Somnifobia - jak sobie radzić, gdy boisz się zasnąć?

"Ja się boję sama spać" - śpiewała zalotnie Kalina Jędrusik. Ale somnifobia niewiele ma wspólnego z uroczą kokieterią. To prawdziwy i często bardzo silny strach przed snem, wywodzący się z trudnych doświadczeń lub też bez wyraźnej przyczyny. Może pojawić się u każdego z nas. Na szczęście jest całkowicie wyleczalny.

Artykuł na: 6-9 minut
Zdrowe zakupy

Ręka w górę, kto oglądał „Koszmar z ulicy Wiązów”. W tej filmowej franczyzie wielokrotnie pojawiał się wątek strachu przed zaśnięciem w obawie o własne życie. Nie jest to jednak tylko wymysł twórców serii. Somnifobia jest prawdziwym schorzeniem, które nieleczone stanowi zagrożenie dla życia.

Somnifobia – co to takiego?

Somnifobia (lub też hipnofobia) to irracjonalny strach przed zaśnięciem utrzymujący się przez co najmniej 6 miesięcy. Może wynikać z przebytej traumy lub być pozbawiony wyraźnego podłoża. Somnifobia to coś więcej niż obawa przed zamknięciem oczu: to strach przed śmiercią (własną we śnie lub bliskich, którzy będą w czasie naszego odpoczynku bezskutecznie wzywać pomocy), obrabowaniem domu, gwałtem, pożarem, a także przed paraliżem sennym lub… przed bezsenną nocą. Często problem rozpoczyna się w dzieciństwie, rozwijając się np. ze strachu przed ciemnością lub w wyniku traumatycznych przeżyć.

Nierzadko obawa jest tak silna, że już sama myśl o tym, że pora położyć się spać, wzbudza strach u chorego. Na szczęście somnifobię można skutecznie leczyć, a rodzaj terapii zależy od podłoża problemu.

Objawy somnifobii

Jak każdy rodzaj lęku, hipnofobia objawia się przede wszystkim:

 • obfitym poceniem,
 • przyspieszonym tętnem,
 • dusznościami,
 • paniką lub strachem już podczas myślenia o śnie bądź w czasie próby zaśnięcia (niektórzy ludzie mogą reagować w ten sposób nawet na rzeczy, które symbolizują sen, takie jak materace w sklepie),
 • drżeniem rąk, a nawet całego ciała,
 • chęcią uniknięcia snu za wszelką cenę1.

Do tego dochodzą symptomy dzienne, takie jak:

Objawy wieczorne są bardzo podobne do symptomów zespołu lęku napadowego. Kluczowa różnica między zaburzeniami lękowymi a fobiami polega jednak na tym, że zaburzenia lękowe nie są tak ściśle powiązane z konkretnym obiektem lub sytuacją. Objawy fobii takiej jak somnifobia występują tylko wtedy, gdy sytuacja, której się obawiasz, ma miejsce lub jest bliska wystąpienia1.

Dzieci także mogą cierpieć na somnifobię, która bywa mylona przez rodziców z przemęczeniem.

Najtrudniej rozpoznać po objawach somnifobię u dzieci: płaczliwość, ataki histerii i nieodstępowanie rodzica/opiekuna na krok mogą łatwo być zinterpretowane jako ogólne przemęczenie – tym bardziej, że przedszkolak nie jest jeszcze w stanie opisać słowami, co się z nim dzieje lub też może tego nie chcieć robić.

Somnifobia – przyczyny

Trudno jednoznacznie orzec, co jest przyczyną lęków, w tym somnifobii. U każdego pacjenta może to być inny czynnik lub też mieszanka kilku. Za najważniejsze uważa się:

 • przyczyny genetyczne: zauważono, że w niektórych przypadkach somnifobia występuje u kilku członków rodziny,
 • przyczyny środowiskowe: w okresie dziecięcym fobie i problemy rodziców mogą być „zaraźliwe” – dzieci obserwują zachowanie rodziców i odreagowują je w godzinach nocnych,
 • przyczyny behawioralne: w życiu pacjenta miało miejsce traumatyczne wydarzenie, które odcisnęło piętno na jego cyklu dobowym, np. pożar lub napad rabunkowy w nocy, molestowanie seksualne przez bliskiego członka rodziny, a w przypadku żołnierzy – nocny atak wroga; w takich przypadkach somnifobia może łączyć się z innymi problemami, w tym z zespołem stresu pourazowego (PTSD).

Inne możliwe źródła lęku przed snem:

 • paraliż senny, czyli stan, w którym ciało jest (wciąż) unieruchomione, ale umysł zachowuje świadomość,
 • koszmary1,
 • bezsenność (może pojawić się strach przed kolejną nieprzespaną nocą).

Somnifobia – leczenie

W obliczu tak wielu możliwych przyczyn hipnofobii, terapia musi być dostosowana do potrzeb konkretnego pacjenta. Podejrzenie somnifobii należy potwierdzić u psychologa, który przeprowadzi wywiad z pacjentem i postawi właściwą diagnozę – być może nie będzie to somnifobia.

Lęk powiązany ze snem można leczyć poprzez terapię poznawczo-behawioralną lub poprzez oswajanie się ze źródłem fobii. Psycholog może też pomóc stwierdzić czy u podłoża problemu nie znajdują się wyparte traumatyczne doświadczenia z dzieciństwa. Jeżeli źródłem hipnofobii są inne schorzenia, należy uwzględnić ich terapię w leczeniu lęku.

O ile tabletki mogą być skuteczne w terapii somnifobii, nie powinny być głównym sposobem leczenia, a jedynie wspomagać je. Pacjentom zwykle podaje się leki z jednej z poniższych grup:

 • D-cykloseryna, wykorzystywana w terapii ekspozycyjnej niektórych rodzajów fobii,
 • benzodiazepiny, stosowane krótkoterminowo w leczeniu zaburzeń lękowych,
 • beta-blokery, które obniżają ciśnienie krwi i spowalniają rytm serca, zmniejszając tym samym reakcję lękową,
 • kortyzol z oksytocyną – również wykorzystywane w terapii ekspozycyjnej różnego rodzaju fobii1.
W leczeniu somnifobii bardzo pomocne bywają proste zmiany w stylu życia: ćwiczenia relaksacyjne, joga i każda inna forma odpoczynku i wyciszenia sprzyjają higienie snu.

W wielu przypadkach ważną rolę odgrywa także zmiana stylu życia. Pomóc może przywrócenie rytmu dobowego (np. zmiana pracy z nocnej na dzienną), spożywanie lekkiej, łatwostrawnej kolacji (ostre posiłki z nabiałem, np. tosty z serem i przyprawami, powiązano z wybudzaniem się w nocy oraz z koszmarami2), zadbanie o prawidłową higienę snu,  regularne podejmowanie aktywności fizycznej. Ponieważ somnifobii towarzyszy stres, wypróbuj jogę, medytację czy masaż. To również poprawi twoje samopoczucie i ułatwi oddanie się w ręce Hypnosa.

Skutki nieleczonej somnifobii

Somnifobia nigdy nie powinna być bagatelizowana – nie tylko nie ustąpi sama, ale też będzie się nasilać. Jest wierzchołkiem góry lodowej, kamieniem, który pociąga za sobą lawinę innych schorzeń. Niedobór snu powiązano już bowiem z wieloma problemami zdrowotnymi. Osoby, które zaniedbują nocny odpoczynek:

 • częściej są podenerwowane i odczuwają beznadziejność życia3,
 • chętniej sięgają po niezdrową żywność, bogatą w cukier4,
 • są bardziej narażone na rozwój chorób cywilizacyjnych, w tym cukrzycy typu 2 i chorób układu krążenia,
 • znajdują się w grupie ryzyka demencji i innych chorób neurodegeneracyjnych5,
 • mają krótsze telomery, czyli fragmenty DNA determinujące długość życia komórki6.

Ponadto sen pozwala naszemu mózgowi niejako odsiać niepotrzebne informacje pozyskane w ciągu dnia tak, żeby nie „zaśmiecały” nam głowy. To zjawisko działa w obie strony: niedobór snu hamuje aktywność enzymów odpowiedzialnych za „przecinanie” niepotrzebnych ścieżek informacji i w ten sposób przyczynia się do problemów z koncentracją7.

Bibliografia
 • https://www.sleepfoundation.org/mental-health/somniphobia
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4330685/
 • https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0941950018300691
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8848117/
 • https://www.nih.gov/news-events/nih-research-matters/lack-sleep-middle-age-may-increase-dementia-risk
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9860369/
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5501041/
Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Nasze magazyny