Arterioskleroza - co to jest i jak ją leczyć?

Nalewka czosnkowa, przyprawa z gorejącego krzewu oraz kasza gryczana – sięgnij po kulinarny oręż w walce z chorobą.

Artykuł na: 4-5 minut

Arte­rioskleroza - co to jest?

Arterioskleroza to ogólna nazwa stanów związanych ze stwardnieniem tętnic. Miażdżyca jest przewlekłym procesem zapalnym dotyczą­cym naczyń krwionośnych. W jej toku w przestrzeni między śródbłonkiem i war­stwą mięśniową naczynia gromadzą się najpierw złogi składające się z makrofagów, lipoprotein o małej gęsto­ści (LDL), komórek pianko­watych (makrofagów obłado­wanych oksydowanymi LDL) i pozakomórkowych skupisk cholesterolu. Powstające w ten sposób – i widoczne gołym okiem na wewnętrz­nej powierzchni naczynia – „pasma tłuszczowe” są naj­wcześniejszą postacią zmian miażdżycowych i znakiem rozpoznawczym choroby w badaniach autopsyjnych.

Z czasem do dołączają do nich elementy włókniste tkan­ki łącznej, które przerastając i otaczając pierwotne ognisko zapalne, separują je od resz­ty naczynia. Tak tworzy się zaawansowana zmiana, która fachowo określana jest termi­nem „blaszka miażdżycowa”. Może ona zwężać światło naczynia i w ten sposób utrudniać przepływ krwi. Stan, gdy dochodzi do prze­wlekłego ograniczenia drożności jednej lub wielu nasierdziowych tętnic wień­cowych nazywamy chorobą wieńcową1.

Nieleczona arte­rioskleroza może prowadzić do zawału serca lub udaru mózgu, które mogą być śmiertelnie niebezpieczne. Najlepszą ochroną przed miażdżycą jest aktywny tryb życia, żywienie zgodne z dietą śródziemnomorską oraz czyste środowisko. Jeśli już jednak doszło do choro­by, istnieją ziołowe sposoby na złagodzenie jej przebiegu i – w razie potrzeby obniże­nie poziomu cholesterolu.

Ziołowe sposoby na arte­riosklerozę

  • Zdrowotne napoje Andrzej Żak pro­ponuj sięgnąć po czosnek, nale­żący do najstar­szych naturalnych środków przeciwmiażdżycowych. 100 g oczyszczonych ząbków czosnku utrzyj na tarce, zalej 500 ml 40-procentowego alko­holu i pozostaw w zamkniętym naczyniu w temperaturze pokojo­wej na 5 dni, często wstrząsając. Następnie przecedź przez gęste sitko i przechowuj w lodów­ce. Nalewkę pij 2 razy dzien­nie po 30 kropli. Stosuj przez 2 tygodnie. Kurację przerwij na tydzień i po tym czasie ponów. Możesz też łyżeczkę ziela skrzypu polnego zalać szklanką wrzątku i zostawić do zapa­rzenia pod przykryciem na 15 min. Pij 1-2 razy dzien­nie. Napar ze skrzypu od­wapni tętnice2.
  • Przepis ojca Sroki Zmieszaj po 100 g kory kaszta­nowca, ziela serdecz­nika i krwawnika oraz po 50 g ziela ruty, rdestu ptasiego, liścia melisy, kwiatu słonecznika i owo­ców kminku. Dokładnie wymieszaj. Wsyp łyżeczkę mieszanki na szklankę wody, naparzaj pod przykryciem 20-30 min, prze­cedź. Pij ciepłe 3 razy dzien­nie między posiłkami. Zakonnik radzi przy tym, by zrezygnować ze smalcu, boczku, słoniny, żółtek kurzych, tłustych mięs i sosów. Zamiast nich spożywać potrawy jarskie, doprawiając je ziołami ułatwiają­cymi trawienie. Zwłaszcza zaleca częste jedzenie kaszy gryczanej z kwaśnym mlekiem na kolację3.
  • Dyptamowa kuracja Św. Hildegarda wiedziała, że nie tylko arterioskleroza może wywoływać bóle serca. Jako inne przyczyny tej do­legliwości wskazywała kamienie w pęcherzyku żółciowym i ner­kach. W takich przypadkach po­móc miała „dieta dyptamowa”.  Codziennie posypuj dania i chleb szczyptą sproszkowanego dyptamu (gorejącego krzewu). Ku­rację stosuj przez ok. 3-6 miesię­cy, ponieważ zwapnienie naczyń wieńcowych ustępuje powoli4.
  • Mieszanka o. Klimuszki Wymieszaj po 50 g li­ści brzozy, pokrzy­wy, szałwii z zielem skrzypu polnego, rdestu ptasiego, jemioły i krwaw­nika, morszczynem pęcherzyko­watym, kwiatostanem głogu oraz owocami kminku i róży. Następnie kopiastą łyżkę stołową mieszanki zalej szklanką wrzącej wody, przy­kryj i zostaw na 3 godz. Po tym czasie przecedź, lekko podgrzej i pij 3 razy dziennie po szklance przed posiłkiem. Jeżeli minęły już Twoje 70. urodziny – pij po pół szklanki naparu przed posiłkiem.
Bibliografia
  • Choroby Serca i Naczyń 2006, tom 3, nr 1
  • Andrzej Żak „Dziennik zdrowia. Medycyna naturalna. 1 000 skutecznych porad”, Wydawnictwo Videograf II, Katowice, s. 9
  • O. Grzegorz Franciszek Sroka „Poradnik Ziołowy”, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, s. 43-44
  • Dr Wighard Strehlow „Święta Hildegarda z Bingen. Medycyna na każdy dzień”, Wydawnictwo Esprit, s. 50, 190, 193
  • O. Andrzej Czesław Klimuszko „Wróćmy do ziół leczniczych”, Oficyna wydawnicza Rytm, s. 111-112
Autor publikacji:
Wczytaj więcej