Arterioskleroza - co to jest?
Arterioskleroza to ogólna nazwa stanów związanych ze stwardnieniem tętnic. Miażdżyca jest przewlekłym procesem zapalnym dotyczącym naczyń krwionośnych. W jej toku w przestrzeni między śródbłonkiem i warstwą mięśniową naczynia gromadzą się najpierw złogi składające się z makrofagów, lipoprotein o małej gęstości (LDL), komórek piankowatych (makrofagów obładowanych oksydowanymi LDL) i pozakomórkowych skupisk cholesterolu. Powstające w ten sposób – i widoczne gołym okiem na wewnętrznej powierzchni naczynia – „pasma tłuszczowe” są najwcześniejszą postacią zmian miażdżycowych i znakiem rozpoznawczym choroby w badaniach autopsyjnych.
Z czasem do dołączają do nich elementy włókniste tkanki łącznej, które przerastając i otaczając pierwotne ognisko zapalne, separują je od reszty naczynia. Tak tworzy się zaawansowana zmiana, która fachowo określana jest terminem „blaszka miażdżycowa”. Może ona zwężać światło naczynia i w ten sposób utrudniać przepływ krwi. Stan, gdy dochodzi do przewlekłego ograniczenia drożności jednej lub wielu nasierdziowych tętnic wieńcowych nazywamy chorobą wieńcową1.
Nieleczona arterioskleroza może prowadzić do zawału serca lub udaru mózgu, które mogą być śmiertelnie niebezpieczne. Najlepszą ochroną przed miażdżycą jest aktywny tryb życia, żywienie zgodne z dietą śródziemnomorską oraz czyste środowisko. Jeśli już jednak doszło do choroby, istnieją ziołowe sposoby na złagodzenie jej przebiegu i – w razie potrzeby obniżenie poziomu cholesterolu.
Ziołowe sposoby na arteriosklerozę
- Zdrowotne napoje Andrzej Żak proponuj sięgnąć po czosnek, należący do najstarszych naturalnych środków przeciwmiażdżycowych. 100 g oczyszczonych ząbków czosnku utrzyj na tarce, zalej 500 ml 40-procentowego alkoholu i pozostaw w zamkniętym naczyniu w temperaturze pokojowej na 5 dni, często wstrząsając. Następnie przecedź przez gęste sitko i przechowuj w lodówce. Nalewkę pij 2 razy dziennie po 30 kropli. Stosuj przez 2 tygodnie. Kurację przerwij na tydzień i po tym czasie ponów. Możesz też łyżeczkę ziela skrzypu polnego zalać szklanką wrzątku i zostawić do zaparzenia pod przykryciem na 15 min. Pij 1-2 razy dziennie. Napar ze skrzypu odwapni tętnice2.
- Przepis ojca Sroki Zmieszaj po 100 g kory kasztanowca, ziela serdecznika i krwawnika oraz po 50 g ziela ruty, rdestu ptasiego, liścia melisy, kwiatu słonecznika i owoców kminku. Dokładnie wymieszaj. Wsyp łyżeczkę mieszanki na szklankę wody, naparzaj pod przykryciem 20-30 min, przecedź. Pij ciepłe 3 razy dziennie między posiłkami. Zakonnik radzi przy tym, by zrezygnować ze smalcu, boczku, słoniny, żółtek kurzych, tłustych mięs i sosów. Zamiast nich spożywać potrawy jarskie, doprawiając je ziołami ułatwiającymi trawienie. Zwłaszcza zaleca częste jedzenie kaszy gryczanej z kwaśnym mlekiem na kolację3.
- Dyptamowa kuracja Św. Hildegarda wiedziała, że nie tylko arterioskleroza może wywoływać bóle serca. Jako inne przyczyny tej dolegliwości wskazywała kamienie w pęcherzyku żółciowym i nerkach. W takich przypadkach pomóc miała „dieta dyptamowa”. Codziennie posypuj dania i chleb szczyptą sproszkowanego dyptamu (gorejącego krzewu). Kurację stosuj przez ok. 3-6 miesięcy, ponieważ zwapnienie naczyń wieńcowych ustępuje powoli4.
- Mieszanka o. Klimuszki Wymieszaj po 50 g liści brzozy, pokrzywy, szałwii z zielem skrzypu polnego, rdestu ptasiego, jemioły i krwawnika, morszczynem pęcherzykowatym, kwiatostanem głogu oraz owocami kminku i róży. Następnie kopiastą łyżkę stołową mieszanki zalej szklanką wrzącej wody, przykryj i zostaw na 3 godz. Po tym czasie przecedź, lekko podgrzej i pij 3 razy dziennie po szklance przed posiłkiem. Jeżeli minęły już Twoje 70. urodziny – pij po pół szklanki naparu przed posiłkiem.
- Choroby Serca i Naczyń 2006, tom 3, nr 1
- Andrzej Żak „Dziennik zdrowia. Medycyna naturalna. 1 000 skutecznych porad”, Wydawnictwo Videograf II, Katowice, s. 9
- O. Grzegorz Franciszek Sroka „Poradnik Ziołowy”, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, s. 43-44
- Dr Wighard Strehlow „Święta Hildegarda z Bingen. Medycyna na każdy dzień”, Wydawnictwo Esprit, s. 50, 190, 193
- O. Andrzej Czesław Klimuszko „Wróćmy do ziół leczniczych”, Oficyna wydawnicza Rytm, s. 111-112