­czeń. Umieść 1-2 po­duszki przy ścianie. Połóż się na plecach, układając biodra na po­duszkach i opierając uniesione nogi o ścianę. Rozstaw lekko stopy. Ręce ułóż wzdłuż tuło­wia (dłonie grzbietami do dołu).

Zamknij oczy i przez minutę głęboko oddychaj. Usiądź na podło­dze. Za plecami ułóż po­duszkę. 2 inne (mniejsze) poduszki połóż po bokach kolan. Ugięte kolana rozłóż tak, by spoczęły na po­duszkach. Złącz podeszwy stóp. Połóż plecy i głowę na poduszce. Ułóż ręce po bokach tułowia, dło­nie grzbietami do dołu. Zamknij oczy i oddychaj głęboko przez 1 min.

Tai-chi

Jak już wspomniałem, stres może odgrywać kluczową rolę w rozwoju zespołu chronicznego zmęczenia17, dlatego warto poszukać metod, które pomogą Ci go zredukować. Może to być ciepła kąpiel albo spacer. Jednak udowodniono, że zarówno medytacja, jak i ćwiczenia tai-chi sku­tecznie redukują stres.

sauna
Ponieważ jedną z przyczyn choroby jest nadmierne obcią­żenie organizmu toksynami, seria zabiegów suchej sauny z zastosowaniem promieni podczerwonych przy tempe­raturze 60°C może przynieść ulgę w najpowszechniejszych objawach (zmęczeniu, bólu, kłopotach ze snem, a nawet przy niewielkiej gorączce)18.

Metoda GET

Istnieją solidnie potwier­dzone dane odnoszące się do korzyści ze stosowania terapii opartej na stopniowa­niu intensywności ćwiczeń fizycznych (graded exercise therapy, GET). Obejmuje ona stopniowy wzrost aktywności fizycznej w nadziei na popra­wę funkcjonowania pacjenta. W próbie klinicznej z dobo­rem losowym wykazano, że ta metoda była równie skutecz­na, jak terapia behawioralno­-poznawcza w zakresie po­prawy zmęczenia oraz innych wspomnianych wcześniej aspektów upośledzenia funk­cjonowania, z wyjątkiem de­presji.

W próbie tej zachęcano uczestników, aby stopniowo, przez 52 tygodnie, wydłuża­li czas trwania aktywności fizycznej, aż do osiągnięcia docelowego poziomu wyno­szącego 30 min lekkiego wy­siłku fizycznego przez 5 dni w tygodniu, uważając jedno­cześnie, aby nie przekroczyć docelowej wartości częstości akcji serca i uniknąć przećwi­czenia.

Większość pacjentów wybrała spacer jako formę aktywności. Po osiągnięciu zakładanego celu pacjenci na­dal pracowali raz w miesiącu z nadzorującymi ich fizjote­rapeutami nad zwiększeniem intensywności wykonywa­nych przez nich ćwiczeń aerobowych. W kilku innych badaniach stwierdzono jed­nakowe wyniki19. W jednym z nich odkryto, że zarówno stopniowane ćwiczenia ae­robowe, jak i progresywny trening wytrzymałościowy znacznie poprawiały wydol­ność fizyczną i jakość życia, choć tylko aerobik zmniej­szał zmęczenie i depresję20.

Rehabilitacja pragmatyczna

W pewnym eksperymencie wykazano, że metoda edu­kacji pacjentów znana jako rehabilitacja pragmatyczna, prowadzona przez specjalnie wyszkolone pielęgniarki, przynosi poprawę w zakre­sie zmęczenia w przypadku osób z CFS; jednak poprawa nie utrzymała się po upływie 70 tygodni.

Metoda ta obej­mowała edukację chorego na temat chronicznego zmę­czenia, po której negocjowa­no plan leczenia polegający na stopniowym zwiększaniu aktywności21. Chociaż rehabi­litacja pragmatyczna wydaje się atrakcyjna w związku z tym, że nie wymaga kon­sultacji z ekspertem, określe­nie, czy rezultaty tej metody mogą utrzymywać się dłu­żej, wymaga większej ilości potwierdzonych danych.

Terapia poznawczo- -behawioralna

Ten typ psychoterapii jest często stosowany w leczeniu przewlekle chorych pacjen­tów. W przeprowadzonym na dużą skalę badaniu prze­glądowym stwierdzono, że u osób poddanych terapii poznawczo-behawioralnej istniało większe prawdopo­dobieństwo, że będą czuć się mniej zmęczone pod koniec leczenia niż te, które objęte były opieką lekarza pierw­szego kontaktu22. Wniosek ten wysunięto na podstawie badań Cochrane, w których brało udział 1 043 pacjentów chorych na zespół przewlekłe­go zmęczenia.

Wyniki badań wskazały, że 40% chorych osób udało się wyleczyć dzięki terapii behawioral­no-poznawczej. Przytoczyć tutaj można również analizy Sheeresa i współpracowników, w których zauważono popra­wę kondycji u 55-70% osób z tym syndromem.

Sam stosunek podejść terapeutycznych i ich procentowa skuteczność przedstawia się w następujący sposób: 48% skuteczności terapii behawioralno-poznawczej i 27% pozostałych form terapi. Terapia behawio­ralno-poznawcza kon­centruje się na 2 sferach.

Sfera poznawcza dotyczy zmian czy negatywnych sposobów myślenia, roz­wiązania problemów oso­bistych, społecznych, które wpływają na obniżenie jakości funkcjonowania. Natomiast głównym ce­lem sfery behawioralnej jest wzrost aktywności i umiejętności relaksacji23.

terapia

W aspekcie behawioralnym terapia ukierunkowana jest na stopniowe wznowienie aktywności, przy użyciu jasno zdefiniowanych, niewielkich i przewidywal­nych celów24. Stopniowe wznowienie aktywności jest tutaj kluczowe. Program ćwiczeń powinien być do­stosowany indywidualnie do każdego chorego.

Chodzi o to, by przekonany o całko­witym wyleczeniu pacjent nie rzucił się w wir zanie­dbanych wcześniej aktyw­ności, starając się nadrobić zaległości życiowe, to bo­wiem może spowodować nawrót choroby. Dlatego konieczne jest stopniowe wznawianie aktywności polegające na indywidual­nym ustaleniu programu ćwiczeń, który jest moni­torowany przez terapeutę i ewentualnie modulowany.

Metoda Elizabeth Trup

Psycholog ta sama do­świadczyła zespołu przewlekłego zmęczenia. Terapia, którą zastosowała z powodzeniem na so­bie, polega na zadbaniu o siebie i całkowitej relak­sacji dzięki hydroterapii, aromaterapii, masażowi i zmianie diety. Według niej eliminacja obawy o kondycję zdrowotną może poprawiać wydol­ność, a przez to stymulo­wać wzrost aktywności.

Staraj się zachować równowagę

Osoby cierpiące z powodu chronicznego zmęczenia powinny starać się żyć w swoim własnym rytmie, zachowując optymalną równowagę między pla­nowanymi okresami ak­tywności i odpoczynku. Teoretycznie, jeśli osoby z CFS mądrze spożytkują ograniczoną ilość energii, jaką dysponują, jej poziom powinien się w końcu podwyższyć. W jednym z badań stwierdzono, że 3 tygodnie samodziel­nego kontrolowania ryt­mu pracy i odpoczynku prowadziło do niewielkiej poprawy dotyczącej nasi­lenia objawów i codzien­nego funkcjonowania25.

Leczenie farmakologiczne

Większość medykamentów stosowanych w przypadku CFS nie daje efektów. Po­twierdzają to rozczarowu­jące wyniki w próbach kli­nicznych. Brakuje dobrych potwierdzonych danych wspierających stosowanie leków przeciwwiruso­wych, hydrokortyzonu lub fludrokortyzonu; istnieją na ten temat jedynie małe lub słabo zaprojektowane badania26.

Jak wykazały próby kliniczne, do po­prawy nie prowadziły też: metylfenidat27, melatoni­na28, citalopram (stosowa­ny w przypadku pacjentów bez depresji)29 oraz galan­tamina30.

W jednym z eks­perymentów wykazano umiarkowaną poprawę kli­niczną w przebiegu zespo­łu chronicznego zmęczenia po leczeniu toksoidem gronkowcowym. Autorzy wysnuli teorię, że leczenie stymulowało u chorych osłabiony układ odporno­ściowy oraz – w rezultacie – prowadziło do poprawy w zakresie odczuwanego przez pacjentów zmęcze­nia. Niestety po zaprze­staniu podawania leku dolegliwości powracały31.

Bibliografia
  • Front Bioeng Biotechnol. 2015; 3: 124.
  • Zhang HY, Liu ZD, Hu CJ, et al. J Formos Med. Assoc 2011, 110 (11): 701-4
  • Arch Intern Med 2012; DOI:10.1001/archintern­med.2012.2171
  • Komaroff Al, Cho TA, Semin Neu­rol 2011, (2): 325-37
  • Altern Med Rev, 2001; 6: 450-9
  • Toxicol Ind Health, 1999; 15: 386-97
  • Lancet, 1991; 337: 757–60; Lan­cet, 1992; 340: 426
  • Altern Med Rev, 2000; 5: 93-108
  • Ann Allergy Asthma Immunol, 1999; 82: 185-91
  • Neuropsychobiology, 1997; 35: 16-23
  • www.mayo.edu/research/fore­front/ginseng-fights-fatigue­-cancer-patients
  • Acta Neurol Scand, 1990; 82: 209-16; Acta Neurol Scand, 1999; 99: 112-6; Prostaglan­dins Leukot Essent Fatty Acids, 2004; 70: 399-401
  • Zhen Ci Yan Jiu, 2009; 34: 421-8
  • Bernard, S. (2004). Zespół prze­wlekłego zmęczenia. Objawy, leczenie, profilaktyka. Warszawa: Wydawnictwo Klub dla Ciebie
  • J Tradit Chin Med, 2009; 29: 24-8
  • www.yogajournal.com/lifestyle/ rest-for-the-weary
  • Tijdschr Psychiatr, 2009; 51: 603-10
  • J Psychosom Res, 2005; 58: 383-7
  • Powell P, Bentall RP, Nye FJ, Edwards RH. Patient education to encourage graded exercise in chronic fatigue syndrome: 2-year follow-up of randomised controlled trial. Br J Psychiatry. 2004;184:142-6
  • Clin Rehabil, 2010; 24: 1072-9
  • BMJ. 2010;340:c1777
  • Cochrane Database Syst Rev, 2008; 3:CD001027
  • Cox, L. (2000). Occupational Therapy and Chronic Fatigue Syndrome. London Philadelphia: Whurr
  • Journal of Psychosomatic Rese­arch, 42(6), s. 615-624
  • J Rehabil Res Dev, 2009; 46: 985-96
  • J Clin Endocrinol Metab. 2001;86(8):3545-54
  • Am J Med. 2006;119(2):167.e23- 167.e30
  • Eur J Clin Invest. 2002;32(11):831-7
  • J Clin Psychiatry. 2003;64(8):927-35
  • JAMA. 2004;292(10):1195-204
  • Eur J Pain. 2002;6(6):455-66

­

Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Nasze magazyny