Jak wzmocnić rzęsy naturalnie?

Każda z nas o nich marzy. Długie i mocne rzęsy potrafią zmienić wyraz twarzy i nadać spojrzeniu głębi. Poznaj domowe sposoby na zwiększenie wyrazistości oprawy oczu, wydłużenie i wzmocnienie rzęs.

Artykuł na: 9-16 minut
Zdrowe zakupy

Tajemnica gęstych i długich rzęs

Pamiętacie to sarnie spojrzenie Audrey Hepburn w filmie „Śniada­nie u Tiffany’ego”? Albo uwodzi­cielskie spojrzenia zza zasłony rzęs rzucane przez Vivien Leigh w „Przeminęło z wiatrem”? Aby uzyskać taki efekt, potrzeb­ne są gęste rzęsy. Byłoby idealnie, gdyby przy tym były jeszcze długie. Niestety, nie każda z nas została tak wyposażona przez naturę. Jednak nie oznacza to, że nie może­my jej trochę pomóc i uzyskać efektu „gęstej firany”. Kobiety od wieków były świado­me, że to oprawa oczu decyduje często o pierwszym wrażeniu, dlatego przez lata opracowały skuteczne naturalne metody zagęszczania, wzmacniania i przyciemnia­nia rzęs. Dość wspomnieć, że już w staro­żytnej ajurwedzie istnieją zapisy o ziołach, które promują ich wzrost. Należą do nich, henna, amla, a także jatamansi, bringraj, czy bhrami szeroko stosowany przez tradycyjne społeczności jako szampon, farba do wło­sów i preparat na ich porost w jednym.

Dziś natomiast, dzięki wieloletnim ba­daniom wiemy, że pozyskiwane z poży­wienia aminokwasy – takie jak L-lizyna i L-arginina – wpływają na gęstość rzęs. Włoscy uczeni zbadali bioaktywność jednej z oligomerycznych procyjanidyn, pozyskanej z jabłka annurca. Już po 2 mie­siącach zaobserwowali znaczące wyniki w zakresie zwiększonego wzrostu wło­sów, gęstości i zawartości keratyny1.

Naturalne odżywki na piękne rzęsy

Ziołowa kuracja

Aby wydłużyć i zagęścić rzęsy, warto działać synergicznie, łącząc olejowanie i odżywianie rzęs z suplementacją. Taka kuracja wzmacniająca powinna trwać 3-4 miesięcy, bo tyle wynosi cykl wzrostu włosa na górnej powiece. Jednak pierwsze efekty widoczne są już po tygodniu. Nierafinowane oleje zawierają duże ilości witaminy E oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych, które silnie odżywiają mieszki włosowe, dzięki czemu rzęsy rosną szybciej. Wpływają też na uelastycznienie włosków oraz nadają im ładnego połysku.

Ważne jest także stosowanie odżywek. Możesz je przygotować sama, komponując wąkrotę azjatycką z pokrzywą indyjską lub mie­szając olej rycynowy z witaminą E. Jeżeli sięgasz po odżywki kupne, wybieraj takie, które mają w składzie biotynę, pantenol, glikoproteiny oraz ekstrakty roślinne. Przyjmuj też suplementy z biotyną. Związek ten promuje wzrost rzęs po­przez wspomaganie produkcji kera­tyny. Witamina B7 wzmacnia mieszki włosowe i kruchą płytkę. Dlatego z su­plementacji skorzystają nie tylko Twoje rzęsy, ale również włosy i paznokcie2.

Sekrety zielonej herbaty

Jeśli chcesz zagęścić i wydłużyć rzęsy, stosuj zieloną herbatę. Za­warty w niej galusan epigallokate­chiny (EGCG) wpływa na aktywność 5-alfa-reduktazy typu I odpowie­dzialnej za przemianę testosteronu w DHT, czyli związek, który sprzyja utracie owłosienia. Ponadto EGCG pobudza wzrost włosów w hodowli ex vivo mieszków włosowych3. Zalej 2 ły­żeczki zielonej herbaty gorącą, ale nie wrzącą wodą, mniej więcej do wysoko­ści ¼ kubka. Gdy napar ostygnie, zamocz w nim umytą szczoteczkę do tuszu i nanieś na rzęsy. Zabieg powtarzaj codziennie przez co najmniej miesiąc.

Olej rycynowy na wzrost rzęs

Tę metodę z powodzeniem stosowały nasze babcie. Po wieczornej kąpieli zanurz szczoteczkę do tuszu w olejku z nasion rącznika pospolitego. Następnie przesuń nią po rzęsach, tak jakbyś nakładała maskarę. Uważaj, by nie przesadzić z ilością tłuszczu, bowiem może podrażnić oko. Zostaw na noc. Rano zmyj wodą z mydłem. Choć nie ma badań naukowych, które potwierdziłyby, że olej rycynowy wspomaga wzrost rzęs, to istnieją dowody na to, że kwas rycynolowy, związek chemiczny, który stanowi prawie 90% tego tłuszczu, może pomóc w odwróceniu wypadania wło­sów4. Ponadto olej rycynowy delikatnie przyciemnia włoski.

olejek rycynowy na rzęsy

Naturalna odżywka z oliwy z oliwek

Od wieków jest jedną z najpopularniejszych odżywek stosowanych na rzęsy. Nie tylko nawilża, ale także natłuszcza włosy i uaktywnia ich wzrost, sprawiając, że rzęsy są gęstsze i mniej podatne na zniszczenia. Ba­dacze z Korei Południowej i Niemiec zauważyli, że za­warta w skórce, miąższu, nasionach i liściach oliwek oleuropeina aktywuje szlaki istotne dla wzrostu włosów w skórze gryzoni. Miejscowe podawanie tego związku (0,4 mg/mysz/dzień) przyspieszyło indukcję wzrostu włosów i zwiększyło rozmiar mieszków włosowych5.

Maseczka jajeczna na porost rzęs

By przyspieszyć wzrost rzęs, a także włosów, połącz żółtka kurze z oliwą z oliwek. Stwierdzono, że żółtko sty­muluje wzrost włosów ze względu na zawarty w nim związek, któ­ry naukowcy nazwali „peptydem wzrostu włosów (HGP)”6. Nałóż mieszankę na rzęsy i skórę głowy. Zostaw na 20 min. Po tym czasie dokładnie spłucz ciepłą wodą.

Tonik z miłorząbu japońskiego

Badania – co prawda jedynie na myszach – dowiodły, że 70% etanolowy ekstrakt z liści miłorzębu japońskiego okazał się skuteczny w działaniu na odrastanie włosów. Dlatego zdaniem tokijskich badaczy można nakładać go na osłabione partie w formie toniku10.

Właściwa dieta dla pięknych rzęs, włosów i skóry

Dokonanie kilku zmian w jadłospisie może radykalnie poprawić zdro­wie rzęs, a także skóry i włosów. Upewnij się, że jesz wystarczającą ilość białka, zielonych warzyw liściastych oraz zdrowych tłuszczów. Nie zapominaj też o jajkach bogatych w peptyd wzrostu włosów. Możesz również rozważyć suplementację kolagenu. W randomizowa­nym kontrolowanym placebo badaniu z podwójnie ślepą próbą udo­wodniono bowiem, że wpływa ona korzystnie na kondycję rzęs7

Olej z pestek winogron

Proantocyjanidyny wyekstrahowane z pestek winogron sprzyjają proliferacji komó­rek mieszków włosowych wyizolowanych od myszy o ok. 230% w stosunku do grupy kontrolnej oraz wykazują niezwykłą aktywność przekształcania cyklu włosa z fazy telogenu do fazy anagenu u myszy w układach testowych in vivo. Oznacza to, że mają działanie podobne do jak 2% roztwór minoksydylu, który ma wiele skutków ubocz­nych8. Dlatego dodawaj olej z pestek winogron do sałatek, a także smaruj nim rzęsy.

Starożytne remedium na zwiększenie objętości rzęs

Nardostachys wielkokwiatowy (Nardostachys jatamansi) to znana i wykorzystywana od czasów biblijnych roślina zawiera wonny olejek eteryczny, który w postaci maści ceniony był już przez starożytnych Rzymian. W antycznych systemach medycznych często stanowi on podstawę mieszanek ziołowych przyspieszających porost wło­sów, np. w ajurwedzie łączy się go m.in. z zielem Eclipta alba, bieluniem surmikwia­tem (Datura metel), jaśminem (Jasminum officinale), wąkrotą azjatycką (Centella asiatica), indygowcem barwierskim (Indigofera tinctoria), neem (Azadirachta indica), modligroszkiem różańcowym (Abrus precatorius), lukrecją gładką (Glycyrrhiza gla­bra), olejami sezamowym, kokosowym i z kiełków pszenicy oraz z mlekiem. Taką mieszankę nałóż na rzęsy na 20 min. Odmładza ona włosy i dodaje im objętości9

Warto wiedzieć

jak wzmocnić rzęsy

Dolna powieka ma zwykle 75-80 rzęs w 4 rzędach, pod­czas gdy górna powieka ma 90-160 rzęs w 5 lub 6 rzędach. Zdrowe włoski mogą osią­gnąć długość nawet 12 mm.

Pomoc z apteki na piękne rzęsy

Pierwotnie wskazany do obniżania ciśnienia wewnątrzgał­kowego, syntetyczny analog prostaglandyny bimatoprost został niedawno zatwierdzony do leczenia hipotrychozy rzęs. W podwójnie ślepej, randomizowanej, kontrolowanej przez pojazd próbie u osób stosujących preparat wyro­sły nowe rzęsy, w dodatku dłuższe, grubsze i ciemniejsze niż dotychczasowe. Po 16 tygodniach leczenia odnoto­wano wzrost średniego wydłużenia rzęs o 25%, śred­niej grubości o 106% i przyciemnienie rzęs o 18%.

Uważa się, że bimatoprost zwiększa odsetek mieszków włosowych i czas trwania anagenu oraz może stymulo­wać melanogenezę11, co prawdopodobnie wyjaśnia zmiany w pigmentacji rzęs obserwowane podczas stosowania. Środek w postaci kropli okazał się ogólnie bezpieczny i dobrze tolerowany i wydaje się, że stanowi dodatkową opcję dla osób, które chcą poprawić wygląd swoich rzęs12. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) za­twierdziła stosowanie roztworu oftalmicznego bimatopro­stu 0,03% u cierpiących na hipotrychozę rzęs.

Dobra rada

Aby wzmocnić rzęsy, zrezy­gnuj z uży­wania zalotki – może powo­dować łama­nie włosków i ich szybsze wypadanie.

Sprytny trik na wydłużenie rzęs

Na forach urodowych kobiety wymieniają się sprawdzonym sposo­bem wydłużenia rzęs. Jak się okazuje, pomaga w tym rumiankowa szminka do ust Alterra (Rossmann). Kosmetyk ma świetny, natural­ny skład (zawiera olej rycynowy, kokosowy, jojoba i wosk pszczeli) i dzięki temu znakomicie nadaje się jako naturalny środek do olejo­wania rzęs. Pomadka pod wpływem ciepła dłoni zamienia się w od­żywczą emulsję, którą wystarczy wmasować w rzęsy od nasady.

Bibliografia
 • J Med Food. 2018 Jan;21(1):90-103
 • Skin Appendage Disord. 2017 Aug; 3(3): 166-9
 • Phytomedicine. 2007 Aug;14(7-8):551-5
 • Sci Transl Med. 2012 Mar 21; 4(126): 126ra34; J Ethnopharmacol. 2015 Dec 4;175:470-80
 • PLoS One. 2015; 10(6): e0129578
 • J Med Food. 2018 Jul;21(7):701-8
 • J Clin Aesthet Dermatol. 2012 Nov; 5(11): 28-34
 • Acta Derm Venereol. 1998 Nov;78(6):428-32
 • Innovare Journal of Medical Science, Vol 5, Issue 1, 25-33
 • Yakugaku Zasshi. 1993 Oct;113(10):718-24
 • Arch Ophthalmol. 2005;123:1541-6
 • Facial Plast Surg. 2006;22:163-74Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Nasze magazyny