Krytyczna niedokrwistość z niedoboru żelaza - częsty problem u kobiet

Niedokrwistość jest poważnym globalnym problemem zdrowotnym, który dotyka osoby w każdym wieku, ale w szczególności kobiety w wieku rozrodczym. Niedobór żelaza jest z kolei jedną z najczęstszych przyczyn niedokrwistości u kobiet, a jego przyczyną jest menstruacja.

Artykuł na: 17-22 minuty
Zdrowe zakupy

Niedokrwistość i krwotok miesiączkowy są częstymi i współwystępującymi schorzeniami u kobiet w wieku przedmenopauzalnym. Analiza globalnego obciąże­nia niedokrwistością w latach 1990–2010 wykazała, że częstość występowania niedokrwistości z niedoboru żelaza, choć zmniejszała się z każdym rokiem, pozostała znacząco wysoka, dotykając jedną na pięć kobiet.

Uważa się, że menstruacja jest w dużej mierze odpowiedzialna za wyczerpanie zapasów żelaza w organizmie kobiet przed menopauzą i szacuje się, że odsetek miesiączkujących kobiet w USA, które mają minimalne rezerwy żelaza w organizmie waha się od 20% do 65% (Polskie staty­styki są podobne – przyp. tłum.). Badania wykazały, że poziom rezerw żelaza u kobiet przed menopauzą może być około dwa do trzech razy niższy niż u kobiet 10 lat po menopauzie.

Nadmierne i przedłużające się krwawienia z macicy, które występują w nieregularnych i częstych odstępach czasu (krwotok miesiączkowy) można zaobser­wować u prawie jednej czwartej kobiet w wieku 40–50 lat.

Kobiety z krwotokami miesiączkowymi zwykle krwawią więcej niż 80 ml podczas cyklu miesiączkowego i dlatego są bardziej narażone na rozwój niedoboru żelaza i nie­dokrwistości z niedoboru żelaza.

W niniejszym artykule opisano niezwykły przypadek 42-letniej kobiety z długą historią krwotoków miesiączkowych, u której wystąpiła ciężka niedokrwistość i stwierdzono rekordowo niski poziom hemoglobiny.

Opis przypadku

42-letnia Latynoska bez znanej historii medycznej zgło­siła się do naszego oddziału ratunkowego, skarżąc się na narastające zmęczenie i zawroty głowy od 2 tygodni oraz upadek w domu w dniu zgłoszenia. W badaniu fizykal­nym pacjentka nie gorączkowała (36,1°C), ciśnienie krwi wynosiło 107/47 mmHg, a średnie ciśnienie tętnicze 69 mmHg, częstość akcji serca 87 uderzeń na minutę, częstość oddechów 17 na minutę, a wysycenie krwi tlenem 100%. Jej wzrost wynosił 143 cm, a waga 45 kg (wskaźnik masy ciała 22). Była w pełni świadoma i zorientowana co do osoby, miejsca, czasu i sytuacji bez żadnych deficytów neurologicznych oraz mówiła wyraźnymi, pełnymi zda­niami. Stwierdzono u niej wyraźną bladość błon śluzowych i spojówek. Nie miała wyczuwalnej limfadenopatii (powięk­szenie węzłów chłonnych – przyp. tłum.). Oddychała kom­fortowo na zewnątrz i w pomieszczeniu, nie wykazywała także oznak duszności. W badaniu serca stwierdzono szmer skurczowy 2 stopnia. W badaniu palpacyjnym jamy brzusz­nej nie stwierdzono wyczuwalnych mas. W badaniu układu mięśniowo-szkieletowego stwierdzono, że jej kończyny były cienkie, a paznokcie wykazywały koilonychię (płytka paznokcia jest ma kształt łyżeczki, jest wklęśnięta – przyp. tłum.) Kobieta miała zachowaną pełną siłę w kończynach dolnych i górnych obustronnie, mimo że wymagała pomocy przy poruszaniu się z powodu osłabie­nia i korzystała z wózka inwalidzkiego do poruszania się przez 2 tygodnie przed przyjęciem do szpitala. Odmówiła wykonania badania miednicy. W żadnej części badania fizykalnego nie stwierdzono krwawienia.



Pacjentka została przyjęta bezpośrednio na oddział inten­sywnej terapii po tym, jak stwierdzono, że poziom hemo­globiny był krytycznie niski i wynosił 1,4 g/dl w dwóch kolejnych pomiarach, z niejasną etiologią utraty krwi w momencie zgłoszenia. Należy zauważyć, że przed okre­śleniem poziomu hemoglobiny nie podano jej żadnych pły­nów dożylnie. Po zebraniu dalszego wywiadu od pacjentki ujawniła ona, że przez całe życie miała bardzo obfite mie­siączki od wieku 10 lat, kiedy zaczęła miesiączkować, miała nieregularne miesiączki, z okresami występującymi co 2–3 tygodnie, czasami częściej. Obficie krwawiła przez całe 5–7 dni trwania miesiączki. Kobieta określiła ilościowo, że każdego dnia moczyła co najmniej siedem podpasek z obfi­tym krwawieniem jasnoczerwoną krwią, a także dużymi skrzepami krwi. Od 30 roku życia jej miesiączki stały się coraz cięższe, z krwawieniami między cyklami. Pacjentka stwierdziła, że ostatnio krwawiła przez „połowę miesiąca”. Zaprzeczyła jakimkolwiek innym źródłom krwawienia.

Oto niektóre wstępne dane labratoryjne. Jej poziom hemoglobiny (Hgb) był krytycznie niski i wynosił 1,4 g/dl w momencie przybycia, z niską średnią objętością krwinek (MCV) < 50,0 fl. Hematokryt był również krytycznie niski i wynosił 5,8%. Rozpiętość rozkładu objętości erytrocytów (RDW) była podwyższona do 34,5%, a bezwzględna liczba retikulocytów (niedojrzałe krwinki czerwone – przyp. tłum.) była podwyższona do 31 × 109 /l. Wyniki panelu żelaza świadczyły o niedokrwistości z niedoboru żelaza, wykazując niski poziom żelaza w surowicy, wynoszący 9 μg / dl, podwyższoną całkowitą zdolność wiązania żelaza (TIBC) wynoszącą 441 μg / dl, niski poziom Fe Sat wyno­szący 2% i niski poziom ferrytyny (białko wiążące żelazo – przyp. tłum.), wynoszący 4 ng / ml.

Badania laboratoryjne poziomu witaminy B12 i kwasu foliowego, stopnia hemolizy [dehydrogenaza mleczanowa (LDH), haptoglobina, biliru­bina] i rozsianego wykrzepiania wewnątrznaczyniowego (DIC) [czas protrombinowy (PT), czas częściowej trom­boplastyny (PTT), fibrynogen, d-dimer] były na przecię­tym poziomie. Liczba płytek krwi wynosiła 232 000/mm3. Rozmaz krwi wykazał obecność erytrocytów z wyraźną mikrocytozą, anizocytozą i hipochromią (krwinki o zmniej­szonej średnicy, różnej wielkości i zawierające zbyt mało barwnika, hemoglobiny – przyp. tłum.). Warto zauważyć, że pacjentka miała dodatni pośredni test antyglobulinowy (IAT), jednak zaprzeczyła jakiejkolwiek historii ciąży, wcze­śniejszych transfuzji, dożylnego stosowania narkotyków lub immunoglobuliny (IVIG). Bezpośredni test antyglobuli­nowy (DAT) był ujemny (pozwala na wykrycie przeciwciał w krwinkach, co może prowadzić do ich przyspieszonego niszczenia i anemii – przyp. tłum.).

Zaproponowano pacjentce ultrasonografię przezpochwową i biopsję endometrium, ale kobieta odmówiła. Zamiast tego wykonano tomografię komputerową (CT) jamy brzusznej i miednicy z kontrastem, która wykazała 3,5-centymetrową masę wystającą do endometrium (błona śluzowa macicy – przyp. tłum.), uznaną za podśluzówkowego mięśniaka gładkokomórkowego. Oprócz nieprawidło­wego krwawienia z macicy, pacjentka nie miała żadnej innej istotnej historii osobistej, wywiadu rodzinnego ani niepra­widłowości laboratoryjnych, które mogłyby wyjaśnić jej ciężką niedokrwistość.

Występujące u pacjentki objawy zmęczenia i zawroty głowy są powszechnymi i niespecyficznymi objawami o szero­kim zakresie etiologii. Opierając się na wyglądzie fizycz­nym, ogólnie dobrych parametrach życiowych, a także z uwzględnieniem czasu trwania objawów, skupiliśmy się na badaniu przewlekłych podostrych przyczyn zmęczenia i zawrotów głowy, a nie ostrych przyczynach medycznych. Początkowo rozważaliśmy szereg przewlekłych schorzeń, od sercowo-płucnych po endokrynologiczne, metaboliczne, nowotworowe, reumatologiczne i neurologiczne, zwłaszcza biorąc pod uwagę historię upadków. Jednak, gdy badania laboratoryjne pacjentki wykazały znacznie nieprawidłową morfologię krwi i panel żelaza, kierunek naszych dzia­łań uległ zmianie i skierowaliśmy się do oceny przyczyn hematologicznych.

Przy tak krytycznie niskim poziomie Hgb w momencie zgłoszenia (1,4 g/dl), oceniliśmy potencjalne źródła utraty krwi i chcieliśmy najpierw wykluczyć nagłe, niebezpieczne przyczyny: badanie fizykalne pacjentki i zgłoszony wywiad nie wzbudziły obaw o krwotok pourazowy lub krwawienie z przewodu pokarmowego. Pacjentka zaprzeczyła, aby była w ciąży. Tomografia komputerowa jamy brzusznej i mied­nicy nie wykazała żadnych patologii poza mięśniakiem macicy.

kwiaty w spodniach

Mikrocytarna natura niedokrwistości wskazywała na niedobory żywieniowe, a pacjentka nie miała żad­nych innych chorób współistniejących, takich jak zabu­rzenia związane z nadużywaniem alkoholu, chorobami wątroby lub związanych z zażywaniem narkotyków w przeszłości. Nie było również osobistej ani rodzinnej historii zaburzeń autoimmunologicznych, a pacjentka zaprzeczyła jakiejkolwiek historii objawów żołądkowo­-jelitowych lub pozajelitowych i objawów związanych z zaburzeniami wchłaniania, takimi jak celiakia. Wyeli­minowaliśmy również hemolityczne przyczyny nie­dokrwistości, ponieważ wszystkie testy hemolizy były w normie. Rozważaliśmy możliwość dziedzicznych lub nabytych zaburzeń krwawienia, ale pacjentka zaprze­czyła występowaniu jakichkolwiek wcześniejszych oznak lub objawów skazy krwotocznej w jej rodzinie. Zgłoszona przez nią historia krwotoku miesiączkowego doprowadziła do odkrycia prawdopodobnej przyczyny jej znacznej niedokrwistości mikrocytarnej, która zwią­zana była z przewlekłą utratą krwi z powodu menstru­acji, prowadzącej do niedoboru żelaza.

W trakcie 4-dniowego pobytu w szpitalu przetoczono jej 5 jednostek koncentratu krwinek czerwonych i podano dożylnie 2 g dekstranu żelaza. Skonsultowano się z hema­tologiem i ginekologiem, a pacjentce podano domię­śniowo medroksyprogesteron (150 mg) w 2. dniu pobytu w szpitalu. W 4. dniu pobytu w szpitalu pacjentka została wypisana do domu z planem dalszej obserwacji. Poziom hemoglobina i hematokryt przy wypisie wynosiły odpo­wiednio 8,1 g/dl i 24,3%. Objawy zmęczenia i zawrotów głowy ustąpiły, a pacjentka powróciła do swojego nor­malnego trybu życia i aktywności.

Dyskusja i wnioski

U tej pacjentki wystąpiły wszystkie klasyczne objawy niedoboru żelaza: niedokrwistość, zmęczenie, bladość i koilonychia, a badania laboratoryjne ujawniły wyraźny niedobór żelaza, mikrocytozę, podwyższone RDW i niskie stężenie hemoglobiny.

Zgodnie z naszą najlepszą wiedzą, jest to najniższy odnotowany poziom hemoglobiny u przytomnego pacjenta, oddychającego powietrzem oto­czenia (bez wspomagania tlenem – przyp. tłum.).

Istnieją wcześniejsze doniesienia opisujące pacjentów z krytycz­nie niskim poziomem Hgb < 2 g/dl: Przypadek 21-letniej kobiety z historią długotrwałego krwotoku miesiączkowego, u której Hgb wynosiło 1,7 g/dl, został opisany w 2013 roku.

Kobieta ta, choć młodsza od naszej pacjentki, była bardziej niestabilna hemodynamicznie, z częstością akcji serca (HR) wynoszącą 125 uderzeń na minutę. Krwotok miesiączkowy był u niej krótszy i prawdopodobnie miał większą objętość, co doprowadziło do takiego obniżenia poziomu hemoglobiny. Jest prawdopodobne, że fizjolo­giczne mechanizmy regulacyjne nie miały szansy na pełną kompensację.

U 29-letniej kobiety z celiakią i jadłowstrętem psychicznym stwierdzono z kolei Hgb na poziomie 1,7 g/dl, a objawy były bardziej dramatyczne, z silnym zmęczeniem, bólem brzucha i niezdolnością do stania lub poruszania się. Wskaźnik masy ciała (BMI) wynosił 15, co wraz z innymi niedoborami witamin i mikroelementów, doprowadziło do mieszanego obrazu niedoboru żelaza i niedokrwisto­ści z niedoboru żelaza.

Oba te przypadki dotyczyły kobiet w wieku rozrodczym, jednak nasza pacjentka była znacznie starsza (różnica wieku > 20 lat) i miała dłuższy okres na dostosowanie fizjologiczne i kompensację.

Niższy poziom hemoglobiny, choć w warunkach śródo­peracyjnych, odnotowano również w dwóch przypad­kach – u pacjenta poddawanego przeszczepowi wątroby, u którego wystąpiło masywne krwawienie z towarzyszącą hemodylucją (odprowadzenie krwi pacjenta i zastąpienie jej płynami podczas zabiegu – przyp. tłum.), prowadzącą do stężenia Hgb na poziomie 0,6 g/dl oraz u pacjenta ze wstrząsem krwotocznym i skrajną hemodylucją wtórną od wielu ran kłutych, prowadzącą do spadku Hgb do poziomu 0,7 g/dl.

Obaj pacjenci byli niestabilni hemodynamicz­nie, wymagali wsparcia inotropowego i wazopresyjnego (podanie leków zwiększających siłę skurczów serca i obkur­czających naczynia krwionośne – przyp. tłum.), mieli wyższą przedoperacyjną hemoglobinę i byli resuscytowani dużymi objętościami koloidów i krystaloidów, co prowa­dziło do znacznej hemodylucji.

Obaj zostali zaintubowani i otrzymali 100% tlen, co zwiększało ilość tlenu związanego z hemoglobiną i rozpuszczonego. Ponadto należy pod­kreślić, że głębokie znieczulenie i obniżona temperatura ciała u obu tych pacjentów zminimalizowały zużycie tlenu i zwiększyły ilość dostępnego tlenu we krwi tętniczej.

Nasz przypadek jest wyjątkowy, z najniższym zarejestro­wanym poziomem hemoglobiny, ponieważ nie wymagał wspomagania serca ani podania dodatkowego tlenu. Pacjentka była stabilna hemodynamicznie z krytycznie niską hemoglobiną prawdopodobnie z powodu przewle­kłej, trwającej dziesięciolecia niedokrwistości z niedoboru żelaza, spowodowanej utratą krwi.

Stopień kompensacji, jaki przeszła nasza pacjentka, jest imponujący, ponieważ zgłosiła, że prowadziła bardzo aktywny tryb życia przed wystąpieniem objawów (2 tygodnie przed pojawieniem się w szpitalu), rutynowo jeździła na rowerze do pracy każdego dnia i utrzymywała wysoki poziom codziennej aktywności fizycznej, bez żadnych problemów.

Ponadto, podczas gdy głównym priorytetem podczas pobytu naszej pacjentki w szpitalu było leczenie jej ciężkiej nie­dokrwistości, ważnym elementem leczenia była także eduka­cja. Nasza instytucja jest szpitalem powiatowym dla najbar­dziej zaludnionego hrabstwa w USA i służy jako szpital sieci bezpieczeństwa dla wielu wrażliwych populacji, z których większość ma niski poziom wiedzy na temat zdrowia i brak świadomości, kiedy szukać pomocy.

Pacjentka doświadczała nieregularnych miesiączek przez ponad trzy dekady i nigdy nie szukała pomocy w związku z obfitym krwawieniem. W rzeczywistości nie widziała lekarza podstawowej opieki zdrowotnej od wielu lat ani nie odwiedziła wcześniej gineko­loga. Podkreśliliśmy znaczenie ścisłej obserwacji, samo­dzielnego monitorowania jej objawów i ryzyka związanego z utrzymującym się obfitym krwawieniem.

Należy zauważyć, że pomimo mechanizmów kompensacyjnych, powikłania przewlekłej niedokrwistości pozostawione bez leczenia mogą negatywnie wpływać na czynność układu sercowo-na­czyniowego, powodować pogorszenie stanu przewlekłego, a ostatecznie prowadzić do rozwoju niewydolności wielona­rządowej, a nawet śmierci.

Bibliografia
  • Critical iron deficiency anemia with record low hemoglobin: a case report, J Med Case Rep. 2021; 15: 472.
  • Źródło: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8439022/
Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Nasze magazyny