Jak dobrze zacząć dzień? Jest na to wzór matematyczny

Chcesz lepiej się wysypiać i wstawać w dobrym nastroju? Oto równanie, które zwiększa na to szanse.

Artykuł na: 4-5 minut
Zdrowe zakupy

Jak dobrze zacząć dzień?

Być może nie sypiasz zbyt dobrze, a może problem spra­wia raczej funkcjonowanie tuż po wstaniu z łóżka. Ok. 60% dorosłych nie przesypia optymalnych 8 godz. i nic dziwnego, biorąc pod uwagę pospieszne i stresu­jące życie, jakie prowadzimy. Jest jeszcze poranne wstawanie – nawet je­śli się wyspaliśmy, mało kto wychodzi do pracy w świetnym nastroju. Może istnieć wiele powo­dów, dla których nie jesteśmy rano w najlepszej formie. Na­ukowcy jako głównych podej­rzanych wymieniają hormony, dietę i stres. Według pewnego badania zleconego przez kon­cern Kellogg ok. 29% z nas – czyli prawie 1/3 – budzi się w złym nastroju co naj­mniej 2 razy w tygodniu.

Reguła na dobry sen

Wzór na dobry sen dzia­ła niezależnie od tego, czy brakuje nam nocnego wy­poczynku, czy wstaliśmy lewą nogą. Trener rozwoju osobistego Craig Ballanty­ne wymyślił sposób, który zwiększa szanse na dobry sen, natomiast genialna brytyjska matematyczna Anne-Marie Imafidon opracowała równa­nie, które pozwala dobrze się czuć tuż po obudzeniu się. Craig opracował wzór 10-3-2-1 na dobry sen. Wy­licza on czas, w którym możemy wypić ostatnią kawę w ciągu dnia, kiedy powinniśmy przestać jeść i kiedy należy wyłączyć urządzenia elektroniczne.

Reguła 10-3-2-1

  • 10 godzin Wypij ostatnią kawę lub przyjmij ostatnią porcję kofeiny co najmniej 10 godz. przed pójściem spać
  • 3 godziny Ostatni posiłek zjedz ok. 3 godz. przed snem
  • 2 godziny Przestań pracować co najmniej 2 godz. przed pójściem do łóżka (a najlepiej przestań też myśleć o pracy, chociaż to może być trudniejsze)
  • 1  godzina Wyłącz wszystkie urządzenia elektroniczne na godzinę przed spaniem, w tym telewizor, laptopa, telefon czy tablet

Równanie matematyczne podpowie jak mieć lepszy nastrój

Z kolei równanie matema­tyczne Anne-Marie zwiększa nasze szanse na doskonały humor od samego rana. Cho­dzi tu o ilość czasu, przez jaki rano ćwiczymy (jeśli w ogóle), ile czasu spędzamy przy śniadaniu i minuty, które spędzamy pod prysznicem. W badaniu Kellogg wyliczo­no, że wyjście z domu do pra­cy po wstaniu z łóżka średnio zajmuje nam 37 min, więc krótszy wynik oznacza, że się spieszymy i prawdopodobnie już jesteśmy w złym nastroju. Z kolei dłuższy czas oznacza, że więcej czasu poświęcamy sobie, a tym samym jeste­śmy w lepszym nastroju.

Anne-Marie przyzna­je, że wszyscy jesteśmy różni i nie ma jednego wzoru, który pasowałby do każdego, ale uważa też, że jej równanie daje nam największe szanse na wyj­ście z domu z uśmiechem na twarzy. Craig mówi to samo o swoim równaniu na dobry sen. Upublicznił je już w 2016 r. i od tam­tego czasu pojawiło się wiele pozytywnych opi­nii, które sugerują, że jego sposób zdaje egzamin.

Jak dobrze zacząć dzień?

Pamiętaj, że we­dług badania Kellogg ludziom potrzeba ok. 37 min od wsta­nia do wyjścia z domu do pracy. Odrobina mniej, a Anne-Marie Imafidon uważa, że za­czniemy dzień w złym humorze, ponieważ zbyt się spieszymy. Jednak każda minuta więcej niż ta średnia, a zaczniemy dzień w dobrym na­stroju, dając sobie wy­starczająco dużo czasu na prysznic, ćwiczenia, zjedzenie śniadania i wy­konanie wszelkich innych czynności, które lubimy robić przed wyjściem z domu, takich jak czyta­nie gazety lub medytacja.


Dla Czytelników zaintere­sowanych rzeczywistym równaniem, oto ono:

 

Gdzie:
g = liczba minut, któ­rych zwykle nam potrzeba, aby się wyszykować; śred­nia to 37 min
b = minuty spędzone na jedzeniu śniadania
e = minuty spędzone na ćwiczeniach
s = minuty spędzone pod prysznicem
h = minuty spędzo­ne na spaniu
w = różnica w godzinach między porą po­budki – 7 a 12 rano, którą uważa się za optymalny czas na wstawanie z łóżka
c = minuty spędzone na innych zajęciach, podzielone przez 2


Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Magazyn
O czym lekarze ci nie powiedzą
ma już 10 lat
Alicja Langsteiner
Alicja Langsteiner
Prezes i założycielka Spółki Langsteiner Sp. z o.o

W życiu i działalności biznesowej ważne są dla mnie te same wartości. Tworzenie rzeczy użytecznych, poprawiających zdrowie i komfort życia idą więc w parze ze wspieraniem rozwoju nauki. Jestem propagatorką holistycznego podejścia do zdrowia, wykorzystywania mądrości natury i siły nauki, w tworzeniu naszych produktów, suplementów diety i wyrobów medycznych. Jako laureaci licznych nagród, w tym Diamenty Forbes, Ambasador Polskiej Gospodarki czy Gazele Biznesu, cenimy współpracę z zaufanymi partnerami i odpowiedzialnymi mediami. Dlatego gościmy na łamach tego wydawnictwa.

Więcej
Ryszard Chęciński
Ryszard Chęciński
Prezes Gabinety Mumio Sp. z.o.o.

O czym lekarze Ci nie powiedzą?... na przestrzeni dziesięciolecia periodyku, okazuje się, że nie powiedzą Ci o wielu sprawach, możliwościach, lekach, sposobach, nadziejach wręcz.
W sposób jasny, przejrzysty, dostępny robi to za nich właśnie ten nasz miesięcznik. To na jego łamach dowiadujemy się, jak można z pominięciem medycyny konwencjonalnej postawić się na nogi, zapobiec schorzeniom czy nawet po prostu się uzdrowić. Skala źródeł, środków, ocen, podpowiedzi, adresów jest ogromna i z łatwością można dotrzeć zarówno
do wiarygodnych uzdrowicieli, jak i zdrowych suplementów diety, ziół czy sposobów uzdrawiania się samemu. Naszym zdaniem, może to i lepiej dla nas, że lekarze nie o wszystkim Ci powiedzą, a zrobi to dla nas dostępny, porządnie wydany i wiarygodny miesięcznik.

Więcej
Marcin Płoch
Marcin Płoch
Dyrektor ds. marketingu Xenico Pharma Sp. z o.o.

Żyjemy w czasach szerokiego dostępu do informacji, również do informacji o tym, jak najlepiej należy dbać o swoje zdrowie. Prewencja i profilaktyka to jest coś, co pozwala nam je jak najdłużej utrzymać w dobrej kondycji. W Xenico tworzymy wysokiej jakości, naturalne rozwiązania w oparciu o najnowsze doniesienia z całego świata. Od wielu już lat prezentujemy nasze produkty na łamach OCL. Mamy nadzieję na dobrą współpracę w kolejnych latach, w myśl wspólnie wyznawanej zasady – Twoje zdrowie w Twoich rękach.

Więcej
Marcin Fiedorowicz
Marcin Fiedorowicz
Dyrektor Operacyjny Herbal Pharmaceuticals

Doceniamy O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą za ich nieustępliwość w dążeniu do szerzenia wiedzy i za to, że wszystkie publikacje oraz informacje, na których bazuje pismo, są poparte rzetelnymi i zweryfikowanymi badaniami. To pokrewieństwo w podejściu do zdrowia i nauki sprawia, że nasza współpraca jest tak naturalna i trwała. Herbal Monasterium to kluczowa marka firmy Herbal Pharmaceuticals, która od lat szanuje tradycję stosowania naturalnych składników w celu promowania holistycznego podejścia do zdrowia. Oferujemy preparaty, które łączą w sobie mądrość tradycyjnego ziołolecznictwa z nowoczesnymi osiągnięciami medycyny. Nasza obietnica to dostarczenie produktów najwyższej jakości, które są nie tylko skuteczne, ale przede wszystkim bezpieczne, pozbawione zbędnych dodatków, konserwantów czy barwników. Sięgając po nasze produkty, dzięki określonej standaryzacji składników, otrzymuje się oczekiwaną skuteczność z wysokim poziomem bezpieczeństwa stosowania. Wyróżnia nas holistyczne podejście do zdrowia, które wykracza poza leczenie objawów i skupia się na pierwotnych przyczynach problemów zdrowotnych. Ponadto, kładziemy nacisk na etyczne praktyki i odpowiedzialność za środowisko. Herbal Monasterium to marka dla tych, którzy szukają naturalnych rozwiązań dla swojego zdrowia. Nasze produkty są odpowiedzią na potrzeby współczesnego Pacjenta, który chce łączyć tradycję z nowoczesnością.

Więcej
mgr farm. Aleksandra Mróz-Lubińska
mgr farm. Aleksandra Mróz-Lubińska
Prezes Zarządu Chemiczno-Farmaceutycznej Spółdzielni Pracy ESPEFA

Nasza współpraca zrodziła się na łamach tego prestiżowego czasopisma i trwa nadal, owocując udanymi kampaniami. 10 ostatnich lat to dla nas inspirująca podróż do innowacji i rozwoju. ESPEFA w tym czasie z sukcesem wprowadzała na rynek nowe produkty, które znalazły miejsce na łamach czasopisma, dzięki czemu mogliśmy dotrzeć z ważnymi informacjami do odbiorców. Wspólnie edukowaliśmy czytelników, umożliwiając im podejmowanie bardziej świadomych decyzji dotyczących opieki zdrowotnej.

Więcej
Beata Iwanicka
Beata Iwanicka
General Manager Kenay

Współpracę z redakcją O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą rozpoczęliśmy dokładnie 10 lat temu – zamieściliśmy reklamę już w drugim numerze pisma. Przez ten czas nasza firma rozrosła się i rozwinęła współpracę z najlepszymi zagranicznymi producentami renomowanych marek, z roku na rok poszerzając asortyment oraz kontynuując swoją misję propagowania zdrowego stylu życia i udowadniając, że zachowanie młodości i zdrowia przez długie lata – a co za tym idzie także poprawianie jakości codziennego życia – nie musi kojarzyć się z nieprzyjemnym obowiązkiem. Wiemy, jak ważne jest zdrowie dla każdego, dlatego kierując się tym przekonaniem, obserwujemy światowy rynek suplementów diety zarówno poprzez uczestniczenie w międzynarodowych targach, analizę fachowej literatury, jak i poprzez rozwijanie współpracy z partnerami na całym świecie. W ten sposób staramy się zapewnić naszym klientom dostęp do najnowszych, najciekawszych, ekologicznych suplementów diety oraz superfoods. W tych działaniach sekunduje nam redakcja O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą. Lata współpracy zawodowej zaowocowały również przyjacielskimi relacjami osobistymi.

Więcej
Marta Skolmowska
Marta Skolmowska
Właścicielka Centrum Ziołolecznictwa Wilcaccora w Łomiankach

Nasza współpraca z Redakcją O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą przyczyniła się niewątpliwie do poprawienia wiedzy Czytelników o naszych sztandarowych produktach, jakimi są zioła amazońskie, o ich zastosowaniu i skuteczności. Jako Centrum Ziołolecznictwa dokładamy wszelkich starań, aby nasze produkty były zawsze badane zarówno pod względem czystości, jak i skuteczności, dlatego staramy się podkreślać w artykułach, udostępnianych na łamach tego magazynu, jak ważna jest nasza współpraca z centrami naukowymi. Sądzimy, że dzięki naszej współpracy z gazetą rośnie w społeczeństwie świadomość, jak niezwykle ważna jest profilaktyka zdrowotna, gdyż łatwiej jest zapobiegać, niż leczyć, a lepiej jest zapobiegać środkami naturalnymi, aniżeli sztucznie wytworzonymi przez koncerny farmaceutyczne. Właśnie to propagowanie wśród Czytelników profilaktyki zdrowotnej uważamy za jedno z najważniejszych zadań, które magazyn O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą nam umożliwia, za co bardzo dziękujemy i mamy nadzieję na dalszą wieloletnią i owocną współpracę.

Więcej
Agnieszka Wójcik
Agnieszka Wójcik
Prezes Onkomed Sp. z o.o.

Onkomed Sp. z o.o. współpracuje z redakcją O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą od wielu lat w ramach reklamy naszych oliwek ozonowanych OZONELLA i potwierdzamy dużą skuteczność naszych reklam oraz oczekiwany odzew. Mimo ogromnego postępu medycyna konwencjonalna ma swoje ograniczenia, zostawiając przestrzeń dla niekonwencjonalnych, sięgających natury, metod walki z różnymi dolegliwościami. Te właśnie metody w sposób bardzo przystępny prezentowane są na łamach miesięcznika. Wielu z naszych klientów
to jego czytelnicy. W dzisiejszych czasach ludzie chcą wiedzieć więcej, żyć zdrowo i naturalnie, dlatego chętnie sięgają do natury mającej tak wiele do zaoferowania. Warto podkreślić, że miesięcznik stale ewoluuje, reaguje na zmieniające się potrzeby swoich odbiorców i nieustannie dąży do tego, aby czymś nowym, niespotykanym zaskoczyć swoich czytelników i tym samym sprawia, że ich rzesza ciągle rośnie. W ciągu 10 lat istnienia na rynku stał się inspiracją i kopalnią wiedzy dla wielu osób, poszukujących różnych ciekawych rozwiązań w dziedzinie zdrowego trybu życia.

Więcej
Nasze magazyny