Co poradzić na wypadanie włosów?

Sophia Loren potrząsająca lokami, ognista fryzura Julii Roberts – gęste włosy to symbol urody i powód do dumy. Jak sprawić, by nasze tak wyglądały?

Artykuł na: 9-16 minut

Włosy wypadają, a w ich miejsce odrastają nowe – to naturalny proces trwa­jący już od dzieciństwa. Problem pojawia się, jeśli dziennie tracimy więcej niż 100 włosów, a na­sza fryzura wyraźnie się przerzedza i traci blask.

Dlaczego włosy wypadają?

Nadmierne wypadanie włosów może być efektem nieumiejęt­nych zabiegów fryzjerskich, ale także świadczyć o niedoborach, infekcjach skórnych, takich jak rumień lub grzy­bica, a nawet o chorobie, np. bywa objawem zaburzeń endokrynologicz­nych1. Może być też efektem ubocz­nym stosowania niektórych leków, a także chemioterapii2. Do problemu przyczyniać się również mogą niepra­widłowa dieta, stres i przemęczenie oraz związany z nimi wysoki poziom kortyzolu. Ten hormon przyspiesza o ok. 40% degradację hialuronianu i proteoglikanów, składników skóry niezbędnych dla zdrowia włosów3. Łysienie androgenowe ma podłoże hormonalne. Mężczyzn dotyka 2-krot­nie częściej i rozpoczyna się wcześniej, ale może się z nim również zmagać ponad 40% kobiet4. Z kolei łysienie plackowate to choroba autoimmu­nologiczna o charakterze zapalnym. Rozpoczyna się zwykle już w młodym wieku i może mieć różne przyczyny.

Wybieraj preparaty oparte na organicznych ekstraktach roślinnych (z rumianku, aloesu, pokrzywy, skrzypu polnego). Jeśli farbujesz włosy, nie stosuj preparatów z amoniakiem

Ziołowe sposoby na wypadnie włosów

 • Płukanka ze skrzypu polnego

Krzem, magnez i cynk stanowią ważny budulec wło­sów i paznokci, są też niezbędne do syntezy kolagenu i elastyny, białek odpowiedzialnych za kondycję włosów. Tymczasem skrzyp jest nie tylko skarbnicą łatwo przy­swajalnej krzemionki, czyli tlenku krzemu, ale też zawiera magnez i cynk. Nic dziwnego, że ekstrakty z tej byliny nie tylko hamują wypadanie włosów, ale także je wzmacniają, wygładzają, dodają im blasku i ułatwiają rozczesywanie5. 2 łyżeczki suszu zalej szklanką gorącej wody i zo­staw do zaparzenia pod przykryciem na co najmniej kwadrans. Gdy napar przestygnie, przecedź go. Po umyciu głowy spłucz włosy czystym naparem.

 • Pokrzywa do obiadu

Zioło to było już w starożytności cenione przez medyków. Jego spoży­wanie wzmacnia włosy i paznokcie, a także ścianki naczyń krwionośnych. Stanowi źródło minerałów, takich jak wapń, magnez, żelazo i krzem. Liście i młode pędy zalane wrząt­kiem tracą właściwości parzące. Można je dusić jak szpinak, dodawać do zup, surówek, kanapek i smoothie6. Pokrzy­wa to remedium na szereg różnych chorób, w tym łysienie androgenowe. Ekstrakt z ziela hamuje syntezę 5α-re­duktazy, enzymu obecnego w ko­mórkach mieszków włosowych. Pod wpływem 5α-reduktazy testosteron przekształca się w tzw. dihydrotestoste­ron (DHT). DHT powoduje obkurczenie, miniaturyzację i zanik mieszków włoso­wych, a w efekcie wypadanie włosów7

Pokrzywę dla wzmocnienia włosów stosowały już nasze babcie. Jest doskonała nie tylko do wcierek, ale także w postaci naparu, który hamuje wypadanie włosów.
 • Melatonina

Ten hormon regulujący rytm snu i czuwania, okazu­je się sprawdzać także jako środek na porost włosów! Melatonina jest wytwarzana głównie w szyszynce, ale pewne jej ilości są syntetyzowane także w mieszkach włosowych. U pacjentów stosujących codziennie miej­scowo na skórę głowy roztwór tego związku w stężeniu 0,1% i 0,0033% po upływie 3 miesięcy liczba włosów wzro­sła o 29,2%, a po 6 miesiącach o 42,7%. Stwierdzono także poprawę gęstości i tekstury włosów, zahamowanie ich wypadania oraz redukcję łojotokowego zapalenia skóry13.

 • Kawowa pielęgnacja

Kofeina to alkaloid zawar­ty w kawie. Liczne badania donoszą, że stosowana miejscowo na skórę głowy przeciwdziała łysieniu androgenowemu, zwłasz­cza u kobiet. Sprzyja wy­dłużaniu się trzonu włosa, przedłuża fazę anagenu i sty­muluje proliferację keratynocy­tów w macierzy włosa (cebulce). U osób stosujących szam­pon z kofeiną codziennie przez 6 miesięcy odnotowano redukcję licz­by włosów wyrywanych podczas czesania oraz spadek tempa i intensywności wypadania włosów. W przypadku stosowania balsamu do włosów z kofeiną u 75% ludzi podobne efekty zaob­serwowano już po 2 miesiącach, a u 83% po 4 miesiącach12. Natomiast wcierki z kofeiną dają dobre efekty u kobiet zmagających się z niedoczynnością tarczycy. Pobudzają mikrokrążenie, dzięki czemu ułatwiają odżywienie cebulek i sprzyjają pojawieniu się baby hair. 

 • Fotobiotymulacja

Technologia LLLT (Low Level Laser Therapy) jest od ponad pół wieku wykorzystywana w różnych dziedzinach medycyny. W 1967 r. przypad­kowo odkryto jej skuteczność w leczeniu wypadania włosów. Pomaga mężczyznom i kobietom zarówno w przypadku łysienia androgenowe­go, plackowatego, jak i wywołanego leczeniem onkologicznym. Terapia polega na naświetlaniu skóry głowy wiązką lasera emitującego zimne światło o małej mocy i długości fali w zakresie 500-1100 nm. LLLT sty­muluje mieszki włosowe będące w fazie telogenu do ponownego wejścia w fazę anagenu. Ponadto przedłuża czas trwania tej ostatniej i zwiększa tempo proliferacji (podziałów komórkowych) komórek mieszków wło­sowych. Jednocześnie działa przeciwutleniająco, pobudza mikrokrążenie i produkcję kolagenu. LLLT pośrednio wspiera też odrastanie włosów11.

 • Wcierka ze skrzypu i pokrzywy

To jedno z najbardziej skutecznych remediów, ha­mujących wypadanie włosów i przyspieszających ich wzrost. Doskonale wzmacnia cebulki włosowe. Po łyżecz­ce ziela skrzypu i pokrzywy zalej wodą i podgrzewaj przez 20 min. Po tym czasie zdejmij mieszankę z ognia, gdy przesty­gnie, odcedź. Wcierkę stosuj nawet 2 razy dziennie. Jak się okazuje, ekstrakty wodne i alkoholowe ziela skrzypu to remedium na łysienie androgenowe: wykazują silną aktyw­ność przeciwutleniającą, hamują wydzielanie interleukiny-6 oraz syntezę 5α-reduktazy. W naszym organizmie pod wpływem 5α-reduktazy testosteron jest przekształcany w dihydrotestoste­ron (DHT), uważany za głównego „winowajcę” łysienia androgeno­wego. Interleukina-6 hamuje wydłużanie trzonu włosa i proliferację komórek macierzystych w mieszkach włosowych, co prowadzi do przedwczesnego wypadania włosów. Antyoksydanty – zawarte w wyciągach ze skrzypu i pokrzywy – przeciwdziałają tworzeniu się nadtlenków lipidów, które skracają żywotność włosów8.

 • Olejek rozmarynowy

Aplikowany na skórę głowy ma działanie po­dobne do minoksydylu, a dodatkowo związki aktywne rozmarynu pomagają zwalczać łu­pież oraz łagodzą stan zapalny i świąd. 14 kropli olejku rozmarynowego rozcieńczonego w 100 ml ostudzonego naparu z zielonej herbaty przelej do atomizera. Mieszankę 2 razy dziennie wcieraj w skórę głowy. To usprawni krążenie kapilarne. W pewnym badaniu U 100 pacjen­tów ze stwierdzonym łysieniem androgenowym, którzy codziennie przez 6 miesięcy wcierali w skórę głowy balsam z olejkiem rozmaryno­wym (3,7 mg/ml), zaobserwowano znaczny wzrost liczby włosów dorównujący efektom stosowania aptecznych preparatów z minoksydylem15.

Rozmaryn wzmacnia cebuli włosowe, a przy tym pomaga uporać się z łupieżem.
 • Sięgnij po żelazo

4 niezależne badania dermatologiczne obejmujące grupy kobiet zmagających się z nadmiernym wypadaniem włosów potwierdziły skutecz­ność suplementacji L-lizyną i żelazem. Jednak pamiętaj, że stosowanie leków zawierających żelazo jest zalecane wy­łącznie osobom ze stwierdzonym nie­doborem tego pierwiastka lub anemią9 Sprawdź zatem, jaki masz jego poziom. Bezpieczniejszym rozwiązaniem jest spożywanie produktów boga­tych w żelazo oraz L-lizynę, takich jak podroby, (zwłaszcza wątroba), wołowina, jaja, soczewica i tłuste ryby. Warto też uwzględnić w diecie składniki ułatwiające przyswajanie żelaza, m.in. wita­minę C oraz aminokwasy cysteinę i histydynę10

 • Wcierka z kawy i kozieradki

2 łyżki kawy zalej ½ szklanki wrzątku i odstaw do zaparzenia. Pół łyżeczki zmielonych nasion kozieradki zalej wrzątkiem – tyle tylko, by woda przykryła proszek. Zostaw pod przykryciem do wystygnięcia. Gdy płyny ostygną, dokładnie je przecedź przez gęste sitko lub filtr. W tym cza­sie zalej 1 tabletkę Calcium Panthotenicum (pan­totenian wapnia to połączenie tego pierwiastka z witaminą B5) ok. 40 ml zimnej wody. To istotne, bo witamina B5 nie jest odporna na tempera­turę. Zostaw na 15 min. Po upływie tego czasu spróbuj rozdrobnić tabletkę. Osad, który zosta­nie, to najpewniej stearynian magnezu i talk.
Następnie wszystkie składniki przelej do ato­mizera. Tak przygotowaną wcierkę możesz trzymać tydzień w lodówce. Preparat możesz stosować codziennie. Wieczorem spryskaj nią skórę głowy i delikatnie pocieraj ją palcami. Zostaw do wyschnięcia. Rano umyj włosy.

 • Łykaj lub nakładaj na skalp

Żeń-szeń zawiera szeroką gamę składników bioaktywnych, m.in. ginsenozydy. Związki te (zali­czane do saponin) stymulują proli­ferację komórek mieszków włoso­wych, zapobiegają ich obumieraniu oraz przejściu włosa w fazę ka­tagenu. W ten sposób pobudzają wzrost włosów i przeciwdziałają ich wypadaniu. Pod tym względem doustna suplementacja ekstraktem z żeń-szenia okazuje się równie skuteczna co miej­scowe stosowanie ginsenozydów16.

A może transplantacja włosów?

Metodą skuteczną niezależnie od płci i przyczyny łysie­nia jest transplantacja włosów. To jedyna możliwość od­zyskania owłosienia w miejscu blizn po urazach i oparze­niach. Istnieje kilka technik przeszczepiania włosów.

 • FUE (Follicular Unit Extraction) polega na po­bieraniu z tylnej części głowy pacjenta pojedynczych mieszków włosowych poprzez mikronacięcia, a następ­nie ich przeszczepianiu w miej­sce, które chcemy zakryć.
 • W technice SAFER (Suction Assisted Follicular Extrac­tion and Reimplantation) pojedyncze mieszki włosowe są pobierane pneumatycznie.
 • W metodzie FUT (Follicular Unit Transplantation), inaczej zwa­nej STRIP (z ang. pasek), materiał do przeszczepu jest pobierany poprzez wycięcie paska owłosionej skóry z poty­licy i podzielenie go na pojedyncze implanty.
  BHT (Body Hair Transplantation) polega z kolei na tym, że mieszki włosowe pobiera się spoza głowy, np. z klatki pier­siowej, brody lub okolic intymnych. Transplantacja odbywa się w miejscowym znieczuleniu. W czasie kilkugodzinnego zabiegu przeszczepia się do 2 tysięcy mieszków włosowych, zależnie od potrzeb pacjenta oraz liczby mieszków, które można po­brać z owłosionych miejsc bez ryzyka wyraźnych ubytków17.
Bibliografia
 • Am Fam Physician. 2009 Aug 15;80(4): 356-62
 • Transl Pediatr. 2017 Oct; 6(4): 300-12; Skin Therapy Lett. 2010 Jul-Aug; 15(7): 5-7
 • Drugs Dermatol. 2016 Aug 1; 15(8): 1001-4
 • J Cosmet Dermatol. 2021 Dec; 20(12): 3759-81; An Bras Dermatol. 2015 Jul-Aug; 90(4): 529-43; Dermatol Ther. 2020 Nov; 33(6): e14055
 • IOSR Journal of Pharmacy.2017; 7(2), 31-42; Evid Based Complement Alternat Med. 2021 Mar 5; 2021:6658434
 • Heliyon. 2022 Jun 22; 8(6):e09717
 • Georgian Med News. 2023 Jan; (334):6-9
 • Nutrients. 2017 Oct 10; 9(10):1105
 • Clin Exp Dermatol. 2002 Jul; 27(5): 396-404
 • Kosmos 2014; 63(3), 373-379
 • Int J Cosmet Sci. 2021 Nov;43 Suppl 1: S14-S25
 • J Appl Cosmetol. 2011;29: 167-80
 • Br J Dermatol. 2004 Feb;150(2): 341-5; Int J Trichology. 2012 Oct;4(4): 236-45
 • Skin Appendage Disord. 2019 Feb; 5(2): 72-89
 • Skinmed. 2015 Jan-Feb; 13(1): 15-21
 • Int J Mol Sci. 2018 Sep; 19(9): 2703
 • Scars Burn Heal. 2015 Jan-Dec; 1: 2059513115607764; World J Plast Surg. 2021 Sep; 10(3): 90-8; Indian J Plast Surg. 2021 Oct; 54(4): 435-40
 • Lasers in surgery and medicine 2014; 46(2), 144-51
Autor publikacji:
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą 5/2023
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą
Kup teraz
Wczytaj więcej
Nasze magazyny