Kwasy omega-3 w walce ze stanami zapalnymi

Od dawna wiadomo, że wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 są niezwykle cenne dla naszego zdrowia. Chronią przed nadciśnieniem tętniczym, miażdżycą, zawałami serca i innymi chorobami układu sercowo-naczyniowego. Okazuje się, że mogą także regulować procesy zapalne w organizmie.

Artykuł na: 2-3 minuty
Zdrowe zakupy

Reumatoidalne zapalenie stawów jest chorobą autoimmuno­logiczną powodującą niepełnosprawność. Leczenie lekami przeciwartretycznymi modyfikującymi jej przebieg skutkowało niekorzystnymi długoterminowymi konsekwencjami. Z tego powodu naukowcy na całym świecie poszukują mniej obcią­żających organizm alternatyw.

Wpływ kwasów tłuszczowych na zapalenie stawów

Uczeni z Meksyku postanowili sprawdzić, czy oczyszczone nienasycone kwasy tłuszczowe omega mogą zapobiegać rozwojowi zapalenia stawów w mode­lu zapalenia stawów wywołanego kolagenem u myszy. Okazało się, że podawanie gryzoniom kwasów omega-3 doprowadziło do prawie całkowitego zahamowania histopatologii zapalnej1. Zbyt mało Eksperci podkreślają, że ryby, które są naturalnym źródłem kwa­sów tłuszczowych omega-3, zbyt rzadko lądują na naszych stołach. Tymczasem – jak wskazuje dr med. Jochen Henn pra­cujący w Tegernsee w Bawarii – w przewlekłym zapale­niu wielostawowym można złagodzić objawy, takie jak ból, obrzęk i sztywność stawów, przyjmując 2 kwasy tłuszczowe omega-3 DHA i EPA. Regularne przyjmo­wanie tych związków może obniżyć dawkę niestero­idowych leków przeciwbólowych o ponad 30%!

Jak uzyskać efekt?

Przede wszystkim trzeba polubić ryby, a jeżeli nie jesteś w stanie się do nich przekonać, stosuj naturalny olej rybny, który zawiera podobny kompleks kwasów tłuszczowych. Przy niedoborze kwasów omega-3 często konieczna jest początkowo wysoka dawka do 4-5 g dziennie, ok. 20 ml ole­ju rybnego. Natomiast do utrzymania prawidłowych war­tości wystarczy już ok. 2 g kwasów omega-3 dziennie.

Według Światowej Organizacji Zdrowia warto spożywać ok. 300 gramów ryb na tydzień. Najbogatsze w kwasy omega-3 są pstrąg, łosoś oraz oraz makrela.

Warto też wesprzeć organizm, modyfikując styl życia: tak by znalazły się w nim:

  • czas na regularną aktywność fizycz­ną,
  • suplementacja witaminy D
  • ograniczenie w die­cie spożycia kwasów omega-6.

Dobrze jest też uzbroić się w cierpliwość, jak bowiem pokazują doświadczenia chorych, nieraz dopiero po 6 miesiącach można zauważyć pierwsze pozy­tywne efekty regularnego przyj­mowania kwasów omega-3.

Bibliografia
  • Int J Exp Path. 2020; 101: 55-64. doi: 10.1111/iep.12348
Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Nasze magazyny