Cholesterol skoczył w górę? Sięgnij po tę przyprawę. Twoje wyniki poprawią się błyskawicznie

W wielu przyprawach i ziołach występują w dużym stężeniu silnie działające che­miczne związki roślinne, znane jako fitozwiązki. Pomagają w walce z cho­robami serca, rakiem, chorobą Alzheimera, cukrzycą typu 2, artre­tyzmem i innymi schorzeniami. Jeśli chodzi o ich zawartość - cynamon jest w ścisłej czołówce.

Artykuł na: 4-5 minut
Zdrowe zakupy

Cynamon - na podwyższony cholesterol i trójglicerydy

Niedawne badania poka­zały, że cynamon intensyfikuje metabo­lizm glukozy oraz cholesterolu i dzięki temu może chronić przed cukrzycą typu 2 oraz choro­bami sercowo-naczyniowymi.

Wyniki badania przedstawione w Diabetes Care uwydatniły korzystny wpływ cynamonu na poziom tłuszczów we krwi osób z cukrzycą typu 2. Po 40 dniach spożywania 1-6 g (od ok. ¼ łyżeczki do 1¼ łyżeczki) cynamonu dzien­nie ogólny poziom niezdrowych tłuszczów we krwi znacząco spadł – nawet o 26% całkowitego cholesterolu i 30% trójglicery­dów (rodzaj tłuszczu we krwi). 

Istnieją dwa główne rodzaje cynamonu: cynamon cejloński, znany również jako "prawdziwy" cynamon i najczęściej spotykany cynamon kasja. Charakterystyczny zapach i smak cynamonu to zasługa oleistej części, która jest bardzo bogata w związek zwany cynamaldehydem. Naukowcy uważają, że włąśnie ten związek jest odpowiedzialny za większość prozdrowotnych efektów działania cynamonu.

Korzystny wpływ cynamonu na poziom cholesterolu nie dotyczy jedynie osób z cukrzycą. Regularne stosowanie nawet niewielkich ilości przyprawy (np. 120 mg dziennie) może u ogólnie zdrowych osób osób ze zbyt wysokim cholesterolem obniżyć poziom frakcji LDL, jednocześnie wspierając utrzymanie optymalnego stężenia dobrego cholesterolu frakcji HDL.

Cynamon reguluje poziom cukru

Zdrowe osoby mogą także odnieść korzyści z oddziaływania cynamonu na poziom cukru we krwi, jak stwier­dzono w badaniu opublikowanym w The American Journal of Clinical Nutrition. Dodawanie cynamonu do puddingu ryżowego znacząco zmniejszało u uczestników bada­nia normalny skok poziomu cukru we krwi po zjedzeniu deseru.

Co ciekawe, skutek ten był przy­najmniej częściowo powiązany z pewną własnością tej przyprawy, polegającą na opóźnianiu tempa przechodzenia pokarmu z żołądka do jelit. Z tego względu cynamon może być pomocny również w zmniejszaniu apetytu i przy­spieszaniu spadku wagi poprzez nasilanie uczucia sytości.

Nie sposób wyobrazić sobie świątecznych pierniczków bez cynamonu. Ale warto o nim pamiętać przez cały rok - dodawać do owsianki na śniadanie, do herbaty, muesli z jogurtem czy porannej kawy. Doskonale nadaje się także do dań wytrawnych, jeśli chcemy im nadać nieco indyjskiego charakteru.

Jakie inne korzyści daje cynamon?

Potwierdzone naukowo zalety tej przyprawy nie kończą się na obniżaniu poziomu cholesterolu. Oto, co jeszcze może zdziałać cynamon:

  • Jest bogaty w antyoksydanty, w tym polifenole. Może znacząco zwiększyć poziom antyoksydantów we krwi, jednocześnie obniżając poziom markerów używanych do mierzenia stanów zapalnych, takich jak białko C-reaktywne.
  • Wykazuje zdolność do obniżania ciśnienia krwi, gdy jest spożywany regularnie przez co najmniej 8 tygodni.
  • Hamuje rozwój chorób neurodegradacyjnych, jak choroba Alzheimera i Parkinsona. Jego skuteczność potwierdziło badanie z 2014 roku przeprowadzone na myszach z chorobą Parkinsona. Cynamon pomógł chronić neurony, normalizować poziomy neuroprzekaźników i poprawić funkcje motoryczne.
  • Ma działanie antyrakowe. Jedno z badań udowodniło, że cynamaldehyd może zmniejszyć wzrost i rozprzestrzenianie się komórek raka jajnika.
  • Olejek cynamonowy pomaga eliminować niektóre grzyby powodujące infekcje dróg oddechowych. Może również hamować wzrost niektórych bakterii, w tym Listerii i Salmonelli.
Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Nasze magazyny