Jak być szczęśliwym? 4 sposoby na osiągnięcie tego stanu

Obraz zrzędliwego staruszka i gderliwej babci utrwalają zarówno filmy, jak i środki masowego przekazu. Prawdopodobnie wynika to z założenia, że w miarę upływającego czasu w życiu człowieka zaczyna dominować smutek i ból, że dokuczają mu choroby. Tego rodzaju stereotypy nie zawsze są jednak prawdziwe.

Artykuł na: 6-9 minut

Czy szczęście rośnie wraz z wiekiem?

W 2016 r. na łamach "Journal of Clinical Psychiatry" opublikowano badania, z których wynika, że poziom naszego szczęścia rośnie wraz z wiekiem.

Chociaż u osób po pięćdziesiątce i starszych stwierdza się pogorszenie zdolności poznawczych i różne dolegliwości fizyczne, są one z reguły bardziej szczęśliwe i zadowolone z życia, nie cierpią na depresję i zaburzenia lękowe, a także są mniej zestresowane niż osoby młode. Jak to możliwe?

Chociaż badania nie wykazują, co czyni seniorów szczęśliwymi, prawdopodobnie przyczyniają się do tego doświadczenie życiowe i mądrość nabywana z wiekiem.

Poziom odczuwanego szczęścia może zwiększać u nich również to, że nie muszą się już troszczyć o rozwój kariery zawodowej i rodzinę, a tym samym są mniej wrażliwi na presję otoczenia i zyskują więcej czasu dla siebie.

Ich sprzymierzeńcem jest także mózg. Ciało migdałowate, fragment mózgu w kształcie migdała, który kontroluje emocjonalne reakcje na stres, zmniejsza bowiem wraz z wiekiem swoją aktywność.

Udowodniły to badania mózgu, podczas których pokazywano uczestnikom obrazy o denerwujących treściach – u seniorów ciało migdałowate było słabiej pobudzone niż u osób młodych. Jest to kolejne wyjaśnienie, dlaczego seniorzy łatwiej radzą sobie z przeżywaniem negatywnych wydarzeń, lepiej je znoszą i podchodzą do nich konstruktywnie.

Jak zwiększyć poziom naszego szczęścia?

Warto zauważyć, że niektóre osoby, zwłaszcza jeśli doświadczyły tragedii i nieszczęść, mogą mieć mniejszą zdolność do odczuwania szczęścia niż inni. Jednak większość z nas jest w stanie zmienić sposób, w jaki postrzega siebie i swoje życie, niezależnie od wieku i okoliczności.

1. Dbaj o prawidłowe relacje, będziesz szczęśliwszy

Jak udowodniły badania prowadzone na Harvard University aż 75 lat, to nie sława, sukces zawodowy, pieniądze, poziom inteligencji czy geny dają nam szczęście, ale bliskie relacje z innymi ludźmi. Uczestnicy badania, którzy żyli w satysfakcjonujących związkach, gdy mieli 50 lat, cieszyli się dobrym zdrowiem jako osiemdziesięciolatkowie.

Co warto zrobić? Niech twoim priorytetem stanie się spędzanie czasu z przyjaciółmi, rodziną i znajomymi, których towarzystwo daje ci radość. Pamiętaj też, że dobre relacje z życiowym partnerem czy partnerką oraz dziećmi nikomu nie są dane z automatu i trzeba je nieustannie budować, co jednak wymaga zaangażowania się w ten proces obu stron.

Zastanów się, czy relacje w rodzinie wpływają pozytywnie na twoje samopoczucie psychiczne. Jeśli nie, zrób z tym coś! Ale pamiętaj też, że będąc w małżeństwie lub w innego rodzaju romantycznym związku, musisz znaleźć czas na podsycanie uczucia, które was łączy.

Podróżujcie, uprawiajcie seks, znajdźcie wspólne hobby. Pamiętaj o urodzinach i ważnych rocznicach. Nie traktuj tego, co masz, jako danego ci raz na zawsze.

2. Dla szczęścia rób dobrą minę do złej gry

Niezależnie od tego, czy odczuwasz szczęście, czy nie, niech twoja twarz zawsze będzie pogodna – to na pewno poprawi ci humor. Dowód W 2012 r. naukowcy z University of Kansas odkryli, że osoby, które uśmiechają się podczas wykonywania stresujących zadań, mają niższe tętno i odczuwają mniejszy stres. Co warto zrobić?

W kontaktach z innymi ludźmi trenuj uśmiech, nawet jeśli nie odczuwasz szczęścia. Napięcie mięśni twarzy, które towarzyszy uśmiechowi, generuje odbierane przez mózg sygnały, że czujemy się szczęśliwi, a wtedy ten niezwykły organ faktycznie wpływa na nasze samopoczucie.

Pozytywne nastawienie przyciąga zaś ludzi, co znacznie poprawia nastrój.

3. Szczęście — postaw na codzienną rutynę 

Może to być twoja praca, a jeśli jesteś już na emeryturze – inna aktywność lub hobby, którym oddajesz się z radością i regularnie. Satysfakcja z dobrze wykonanej pracy poprawia nastrój i zwiększa zadowolenie z życia. Co warto zrobić?

Jeśli spełniasz się w pracy, podczas dodatkowych zajęć lub oddając się hobby – trzymaj się tego! Gdy praca przysparza trosk lub tworzy toksyczne środowisko, trudno czerpać z niej zadowolenie nawet wtedy, gdy staramy się myśleć pozytywnie.

Jeśli to twój przypadek, poproś o przeniesienie do innego działu lub poszukaj nowego zajęcia. Zrób wszystko, co w twojej mocy, aby praca nie wywierała na ciebie negatywnego wpływu.

Jeśli jesteś już na emeryturze, poświęcaj jak najwięcej czasu na swoje zainteresowania, zapisz się do klubu, działaj w organizacji charytatywnej, znajdź sobie hobby. Dla przykładu, jeśli lubisz obserwować ptaki, dołącz do grupy miłośników ptaków, która organizuje regularne spotkania.

4. Odczuwanie wdzięczności daje więcej szczęścia

To brzmi jak banał, ale jest prawdziwe – ludzie, którzy odczuwają wdzięczność za to, co mają, prowadzą zdrowsze i bardziej satysfakcjonujące życie. Co warto zrobić?

Nawet jeśli wydaje się to komuś bezsensowne, warto zrobić listę rzeczy, za które jesteśmy wdzięczni. Tworzenie jej pozwoli ci docenić to, co masz, przestaniesz się zamartwiać tym, czego ci brak.

Każdego dnia o tej samej porze poświęć kilka minut na przejrzenie tej listy i jej uaktualnienie. Najlepiej robić to rano, np. podczas śniadania czy w drodze do pracy, lub wieczorem przed snem, zanim zgasisz światło.

Po kilku tygodniach zadaj sobie pytanie, czy czujesz się szczęśliwszy? Jest szansa, że odpowiedź będzie brzmiała: tak!

Jak bardzo jesteśmy szczęśliwi?

Nie istnieje uniwersalna miara szczęścia, jednak udzielenie sobie odpowiedzi na pewne podstawowe pytania pomaga ustalić, w jakim zakresie to uczucie nam towarzyszy.

W skali od 1 do 7 określ, na ile zgadzasz się z 5 stwierdzeniami podanymi niżej. Następnie dodaj do siebie wpisane oceny.

 1. W całościowym ujęciu moje życie jest bliskie ideałowi
 2. Warunki mojego życia są doskonałe
 3. Jestem zadowolona/zadowolony z życia
 4. Jak dotąd, otrzymuję to, co najważniejsze w życiu
 5. Gdybym mogła/mógł przeżyć swoje życie jeszcze raz, nie zmieniłabym/nie zmieniłbym prawie niczego

Skala ocen

 • Zdecydowanie się nie zgadzam – 1
 • Nie zgadzam się – 2
 • Trochę się nie zgadzam – 3
 • Nie mam zdania – 4
 • Trochę się zgadzam – 5
 • Zgadzam się – 6
 • Zdecydowanie się zgadzam – 7

Wyniki

 • 31–35 punktów: bardzo duże zadowolenie
 • 26–30 punktów: zadowolenie
 • 21–25 punktów: lekkie zadowolenie
 • 20 punktów: obojętność
 • 15–19 punktów: lekkie niezadowolenie
 • 10–14 punktów: niezadowolenie
 • 5–9 punktów: duże niezadowolenie

Skala Zadowolenia z Życia została opracowana przez zespół, w którego skład wchodzą: Ed Diener, Robert A. Emmons, Randy J. Larsen i Sharon Griffin. Dziadek tańczący z słuchawkami na uszach

Autor publikacji:
David Mischoulon
David Mischoulon

Doktor nauk medycznych, psychiatra, kierownik Depression Clinical and Research Program (DCRP)w Massachusetts General Hospital w Bostonie, USA, i profesor nadzwyczajny w Harvard Medical School, również w Bostonie. Jest autorem i współautorem ponad 200 artykułów i książek oraz wydawcą podręcznika o naturalnych lekach znajdujących zastosowanie w leczeniu chorób psychicznych.

Zobacz więcej artykułów tego eksperta
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W
Holistic Health 3/2021
Holistic Health
Kup teraz
Wczytaj więcej
Nasze magazyny