Sekret młodości tkwi w mitochondriach!

Amerykańscy naukowcy odkryli, że objawy starzenia się organizmu, takie jak siwienie, łysienie i pojawienie się zmarszczek, związane są z dysfunkcją mitochondriów. Jeśli więc chcemy zachować młody wygląd i przy okazji zdrowie, powinniśmy starać się jak najdłużej utrzymać te mikroskopijne organelle w dobrej formie.

Artykuł na: 6-9 minut

Co to są mitochondria i jaką pełnią rolę?

Mitochondria są niczym małe elektrownie w naszych komórkach. To one przekształcają energię, którą otrzymujemy z jedzenia, w energię, którą komórki mogą wykorzystać do wykonywania swoich zadań. Można to porównać ten proces do tego, jak samochód przekształca paliwo w energię, która jest wykorzystywana do jazdy.

Jednak mitochondria nie tylko dostarczają energię. Pomagają one również komórkom w komunikacji między sobą i mają kluczowe znaczenie w procesie "apoptozy" - procesu programowanej śmierci komórki, który jest naturalną częścią rozwoju i utrzymania zdrowia organizmu. Jest to rodzaj "samobójstwa komórkowego", który jest starannie kontrolowany i zorganizowany. Stare, uszkodzone lub niepotrzebne komórki muszą zostać usunięte. Mitochondria pomagają w podjęciu decyzji, które komórki mają zostać zniszczone, aby zachować zdrowie i równowagę w naszym ciele.

Mitochondria pomagają przekształcić energię, którą pobieramy z pożywienia, w energię, którą komórki mogą wykorzystać.

Ciekawostką jest, że mitochondria mają swój własny zestaw genów, które są różne od większości genów w naszych komórkach. Te geny pomagają mitochondriom w wykonywaniu ich funkcji. Na przykład, pewne geny pomagają w produkcji ATP, cząsteczki, która jest jak "waluta" dla energii w komórkach. 

Związek między mitochondriami a objawami starzenia się

Naukowcy związani z Wydziałem Genetyki Uniwersytetu Alabamy (USA) przeprowadzili eksperyment na myszach, w którego trakcie odwrócili zmiany, jakie zaszły w wyglądzie gryzoni na skutek wymuszonej dysfunkcji mito­chondriów. Dzięki temu udowodnili, że starzenie się można spowolnić, ale także to, że teorie mówiące o wiodącej roli mitochondriów w procesach z nim związanych są prawdziwe – a jeśli tak jest, to mamy w zasięgu ręki narzędzia pozwalające zadbać o te organelle.

Jak wyglądało badanie?

W pierwszej fazie badania myszom podano wraz z wodą doksycyklinę, anty­biotyk, który doprowadził do postępującej dysfunkcji mitochondriów, czyli organelli odpowiedzialnych za wytwarzanie energii w komórkach. Miało to na celu wywołanie w organizmach gryzoni zmian podob­nych do tych, jakie w sposób naturalny zachodzą w ludzkim ciele wraz z wiekiem, kiedy zmniejsza się ilość enzymów odpo­wiedzialnych za replikację i naprawę mito­chondrialnego DNA. Niedobory enzymów prowadzą z kolei do zmniejszenia liczby mitochondriów w naszych komórkach, a ponadto organelle te tracą wtedy zdol­ność do sprawnej regeneracji oraz podzia­łów w sytuacji zwiększonego zapotrzebo­wania na energię.

Naukowcy zauważyli, że u gryzoni, u któ­rych wywołano dysfunkcję mitochon­drialną, po kilku tygodniach pojawiły się zmarszczki na skórze, a wkrótce potem myszy zaczęły siwieć i tracić futro. Zwie­rzęta stały się apatyczne i niektóre zapa­dały w letarg. Co ciekawe, zmiany postę­powały szybciej u samic niż u samców.

Druga faza badania polegała na obser­wacji, jaki wpływ na zaistniałe w ciele myszy zmiany będzie miało odstawienie leku. Okazało się, że wkrótce po tym, jak organizm gryzoni odzyskał zdolność do naprawy mitochondrialnego DNA, zaczął się zmieniać ich wygląd i zachowa­nie. Zwierzęta znowu były pełne wigoru, zaczęło odrastać im futro i wygładziła się ich skóra. Po kilku tygodniach niczym nie różniły się od swoich pobratymców z grupy kontrolnej. Stało się zatem jasne, że nie tylko choroby związane z wiekiem, ale też zmiany w wyglądzie seniorów mogą być wynikiem postępującej dys­funkcji mitochondriów.

Jak mitochondria wpływają na zdrowie i wygląd skóry?

Wiele badań wykazuje, że zaburze­nia funkcjonowania mitochondriów towarzyszące starzeniu się organizmu są odpowiedzialne za takie schorze­nia związane z wiekiem, jak cukrzyca, demencja i inne choroby neurodegene­racyjne, choroby sercowo-naczyniowe i nowotwory. Mitochondria odgrywają także olbrzymią rolę w utrzymaniu odporności i regulowaniu metaboli­zmu białych krwinek. Dlatego wysiłki naukowców zmierzają do stworzenia leków, które będą wspierać organizm w regenerowaniu mitochondrialnego DNA i dzięki temu będą zapobiegać niszczeniu tych organelli i ich apoptozie, czyli programowanej śmierci.

Jak dbać o mitochondria?

Na szczęście możemy zadbać o te orga­nelle za pomocą naturalnych substancji zawartych w pożywieniu, które nie dość, że korzystnie wpływają na ich funkcjo­nowanie, to dodatkowo są substratami w reakcjach wytwarzania energii i chro­nią mitochondria przed uszkodzeniem i apoptozą. Aby zatem opóźnić starzenie i zachować młody wygląd na lata, warto wprowadzić do diety:

  • koenzym Q10 (mięso, podroby, tłuste ryby),
  • glutation (awokado, szpinak, czosnek),
  • magnez (kakao, orzechy, pieczywo pełnoziarni­ste),
  • witaminy z grupy B (mięso, podroby, warzywa i owoce),
  • witaminę D (nabiał, ryby, jaja),
  • kwas alfa-liponowy (ziem­niaki, brokuły, pomidory),
  • selen (orzechy, ryby, owoce morza)
  • L-karnity.
Bibliografia
  • https://www.nature.com/articles/s41419-018-0765-9
  • https://www.medicalnewstoday.com/articles/320875
Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Nasze magazyny