Ból zębów - domowe sposoby

Naturopata Harald Gaier przedstawia 10 sprawdzonych sposobów na ból zęba oraz inne dentystyczne dolegliwości.

23 wrzesień 2020
Artykuł na: 9-16 minut

Rodzaje bólów zęba

Wiele osób nieustannie nękają problemy z jamą ustną, którym towarzyszą różnego rodzaju bóle zębów. Powodują je stany zapalne, próchnica, nadwrażliwość, bolesne ósemki czy mniej znany zespół Costena.

Zespół Costena dotyka stawów skroniowo-żuchwowych, które można wyczuć, przyciskając palec do skroni na wysokości ucha i otwierając usta. Jeżeli stawy są nieprawidłowo ułożone, powodują ból w obrębie głowy i szyi, zmęczenie, tiki twarzy i zaburzenia snu. Ponadto przy ziewaniu i zamykaniu ust pacjenci odczuwają bądź słyszą kliknięcie.

Od objawów tych można się uwolnić, poddając się zabiegowi nastawienia żuchwy w wykonaniu wykwalifikowanego osteopaty lub kręgarza. Warto zatem wypróbować tę metodę, zanim zdecydujemy się na bardziej inwazyjną i kosztowną interwencję chirurga stomatologa.

Ramka przedstawia najczęstsze przyczyny bólu zębów (najlepiej, jeśli zdiagnozuje je dentysta) oraz towarzyszące im objawy. Poniżej znajduje się lista metod alternatywnych, które mogą pomóc w walce z dolegliwościami jamy ustnej.

Przyczyny i symptomy bólu zębów

Przyczyny bólu zębów:

 • rosnące ósemki
 • uszkodzenie plomby szkodzenie zęba (ułamanie lub pęknięcie)
 • zapalenie dziąseł
 • ropień podśluzówkowy zęba
 • próchnica zębów
 • infekcja zatok
 • zespół Costena

Objawy bólu zębów:

 • ostry ból przy uciskaniu zęba
 • ostry ból przy stukaniu w ząb (np. ołówkiem)
 • gorączka
 • spuchnięte dziąsła
 • ból głowy
 • wydzielina z zainfekowanego zęba o odrażającym smaku
 • nadwrażliwość na gorąco i zimno

Sygnały ostrzegawcze, czyli symptomy wymagające konsultacji stomatologicznej:

 • opuchlizna bądź nadwrażliwość dna jamy ustnej
 • ból głowy
 • gorączka
 • zaburzenia nerwów czaszkowych

Goździki - naturalne lekarstwo na ból zębów

Te aromatyczne pączki kwiatowe indonezyjskiego drzewa (Syzygium aromaticum) stanowią źródło olejku goździkowego, naturalnego lekarstwa na ból zębów. Znajdująca się w nim substancja aktywna, eugenol, wykazuje potężne działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne oraz przeciwbólowe, które może ukoić ból zęba podczas walki z infekcją1.

Jak stosować: Goździk w całości włóż do ust i umieść dokładnie na bolącym zębie lub w jego pobliżu, po czym zaciśnij zęby i rozgryź go, aby wydzielił się olejek. Ciecz będzie miała gorzki smak i wywoła cierpkość na języku i dziąsłach. Z tego powodu pierwszy odruch każe go wypluć, nie należy jednak tego robić, tylko wytrwać ok. 4 min, a następnie przepłukać usta wodą. Znieczulenie powinno potrwać 2-3 godziny, gorzki smak utrzyma się natomiast przez nie więcej niż 10 min.

W sklepie ze zdrową żywnością można zakupić też olejek goździkowy. Wystarczy skropić nim patyczek kosmetyczny i kilka razy dotknąć bolącego miejsca. Można również przyrządzić napar z goździków, wsypując ok. łyżeczki goździków do szklanki z wrzącą wodą.

Uwaga: pita w zbyt dużej ilości herbata goździkowa może rozrzedzać krew. Olejek goździkowy można też sporządzić samodzielnie w domu, podążając zgodnie ze wskazówkami zamieszczonymi w internecie.

Goździki

Płukanka z ciepłej wody morskiej pomoże z bólem zęba

Płukanie jamy ustnej ciepłą wodą morską może pomóc uśmierzyć ból związany z powstałymi na dziąsłach ropniami i przyspieszyć ich pękanie. Jeśli do tego dojdzie, koniecznie należy dokładnie wymyć ropę i ponownie przepłukać usta wodą morską. Ta nieskomplikowana metoda wywodzi się z tradycyjnego odkażania mięsa solanką. Ciepła woda morska wypłukuje bakterie i ich produkty odpadowe, co pomaga w wyleczeniu dziąseł2.

Asafetyda - na bolesny ubytek

Żywica pozyskiwana z korzenia eurazjatyckiej rośliny Ferula assa-foetida, zwana asafetydą, wykorzystywana jest w homeopatii i ziołolecznictwie jako lek na dolegliwości przewodu pokarmowego oraz w gastronomii jako przyprawa i wzmacniacz smaku. Podobnie jak kurkuma stanowi podstawę kuchni hinduskiej.

Jak stosować: Szczyptę sproszkowanej asafetydy dodaj do soku z cytryny, roztwór podgrzej i zaaplikuj na zmienione chorobowo miejsce za pomocą patyczka kosmetycznego. Proszek można też usmażyć na klarowanym maśle i nałożyć na ubytek, co przyniesie natychmiastową ulgę3.

Czosnek pomoże na ból zęba wywołany infekcją

Ból zębów zazwyczaj wynika z infekcji, nierzadko przeistaczającej się w ropień. Allicyna to główna substancja aktywna znajdująca się w czosnku, która odpowiada za jego właściwości antybakteryjne. Wydziela się ona w momencie, gdy czosnek kroimy bądź wyciskamy. W naturze natomiast allicyna działa obronnie przeciw patogenom znajdującym się w glebie. W zbyt dużej ilości substancja może jednak uszkodzić tkanki i enzymy wydzielającej ją rośliny, dlatego produkowana jest tylko przez krótki okres w miejscach, gdzie kontakt z niebezpiecznymi mikrobami jest najbardziej prawdopodobny.

Jak stosować: Allicyna dostępna jest w internecie w formie proszku, płynu bądź kapsułek. Można też pokroić na plasterki świeży ząbek czosnku i umieścić go na zajętym ropniem miejscu, żeby powstrzymać zakażenie. Ulga jest zazwyczaj natychmiastowa4.

Czosnek

Soda oczyszczona i woda utleniona na zapalenie dziąseł

Obie te substancje są składnikami wielu dostępnych na rynku past do zębów mających na celu ich wybielanie.

Jak stosować: Szczotkowanie dotkniętego zęba pozwala nie tylko usunąć płytkę nazębną, ale też leczyć zapalenie dziąseł i inne dolegliwości w obrębie jamy ustnej.

Wielu ludzi samodzielnie produkuje pastę do zębów, łącząc obie substancje, ja jednak polecam stosować samą sodę oczyszczoną, ponieważ woda utleniona nawet o niskim stężeniu 3% może być groźna. Płukanie czy połykanie wody utlenionej wywołuje poparzenia i powstawanie piany w jamie ustnej, ból brzucha oraz wymioty.

Wdychanie oparów może natomiast prowadzić do podrażnień śluzówki nosa, gardła i dróg utlenioną o wyższym stężeniu, np. 10%, grozi nawet zgonem.

Kobieta w masce

Wyciąg z wanilii - działa odkażająco i znieczulająco na ból zęba

Podobnie jak goździki, wanilia zawiera eugenol, substancję o działaniu odkażającym i znieczulającym, która pomaga zwalczać próchnicę i ból zębów1.

Jak stosować: Patyczek kosmetyczny skrop 3-4 kroplami wyciągu z wanilii i przyłóż do zajętego infekcją zęba. Można też z powodzeniem aplikować wyciąg palcem - oczywiście po dokładnym umyciu rąk. Powtarzaj czynność, aż ból minie.

Woskownica

Kora korzenia tego krzewu (należącego do rodziny Myrica) wzmacnia dziąsła, owoce natomiast łagodzą ból związany z wyrastaniem zębów mądrości. Naturalne działanie przeciwbakteryjne wyciągu z liści woskownicy chińskiej (Myrica rubra) potwierdziły badania laboratoryjne5.

Jak stosować: Korę woskownicy wymieszaj z octem, aby uzyskać pastę, i zaaplikuj na zmienione chorobowo miejsce, aby uśmierzyć ból. Nakładaj pastę kilka razy dziennie lub wedle potrzeby.

Liście gujawy- działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze

Wyciąg z liści rośliny Psidium guajava (dostępnej często w tureckich sklepach) hamuje rozwój bakterii gram-dodatnich, np. szczepu Staphylococcus aureus6, a oprócz tego wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze7. Tradycyjnie stosowano go jako lek na próchnicę i zapalenie dziąseł, ale świetnie sprawdza się też w kuracji wrzodów jamy ustnej czy bólach zębów. Kojące efekty pojawiają się krótko po aplikacji leku na zmienione chorobowo miejsce.

Jak stosować: Kilka liści świeżej gujawy przeżuwaj, aż poczujesz, że wydzielony sok działa na wrażliwe obszary. Poza tym 3-4 liście można zagotować w wodzie, napar schłodzić do temperatury pokojowej i dodać szczyptę soli, a następnie dokładnie przepłukać jamę ustną.

Węgiel aktywny na ból zęba

Węgiel leczniczy (aktywowany) w proszku jest skutecznym środkiem na stany zapalne w jamie ustnej, ból zębów, choroby dziąseł i ropnie8.

Acmella oleracea - jak stosować?

Roślina ta, znana też pod nazwą Spilanthes acmella, jest naturalnym znieczulaczem od pokoleń stosowanym w medycynie tradycyjnej9. Żucie młodych pąków przynosi silne uczucie cierpnięcia i znieczulenia w ustach.

Jak stosować: Przyrządź nalewkę składającą się w jednej części z rośliny (kwiatów, liści, pąków), w jednej części z wody i w 5 częściach z alkoholu etylowego. Pozostaw do odstania na 3 tygodnie, wstrząsając od czasu do czasu. Nalewkę zastosuj na zmienione chorobowo miejsca. Można również zastosować płynne suplementy zawierające w składzie surowiec S. acmella oraz inne lecznicze zioła.

Harald Gaier

Harald Gaier

Harald Gaier to jeden z czołowych ekspertów w dziedzinie medycyny alternatywnej w Wielkiej Brytanii.

Jest zarejestrowanym naturopatą, osteopatą, homeopatą i zielarzem.

Pracuje w The Allergy and Nutrition Clinic, 22 Harley Street w Londynie.

Jego strona internetowa znajduje się pod adresem www.drgaier.com.

Bibliografia

 1. Molecules, 2012; 17: 6953–81
 2. The Gum Disease Conspiracy (Part 2); http://goo.gl/xUkHSb
 3. Felter HW. The Eclectic Materia Medica, Pharmacology and Therapeutics. Cincinnati, OH: John K Scudder, 1922: 38–9
 4. http://goo.gl/RDQ7hw
 5. J Sci Food Agric, 2013; DOI 10.1002/jsfa.6338 (http://goo.gl/I6wv0L)
 6. Int J Microbiol, 2013; 2013: Article ID 746165, 7 pages
 7. Fitoterapia, 2002; 73: 713–5
 8. http://goo.gl/urjlD7
 9. Adv Pharmacol Sci, 2013; 2013: Article ID 423750, 9 pages
Artykuł należy do raportu
Zdrowy uśmiech
Zobacz cały raport
Może Cię zainteresować
Wczytaj więcej
Nasze magazyny