Hipoglikemia reaktywna - co jeść, by jej uniknąć?

Chociaż ograniczenie cukru w diecie jest dobrym nawykiem, spadek glukozy we krwi poniżej pewnego stężenia stanowi zagrożenie dla życia. Co i jak jeść, by uniknąć hipoglikemii reaktywnej?

Artykuł na: 4-5 minut
Zdrowe zakupy

Hipoglikemia reaktywna – co to takiego?

To znaczny spadek glukozy we krwi w wyniku nadmiernego wyrzutu insuliny, który ma miejsce ok. 2-5 godzin po posiłku. Zdaniem specjalistów hipoglikemia reaktywna (hipoglikemia poposiłkowa) może mieć podłoże idiopatyczne, tj. nieznane (pojawia się ok. 3 godzin po posiłku) lub pokarmowe (do 2 godzin po posiłku). Istnieje też późna hipoglikemia reaktywna, dające o sobie znać 4-5 godzin po posiłku1.

Kiedy spożywamy pokarm, uwalniane z niego węglowodany zostają rozłożone na glukozę. Ten proces jest aktywowany przez wyrzut insuliny z trzustki – zadaniem tego hormonu-enzymu jest transport glukozy do każdej komórki organizmu, gdzie zostaje ona spalona przez mitochondria i zamieniona na energię potrzebną do życia. Nadmiar glukozy jest kierowany do wątroby, gdzie w wyniku procesów biochemicznych cukier ten przemienia się w glikogen i jest magazynowany na później. Ewentualna nadwyżka trafia w postaci kwasów do tkanki tłuszczowej. Ale proces ten nie przebiega natychmiastowo – trzustka wyrzuca insulinę dopiero wtedy, kiedy częściowo strawiony pokarm trafia do jelit, czyli mniej więcej 2 godziny po spożyciu go.

Zdarza się więc, że po posiłku o wysokim indeksie glikemicznym wyrzut insuliny jest zbyt wysoki, przez co poziom glukozy we krwi spada po pewnym czasie poniżej normy (70 mg/dl). Stan ten, zwany hipoglikemią albo niedocukrzeniem, zagraża bezpośrednio zdrowiu, a w niektórych przypadkach życiu2. Na hipoglikemię poposiłkową najbardziej narażone są osoby młode i szczupłe, a także te, które niedawno utraciły na wadze. U osób otyłych hipoglikemia reaktywna może być objawem stanu przedcukrzycowego2.

Objawy hipoglikemii reaktywnej

 • senność,
 • osłabienie, drżenie rąk,
 • ból głowy,
 • kołatanie serca,
 • zaburzenia widzenia,
 • pocenie,
 • nudności, wymioty,
 • zaburzenia koordynacji ruchowej,
 • silny apetyt na słodkie pokarmy2.

Zasady żywienia w hipoglikemii poposiłkowej: co jeść, a czego unikać

 1. Przede wszystkim pamiętaj, by przerwy między posiłkami były nie dłuższe niż 3-4 godziny. Dzięki temu ilość glukozy we krwi będzie się utrzymywała na mniej więcej stałym poziomie.
 2. Wybieraj produkty z niskim i średnim indeksem glikemicznym (węglowodany złożone). Ich trawienie zajmuje zwykle więcej czasu, dlatego też nie powodują one skoku glukozy we krwi i jednocześnie zmniejszają ryzyko jej nagłego spadku. Pamiętaj jednak, że indeks glikemiczny konkretnego pokarmu może różnić się zależnie od jego obróbki, np. gotowana marchew ma wyższy IG niż surowa, a rozdrobnione warzywa i owoce szybciej podniosą poziom cukru we krwi, ponieważ krócej się je trawi.
 3. Unikaj spożywania napojów słodzonych (słodka herbata (zamiast tego herbata biała lub zielona), soki i napoje gazowane), a także alkoholu, ponieważ on również jest źródłem węglowodanów prostych3.
 4. Jeżeli chcesz zjeść coś słodkiego, zrób to wyłącznie po obfitym posiłku białkowo-tłuszczowym. Opóźnia on dopływ glukozy do krwi4.
 5. Jedz owoce wraz ze skórką, ponieważ zawarty w niej błonnik wykazuje działanie obniżające ciśnienie krwi i poziom cholesterolu. Staraj się spożywać ok. 30 g błonnika dziennie w postaci warzyw, owoców, płatków owsianych i innych5.
 6. Jeżeli chcesz poddać posiłek obróbce termicznej, wybierz gotowanie (również na parze), duszenie bez obsmażania, pieczenie w folii lub w rękawie termicznym.
 7. Jako źródło białka wybieraj chude mięso, najlepiej drobiowe, ryby, jaja oraz chudy nabiał. Innym dobrym źródłem białka są rośliny strączkowe.
 8. Pamiętaj o wielonienasyconych kwasach tłuszczowych omega-3. Znajdziesz je w rybach, oleju roślinnym, awokado oraz orzechach, nasionach i pestkach3.

Bibliografia
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7192270/
 • https://cukrzyca.pl/cukrzyca-typu-2/hipoglikemia-reaktywna-co-to-takiego/
 • https://ncez.pzh.gov.pl/choroba-a-dieta/hipoglikemia-reaktywna-jaka-dieta/
 • Dorota Drozd, „Kuchnia polska dla diabetyków”, Wydawnictwo RM, Warszawa 2015
 • https://www.diabetes.org.uk/guide-to-diabetes/enjoy-food/carbohydrates-and-diabetes/fibre-and-diabetes
Autor publikacji:
Julia Cember-Ogorzałek

"Uwielbiam dowiadywać się nowych rzeczy i uważam, że każdy człowiek ma ciekawą historię do opowiedzenia. Kiedy akurat nie piszę, spędzam czas z dzieckiem i świnkami morskimi, organizuję wirtualne bazarki na rzecz zwierząt lub wystawiam moje małżeństwo na próbę podczas sesji Monopoly." 

Zobacz więcej artykułów tego eksperta
Wczytaj więcej
Nasze magazyny