Nadwaga i otyłość wśród Polaków - czy nadal tyjemy?

Już dzisiaj 60% Polaków ma nadwagę, a 25% cierpi na otyłość. Liczby te rosną coraz szybciej, a my zmagamy się z epidemią rozwijającą się w zatrważającym tempie.

13 październik 2020 Artykuł na: 4-5 minut
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą 10/2020
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą
Kup teraz
Zdrowe zakupy

Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że nadmierną masę ciała ma blisko 2 mld ludzi na Ziemi, co każdego roku powoduje blisko 3 mln zgonów. W ciągu ostatnich 40 lat populacja osób otyłych zwiększyła się prawie trzykrotnie. Podobnie jest w naszym kraju. Według NCD Risk Factor Collaboration (NCD-RisC) 6 na 10 dorosłych Polaków ma nadwagę, a 1 na 4 jest otyły. Skala tego zjawiska systematycznie rośnie. Nie ma też co liczyć na poprawę, gdyż według szacunkowych danych w 2025 r. otyłych będzie 26% kobiet i 30% mężczyzn. Grafika przedstawiająca odsetek osób z otyłością i nadwagą

Oznacza to, że w ciągu niespełna 10 lat (w stosunku do 2016 r.) odsetek ten wzrośnie kolejno o 3 i 5%, a już wkrótce nawet u 11 mln Polaków można spodziewać się otyłości. Ta niekorzystna tendencja niesie za sobą ważne zdrowotne skutki. Eksperci zwracają bowiem uwagę, że otyłość stanowi jeden z ważniejszych czynników ryzyka chorób metabolicznych, kardiologicznych i nowotworowych – istotniejsze jest jedynie palenie. 

Narzędzia
Kalkulator BMI
Pozwoli oszacować czy Twoja masa ciała jest prawidłowa
Calculator icon image
wzrost
waga

Szacują nawet, że w wyniku wzrostu BMI w 2040 r. odnotujemy w Polsce 20,9 tys. przedwczesnych zgonów prowadzących do utraty 225 tys. lat życia2! Dla porównania w 2016 r. wielkości te wynosiły odpowiednio 12,7 tys. i 188,5 tys. Powikłania, których prawdopodobieństwo u osób otyłych jest największe, to cukrzyca typu 2, schorzenia pęcherzyka żółciowego, dyslipidemia, insulinooporność i bezdech senny.

Druga grupa (umiarkowanego ryzyka) uwzględnia choroby wieńcową oraz zwyrodnieniową kolan, nadciśnienie, hiperurykemię i dnę moczanową. Nietrudno wskazać przyczyny tej dramatycznej epidemii. Siedzący tryb życia w połączeniu z wysokoprzetworzoną dietą zbierają swoje żniwo od lat, obciążając nadwagą już najmłodszych. Samo spożycie słodzonych napojów przedwcześnie odbiera życie ok. 1 400 Polakom rocznie, a każdy z nich traci przeciętnie 15 lat życia. Dlatego też ograniczenie węglowodanów prostych (a zwłaszcza cukrów rafinowanych) i regularna aktywność fizyczna to najważniejsze aspekty zdrowego stylu życia, które pozwolą uciec przed zabójczą otyłością.

Jakie są powikłania otyłości?

Skutki otyłości

Bibliografia
  • http://ncdrisc.org/country-profile.html
  • Lancet 2018 Nov 10; 392(10159):2052-2090
Wczytaj więcej
Nasze magazyny