Te sposoby pozwolą zachować piękny i jędrny biust na długie lata

Piękny i jędrny biust do późnej starości to marzenie każdej z nas. Mamy dobrą wiadomość: to się da zrobić!

Artykuł na: 9-16 minut
Zdrowe zakupy

Mię­dzy 40. a 55. r.ż. na skutek obniżenia poziomu hormonów w pier­siach zmniejsza się ilość tkanki gruczo­łowej, a przybywa tkanki tłuszczowej, co skutkuje utratą jędrności. Natomiast gdy wkraczamy w okres starzenia, czyli ok. 55. r.ż., opadają i stają się wiotkie, a potem, ok. 75.-80. r.ż., gdy kobiety często chudną, ich biust staje się niemal niewidoczny i… „pusty”.  Czy są sposoby na zachowanie jędrnego biustu na długie lata?

Jak poprawić jędrność biustu?

  • Peeling Złuszczanie pomaga nam pozbyć się zrogowaciałego naskórka i sprawia, że skóra staje się aksamitna w dotyku. Jednak – co istotniejsze – w przypadku piersi poprawia krążenie krwi, co ujędrnia skórę. W łatwy sposób można wykonać peeling kawowy. 5 łyżek świeżo zmielonej kawy zalej szklanką wrzątku. Zostaw, aż ostygnie. Odlej płyn i odciśnij fusy. Dodaj łyżkę ulubionego oleju lub oliwy z oliwek oraz 2 łyżki drobnoziarnistego cukru. Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj. Nakładaj kolistymi ruchami, lekko wmasowując w skórę piersi (omijaj sutki) i dekoltu. Zawarta w kawie kofeina wygładza i napina skórę. Po ok. 5-10 min spłucz ciało letnią wodą.
  • Szczotkowanie Można stosować szczotkowanie na sucho lub stojąc już pod prysznicem. Zasada jest podobna – szczotka podrażnia skórę, złuszcza naskórek, poprawia ukrwienie skóry, a to z kolei wpływa korzystnie na jej wygląd i uelastycznienie. Decydując się na tę formułę pielęgnacji, wybierz szczotkę o delikatnym włosiu. Dodać należy, że szczotkowanie biustu u pań karmiących poprawia laktację.
kobieta pod prysznicem
Codziennie po kąpieli zafunduj swoim piersiom zimy prysznic z biczami wodnymi. Wystarczy, że będzie trwał 1-2 min. Zimna woda sprawia, że krew szybciej krąży, a skóra staje się bardziej napięta. Możesz też oblewać ciało na przemian zimnym i ciepłym strumieniem. To pobudzi mięśnie do pracy. Na sam koniec, obmyj biust jeszcze raz zimnym strumieniem. Takie sesje usprawniają też pozbywanie się złogów i toksyn z organizmu
  • Zdejmij stanik! Nie powinno się mieć na sobie biustonosza przez cały dzień. Nigdy w nim nie śpij i zdejmuj go na noc. Pozwoli to na swobodny przepływ limfy, a dzięki temu oczyszczanie ustroju. Poza tym prof. Jean-Denis Rouillon, specjalista medycyny sportowej z Centre Hospitalier Universitaire de Besancon w Besancon we Francji, opublikował badanie, które pokazuje, że noszenie staników może nie zapobiegać zwiotczeniu piersi, a wręcz je zwiększać!

    W trwającym 15 lat badaniu wzięło udział 330 ochotniczek w wieku 18-35 lat. Naukowcy zmierzyli ich piersi za pomocą linijki i suwmiarki, a następnie rejestrowali wszelkie zmiany przez cały okres badania. Naukowcy zauważyli, że u kobiet, które nie nosiły staników, każdego roku unosiły się sutki. Ich piersi stały się też jędrniejsze, a rozstępy zniknęły.
szczotkowanie ciała na sucho
To kolejny sposób, który poprawia krążenie krwi oraz wpływa na elastyczność i sprężystość skóry biustu. Przeprowadzaj go systematycznie. Otwartymi dłońmi masuj piersi okrężnymi ruchami od środka do zewnątrz. Możesz wykorzystać również ujędrniający olejek do ciała (np. rozmarynowy, dzikiego geranium, cyprysowy lub z muszkatołowca), który ułatwi Ci masaż i przy okazji zadba o skórę. Dobrze wykonany masaż sprawia, że biust lekko się unosi i staje się widocznie jędrniejszy. Wykonuj go kilka razy w tygodniu, a najlepiej codziennie.
  • Peeling anansowy Rozgnieć widelcem 2-3 plasterki świeżego ananasa, dodaj 2 łyżki oliwy oraz łyżkę drobnego cukru. Wymieszaj. Ananas dostarczy skórze niezbędnych witamin, ale także poradzi sobie z martwym naskórkiem i oczyści pory. Taki kosmetyk doskonale nawilży i odżywi skórę, a przy okazji zneutralizuje wolne rodniki, opóźniając dzięki temu procesy starzenia się. Aplikuj papkę na dekolt i biust kolistymi ruchami, omijając sutki. Pozostaw na skórze na 10-15 min. Następnie spłucz letnią wodą.
  • Modelująca maska jogurtowa Do rozbełtanego jajka dodaj łyżkę jogurtu naturalnego oraz łyżkę witaminy E zawieszonej w oleju. Wymieszaj wszystkie składniki w misce aż do uzyskania jednorodnej konsystencji. Taką maskę rozprowadź na piersiach i załóż dobry stary biustonosz. Po 20-25 min zdejmij stanik i wykonaj delikatny masaż piersi w kierunku od dołu ku górze. Na koniec dokładnie spłucz ciało.
domowa maseczka
Litr mleka wlej do garnka, potem umyj i drobno posiekaj 2 jabłka, następnie wsyp je do garnka z mlekiem. Wszystko zagotuj, aż otrzymasz gęstą papkę. Odstaw do ostygnięcia. Następnie nałóż maseczkę na biust i pozostaw na ok. 15 min. Spłucz zimną wodą. Skóra biustu będzie napięta i odżywiona!

Co jeść aby poprawić wygląd biustu?

Najważniejsze jest odpowiednie nawodnienie. Woda zapewnia naszej skórze elastyczność i jędrność, dlatego codziennie powinnyśmy pić jej ok. 1,5 l. Jedz przede wszystkim pokarmy bogate w roślinny estrogen, takie jak koper włoski, szpinak czy kiełki lucerny. Na poziom estrogenów odpowiedzialnych za wygląd biustu ma wpływ także białko, najlepiej pochodzące z chudego mięsa dobrej jakości, włącz też do jadłospisu ryby, zielone warzywa i orzechy. Nie zapominaj również o kwasach omega oraz dobroczynnych dla skóry witaminach A, E i B.

  • Koenzym Q10 Niski poziom tego związku może prowadzić do rozwoju raka piersi, niestety tylko niewiele z nas spożywa go wystarczająco wiele. Duże dawki koenzymu Q10 znajdują się w podrobach, jednak większość kobiet ich nie je, co może przyczyniać się do odczuwania bólu piersi w okresie menopauzy. Co więcej, wyniki badania przeprowadzonego przez uczonych z Teheranu wykazały, że suplementacja CoQ10 zmniejsza niektóre ważne markery stanu zapalnego u pacjentek z rakiem piersi2. Sugerowana dzienna dawka: 10-100 mg lub 70-100 mg w przypadku wysokiego obciążenia ryzykiem nowotworu piersi.
  • Jod 3 mg tego pierwiastka dziennie zapewnią piersiom optymalne zabezpieczenie przed czynnikami chorobotwórczymi, a dodatkowe 9 mg odżywi prawidłowo cały organizm. Najbezpieczniejszymi źródłami jodu są wodorosty morskie oraz jajka od kur z wolnego wybiegu. Żeby zbadać zawartość jodu w organizmie, warto kupić w aptece płyn Lugola i skropić nim wewnętrzną część ramienia. Im szybciej zabarwienie zniknie, tym większy masz niedobór jodu. Sugerowana dzienna dawka: 12,5 mg w formie suplementu.
  • Witamina D3 Większość z nas powinna przyjmować suplementy tej witaminy w połączeniu z regularnymi dawkami naturalnych promieni słonecznych. Na początku zbadaj jej zawartość w organizmie. Specjaliści przekonują, że poziom odpowiadający 52 ng/ml aż o połowę obniża ryzyko wystąpienia nowotworu w porównaniu do poziomu na granicy 13 ng/ml3. Sugerowana dzienna dawka: 2 000-5 000 j.m.w formie suplementu.
Koenzym Q10
Koenzym Q10 występuje naturalnie w organizmie człowieka, głównie w mitochondriach, gdzie odgrywa kluczową rolę w procesie produkcji energii. Ponadto, można go znaleźć w niektórych pokarmach, takich jak mięso, ryby oraz orzechy, oraz jest dostępny jako suplement diety.

Ćwiczenia ujędrniające biust

  • Ćwicz i poć się!  Na ujędrnienie biustu wpływają wszelkie ćwiczenia rozwijające mięśnie klatki piersiowej, np. pływanie (zwłaszcza żabką), kajakarstwo, ćwiczenia z hantelkami itp. Ich celem jest nie tylko wzmocnienie mięśni piersiowych otaczających biust, ale też pleców i dolnych partii brzucha oraz – w razie potrzeby – korekta postawy. Tak, ponieważ tkanki łączne, które utrzymują piersi na miejscu, są przytwierdzone do obojczyków, zatem im bardziej wprzód wysuwają się głowa i ramiona, tym bardziej opadają piersi. Wyniki jednego z badań, przeprowadzonego na szeroką skalę, wskazują, że kobiety, które ćwiczą przynajmniej 4 godz. tygodniowo, są nie tylko szczupłe, ale mają także 70% mniejsze szanse zachorowania na nowotwór piersi1.
  • Wykonuj brzuszki na piłce do ćwiczeń W ten sposób rozciągasz i trenujesz mięśnie brzucha w pełnym zakresie ruchu. Ćwiczenie zapewnia nie tylko o wiele lepszy trening mięśni brzucha, lecz także utrzymuje elastyczność kręgosłupa, co minimalizuje ryzyko nieprawidłowej postawy. Pamiętaj tylko, aby równoważyć brzuszki wieloma ćwiczeniami siłowymi polegającymi na wyciąganiu, nawet jeśli korzystasz z piłki.
ćwiczenia na piłce
Wybierz piłkę, na której będzie można położyć jednocześnie głowę i kość krzyżową (okolica kości ogonowej) bez uczucia dyskomfortu w kręgosłupie. Jeśli jest Ci niewygodnie, potrzebujesz większej piłki z łagodniejszą krzywizną. Kiedy poprawi się giętkość Twojego kręgosłupa, możesz wypróbować mniejszą, aby uzyskać większy zakres ruchu. Pamiętaj jednak, że nigdy nie powinnaś odczuwać żadnych dolegliwości czy zawrotów głowy podczas leżenia na plecach na piłce do ćwiczeń.
  • Efektywnie trenuj dolne partie mięśni brzucha Powszechną przyczyną nieprawidłowej postawy i opadających piersi jest słabość dolnych partii mięśni brzucha. Mięśnie położone poniżej pępka kontrolują inne nerwy niż mięśnie znajdujące się nad nim, wymagają one więc specyficznego treningu kondycyjnego.

    Aby usprawnić trening dolnych partii mięśni brzucha, połóż się na plecach i umieść dłonie pod lędźwiowym odcinkiem kręgosłupa, aby zapewnić mu podparcie. Podczas wykonywania ćwiczeń należy utrzymać jego naturalną krzywiznę. Przyciągnij pępek do wewnątrz (w kierunku kręgosłupa) i jednocześnie przyciskaj kręgosłup do podłogi, utrzymując jednakowy nacisk na palce. Sprawdź, czy możesz podnieść i opuścić ugiętą nogę bez podnoszenia kręgosłupa z palców.

    Kiedy będziesz w stanie podnieść i opuścić każdą nogę 16-20 razy, spróbuj używać obu nóg na przemian.Im bardziej prostujesz nogę, tym trudniejsze jest ćwiczenie. Podnoszenie obu nóg w tym samym czasie również stanowi utrudnienie. Powoli przechodź do kolejnych etapów i co drugi dzień wykonuj 1-3 serie po 16-20 powtórzeń w jednominutowych odstępach. W trenowaniu mięśni do właściwego funkcjonowania o wiele bardziej niż intensywność istotna jest liczba powtórzeń przy zachowaniu prawidłowej formy ćwiczenia.
  • Utrzymuj kręgosłup w ruchu z wykorzystaniem piankowego wałka lub zrolowanej płaskiej maty piankowej Poprzez ułożenie się na 10-centymetrowym wałku piankowym możesz mobilizować środkową część pleców, a co za tym idzie poprawić ruchliwość kręgosłupa podczas odginania go do tyłu (prostowania).

    Najistotniejsza do pobudzenia strefa znajduje się na linii biustonosza lub nieznacznie poniżej i powyżej. Unieś na ramionach głowę i kark, jak pokazano na rysunku, i wdychaj powietrze podczas przeginania pleców przez wałek aż do prostowania kręgosłupa. Wykonuj ruchy tylko w takim zakresie, w jakim możesz to robić z łatwością. Najlepiej wdychać powietrze podczas przesuwania pleców po wałku i pozostawać w wygodnej pozycji krańcowej przez ok. 3 sekundy.

    Unoś się w górę na 3 s – tylko na tyle, by złagodzić nacisk wałka na kręgosłup. Po ukończeniu jednej serii 3-5 trzysekundowych mobilizacji ułóż się na rolce w taki sposób, by przesunęła się ona ok. 2 cm w kierunku głowy lub do kolejnej wypukłości kręgosłupa. Powtórz ten proces 3-5 razy na każdym z odcinków kręgosłupa.

    Za każdym razem, gdy używasz piankowego wałka, powtarzaj ten proces na wszystkich odcinkach kręgosłupa, dopóki nie będziesz odczuwała żadnych ograniczeń na żadnym z nich lub zakres ruchu w tył podczas prostowania kręgosłupa przestanie się poszerzać. Wykonywanie tego przed każdą sesją treningową zwiększa ruchomość kręgów, co pozwala na podniesienie efektywności ćwiczeń.
Bibliografia
  • Dishman Retal, Phisical Activity Epidemiology, 2nd edn. Champaign, Il: Human Kinetics, 2012
  • Inflammopharmacology 2021 Jun;29(3):579-93
  • JsteroidBiochem Mol Biol, 2007; 103; 708-11
Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Nasze magazyny