8 sposobów na walkę z POChP

Przewiduje się, że do 2030 r. POChP stanie się 3. główną przyczyną zgonów i niepełnosprawności. Dlatego warto znać sposoby walki z tą chorobą.

Artykuł na: 6-9 minut

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) to proces zapalny toczący się w drzewie oskrzelowym, w wyniku którego dochodzi do zwężenia dróg oddechowych i coraz większych kłopotów z oddychaniem. Proces chorobowy obejmuje m.in. przewlekłe zapalenie oskrzeli – objawiające się długoterminowym mokrym kaszlem – i rozedmę płuc, czyli postępującą destrukcję tego narządu. U większości pacjentów z POChP obserwuje się przejawy obu tych schorzeń.

Obok uporczywego kaszlu objawy choroby obejmują świsty, spłycenie oddechu nasilające się podczas umiarkowanej aktywności, zmęczenie oraz częste infekcje układu oddechowego.

Najważniejszą rolę w rozwoju choroby odgrywają czynniki środowiskowe, w tym głównie palenie tytoniu (również bierne); zapylenie powietrza w miejscu pracy (np. pylica górników) oraz ogólnie zanieczyszczenie środowiska. Ryzyko zachorowania rośnie proporcjonalnie do liczby wypalanych każdego dnia papierosów i lat trwania nałogu nikotynowego. Jak udowodniono, rzucenie palenia spowalnia progresję choroby1.

Poza tym skuteczne w hamowaniu postępów choroby mogą okazać się suplementy, techniki psychofizyczne oraz inne zmiany stylu życia.

1. Joga a przewlekła obturacyjna choroba płuc

Połączenie fizycznych pozycji, głębokiego oddychania i medytacji wydaje się korzystne dla pacjentów z POChP – poprawia funkcjonowanie płuc, tolerancję wysiłku oraz redukuje dyskomfort związany z utrudnionym oddychaniem2. Postaraj się znaleźć zajęcia jogi odbywające się niedaleko Twojego miejsca zamieszkania i uczęszczaj na nie przynajmniej 2 razy w tygodniu. Jeszcze lepiej rozważyć indywidualne sesje z terapeutą, który może opracować dostosowany do indywidualnych potrzeb program.

2. Muzyka pomoże w leczenie POChP

Jeśli joga to nie Twoja bajka, spróbuj śpiewania lub gry na harmonijce. Obie te czynności wymagają kontroli oddechu, co może wspomagać zdrowie płuc. W jednym z badań wykazano, że zajęcia wokalne odbywające się 2 razy w tygodniu przez 6 tygodni przyniosły efekt w postaci pozytywnych fizycznych zmian, jak również redukcji lęku wśród pacjentów z POChP3. Z kolei gra na harmonijce – jak się ostatnio okazało – poprawia funkcjonowanie płuc i zdolność do wysiłku fizycznego4.

3. Tai-chi wspiera leczenie choroby obturacyjnej płuc

Starożytne chińskie rodzaje aktywności – tai-chi i qigong – zdają się być pomocne w kontroli POChP. Według przeglądu 10 badań właśnie one bądź ich połączenie poprawiały sprawność fizyczną, funkcjonowanie płuc i jakość życia oraz ograniczały spłycenie oddechu u cierpiących na to schorzenie osób5. Znajdź zajęcia najbardziej dla Ciebie odpowiednie i staraj się uczestniczyć w nich przynajmniej 2 razy w tygodniu.

4. Suplementy a POChP

Najlepiej pracować z doświadczonym specjalistą, który może zalecić indywidualnie dobrane dawki, sprawdzić ewentualne interakcje z lekami i monitorować potencjalne działania niepożądane. Poniżej podajemy jednak kilka zaleceń ogólnych.

  • N-acetylocysteina: Ten silny przeciwutleniacz i środek przeciwzapalny – jak dowiedziono – ogranicza liczbę zaostrzeń u pacjentów z umiarkowaną do ciężkiej postaci POChP6.
    • Sugerowana dawka: 600 mg 2 razy na dobę
  • Koenzym Q10: Wygląda na to, że pacjenci z POChP mają niedobory tej witaminopodobnej substancji, obecnej w każdej komórce organizmu. Wykazano, że suplementacja koenzymu Q10 poprawia natlenienie krwi, wydolność fizyczną i tętno u osób z tym schorzeniem7.
    • Sugerowana dawka: 90 mg na dobę
  • Witamina D3: Suplementacja nią może obniżyć ryzyko zaostrzeń u osób z deficytami8. Rozważ badanie poziomu słonecznej witaminy, aby sprawdzić, jaką dawkę masz przyjmować.
    • Sugerowana dawka: 1000-5000 j.m. witaminy D3 na dobę

5. Zioła pomocne w leczeniu POChP

Poniższe ziołowe leki mogą być pomocne we wspomaganiu leczenia POChP. Podobnie jak w przypadku suplementów najlepiej skonsultować się z wykwalifikowanym specjalistą w celu uzyskania spersonalizowanych zaleceń.

  • Pelargonia afrykańska (Pelargonium sidoides): Wyciąg z tego zioła wydaje się korzystną terapią wspomagającą dla pacjentów z POChP, która łagodzi objawy, zmniejsza częstość zaostrzeń i potrzebę zażywania antybiotyków oraz poprawia jakość życia. Roślina ta znajduje się obecnie w wielu dostępnych na rynku lekach przeciwkaszlowych i przeciwprzeziębieniowych.
    • Sugerowana dawka: według instrukcji na etykiecie
  • Żeń-szeń (Panax ginseng): Jak wykazano, to wschodnioazjatyckie zioło poprawia funkcjonowanie płuc i jakość życia pacjentów z POChP9.
    • Sugerowana dawka: 100 mg 2 razy na dobę.

6. POChP — ochrona przed zimnym powietrzem

Oddychanie zimnym powietrzem może spowodować skurcz oskrzeli – napięcie mięśni płuc – i spłycenie oddechu, więc kiedy na zewnątrz panuje niska temperatura, zakładaj na twarz maskę termiczną.

7. Dieta a przewlekła obturacyjna choroba płuc

Niedożywienie jest częste u pacjentów z POChP i może mieć wpływ na funkcjonowanie płuc i ogólny stan zdrowia. Kluczowe znaczenie ma więc zbilansowana dieta zawierająca wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

8. POChP a alergia

Rozważ badanie pod kątem uczuleń i nietolerancji pokarmowych, ponieważ w niektórych raportach POChP powiązano właśnie z alergiami.

Bibliografia
  1. Thorax, 2003; 58: 803–8
  2. J Thorac Dis, 2014; 6: 795–802; J Altern Complement Med, 2009; 15: 225–34
  3. BMC Pulm Med, 2010; 10: 41
  4. Respir Care, 2018: 63(Suppl 10): 3024192
  5. J Altern Complement Med, 2014; 20: 79–86
  6. Lancet Respir Med, 2014; 2: 187–94
  7. Clin Investig, 1993; 71(8 Suppl): S162–6
  8. Lancet Respir Med, 2015; 3: 120–30
  9. Monaldi Arch Chest Dis, 2002; 57: 242–6; Respir Med, 2011; 105: 165–76
Autor publikacji:
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą
Kup teraz
Wczytaj więcej
Nasze magazyny