Jeśli jesteś w domu osobą, której zadaniem jest czyszczenie rynien, wymiana gontów dachowych i przycinanie gałęzi drzew czy po prostu wymiana żarówek lub zdejmowanie pudełek z wysokiej półki w szafie, najprawdopodobniej używasz drabiny. Nasze dwa podstawowe słowa porady brzmią: BĄDŹ OSTROŻNY!
Według American Ladder Institut, czyli Amerykańskiego Instytutu Drabin (tak, istnieje instytut drabin, podobnie jak Narodowy Miesiąc Bezpieczeństwa Drabin, obchodzony w Stanach w marcu) tysiące ludzi w USA doznaje każdego roku obrażeń spowodowanych upadkiem z drabiny, a ponad 100 osób rocznie z tego powodu umiera. Centers for Disease Control and Prevention (CDC – agencja rządu federalnego, do której zadań należy zapobieganie chorobom, zwłaszcza zakaźnym, ich monitoring i zwalczanie) przytacza jeszcze bardziej niepokojące statystyki, z których wynika, że ponad 500 tys. osób rocznie jest leczonych z powodu wypadków, których „uczestnikiem” była drabina, a około 300 umiera.
Badanie przeprowadzone w 2018 roku w Australii, którym objęto 177 osób, wykazało, że do upadków z drabiny najczęściej dochodzi w przypadku mężczyzn po pięćdziesiątce (badanie nie uwzględniało mężczyzn korzystających z drabin w związku z wykonywanym zawodem). Większość wypadków była spowodowana poślizgnięciami i błędami w chodzeniu po drabinie.
Skutki upadku z drabiny
Najczęstsze złamania kości po upadku z drabiny dotyczyły kręgosłupa, żeber, dolnych części nogi, nadgarstka, ramienia i miednicy. Niektóre osoby doznały zapadnięcia płuca. Stłuczone i bolące mięśnie też są częstym skutkiem upadku z drabiny.
Skutki tego rodzaju wypadków utrzymują się zwykle co najmniej sześć miesięcy, częściowo dlatego, że konsekwencje upadku z drabiny często obejmują także zdrowie psychiczne. Prawie połowa osób poszkodowanych deklarowała pogorszenie samopoczucia psychicznego (występowanie stanów niepokoju, depresji i trudności ze snem) oraz swoich relacji społecznych.

Jak zapobiegać urazom podczas pracy na drabinie?
Przestrzegając pewnych środków ostrożności, można uniknąć urazów związanych z użytkowaniem drabiny. American Academy of Orthopaedic Surgeons (AAOS – Amerykańska Akademia Chirurgów Ortopedów) podaje następujące wskazówki dotyczące zachowania bezpieczeństwa korzystania z drabin stojących i przystawnych:
- nigdy nie używaj drabiny na zewnątrz przy wietrznej pogodzie;
- przed użyciem drabiny sprawdź, czy nie ma ona poluzowanych szczebli, śrub lub zawiasów;
- usuń wszelkie zabrudzenia ze szczebli i szyn;
- korzystaj z pełnego obuwia z czystymi, antypoślizgowymi podeszwami, w razie potrzeby podwiń nogawki spodni, aby ich nie przydepnąć;
- nie stawaj okrakiem na szczycie drabiny;
- pamiętaj o trzech punktach podparcia (dwie stopy i dłoń lub dwie dłonie i stopa powinny stykać się z drabiną);
- nie rozstawiaj drabiny w bezpośrednim sąsiedztwie napowietrznej linii energetycznej, gałęzi drzew i innych przeszkód;
- ustaw drabinę na twardym, równym podłożu.