Podrażnienia skóry w upalne dni? Oto skuteczne metody na odparzenia, pokrzywki i wysypki

Odparzenia, pokrzywki i wysypki to problemy, które wraz z nadejściem ciepłych dni zaczynają dokuczać zwłaszcza paniom o obfitych kształtach, jednak i szczupłym kobietom zdarzają się podrażnienia w pachwinach czy pod biustem.

Artykuł na: 6-9 minut
Zdrowe zakupy

Wysoka temperatura, pot, otyłość, a nawet źle do­brana bielizna mogą doprowadzić do powsta­nia podrażnień skóry pod biustem lub w pachwinach. Osoby bez thigh gap, czyli szczeliny między udami, miewają tam natomiast otarcia.

Gdy kobieta stoi wyprostowana ze złączonymi stopami oraz kolana­mi, jej nogi nie stykają się w kilku punktach: u szczytu ud, w kolanach oraz w dolnych partiach łydek. Dzięki takiemu ukształtowaniu ciała unikamy tarcia kończyn o siebie i łatwiej nam się po­ruszać.

W tym miejscu warto jendak podkreślić, że występowanie przerwy między udami wynika z genetycznych predyspozycji – w dużej mierze zależy ona od szerokości bioder w odniesie­niu do długości głowy kości udowej. Dlatego czasami nawet szczupłe osoby mogą jej nie mieć1. To zaś może skut­kować otarciami wewnętrznej strony ud zwłaszcza w upalne letnie dni.

Na szczęście bez względu na to, z którym z letnich podrażnień się mierzysz, możesz im zaradzić, sto­sując proste i skuteczne sposoby.

  • Maść z bazylii Wrzuć garść świeżych liści bazylii do moździerza i dodaj do nich ok. 20 ml wody. Następnie za pomocą tłuczka rozdrabniaj i ucieraj bazylię do momentu, aż powstanie gładka pasta. Nałóż ją na tkliwe miejsca lub wysypkę pod piersiami. Pozostaw na 20-25 min i zmyj ciepłą wodą. Stosuj 2 razy dziennie, aż wysypka zniknie
  • Tonik cytrynowy Dodaj sok z 1 cytryny do filiżanki przegotowanej i wystudzonej wody. Wymieszaj. Użyj tej wody do obmywania podrażnionego obszaru. A na koniec spłucz ciało zwykłą wodą. Wykonuj każdego dnia przed kąpielą.
Kurkuma
Kurkuma złagodzi świąd. Szczyptę przyprawy połącz z odrobiną mleka. Powstałą pastę rozsmaruj pod biustem. Zawarta w przyprawie kurkumina nie tylko uśmierza swędzenie, ale jak odnotowano w co najmniej 10 badaniach: „przynosi statystycznie istotną poprawę w zakresie nasilenia chorób skóry w grupach leczonych w porównaniu z grupami kontrolnymi”. Oznacza to, że stosowana miejscowo kurkumina wspomaga leczenie podrażnionej skóry3. Po 20 min zmyj ciepłą wodą. Rób to 2 razy dziennie.
  • Soda i ocet ¼ szklanki sody oczyszczonej połącz z 1,5 łyżki octu. Mieszaj, aż uzyskasz gładką pastę. Nałóż ją na wysypkę. Pozostaw na 10-15 minut, a następnie zmyj. Powtarzaj 2 razy dziennie, a pokrzywka zniknie po kilku dniach.
  • Liść aloesu 2 duże liście aloesu przetnij wzdłużnie. Wybierz z nich miąższ i rozsmaruj go na podrażnionym miejscu. Działa on przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo, a jednocześnie przyspiesza gojenie2. Zostaw na skórze przez ok. 20 min. Po tym czasie spłucz zimną wodą. Zabieg powtarzaj 2-3 razy dziennie.
Kojący okład z miodu.
Kojący okład z miodu. Kilka kropli soku z cytryny dodaj do łyżki miodu. Wymieszaj je dokładnie, a następnie połóż pod biustem. Miód jest skuteczny w hamowaniu rozwoju bakterii i leczeniu szerokiego zakresu rodzajów ran, w tym oparzeń, zadrapań, otarć, czyraków cukrzycowych, owrzodzeń podudzi. Zawdzięcza to bogactwu zawartych w nim związków aktywnych, w tym flawonoidom, kwasowi fenolowemu, enzymom i witaminom5. Zmyj po kwadransie. Stosuj okład 2 razy dziennie.
  • Tłusta kuracja Do łyżeczki oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia (możesz ją zastąpić olejem kokosowym z pierwszego tłoczenia) dodaj 2 krople olejku z drzewa herbacianego lub oleju lawendowego. Wymieszaj i nałóż na podrażnioną skórę. Pozostaw, jak długo to będzie możliwe. Stosuj 2-3 razy.
  • Zasypka z mąki ziemniaczanej Umyj podrażnioną skórę łagodnym mydłem i ciepłą wodą. Następnie delikatnie, ale dokładnie osusz ją ręcznikiem. Dopiero wtedy niewielką ilością mąki ziemniaczanej zasyp podrażnione miejsca. Nie tylko działa ona podobnie do talku, ale też szybko zmniejsza stan zapalny, łagodzi ból oraz przyspiesza gojenie4. Zostaw zasypkę na 10 min. Stosuj 2 razy dziennie.
  • Maska owsiana Łyżeczkę miodu zmieszaj z łyżeczką jogurtu naturalnego i 2 łyżkami płatków owsianych zmieszaj. Gdy uzyskasz gęstą pastę, nałóż ją równomiernie na podrażnioną skórę i pozostaw do wyschnięcia na kilka minut. To zmniejszy stan zapalny oraz uśmierzy pieczenie i swędzenie6, dzięki działaniu zawartych w owsie awenantramidów będących polifenolowymi antyoksydantami. Hamują one m.in. produkcję lipoksygenazy – enzymu niezbędnego do syntezy prozapalnych cząsteczek sygnalizacyjnych7. Maskę zmyj chłodną wodą. Zabieg powtarzaj 2 razy dziennie.

Dobre rady

  naturalny biustonosz

  • Wybieraj też staniki i ubrania wykonane z bawełny – lepiej przepuszczają powietrze i nie zatrzymują potu na skórze.
  • Po kąpieli zawsze dokładnie osuszaj skórę pod biustem.
  • Przy odparzeniach w pachwinach i pod biustem pomocny może się okazać sudocrem. Preparat ten zawiera tlenek cynku mający właściwości osłaniające i ściągające oraz alkohol benzylowy o działaniu odkażającym. W podwójnie ślepym, kontrolowanym placebo badaniu wykazano jego skuteczność w zapobieganiu zapaleniu skóry oraz jego leczeniu8. Z kolei wyniki retrospektywnego badania oceniającego wpływ sudocremu na leczenie wysypki pieluszkowej u niemowląt sugerują, że działa on szybko i skutecznie zmniejsza oznaki stanu zapalnego9.
  • Wyćwicz thigh gap Jeśli masz odpowiednie predyspozycje genetyczne, możesz doprowadzić do ponownego pojawienia się przerwy między udami, stosując zdrową dietę oraz wprowadzając do swojego trybu życia odpowiednie treningi.

Najlepsze ćwiczenia na thigh gap powinny wzmacniać mięśnie nóg, jednocześnie wysmuklając ich wewnętrzną stronę.

  • Przysiady „sumo” – to ćwiczenie działa nie tylko na uda, ale także na pośladki. Możesz wykonywać je z obciążeniem lub bez. Nogi powinny być rozstawione szerzej niż szerokość barków, a stopy skierowane na zewnątrz. Przysiad powinien być głęboki, a uda ustawione równolegle do podłogi.
  • Wykroki (zarówno w przód, w tył i na boki). Plecy trzymaj w pozycji prostej, a ręce oprzyj na biodrach. Wykonuj szerokie wykroki, przenosząc cały ciężar ciała na jedną nogę.
  • Unoszenie nóg w pozycji leżącej Leżąc na boku ze złączonymi nogami, przełóż spodnią nogę przed nogę wierzchnią. Następnie powoli podnoś do góry i opuszczaj spodnią nogę.
Bibliografia
  • Feminist Philosophy Quarterly, 2019, Vol. 5, Iss. 1, Article 2
  • Sch Int J Anat Physiol, Jan., 2022; 5(1): 1-8, doi: 10.36348/sijap.2022.v05i01.001
  • Phytother Res. 2016 Aug;30(8):1243-64
  • Ijppr.Human, 2020; vol. 18 (4): 36-50
  • Open Life Sci. 2021; 16(1): 1091-100
  • Indian J Dermatol Venereol Leprol 2012;78:142-5
  • Heliyon 6 (2020) e04304, doi: 10.1016/j. heliyon.2020.e04304
  • J Adv Nurs. 1987 Sep;12(5):599-603
  • Br J Nurs. 2016;25(8):432-9
Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Nasze magazyny