Jak się pozbyć cellulitu domowymi sposobami?

Podobno mężczyźni wcale go nie dostrzegają i często nawet nie wiedzą, co to takiego. Kobiety jednak widzą cellulit bardzo wyraźnie. Widzą i... nie znoszą! Choć można próbować się z nim polubić, można też zrobić całkiem sporo, by odzyskać gładką i jędrną skórę.

Artykuł na: 17-22 minuty

Co to jest cellulit i jakie są jego przyczyny?

Tzw. skórkę pomarańczową ma na udach, pośladkach i brzuchu aż 8 na 10 kobiet1. Jak mówią fachow­cy: „ma wieloczynnikową etiologię”, co oznacza, że składa się na niego wiele przyczyn, w tym predys­pozycje genetyczne, różnice między płciami, wiek, pocho­dzenie etniczne, dieta, siedzący tryb życia, a nawet ciąża2. Charakteryzuje się obecnością nadmiaru tłuszczu podskór­nego, którego nierównomierne rozłożenie przypomina nieco swoim wyglądem skórkę pomarańczy. Jednak równie charak­terystyczne dla tej przypadłości są zaburzenia przepływu krwi i limfy oraz zmiany w macierzy zewnątrzkomórkowej skóry.

cellulit
Chociaż cellulit jest często obecny u zdrowych osób, które nie są otyłe, nasila się on wraz z nadwa­gą.

Jego kliniczne stopnie są dodatnio skorelowane ze wskaźnikiem masy ciała (BMI)3. W paru badaniach stwierdzono u osób z wyższym BMI mających cellulit słabszą i mniej gęstą strukturę tkanki łącznej, co pro­wadzi do zwiększonego wydalania tkanki łącznej4. Co ciekawe, przypadłość ta omija mężczyzn. Wynika to z budowy włókien kolagenu i elastyny, która u męż­czyzn jest zupełnie inna. U panów są one ułożone „siat­kowo”, dlatego zdecydowanie lepiej podtrzymują komórki tłuszczowe niż u kobiet, gdzie są ułożone pionowo.

Problem pogłębia osłabienie tkanki łącznej skórnej i pod­skórnej przez zmienioną i zaburzoną macierz zewnątrzko­mórkową. Te czynniki przyczyniają się do nieregularnego i pofałdowanego wyglądu skóry dotkniętej cellulitem.

Jak pozbyć się cellulitu?

Pokochaj aktywność fizyczną

Jeśli chcesz pozbyć się cellulitu, do programu leczenia włącz szybsze spacery, jogging lub jazdę na rowerze. Ruch uspraw­nia metabolizm i poprawia mikrokrążenie odgrywające istot­ną rolę w przypadku redukcji skórki pomarańczowej. Trening fizyczny może poprawić lipolizę i skład ciała oraz zmniejszyć nasilenie skórki pomarańczowej poprzez zwiększony przepływ krwi do tkanki tłuszczowej5.

rozciąganie i ćwiczenia
Najlepsze efekty przynoszą ćwiczenia aerobowe, takie jak bieganie lub jazda na rowerze, HIIT – trening interwa­łowy o wysokiej intensywności (zwiększa tętno i poma­ga spalić więcej tłuszczu), pilates, pływanie oraz joga.

Algi poprawiają wygląd skóry

To jedne z najbogatszych w składni­ki biologicznie aktywne surowców naturalnych. W profilaktyce cellulitu największą rolę odgrywają glony z ga­tunku Laminaria digitat, Coralloid, Litho­thaminions oraz Fucus vesiculosus. Często wykorzystywane są one w prepa­ratach nawilżających i antycellulitowych. Alginiany i fukany zawarte w wodorostach poprawiają ukrwienie skóry, przyspie­szają gojenie ran, aktywują wytwarzanie kolagenu oraz proliferację fibroblastów. Algi są również źródłem fitosteroli, które działają przeciwutleniająco, stymulują odnowę tkanki łącznej, a także wpły­wają na jędrność skóry poprzez akty­wację syntezy elastyny i kolagenu6.

Wypróbuj kawowy scrub

Kofeina zwiększa sprężystość zewnętrznej warstwy skóry. Dlatego możesz połączyć przy­jemne z pożytecznym. Zaparz sobie małą czarną, a fusy z niej wykorzystaj do zrobienia antycellulitowego peelingu. Łyżkę zmielonej kawy połącz z łyżeczką oliwy z oliwek oraz łyżeczką soku z cytryny. Na koniec dodaj łyżeczkę cukru. Wszystko dokładnie wymieszaj. Nakładaj na ciało i rozprowadzaj kolistymi ruchami. W ten sposób nie tylko złuszczysz martwy naskórek, ale też pobudzisz mikrokrążenie. Warto przy tym wspomnieć, że zabiegi kosmetyczne z wykorzystaniem mielonych ziaren kawy przyspieszają rozkład komórek tłuszczo­wych. Skóra staje się napięta i wygładzona.

Przy okazji kofeina, którą przyjęłaś, pijąc kawę, również będzie pomocna. Ze wzglę­du na aktywność lipolityczną w komórkach tłuszczowych hamuje i redukuje ona cellu­lit. Co więcej, nałożona na ciało w postaci peelingu łatwo przenika przez naskórek7.

peeling z soli
Podobnie działa gruboziarnista sól. Zmieszaj ją z łyżką olejku mi­gdałowego lub oleju kokosowego i nakładaj na skórę, a następnie masuj kolistymi ruchami. Takie mechaniczne złuszczanie naskórka sprawia, że skóra nabiera świeżego i zdrowego wyglądu oraz jest lepiej ukrwiona i dotleniona. Peeling wykonuj 2 razy w tygodniu

Masaż bańką ujędrnia skórę

Podobnie jak szczotkowanie na sucho i peeling poprawia stan skóry. Aby stał się, skutecznym wsparciem w kuracji anty­cellulitowej, powinien objąć części ciała szczególnie dotknięte tym problemem. Możesz do tego wykorzystać bańki chiń­skie. Wykonuj nimi 3 rodzaje ruchów – okrężne, poprzeczne i skośne. Choć nie jest to najprzyjemniejsza metoda, to jej używanie nie tylko ujędrnia skórę, ale też pobudza przepływ krwi i limfy, co umożliwia szybsze usuwanie toksyn z organizmu.

W efekcie dochodzi do zmniejszenia nie­równomiernego ułożenia tkanki tłuszczowej oraz podskórnych nierówności powstałych przez zaburzenia tkanki łącznej. W połą­czeniu z użyciem preparatów przyśpiesza­jących spalanie tłuszczu masaż przynosi jeszcze lepsze efekty, ponieważ skóra ulega rozgrzaniu i lepiej wchłania substan­cje czynne zawarte w kosmetykach9.

Gimnastyka sposobem na gładką i jędrną skórę

Pomocne mogą też okazać się niektóre ćwiczenia, gdyż nie tylko napinają mięśnie, ale także wygładzają skórę. Jest wszakże jeden warunek – musisz je konsekwentnie wykonywać.

 • Połóż się na plecach i ugnij nogi w kolanach, trzymając stopy płasko na ziemi. Teraz unieś biodra. Powoli policz do 10. Następnie wyprostuj prawą nogę. Wytrzymaj w tej pozycji 3 s. Wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz, prostując lewą nogę. Zrób 10 powtórzeń na każdą nogę.
 • Połóż się bokiem na macie do ćwiczeń i lekko ugnij nogę, na której leżysz. Górna noga niech pozostanie wyprostowana. Podnieś ją do góry, robiąc jednocześnie wydech. Utrzymaj ją chwilę w powietrzu i ponownie opuść, robiąc wdech. Po 20 powtórzeniach zmień stronę.
 • Stań w lekkim rozkroku (stopy rozstaw na szerokość bioder), wcią­gnij brzuch i zrób przysiad, pamiętaj o tym, by plecy trzy­mać prosto. Powtórz 10 razy. Możesz też robić wypa­dy lub wykonywać ćwiczenia z ciężarkami.
kąpiel alkaliczna
Wsyp do wody w wannie ok. 4 łyżek stołowych soli alkalicznej i zanurz się na 20-30 min. Rób sobie kąpiel al­kaliczną raz w tygodniu, dzięki temu oczyścisz i odtrujesz cały organizm.

Body wrapping niweluje cellulit

Na umyte ciało w miejscach z widoczną skórką poma­rańczową nałóż peeling kawowy lub krem antycel­lulitowy. Następnie owiń te partie folią spożywczą – powinna ona ściśle przyle­gać do ciała, jednak nie ści­skać (zbyt ciasne owijanie może utrudniać krążenie).

Body wrapping sprzyja roz­szerzeniu porów, co ułatwia wchłanianie aktywnych substancji zawartych w preparacie. Przy oka­zji warto wspomnieć, że dobrze by w jego składzie znalazły się ko­feina, wyciąg z nostrzy­ka żółtego i rutyny, wi­tamina A lub L-karnityna. Przed zabiegiem dobrze się nawodnij. Optymal­ny czas trwania zabie­gu to ok. 30 min.

Szczotkowanie na sucho

Ta stymulująca układ limfatyczny metoda staje się coraz popularniejsza w walce z cellulitem. Szczotkowanie na sucho problematycznych obszarów może pomóc w pobudzeniu drenażu krwi i limfy. W tym przypadku kluczowe jest dobranie odpowiedniej szczotki – takiej, której włos nie będzie ani zbyt miękki, ani zbyt twardy. Najlepiej zacząć od delikatniejszej, by przyzwyczaić skórę.

Szczotkuj ciało od dołu w kierunku do serca. Skóra po nim powinna być lekko zaróżowiona. Dodatkową zaletą tej metody jest złuszczenie martwych komórek naskórka. Ich usunięcie poprawi wchłanianie antycellulitowych kosmetyków. Wykonuj szczotkowanie przed każdym prysznicem.

Naprzemienny prysznic na cellulit

Bierz prysznic na przemian zimną i ciepłą wodą. Gdy używasz zimnej wody, naczynia krwionośne kurczą się, a następnie rozszerzają w ciepłej wodzie. Dzięki temu poprawia się krążenie krwi, a tkanka staje się jędrniejsza.

Przy okazji wyceluj głowicą prysznica w obszar dotknięty cellulitem – w ten sposób wzmocnisz stymulację. Pamię­taj przy tym, by zawsze kończyć zimną wodą. Podczas kąpieli warto używać szorstkiej gąbki, szczotki lub rę­kawicy z trawy morskiej. Dostępne są również gumowe szczotki, które stosuje się do wmasowywania preparatów przeciwdziałających powstawaniu skórki pomarańczowej.

Korzystaj z odpowiednich produktów antycellulitowych

Istotną grupą składników w produktach antycellulitowych są związki o działa­niu lipolitycznym (czyli ułatwiające rozkład tłuszczów do wolnych kwa­sów tłuszczowych) oraz zapobiega­jące zwyrodnieniu tkanki skórnej.

 • Witamina A w postaci retinolu oraz po­chodnych reguluje proces keratynizacji, przyspiesza odnowę naskórka, ogranicza rozrost tkanki tłuszczowej oraz wzmacnia włókna kolagenowe. W ten sposób popra­wia kondycję skóry i skutecznie przeciw­działa powstawaniu zmian cellulitowych10.
 • L-karnityna w preparatach antycelluli­towych wykorzystywana jest ze względu na zdolność regulowania poziomu lipidów poprzez nasilanie procesów spalania kwasów tłuszczowych11.
 • Wyciąg z nostrzyka żółtego i rutyny usprawnia mikrokrążenie i odpływ limfy. Kumaryna zawarta w wyciągu redukuje przepuszczalność naczyń. Jest antyoksydantem, który ogra­nicza przewlekłe zapalenia. Rutyna natomiast, uwalnianiając histaminę, ogranicza procesy zapalne, zmniejsza przepuszczalność i kurczliwość naczyń. Wzmaga również syntezę kolagenu w ścianie naczyniowej. Połączenie tych substancji działa przeciwobrzękowo12.

Presoterapia usuwa obrzęki limfatyczne

Terapia uciskowa prowadzona jest za pomocą masażu pneumatycznego. Ucisk tka­nek wykonywany zgodnie z kierunkiem przepływu krwi pobudza odpływ żylny. Zabieg ten, stosowany do leczenia obrzęków limfatycznych, żylnych lub mieszanych w obrę­bie kończyn, stanowi jeden ze skuteczniejszych sposobów zwalczania cellulitu13.

Zadbaj o odpowiednie nawilżenie skóry

Dbaj o systematyczne nawilżanie skóry. Pomoże to ją ujędrnić oraz zwiększy napięcie tkanek, co w efekcie popra­wi wygląd miejsc objętych cellulitem. Składnikami nawilżającymi są kwas hialuronowy, kolagen i elastyna, kwas mlekowy (o stężeniu do 10%), sorbitol, pantenol, cyklometikon, dimetikon, glikol propylenowy oraz gliceryna. Kosmetyki zawierające wymienione związki naj­lepiej nakładać po uprzednim masażu lub peelingu. Złuszczenie martwego naskórka ułatwi ich wchłanianie i pe­netrację składników aktywnych14.

Olejki eteryczne ujędrniają skórę

Niektóre z nich mają właściwości przeciwcellulitowe i stosuje się je czę­sto jako środki ujędrniające skórę.

 • Olejki cynamonowy, kolendrowy oraz z kopru włoskiego poprawiają jej napięcie i pobudzają mikrokrą­żenie,
 • Olejek imbirowy i pomarańczowy działają rozgrzewająco,
 • Olejek cyprysowy ma pozytywny wpływ na gospodarkę wodno-tłusz­czową i system krążenia, działa przeciwdrobnoustrojowo i prze­ciwbólowo15. Można stosować go w postaci kompresów, kąpieli oraz do masażu.
 • Z kolei olejek jałowcowy reguluje gospodarkę wodną w or­ganizmie. Z tego względu jest przydatny w terapii cellulitu i otyłości16. Działa też ściągająco i zmniejsza skórne rozstępy.

Kolagen zmniejsza cellulit

Są już dowody naukowe potwierdzające wpływ przyjmowania kolagenu na zmniejszenie skórki pomarańczowej u kobiet – długotrwała terapia doustna prowadzi do jego ograniczenia i ma pozytywny wpływ na gęstość skóry. W pewnym po­dwójnie ślepym, kontrolo­wanym placebo badaniu klinicznym oceniano ich skuteczność w leczeniu umiar­kowanego cellulitu u 105 pań wieku 24-50 lat z pra­widłową masą ciała i z nadwagą.

Kobiety zostały losowo przydzielo­ne do grupy przyj­mującej codziennie 2,5 g bioaktywnych peptydów kolagenowych lub placebo. Naukowcy oceniali stopień  cellulitu przed badaniem oraz po 3 i 6 miesiącach od rozpo­częcia kuracji. W grupie otrzymującej bioak­tywne peptydy kolagenowe zaobserwowano statystycznie istotne zmniejszenia stopnia cellulitu oraz falistości skóry na udach u ko­biet z prawidłową masą ciała. Ponadto gęstość skóry uległa znacznej poprawie w porównaniu z grupą przyjmującą placebo. Skuteczność lecze­nia potwierdzono również u kobiet z nadwagą, chociaż wpływ ten był mniej wyraźny w porów­naniu z paniami o prawidłowej masie ciała17.

Bibliografia
 • Int J Cosmet Sci 2006;28:175-90
 • J Am Acad Dermatol 2010;62: 361-70; J Am Acad Dermatol 2010;62:373-84
 • Skin Res Technol 2004;10:161-68
 • Dermatol Surg 2009;35:1471-7
 • International Journal of Medical Reviews. 2019;6(1): 26-7
 • Post Fitoter 2009; 3: 168-74
 • Probl Hig Epidemiol 2012; 93(1): 14-20; J Cosmet Dermatol 2008; 7(1): 23-9
 • J. Dylewska-Grzelakowska, Kosmetyka stosowana, WSIP, Warszawa 2010
 • Cabines luty-marzec 2010: 34
 • J Cosmet Laser Ther 2012; 14(2): 50-8; Probl Hig Epidemiol 2010; 91(3): 352-6
 • Int J Cosmet Sci 2011; 33(6): 519-26; Pol J Cosmetol 2011; 14(4): 238-449
 • Hygeia Public Health 2014, 49(3): 425-30
 • Cabines 2010; 38: 34-6
 • Derm Estet. 2002, 2 (19), 90-1
 • Panacea 2012;4: 20-2; Lis A. Najcenniejsze olejki eteryczne. Część II. Monografie Politechniki Łódzkiej, Łódź 2013; s. 43
 • Góra J, Lis A. Najcenniejsze olejki eteryczne. Wyd. UMK, Toruń 2007; s. 121
 • J Med Food. 2015 Dec;18(12):1340-8
Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Nasze magazyny