Sen a refleksologia

Któż nie ceni sobie budzenia się rano z poczuciem, że spędził noc w sposób krzepiący i dobroczynny dla organizmu?

Artykuł na: 6-9 minut
Zdrowe zakupy

Statystyki wykazują, że od 30 do 50 procent osób w skali świata skarży się na problemy ze snem, które w istotny sposób przekładają się na ich życie. Można by powiedzieć, że ujawnia to skalę patologii, ale zamiast sięgać po leki lub przeciwnie – pogodzić się z białymi nocami, dlaczego nie spróbować refleksologii stóp?

Przyczyny zaburzeń snu

Dysfunkcje i zakłócenia snu są wielorakie. Wiele osób ma trudności z zasypianiem z powodu chronicznego stresu, brutalnej zmiany w swoim życiu, obsesyjnych myśli. Zaburzenia snu mogą być również spowodowane przez zażywanie środków pobudzających (alkohol, kawa, narkotyki) czy leków. Nierzadko ich przyczyną są także poważne choroby (neurologiczne, psychiatryczne).

Konsekwencje złego snu

Sporadycznie występujące zakłócenia snu nie mają w zasadzie wpływu na nasze funkcjonowanie. Można ewentualnie odczuwać lekkie zmęczenie, które powoduje pogorszenie nastroju, ale bardzo szybko wszystko wraca do normy. Z drugiej strony zła jakość snu w średnim i długim okresie staje się niebezpieczna dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego.

Zagrożenia wynikające z złej jakości snu:

 • zaburzenia koncentracji i utrata pamięci;
 • osłabienie odporności (zwiększone ryzyko stanów zapalnych); 
 • kompensacja dietetyczna (zwiększenie spożycia cukru); 
 • złe zarządzanie emocjami (nadwrażliwość, niekontrolowane reakcje); 
 • przyspieszenie procesu starzenia się skóry; 
 • zaburzenie równowagi hormonalnej (ryzyko otyłości, niepłodności); 
 • zwiększone ryzyko zachorowania na raka (zaburzenie homeostazy organizmu i relacji emocje–narządy).

Odprężenie pomaga w walce z bezsennością

Zadaniem układu współczulnego (czy też sympatycznego) jest utrzymywanie nas w stanie czuwania, działania i reagowania na bodźce zewnętrzne. To właśnie on generuje wydzielanie hormonów stresu, takich jak kortyzol, adrenalina, hormon kortykotropowy, oksytocyna i wazopresyna. Dlatego kluczowe jest to, aby pozwolić naszemu ciału "wyjąć wtyczkę z kontaktu", odprężyć się, a przede wszystkim natlenić (świadome oddychanie brzuszne). Tylko odprężenie się i odpowiednia higiena życiowa – przestrzeganie pór odpoczynku, aktywność fizyczna i zdrowe odżywianie się – są w stanie odnieść tryumf nad bezsennością lub zaburzeniami snu.

Refleksologia stóp – działanie uspokajające

Powszechnie wiadomo, że refleksologia stóp jest metodą, która jednocześnie odpręża i stymuluje, pomagając przywrócić homeostazę (naturalną równowagę zdrowotną). Poprzez stymulację odpowiadających różnym organom i gruczołom punktów refleksyjnych na wierzchu i spodzie stóp można zmniejszać napięcie psychiczne i nerwowość, co poprawia jakość snu. Ta delikatna i naturalna metoda może równie dobrze pomagać niemowlętom, dzieciom, jak i osobom dorosłym, także w starszym wieku.

Refleksoterapia stóp jest jedną z metod akupresury, czyli masażu polegającego na uciskaniu konkretnych punktów ludzkiego ciała. Dowody naukowe potwierdzają, że umożliwia ona osiągnięcie głębokiego odprężenia, co pomaga pokonać bezsenność. Masaż stóp można wykonać samodzielnie, zaczynając od palców

Najważniejsze strefy refleksyjne

Chociaż nic nie zastąpi seansu refleksologii stóp prowadzonego przez profesjonalistę, można też samodzielnie stymulować główne strefy refleksyjne na stopach, takie jak:

 • głowa
 • kręgosłup 
 • przepona i splot słoneczny 
 • gruczoł nadnerczowy

Masując stopy przed położeniem się do łóżka, podarujecie sobie 5 minut odprężenia i wytchnienia. Wystarczy masować stopę falistymi ruchami, zaczynając od palców, a kończąc na kostkach. Następnie za pomocą kciuka i palca wskazującego należy uciskać wyżej wymienione strefy refleksyjne i jednocześnie głęboko oddychać. Ważne, by wywierać duży nacisk na środek dużego palca u nogi, koncentrując jednocześnie swoje myśli na chwili obecnej (łagodna muzyka i rozpylenie olejku eterycznego, np. lawendowego lub ze słodkiej pomarańczy, może pomóc w osiągnięciu odprężenia).

Refleksologia pomaga spać lepiej

Refleksolog praktyk również wykonuje masaż w wyżej wymienionych strefach refleksyjnych, ale z jedną różnicą – chodzi o intencję. Intencja refleksologa to mały dodatek, który zmienia wszystko. Zwiększa ona dziesięciokrotnie naszą wrażliwość pod opuszkami kciuka i palca wskazującego, oferując tym samym lepsze przekazywanie impulsów nerwowych do narządów docelowych.

Dzięki subtelnemu dotykowi stymulacja różnych stref refleksyjnych wspomaga:

 • głowę: więcej pozytywnych myśli, jasność umysłu;
 • gruczoł nadrzędny (przysadkę mózgową): wytwarzanie ważnych hormonów; 
 • szyszynkę, gruczoł, którego komórki wydzielają melatoninę: lepsza rytmika okołodobowa; 
 • tarczycę: regulacja metabolizmu;
 • nadnercze: zmniejszenie stresu;
 • różne strefy kręgosłupa: uwalnianie od napięć, lepsze oddychanie, równowaga między układami przywspółczulnym i współczulnym.

Refleksologia stóp - podsumowanie

Przedstawione podejście do problemów ze snem odnosi terapeutyczny skutek dzięki uwzględnieniu emocjonalnej przyczyny dysfunkcji. Świadomość odpowiedzialności za nasze zdrowie i pragnienie zmiany otwierają drzwi trwałej wewnętrznej przemianie. Dzięki niej szala może przechylić się na twoją stronę, co pozwoli ponownie odnaleźć przyjemność spania.

Autor publikacji:
Nelly Sevin

Psychoterapeutka i refleksolożka.

Zobacz więcej artykułów tego eksperta
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W
Holistic Health 6/2021
Holistic Health
Kup teraz
Wczytaj więcej
Nasze magazyny