Żele antybakteryjne i płyny do dezynfekcji rąk to teraz bardzo pożądane produkty, tym bardziej że brak ich na półkach sklepowych. Apteki i drogerie świecą pustkami - problem jest nawet przy zamówieniach online. Warto zrobić samemu płyn do dezynfekcji rąk.
Środek do dezynfekcji - zastosowanie
Płyn lub żel do dezynfekcji rąk stosujemy wtedy, gdy nie mamy możliwości umycia rąk ciepłą wodą z mydłem. Płyn lub żel do dezynfekcji stosujemy przed posiłkiem, po podróży w komunikacji miejskiej, po skorzystaniu z
miejsc publicznych takich jak toaleta, po wizycie w sklepie, po kontakcie z pieniędzmi, powierzchniami w przestrzeni publicznej.
Płyn do dezynfekcji rąk - jak zrobić?
Płyn do dezynfekcji rąk - przepis
- 2/3 szklanki alkoholu (minimum 60% etanolu) - polecamy spirytus - niszczy drobnoustroje
- 1/3 szklanki żelu aloesowego - aloes łagodzi podrażnienia i przyspiesza gojenie ran
- olejek eteryczny - 20-30 kropli olejku lawendowego, cynamonowego, bazyliowego na 100 ml płynu
- gliceryna - 5 ml na 100 ml płynu - działa łagodząco na skórę
Połącz wszystkie składniki, zamknij w szczelnym pojemniku, dobrze wymieszaj. Przelej do buteleczki (może być z atomizerem - uzyskasz bardzo wygodną w użyciu mgiełkę antybakteryjną). Przed użycie wstrząśnij buteleczką.
Jest wiele składników, z których możemy przygotować żel antybakteryjny. Silne właściwości przeciwbakteryjne wykazuje olejek tymiankowy, cynamonowy. Skuteczność w niszczeniu bakterii wykazuje olejek z bazylii i pietruszki. Olejek z bazylii wykazuje również właściwości antyseptyczne w stosunku do wirusów.
Podczas przygotowywania płynu do dezynfekcji rąk należy jednak pamiętać o bardzo ważnej kwestii - zaleca się, aby używać alkoholu o stężeniu minimum 60% etanolu lub izopropanolu - tylko wtedy płyn/żel antybakteryjny będzie skuteczny.
Naturalne składniki o działaniu przeciwbakteryjnym1
- Antimicrobial Activity of Essential Oils on Staphylococcus sp, https://goo.gl/yr6r5N