Spalacze tłuszczu - naturalne substancje, które działają

Badania naukowe nie pozostawiają złudzeń: większość substancji okrzykniętych spalaczami tłuszczu nie działa. Zobacz zatem, które z nich mogą rzeczywiście Ci pomóc zrzucić zbędne kilogramy.

25 maj 2018
Artykuł na: 6-9 minut
Zdrowe zakupy

L-karnityna

L-karnityna transportuje kwasy tłuszczowe o długich łańcuchach do mitochondriów, gdzie ulegają przemianom, w wyniku których powstaje energia niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W 8 badaniach na 911 uczestnikach, którym podawano codziennie placebo albo karnitynę przez 1-12 miesięcy, ci, którzy otrzymali suplementy karnityny, schudli średnio o 1,33 kg więcej niż grupa placebo1

Ananas

Ananas Według Clayton College of Natural Health świeżo wyciśnięty sok z ananasa może pomóc spalić tłuszcz, a to za sprawą bromelainy, enzymu, który usprawnia procesy przemiany materii, wspomaga trawienie białka oraz wspomaga detoksykację organizmu. Z kolei zgodnie z doniesieniami z Purdue University enzym ten pomaga zahamować apetyt i zwiększa wydalanie tłuszczu. Dodatkowo ananas należy do produktów, które mają tzw. ujemne kalorie. Oznacza to, że zawierają mniej kalorii niż potrzeba do ich strawienia.

 

Kurkuma

Kurkuma zawarta w niej kurkumina ma właściwości antylipidowe, czyli zwalcza akumulację tłuszczu, tak samo jak stany zapalne oraz stres oksydacyjny, które odgrywają istotną rolę w otyłości. Podnosi też poziom adiponektyny, która wspomaga odchudzanie, oraz pomaga w odcięciu dopływu krwi do przerośniętych komórek tłuszczowych, zmniejszając ich rozmiar i liczbę2

Papryczka chili

Papryczki chili swój palący smak zawdzięczają kapsaicynie. Naukowcy z Centrum Żywienia Człowieka UCLA postanowili sprawdzić, czy rzeczywiście fakt, że kapsaicyna rozgrzewa, przekłada się na spalanie kalorii. W trwającym 28 dni badaniu wzięły udział 34 osoby obojga płci, które w tym czasie przyjmowały niskokaloryczną, płynną dietę. Badanych podzielono na 2 grupy: pierwsza otrzymywała placebo, druga kapsaicynę. Testy dowiodły, że przez kilka godzin po spożyciu dużej dawki kapsaicyny ilość energii wydatkowanej przez organizm wzrosła w wyraźny sposób. Potwierdzono też, że spożycie alkaloidu zwiększało utlenianie tłuszczów, skłaniając organizm do ich spalania oraz przyspieszenia metabolizmu3.

Johimbina

Johimbina działa termogenicznie i jako jedyna wykazuje zdolność do miejscowego spalania tkanki tłuszczowej. Wyraźnie podnosi ciśnienie krwi, temperaturę ciała i rytm serca. Blokuje receptory alfa-2-adrenergiczne (występujące głównie w tłuszczu na udach, brzuchu, pośladkach i klatce piersiowej), uniemożliwiając ich połączenie z adrenaliną i noradrenaliną, a w konsekwencji powodując silną lipolizę, czyli rozkład komórek tłuszczowych. Uwaga na dawki - johimbina jest niebezpieczna m.in. dla chorych na serce.

Probiotyki

Probiotyki Mikroorganizmy żyjące w jelitach wpływają nie tylko na wykorzystanie energii z diety, ale również zużycie energii i magazynowanie tkanki tłuszczowej4. Badacze uważają, że manipulowanie florą jelit może być skuteczną metodą zapobiegania lub leczenia otyłości u ludzi. A najlepszym na to sposobem jest podawanie im odpowiednio przygotowanych probiotyków. 

Zielona herbata

Zielona herbata Jej filiżanka zawiera 45 mg kofeiny i ok. 240-320 mg katechin (głównie galusanu epigallokatechiny EGCG)5. Synergiczne działanie tych substancji czynnych pomaga w odchudzaniu. Jak pokazały badania osoby, które piły zieloną herbatę przez 12 tygodni, obniżyły masę ciała średnio o 1,38 kg, a obwód pasa średnio o 1,93 cm6.

Zielona kawa

Zielone ziarna kawy mają wyższe stężenie kwasu chlorogenowy niż palone. Substancja ta hamuje gromadzenie tłuszczu u myszy i ludzi przez regulowanie adipogenezy. Ekstrakt z zielonej kawy moduluje również metabolizm glukozy7. U gryzoni w połączeniu z dietą o wysokiej zawartości tłuszczu znacznie zmniejszał przyrost masy ciała8. W badaniu na ludziach, w którym kobiety z nadwagą otrzymywały 180 lub 200 mg/dzień ekstraktu z zielonej kawy przez 4-12 tygodni, powodował średnie zmniejszenie masy ciała o 2,47 kg więcej niż placebo9.

Błonnik pokarmowy

Błonnik pokarmowy to kompleks heterogennych związków będących pozostałością ścian komórkowych roślin, które są oporne na działanie enzymów trawiennych przewodu pokarmowego człowieka. Wyniki epidemiologicznych badań żywieniowych dostarczyły dowodów na to, że błonnik spowalnia i ogranicza wchłanianie składników pokarmowych, np. glukozy i cholesterolu, przez co nasila uczucie sytości po posiłku i zmniejsza poposiłkową glikemię10.

Kawa

Kawa, a dokładniej kofeina, również wspomaga odchudzanie poprzez zwiększenie tętna i temperatury ciała. Stymuluje termogenezę, zwiększając metabolizm kwasów tłuszczowych. Dane z 12-letniego prospektywnego badania obserwacyjnego, przeprowadzonego na niemal 50 tys. osób, wykazały, że ochotnicy, którzy zwiększyli swoje spożycie kofeiny mieli średnią wagę o 0,43 kg mniej niż ci, którzy je zmniejszyli11.

Bibliografia

 1. Obes Rev 2016;17:970-6
 2. Ajay Goel "Kurkumina", Wydawnictwo Biały Wiatr 2016, 146-147
 3. https://goo.gl/XE2jTH
 4. Nutr Today 2016;51:167-74
 5. J Nutr 2010;140:446-53
 6. Am J Clin Nutr 2010;91:73-8
 7. J Nutr 2008;138:2309-15
 8. Asian Pac J Trop Med 2016;9:635-43
 9. Evid Based Complement Alternat Med 2014;2014:71837
 10. https://goo.gl/4wCLGm
 11. Eur J Clin Nutr 2016;70:532-4
Artykuł należy do raportu
Schudnij na lato!
Zobacz cały raport
Wczytaj więcej
Może Cię zainteresować
Nasze magazyny