Powolna destrukcja komórek beta wysp Langerhansa w stadium przedklinicznym cukrzycy (prediabetes) doprowadza do stopniowej utraty zdolności wydzielania insuliny i w konsekwencji do bezwzględnego jej niedoboru. Do wystąpienia jawnych objawów choroby dochodzi dopiero po zniszczeniu 80-90% tych komórek2.
Okres prediabetes, trwający od kilku miesięcy do kilkunastu lat, charakteryzuje się obecnością autoprzeciwciał skierowanych przeciwko strukturom wysp trzustkowych we krwi, upośledzeniem pierwszej fazy wydzielania insuliny oraz stopniową, powolną utratą masy wysp Langerhansa3. Może on zostać zapoczątkowany już w życiu płodowym.
Jakie są przyczyny cukrzycy typu 1?
Do dziś niejasna jest przyczyna powstawania przeciwciał, które atakują komórki trzustki, ale wiadomo że istotną rolę w zapoczątkowaniu procesu chorobowego odgrywają czynniki genetyczne i środowiskowe4.
Teorie naukowe dotyczące patogenezy cukrzycy typu 1 – kładą nacisk na różne mechanizmy, np. model londyński główną rolę w tym procesie przypisuje cytotoksycznym limfocytom T i zmienionej ekspresji cząsteczki HLA klasy II5. Natomiast twórcy modelu kopenhaskiego wskazują na zjawisko nadmiernej apoptozy odpowiedzialnej za destrukcję komórek beta.
Komórki te są niszczone przez indukowane cytokiny jeszcze przed bezpośrednim cytotoksycznym działaniem limfocytów Th, doprowadzających do lizy (czyli rozpadu) atakowanej komórki oraz do niszczenia prezentowanego przez nią antygenu6. Pod wpływem czynników środowiskowych u osób z predyspozycją genetyczną dochodzi do nacieku wysp trzustkowych przez komórki jednojądrzaste – makrofagi, monocyty, limfocyty T, komórki dendrytyczne, komórki Nk. Okres ten zwany jest perinsulitis.
Komórki te bezpośrednio lub wydzielając czynniki zapalne, uszkadzają komórki beta trzustki7. Główną rolę w inicjacji procesu immunologicznego uczeni przypisują makrofagom oraz limfocytom T CD4+ i CD8+. Makrofagi wydzielają cytokiny, takie jak czynnik martwicy nowotworów (TNF-alfa) i interleukina 1 (IL-1), enzymy proteolityczne, czynniki krzepnięcia, wolne rodniki tlenowe oraz rodniki tlenku azotu.
Pojawia się też coraz więcej dowodów na to, że w patogenezie cukrzycy typu 1 ważną rolę odgrywać może zaburzenie równowagi między subpopulacjami limfocytów pomocniczych T (Th1 i Th2).
Czy cukrzyca typu I jest chorobą dziedziczną?
Cukrzyca typu 1 nie jest chorobą dziedziczną, jednak można otrzymać w spadku po rodzicach lub dziadkach predyspozycję genetyczną do chorób z autoagresji. Nadal nie wyjaśniono, dlaczego u niektórych osób z predyspozycją genetyczną dochodzi do rozwoju cukrzycy czy też innych chorób autoimmunologicznych.
Uważa się, że pewną rolę w inicjowaniu autoimmunizacji mogą odgrywać zakażenia niektórymi wirusami, które u osoby predysponowanej inicjują zmiany na poziomie komórkowym prowadzące do powstania choroby. Ryzyko rozwoju cukrzycy typu 1 u rodzeństwa osoby chorej wynosi 6%, a u bliźniaka jednojajowego 36%.
Cukrzyca typu 1 - objawy
Brak produkcji insuliny przez trzustkę doprowadza do znacznego zwiększenia stężenia glukozy we krwi i zaburzeń metabolicznych określanych jako kwasica cukrzycowa. Czasami to właśnie ona i śpiączka ketonowa są pierwszymi dostrzeżonymi objawami choroby. Badaniem pozwalającym na rozpoznanie cukrzycy typu 1 jest określenie stężenie glukozy we krwi.
Standardowa terapia polega natomiast na podawaniu chorym insuliny, których ich trzustka już nie wytwarza. Osoby ze świeżo rozpoznaną cukrzycą typu 1 wymagają leczenia w warunkach szpitalnych.
Początkowo bowiem podaje im się insulinę w ciągłym wlewie dożylnym z zastosowaniem pompy zewnętrznej do podawania leków, a ponadto uzupełnia się dożylnie płyny i elektrolity, tzn. stosuje się kroplówki z fizjologicznym roztworem chlorku sodu (NaCl) i z dodatkiem potasu10.
Zazwyczaj po kilku dniach, gdy stężenie glukozy we krwi będzie prawidłowe oraz dojdzie do wyrównania zaburzeń metabolicznych (czyli zostanie wyprowadzony z kwasicy ketonowej), pacjentom zaczyna się podawać insulinę podskórnie.
Cukrzyca typu 1 - leczenie
Jedynym sposobem leczenia cukrzycy typu 1 jest insulinoterapia, której musi towarzyszyć odpowiedni reżim żywieniowy11. Chodzi o to, by jak najwierniej naśladować normalne wydzielania insuliny przez trzustkę. Można to osiągnąć poprzez połączenie różnych preparatów insuliny, które działają z różnymi prędkościami i mają różny czas trwania.
Zarządzanie lekami oraz utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi ułatwia samodzielne mierzenie stężenia glukozy we krwi za pomocą glukometru. Dieta w cukrzycy typu 1 oparta jest na tzw. wymiennikach węglowodanowych. Ilość podawanej insuliny przed posiłkami trzeba dostosowywać do ilości spożywanych węglowodanów w posiłku. 10 g węglowodanów przyswajalnych to tzw. 1 WW, czyli wymiennik węglowodanowy.
Warto czytać etykiety spożywanych produktów, na wielu z nich znajdują się ważne informacje na temat zawartych w nich węglowodanów. Poza tym tabele ułatwiające liczenie węglowodanów znajdziesz w internecie, możesz też ściągnąć na telefon aplikacje ułatwiające przeliczanie WW. Warto nauczyć się je przeliczać, gdyż umożliwia to precyzyjne dawkowanie insuliny.
Na początku pomaga w tym lekarz, bowiem obliczenie właściwej dawki hormonu zależne jest od wielu czynników: masy ciała, wysiłku fizycznego, diety i wrażliwości tkanek na insulinę charakterystycznej dla konkretnej osoby.
Znając ilość węglowodanów zawartych w danym posiłku, ilość insuliny, jaka przypada na 1 WW, można ustalić jak dużą dawkę należy wstrzyknąć przed posiłkiem.
Zwykle w porannej dawce podaje się jej najwięcej w przeliczeniu na 1 WW (2-2,5 jednostek.), a po południu i wieczorem mniej (1 j./1 WW). To jednak nie wszystko. Osoby korzystające z pompy insulinowej oprócz liczenia ilości węglowodanów powinny również liczyć wymienniki białkowo-tłuszczowe.
Niespodziewany miesiąc miodowy
W początkowym okresie choroby może dojść do jej remisji. Dochodzi wtedy do zmniejszenia zapotrzebowania na insulinę. Najczęściej okres remisji występuje kilka miesięcy po rozpoznaniu cukrzycy typu 1 i może trwać nawet pół roku. Okres ten diabetolodzy nazywają „miesiącem miodowym”. Stężenie glukozy się zmniejsza, i koniecznie trzeba wtedy zmniejszyć też dawki insuliny. W tym czasie mogą występować częste niedocukrzenia (hipoglikemia). Zdarza się, że czasem nie ma potrzeby podania niektórych dawek insuliny. Pamiętaj jednak, że jest to sytuacja przejściowa, ponieważ po pewnym czasie stężenie glukozy we krwi ponownie się wzrośnie.
Każdy pacjent z rozpoznaną cukrzycą typu 1 powinien pozostawać w okresowej kontroli lekarza diabetologa, wizyty powinny odbywać się co 3-6 miesięcy.
W trakcie wizyty lekarz koryguje terapię, rodzaj i dawki insuliny. Ponadto raz na rok lub gdy wartości glikemii nie są zadowalające, zaleca się oznaczenie 3-miesięcznego wskaźnika wyrównania cukrzycy – hemoglobiny glikowanej – HbA1c. Raz na rok należy przeprowadzić badanie okulistyczne i badanie w kierunku nefropatii cukrzycowej.
- Diabetologia 1994; 37: 388-93
- N Engl J Med 1986; 314: 1360-8
- N Engl J Med 1987; 317: 1390-7
- Diabetes 2005; 54 suppl 2: S25-S31
- Lancet 1983; 2: 1115-8
- Diabetologia 1994; 23: Suppl 2: S82-9
- Diabetes 1996; 45: 1147-56
- Przegląd Kardiodiabetologiczny/Cardio-Diabetological Review. 2007:158-62
- Endocrinology: Adult and Pediatric. pp. 854-82.e6; Williams Textbook of Endocrinology. Elsevier. pp. 1403-37
- Diabetes Care. 2021 Jan;44(Suppl 1):S15-S33
- Lancet. 2018 Jun 16; 391(10138): 2449-62