Zdrowe zakupy
Spis treści
Jak radzić sobie z atopowym zapaleniem skóry?
Atopowe zapalenie skóry (AZS) to bardzo częsta, przewlekła, nawrotowa choroba zapalna, która zwykle pojawia się we wczesnym dzieciństwie i może utrzymywać się przez całe życie. Przebiega z okresami zaostrzeń i remisji. Głównymi jej objawami są:
- silny świąd i suchość skóry,
- rumieniowe,
- zapalne zmiany skórne w postaci wyprysku,
- w fazie przewlekłej choroby pogrubienie (zliszajowacenie lub lichenifikacja) i złuszczanie naskórka
U osób cierpiących na AZS występuje skłonność do nawrotowych zakażeń bakteryjnych, zwłaszcza gronkowcami. W leczeniu AZS najważniejsza jest odpowiednia pielęgnacja skóry, nawilżanie i natłuszczanie oraz unikanie czynników drażniących. W cięższych przypadkach stosuje się leki przeciwzapalne, takie jak kortykosteroidy i inhibitory kalcyneuryny.
- Oczyszczający peeling kawowy: Zaparz 1/2 szklanki mielonej kawy w 1/4 szklanki wrzącej wody. Gdy fusy ostygną, zmieszaj je z łyżką miodu. Masuj ciało przez 10 min, a następnie spłucz ciepłą wodą. Kawa działa pobudzająco i antycellulitowo, a miód dodatkowo nawilża skórę.
- Tonik ryżowy do cery suchej: 100 g brązowego ryżu zalej szklanką wrzątku. Wszystko dokładnie wymieszaj, a następnie przykryj pojemnik bawełnianą ściereczką. Mocz przez 5-6 godzin, mieszając co jakiś czas. Następnie odcedź ryż, a wodę przelej do butelki. Stosuj 2 razy dziennie przez 3 dni, a następnie przygotuj nową porcję. Preparat nie tylko odżywi suchą skórę, ale też zmiękczy ją i złagodzi podrażnienia.

Pęczek świeżej pietruszki umyj i posiekaj na drobno. Następnie zalej szklanką zimnej wody i odstaw na co najmniej 12 godzin. Po upływie tego czasu odcedź pietruszkę, a płyn przelej do buteleczki. Tonik pietruszkowy nadaje się do każdego rodzaju cery dojrzałej. Nawilży ją i rozświetli, a przy okazji będzie przeciwdziałał zmarszczkom. Co więcej, zwiększy też wchłanialność kremów!
- Maseczka z drożdży piwnych i jogurtu: Dwie łyżki stołowe jogurtu naturalnego połącz z łyżką stołową drożdży piwnych oraz łyżką stołową oleju z kiełków pszenicy. Mieszaj tak długo, aż uzyskasz gładką masę. Nałóż uzyskaną masę na szyję i pozostaw do wyschnięcia (to zajmie mniej więcej kwadrans). Następnie spłucz maseczkę letnią wodą. Zabieg powtarzaj przynajmniej 3 razy w tygodniu. Drożdże piwne zawierają składniki odżywcze, które stymulują regenerację włókien kolagenowych, natomiast jogurt pomaga nawilżyć i odżywić skórę. Maseczka zapobiega powstawaniu nowych zmarszczek.
- Okład z siemienia lnianego: Wiosenne porządki, prace w ogródku czy na balkonie, choć dają nam wiele radości, to jednak mają niszczący wpływ na nasze ręce. Zalej wodą 2 łyżki nasion lnu i gotuj przez 5 min. Gdy wywar przestygnie, zamocz w nim dłonie na 15-20 min. Następnie delikatnie je osusz i posmaruj kremem nawilżającym. Taka kąpiel zatrzymuje wilgoć w naskórku, zmiękcza stwardniały, a przy tym przyspiesza gojenie się drobnych ranek.

Szklankę płatków owsianych zblenduj z połową szklanki miodu, 3 łyżkami oliwy z oliwek, łyżką prawdziwego kakao oraz ½ łyżeczki cynamonu. Całość wlej do wanny. W ten sposób skorzystasz z ujędrniającego działania miodu, nawilżających i wygładzających właściwości płatków owsianych, a przy tym – dzięki cynamonowi – poprawisz oczyszczanie i rewitalizację skóry.
- Borowinowa rozpusta: W zielarni lub aptece internetowej kup borowinę (w postaci emulsji lub kostki borowinowej). Dodaj ją do wanny pełnej ciepłej wody. Przed kąpielą wypij przynajmniej 0,5 l wody (kąpiel wzmaga produkcję potu). Zanurz się w ciepłej (ale nie gorącej!) wodzie na nie więcej niż 10-15 min. Po zabiegu odpoczywaj przez godzinę w pozycji leżącej w temperaturze ok. 22°C. Borowina poprzez swoje działanie immunostymulacyjne sprzyja likwidacji ognisk zapalnych. Działa rozgrzewająco, bakteriobójczo, a przy tym ujędrnia skórę i łagodzi bóle reumatyczne.
- Natłuszczająca papka: 3 łyżki ciepłej oliwy z oliwek wymieszaj z żółtkiem jaja kurzego. Nanieś na dłonie i przykryj folią i ręcznikiem. Po 20 min umyj dłonie w ciepłej wodzie. W ten sposób dostarczysz skórze witamin A i E oraz natłuścisz ją.

Podgrzej 2 litry mleka, zmieszaj je z 3 łyżkami miodu, a następnie dodaj do kąpieli. Zanurz się na ok. 20 min. Po tym czasie zmyj ciało ciepłą wodą. Taki zabieg nawilży i wygładzi skórę
- Olejek kąpielowy do przesuszonej skóry: Zmieszaj 10 łyżeczek oleju sezamowego, 5 oleju rycynowego, 2 oleju z nasion pszenicy oraz 1 olejku konwaliowego. Taką mieszankę możesz wkraplać do kąpieli lub nanosić bezpośrednio na przesuszone partie skóry.
- Kąpiel w wybielaczu? Ze względu na związek kolonizacji skóry S. aureus z występowaniem zaostrzeń w przebiegu atopowego zapalenia skóry (AZS), u osób z rozległymi, nadkażonymi zmianami należy rozważyć letnią kąpiel z dodatkiem 0,005% podchloryn sodu, który jest nie tylko antyseptykiem, ale również pobudza proliferację i zwiększa grubość naskórka, tym samym poprawiając stan miejscowy. Kąpiele takie wykazują też łagodne działanie przeciwświądowe, dlatego zaleca się je również w przypadku zmian wypryskowych z towarzyszącym nasilonym świądem. Pamiętaj jednak, by kąpiel w wybielaczu skonsultować z lekarzem.
Bibliografia
- Dermatol Rev/Przegl Dermatol 2019; 106: 354-71
- Gerontologia Współczesna 4/2014, vol. 2: 176-9
- J. Eur. Acad. Dermatol. Venereol., 2018; 32: 657-82;
- Post. Dermatol. Alergol., 2015; 32: 239-49
- J Cosmet Sci. 2013 Jan-Feb;64(1):59-66
- Dermatol Treat 2003; 14:153-7; Phytomedicine
2003; 10 Suppl 4: 31-7 - J Ethnopharmacol 2011; 136 (3): 444-51
- J Clin Gastroenterol 2012; 46 Suppl: S33-40
- J Clin Dermatol 2008; 9:93-103
Spis treści