Zdrowe zakupy
- Sprzątaj, stosując naturalne produkty albo samodzielnie przygotuj roztwory czyszczące na bazie takich składników, jak ocet, soda oczyszczona, sok z cytryny i olejki eteryczne. Zwykłe produkty czyszczące naszpikowane są toksycznymi chemikaliami, od parabenów i ftalanów, zakłócających działanie hormonów, po drażniące fenole i sztuczne dodatki zapachowe. Naturalne alternatywy zmniejszą ryzyko rozwoju astmy, chorób serca, raka piersi i innych schorzeń1.
- Przechowuj resztki z posiłków w pojemnikach niezawierających plastiku, aby chemikalia nie przeniknęły z tworzywa sztucznego do pożywienia. Bezpieczniejszymi alternatywami są szkło i stal nierdzewna. Owoce i warzywa można też przechowywać w workach z bawełny ekologicznej.
- Dbaj o zapach w domu za pomocą w 100% naturalnych produktów, a nie sztucznych, naszpikowanych szkodliwymi substancjami. Świeczki, dyfuzory i spreje domowe kupuj od sprawdzonych, ekologicznych producentów. Można też po prostu wypełnić dom zapachem świeżych kwiatów czy pieczonego ciasta.
- Umieść wycieraczkę przed wszystkimi drzwiami prowadzącymi na zewnątrz i nie chodź po domu w butach, dzięki czemu unikniesz wnoszenia pestycydów, metali ciężkich, takich jak ołów, czy innych szkodliwych zanieczyszczeń z dworu. Ta prosta metoda ograniczy obecność chemikaliów w domu o ok. 60%2.
- Filtruj wodę za pomocą skutecznego filtra, np. dzbanka filtrującego ZeroWater, który usuwa praktycznie wszystkie rozpuszczone substancje stałe z kranówki, w tym chlor, ołów i rtęć. Dostępne są też filtry montowane pod zlewem oraz filtrujące wodę w całym domu.
- Gotuj w garnkach i patelniach niezawierających aluminium i nie zawijaj jedzenia w folię aluminiową. Ten potencjalnie toksyczny metal może przenikać do pożywienia, którego dotyka3. Pergamin do pieczenia, najlepiej nierozjaśniany, to dobra alternatywa dla folii aluminiowej, natomiast w gotowaniu dobrze sprawdzą się stal nierdzewna i szkło. Jeżeli naprawdę nie możesz żyć bez patelni non-stick, wybieraj produkty takich firm, jak GreenPan, które stosują nietoksyczne powłoki, a nie szkodliwe związki fluoru.
- Odkurzaj regularnie, ponieważ kurz domowy to główne źródło kontaktu z zanieczyszczeniami w domu. Kurz i zawarte w nim chemikalia mogą dostać się do organizmu przez drogi oddechowe, połknięcie lub wchłonięcie przez skórę4. Warto też zaopatrzyć się w oczyszczacz powietrza, który pomoże usuwać kurz, zarodniki pleśni, przykre zapachy i inne zanieczyszczenia.
- Oddawaj ubrania do pralni tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne. Czyszczenie chemiczne jest szkodliwe nie tylko dla środowiska, ale też dla naszego zdrowia, gdyż biorą w nim udział niebezpieczne rozpuszczalniki, takie jak perchloroetylen. Bezpieczniejszą alternatywą będzie pranie na mokro, w którym maszyny piorące wykorzystują wodę i specjalnie opracowane detergenty i dodatki. Warto rozejrzeć się za firmami stosującymi biodegradowalne, nietoksyczne detergenty. Można też czyścić ubrania tylko z powstałych plam oraz unikać kupowania ubrań "wyłącznie do prania chemicznego".
- Sypiaj w pościeli z naturalnych i ekologicznych tkanin, aby ograniczyć kontakt z pestycydami, środkami zmniejszającymi palność i innymi chemikaliami w sypialni. Najlepsza jest wełna, ponieważ w naturalny sposób reguluje temperaturę, jest hipoalergiczna i nie jest łatwopalna, a stosować ją można w materacach, kołdrach, poduszkach i innych wyrobach. Należy jednak upewnić się w przypadku każdej konkretnej firmy, czy nie dodają chemikaliów do materiału na jakimś etapie obróbki. Bawełna i konopie ekologiczne również dobrze się sprawdzą w prześcieradłach, kołdrach, powłoczkach i ochraniaczach na materac, natomiast poduszki wypełnione gryką czy prosem stanowią świetną alternatywę dla piankowych.
- Dawaj prezenty z rozwagą, zwłaszcza jeśli chodzi o dzieci. Zabawki, zwłaszcza sprowadzane, mogą zawierać szkodliwe substancje, takie jak ołów czy ftalany (związki chemiczne w plastiku)5. Wybieraj produkty od firm z dobrą reputacją, które stosują tylko bezpieczne materiały bez użycia chemikaliów.
Bibliografia
- Am J Respir Crit Care Med, 2007; 176: 735–41; Environ Health Perspect, 2012; 120: 958–64; Environ Health, 2010; 9: 40
- University of Georgia Cooperative Extension. "Leave it at the door: a guide to reducing contaminants in your home." extension.uga.edu/publications
- Ciba Found Symp, 1992; 169: 26–35
- Rev Environ Contam Toxicol, 2002; 175: 1–46
- CDC. "Lead hazards in some holiday toys and toy jewelry." www.cdc.gov; European Chemicals Agency." Inspectors find phthalates in toys and asbestos in second-hand products." echa.europa.eu
- J Environ Health, 2004; 67:20–4, 32; J Environ Health, 2008; 71: 8–11