Ghee – właściwości i zastosowanie

Czy ghee i masło klarowane to ten sam produkt? Czy jedzenie ghee sprzyja chorobom serca? Jakie witaminy i minerały znajdują się w ghee? Czy można smażyć z użyciem ghee?

Artykuł na: 9-16 minut
Zdrowe zakupy

Należące do pięciu darów krowy ghee jest jednocześnie niezbędnym składnikiem dań kuchni indyjskiej oraz zgodnie z ajurwedą lekiem o szerokim wachlarzu zastosowań. Rzeczywiście badania specjalistów potwierdzają wiele z jego właściwości – od leczenia ran po działanie przeciwnowotworowe.

Co to jest ghee?

Ghee to rodzaj masła klarowanego wywodzący się z kultury indyjskiej, obecnego ze względu na swoje zdrowotne właściwości w medycynie ajurwedyjskiej. Dzięki obróbce termicznej ghee ma długi, nawet kilkumiesięczny termin przydatności do spożycia i nie wymaga przechowywania w lodówce.

Oryginalne ghee powstaje z mleka krowy lub bawołu, jednak samo masło klarowane znane jest w różnych rejonach świata i może powstawać z mleka koziego, owczego lub nawet z mleka wielbłąda.

Ghee aż w 99% składa się z tłuszczu mlecznego. Ghee z mleka krowiego ma złotożółty kolor, który zawdzięcza karotenoidom, natomiast ghee z mleka bawołu jest białe.

Warto zauważyć, że ghee jest jedynym źródłem zwierzęcego tłuszczu w diecie wegetariańskiej populacji Indii1. Ghee należy do tzw. Panchagavya, pięciu darów krowy, którym przypisuje się uzdrowicielskie właściwości; są to: mleko, ghee, ser, mocz i kał krowy2.

Jak powstaje masło klarowane?

Masło klarowane powstaje poprzez podgrzewanie na otwartym ogniu śmietany lub masła tak długo, aż z produktu ulotni się woda1. W czasie gotowania pojawiają się brązowe grudki, które odpowiadają za specyficzny smak ghee, a powstają w wyniku karmelizacji laktozy3.

Skład chemiczny ghee

Jak wygląda chemiczny skład ghee? To przede wszystkim glicerydy, które stanowią aż 98% jego masy. Inne substancje obecne w ghee to między innymi: fosfolipidy, sterole, estry sterolowe, witaminy rozpuszczalne w tłuszczu (A, D, E, K), karotenoidy (występują w ghee wytwarzanym z mleka krowiego), małe ilości zwęglonej kazeiny oraz śladowe ilości wapnia, fosforu, żelaza i innych pierwiastków3.

Ghee – właściwości i zastosowanie

Ghee wykorzystuje się w ajurwedzie od wieków. Oto kilka z jego zastosowań i właściwości potwierdzonych naukowo.

Ghee jako baza dla ziół

Okazuje się, że ghee jest "wyśmienitym Anupana", tj. nośnikiem leczniczej siły ziół. Oznacza to, że spożywany razem z leczniczymi roślinami wspomaga absorpcję ich składników aż do wnętrza komórki, jak twierdzą eksperci4.

Zdaniem specjalistów ghee idealnie nadaje się też do masażu ajurwedyjskiego. Masaż ten wykonuje się za pomocą umieszczonych w lnianym materiale i związanych w małe torebki ziół; woreczki następnie macza się w ciepłym oleju (lub właśnie w ghee) i masuje nimi ciało pacjenta. Ciepły tłuszcz ułatwia substancjom aktywnym z ziół wnikać w skórę.

Ghee wspomaga trzustkę

Ostre zapalenie trzustki to choroba wywołująca poważne zmiany w tkankach. Zdaniem polskich specjalistów podawanie ghee wytworzonego z krowiej siary (powstający w gruczołach mlecznych płyn ustrojowy poprzedzający mleko) może zmniejszać stan zapalny tego organu. U myszy, którym podano ghee, zaobserwowano zmniejszoną aktywność enzymów powiązanych z reakcją zapalną w obrębie trzustki i płuc zwierząt5.

Ghee zawiera CLA

Sprzężony kwas linolowy (CLA) wykazuje właściwości przeciwnowotworowe, przeciwalergiczne i przeciwzapalne. Dodatkowo zaobserwowano, że może on działać przeciwmiażdżycowo. Samice szczurów karmione dietą bogatą w CLA miały lepsze wyniki cholesterolu i trójglicerydów niż zwierzęta karmione dietą z niską zawartością CLA oraz grupa kontrolna (karmiona soją)6.

Ghee poprawia wchłanianie witamin A, D, E i K

Witaminy te rozpuszczają się w tłuszczach. Ponieważ ghee w prawie 100% składa się z tłuszczów, świetnie wspomaga absorpcję tych związków chemicznych. Co więcej, ghee samo z siebie jest również źródłem wspomnianych witamin (oraz witaminy B12)6.

Ghee nie obciąża układu trawiennego

Ponieważ ghee jest praktycznie jednolitą masą cząsteczek tłuszczu, jego absorpcja nie wymaga obecności żółci czy enzymów trzustkowych – wchłania się ono bezpośrednio do jelit. To właśnie sprawia, że ghee jest przyswajalne aż w 96 procentach. Dodatkowo ghee zawiera krótko- i średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe z wiązaniami estrowymi, które łatwiej ulegają rozpadowi6.

Ghee może zapobiegać rozwojowi cukrzycy

Wspomniany już CLA ma zdolność oddziaływania na geny powiązane z redukcją tkanki tłuszczowej, zwiększania aktywności insuliny oraz przewodnictwa w mięśniach szkieletowych, co potwierdzono w badaniach na zwierzętach. Specjaliści zaobserwowali takie właściwości również w przypadku obecnych w ghee witamin A, D, E oraz karotenoidów (antyoksydanty), magnezu i wapnia.

Ponadto badania in vivo wykazały, że ghee:

  • zmniejsza stężenie we krwi cholesterolu całkowitego, frakcji LDL oraz trójglicerydów,
  • obniża w wątrobie poziom cholesterolu całkowitego, trójglicerydów i estrów cholesterolu,
  • zmniejsza szkodliwy wpływ wolnych rodników na błonę komórek wątroby6.

Ghee jako profilaktyka raka

Szczurom z grupy ryzyka raka sutka (raka piersi) podawano olej sojowy lub ghee, w celu sprawdzenia, czy masło klarowane rzeczywiście wykazuje działanie przeciwnowotworowe. Zwierzęta karmione olejem sojowym wykazywały wyższe prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwór, a ich guzy były większe i cięższe niż w grupie karmionej ghee6.

Ghee i zespół suchego oka

Specjaliści sugerują, że krople z dodatkiem ghee mogą skutecznie nawilżać oczy przemęczone wieloma godzinami wpatrywania się w monitor komputera. W związku z tym, że ghee zawiera witaminy A i E oraz beta-karoten, może wspierać funkcje oczu oraz chronić je przed skutkami stresu oksydacyjnego6.

Ghee łagodzi stres

Badanie na myszach udowodniło, że połączone działanie ghee oraz ekstraktu z aloesu może wpływać na gospodarkę hormonalną powiązaną z odczuwaniem stresu. Mieszanka ta miała obniżyć poziom kortykosteronu i dopaminy, we krwi (dopamina, tzw. hormon nagrody, może osiągać w zestresowanym organizmie zbyt wysoki poziom prowadząc do rozkojarzenia i natłoku myśli). Jednocześnie wzrastał poziom kwasu gamma-aminomasłowego, czyli GABA, odpowiedzialnego za łagodzenie nadmiernych reakcji organizmu, w tym lęku i stresu6.

Czy ghee wywołuje choroby serca?

Ze względu na wysokie stężenie tłuszczów nasyconych, szerokie stosowanie w kuchni indyjskiej ghee uznano za głównego winowajcę choroby wieńcowej wśród Hindusów. Tymczasem zespół specjalistów z uniwersytetu w Ohio opublikował wyniki badania sugerującego, że związek między spożyciem ghee a podwyższonym ryzykiem rozwoju chorób serca występuje jedynie w przypadku genetycznych predyspozycji do problemów kardiologicznych.

Eksperyment z udziałem zdrowych szczurów karmionych dietą składającą się w 5% lub w 10% z ghee nie wykazał zwiększonego prawdopodobieństwa rozwoju choroby wieńcowej. Natomiast w przypadku zwierząt z genetycznymi predyspozycjami dieta oparta w 10% na ghee sprzyjała wyższemu stężeniu we krwi cholesterolu całkowitego i trójglicerydów.

W kolejnym badaniu tego samego zespołu zauważono, że chociaż genetycznie obciążone szczury miały wyższy poziom cholesterolu i trójglicerydów w związku z konsumpcją ghee, funkcje wątrobowe pozostały bez zmian: nie powstawało więcej wolnych rodników, co autorzy pracy uznali za brak powiązania między spożyciem ghee a podwyższonym ryzykiem rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, neurodegeneracyjnych oraz nowotworowych.

Co więcej, inne badanie wskazało dietę opartą w 10% na ghee jako czynnik poprawiający profil lipidowy u szczurów7.

Ghee do smażenia – czy to zdrowe?

Ponieważ ghee jest rodzajem masła, wiele osób może nie chcieć wykorzystywać go do smażenia z obawy o powstanie substancji rakotwórczych. Okazuje się jednak, że ghee może być stosowane podczas smażenia, ponieważ jego temperatura dymienia wynosi 250°C8.

Ghee – gdzie kupić, cena

Ghee można kupić w niemal każdym sklepie ze zdrową żywnością. Jego cena zależy od wielkości opakowania i zwykle waha się między 20 zł a 50 zł, chociaż można oczywiście znaleźć tańsze i droższe produkty.

Nie musisz kupować ghee – możesz przygotować je we własnej kuchni. W tym celu roztop masło w niewielkim rondelku lub w garnku, a następnie – cały czas mieszając – podgrzewaj je, aż ulotni się woda i masło zgęstnieje. Wierzchnia warstwa otrzymanego produktu to prawie czysty tłuszcz maślany (ghee); zlej go do oddzielnego naczynia i ostudź. Pozostały w garnku płyn zawiera ok. 50% masła – możesz wykorzystać go do przygotowania ghee, które nie będzie już jednak tak wysokiej jakości9.

Bibliografia
  1. Encyclopedia of Dairy Sciences (Third edition) 2022, Pages 695-706
  2. https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/03670244.1974.9990358
  3. Gourmet and Health-Promoting Specialty Oils 2009, Pages 527-559
  4. Bioactive Nutraceuticals and Dietary Supplements in Neurological and Brain Disease Prevention and Therapy 2015, Pages 173-177
  5. https://www.mdpi.com/2072-6643/13/9/3271/htm
  6. https://www.researchgate.net/publication/346457256_Health_benefits_of_ghee_clarified_butter_-_A_review_from_ayurvedic_perspective
  7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3215354/
  8. Trans Fats Replacement Solutions 2014, Pages 365-383
  9. https://www.britannica.com/topic/ghee 
Autor publikacji:
Julia Cember-Ogorzałek

"Uwielbiam dowiadywać się nowych rzeczy i uważam, że każdy człowiek ma ciekawą historię do opowiedzenia. Kiedy akurat nie piszę, spędzam czas z dzieckiem i świnkami morskimi, organizuję wirtualne bazarki na rzecz zwierząt lub wystawiam moje małżeństwo na próbę podczas sesji Monopoly." 

Zobacz więcej artykułów tego eksperta
Wczytaj więcej
Nasze magazyny