Smutne statystyki
Choć zależy nam na „wygranej” nad rakiem dla wielu kobiet jest to zwycięstwo okupione wysoką ceną. Zarówno brak akceptacji nowej siebie, jak i ból wynikający np. z wycięcia węzłów chłonnych pod pachą, odciskają silne piętno na każdym aspekcie życia pacjentki. A jeśli jeszcze dojdzie do tego chemioterapia i utrata włosów, to trudno mówić zarówno o zaakceptowa niu swojego wyglądu, jak i o komforcie życia.
Na szczęście ciągle przybywa produktów, które mogą nie tylko zmniej szyć pooperacyjny dyskomfort czy ułatwić funkcjonowanie w społeczeństwie, ale też pomóc poradzić sobie psychicznie z nową sytuacją.
Jak dbać o siebie po zabiegu mastektomii?
Pasy kompresyjne i biustonosze stabilizujące
Ważnym elementem powrotu do zdrowia jest pielęgnacja rany: powinna ona być czysta i sucha, należy zatem unikać kąpieli, używać łagodnych kosmetyków i pamiętać o pasach kompresyjnych. Pomagają one zwiększyć ucisk, a więc i ukrwienie wybranego obszaru ciała – w tym przypadku operowanej piersi, dzięki czemu tkanki są lepiej odżywione i szybciej się goją. Do tego pasy poprawiają przepływ limfy i zmniejszają obrzęk leczonej tkanki, co przynosi ulgę w bólu pooperacyjnym.
Pasy kompresyjne dla kobiet po mastektomii zwykle doczepia się powyżej biustonosza: sta bilizują one piersi po operacji i zapobiegają przesuwaniu się implantów, jeśli podczas mastektomii wykonano jednocze sną rekonstrukcję piersi.
Podobną rolę pełnią wspomniane już biustonosze stabilizujące. Mogą one kompresować samą tkankę wokół piersi albo też razem z operowanym obszarem, zależnie od wybranego poziomu ucisku oraz rodzaju przebytej operacji.
Muszle do masażu piersi
Kolejnym produktem usprawniającym przepływ krwi i drenaż limfa tyczny są silikonowe muszle do masażu piersi. Te miseczki o powierzchni pokrytej wypustkami delikatnie masują leczony obszar ciała i ułatwiają rozluźnienie zwłókniałej tkanki.
Peruki i czepki chłodzące
A co z włosami, które wypadają garściami podczas chemioterapii? Odpowiedź jest oczywista – peruki, jednak te ze sztucznych włosów zyskały niedawno silną konkurencję w postaci protez powstałych z włosów, pozyskanych od ochotniczek pragnących zmienić fryzurę.
Nie tylko powstają one z prawdziwych włosów, które można myć zwykłym szamponem, ale też coraz częściej przygotowywane są tak, że na ich obrzeżu umieszcza się delikatny meszek i krótkie włoski, które do złudzenia przypominają prawdziwą linię odcinającą czoło od skalpu. Aby takie włosy wyglądały jeszcze naturalniej, to fryzura, z jaką pacjentka zakupiła perukę naturalną, może ulec zmianie.
Wystarczą inaczej ułożone i usztywnione lakierem pasma lub nawet zmiana koloru, żeby poczuć się bardziej naturalnie. Podobnie rzecz się ma z przyklejanymi perukami z naturalnych włosów, choć oczywiście na rynku dostępne są również ich sztuczne odpowiedniki.
Technologia jednak posuwa się jeszcze dalej. Można bowiem zachować własne włosy podczas chemioterapii dzięki czepkom chłodzącym. Obkurczają one naczynia krwionośne w skórze głowy, zmniejszając tym samym ilość leku, przedostającego się do mieszków włosowych i w ten sposób chroniąc przed łysieniem.
Produkty zastępujące pierś po zabiegu mastektomii
Produkty zastępujące utraconą pierś są coraz doskonalsze i z łatwością „oszukają” każdą postronną osobę, zwięk szając tym samym poczucie własnej wartości u amazonki.
Dla samej pacjentki tego typu protezy i wypełnienia mogą stanowić pewnego rodzaju wsparcie: wreszcie kręgosłup zostaje nieco odciążony, bowiem po mastektomii zdrowa pierś daje mu się we znaki, zwłaszcza u pań z większą miseczką2.
Aby temu zapobiec, warto przed dobraniem ostatecznego produktu wypróbować protezę tymczasową. Wybór produktów zastępujących utraconą pierś jest szeroki: od prostych, służących do symetryzacji piersi, poprzez wspomagające cyrkulację powietrza podczas uderzeń gorąca, po produkty z możliwością zmiany obję tości.
Protezy sprawdzą się przede wszystkim u pań po mastektomii, natomiast nakładki na pierś to produkty dla pacjentek m.in. po operacji oszczędzającej i rekonstrukcji piersi.
Niezależnie od wyboru, produkty te stabilizuje się za pomocą specjalnej warstwy samoprzylepnej, a ich strona wewnętrzna nie tylko dostosowuje się do faktury blizny, ale też w przypadku wielu modeli masuje ją. Ciekawą opcją są protezy wypoczynkowe, przeznaczone do noszenia w zaciszu własnego domu, również podczas snu.
Samoprzylepne brodawki sprawiają za to, że proteza lub operowana pierś wygląda jeszcze naturalniej. Dostępne są w różnych kolorach i rozmiarach, a wykonanie z sili konu pozwala im bardzo dobrze przylegać do wybranego podłoża.
Niektóre panie decydują się natomiast na tatuaż maskujący bliznę. Może to być utworzony z tuszu sutek z brodawką albo po prostu motyw kwiatów maskujący "pamiątkę" po operacji. Przed wykonaniem tatuażu należy jednak skonsultować się z lekarzem i trzeba pamiętać, że zawsze istnieje ryzyko reakcji alergicznej na tusz.
Opieka psychologiczna
Odpowiednia opieka psychologiczna jest kolejnym nie zwykle ważnym elementem terapii raka. Przynależność do grupy wsparcia pomoże przeżyć żałobę po utraconej piersi oraz może przywrócić wiarę w siebie. Warto również z part nerem odwiedzić psychologa lub seksuologa, zwłaszcza jeśli powrót do relacji intymnych wydaje się szczególnie trudny.
Chociaż seks zdaje się być ostatnią rzeczą, o której pomyśli pacjentka z bólem pooperacyjnym i blizną na piersi, to jednak intymność w związku jest fundamentem zaufania i zwierciadłem, za pomocą którego kobieta postrzega swoją atrakcyjność.
Warto ją pielęgnować, na nowo odkrywając siebie nawzajem. Bielizna codzienna, przeznaczona dla pań po mastektomii sama w sobie nie rozwiąże problemu niskiej samooceny oraz sypialnianej ascezy, może jednak okazać się kamyczkiem, który uruchomi lawinę dobrych zmian.
Amazonki, tak jak inne kobiety, mogą obecnie wybierać między różnymi fasonami, a dedykowane im biustonosze już dawno przestały być jedynie praktyczne – nowoczesna bielizna jest wygodna, estetyczna, kolorowa i ozdobna w koronki. Dzięki temu dodaje kobiecie pewno ści siebie i pomaga odzyskać poczucie kobiecości, poczuć się znów piękną.
- https://ruj.uj.edu.pl/server/api/core/bitstreams/692e50a1-888d-41bb-acf0-bdf79b6e5a74/content
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6664823/