To miano przyznała mu CDC, czyli agencja rządu federalnego USA wchodząca w skład Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej, która sporządza listę najzdrowszych owoców i warzyw na podstawie zestawienia wyników gęstości odżywczej 41 produktów.
Pomidor uzyskał poziom 20,37, co wywindowało go na piersze miejsce wśród najzdrowszych owoców. Na czele całej kategorii owoców i warzyw stanęła rukiew wodna z wynikiem 100.
Dlaczego należy jeść pomidory?
Pomidory mają różne kształty, kolory i rozmiary, ale łączy je jedno - są smaczne i zawierają mnóstwo witamin i składników mineralnych. Jeden duży pomidor dostarcza 60% dziennego zapotrzebowania witaminę C.
Jego arcyważnym składnikiem jest natmiast likopen - związek chemiczny działający przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjnie i unieszkodliwiający wolne rodniki tlenowe. O jego cennych właściwościach pisaliśmy w artykule "Lubisz pomidory? Oto 9 powodów, dla których warto wprowadzić likopen do diety". Jako że likopen rozpuszcza się w tłuszczach, warto jeść pomidory w towarzystwie np. oliwy z oliwek.
Pomidory zawierają wiele witamin - C, A, E i K oraz witamin z grupy B (B1, B2, PP, B6, B5, biotyna, kwas foliowy), oraz składników mineralnych, jak potas, żelazo, magnez, wapń, mangan, cynk, miedź i chrom. Pomidor to też źródło fitosteroli, które regulują gospodarkę lipidową.
Pomidory są ponadto doskonałym wyborem dla osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy. Składają się w 93% z wody i błonnika pokarmowego dającego uczucie sytości i usuwającego pozostałości po procesie trawieia. Reasumując - są niskokaloryczne.