Cukrzyca typu 1 - przyczyny i leczenie

Gdy własny organizm niszczy trzustkę, z pomocą przychodzą insulinoterapia oraz dieta.

Artykuł na: 9-16 minut
Zdrowe zakupy
Cukrzyca typu 1 jest prze­wlekłą autoimmunolo­giczną chorobą prowadzącą do powolnej destrukcji komórek trzustki i w konsekwencji do utraty zdolności wydzielania insuliny. Stanowi ok. 10% wszystkich typów cukrzycy1. W 85-90% doty­czy dzieci i osób przed 30. r.ż.
dziewczynka jedząca ogórka

Powolna destrukcja komórek beta wysp Langerhansa w stadium przed­klinicznym cukrzycy (prediabetes) doprowadza do stopniowej utraty zdolności wydzielania insuliny i w konsekwencji do bezwzględnego jej niedoboru. Do wystąpienia jaw­nych objawów choroby dochodzi dopiero po zniszczeniu 80-90% tych komórek2.

Okres prediabetes, trwa­jący od kilku miesięcy do kilkunastu lat, charakteryzuje się obecnością autoprzeciwciał skierowanych prze­ciwko strukturom wysp trzustkowych we krwi, upośledzeniem pierwszej fazy wydzielania insuliny oraz stop­niową, powolną utratą masy wysp Langerhansa3. Może on zostać zapo­czątkowany już w życiu płodowym.

Jakie są przyczyny cukrzycy typu 1?

Do dziś niejasna jest przyczyna powstawania przeciwciał, które ata­kują komórki trzustki, ale wiadomo że istotną rolę w zapoczątkowaniu procesu chorobowego odgrywają czynniki genetyczne i środowiskowe4.

Teorie naukowe dotyczące pato­genezy cukrzycy typu 1 – kładą nacisk na różne mechanizmy, np. model londyński główną rolę w tym procesie przypisuje cytotoksycznym limfocytom T i zmienionej ekspre­sji cząsteczki HLA klasy II5. Nato­miast twórcy modelu kopen­haskiego wskazują na zjawisko nadmiernej apoptozy odpowie­dzialnej za destrukcję komórek beta.

Komórki te są niszczone przez indukowane cytokiny jeszcze przed bezpośrednim cytotoksycznym dzia­łaniem limfocytów Th, doprowadza­jących do lizy (czyli rozpadu) atako­wanej komórki oraz do niszczenia prezentowanego przez nią antygenu6. Pod wpływem czynników środowi­skowych u osób z predyspozycją genetyczną dochodzi do nacieku wysp trzustkowych przez komórki jednojądrzaste – makrofagi, mono­cyty, limfocyty T, komórki dendry­tyczne, komórki Nk. Okres ten zwany jest perinsulitis.

Komórki te bezpo­średnio lub wydzielając czynniki zapalne, uszkadzają komórki beta trzustki7. Główną rolę w inicjacji procesu immunologicznego uczeni przypisują makrofagom oraz lim­focytom T CD4+ i CD8+. Makro­fagi wydzielają cytokiny, takie jak czynnik martwicy nowo­tworów (TNF-alfa) i interleu­kina 1 (IL-1), enzymy proteolityczne, czynniki krzepnięcia, wolne rodniki tlenowe oraz rodniki tlenku azotu.

Pojawia się też coraz więcej dowodów na to, że w patogenezie cukrzycy typu 1 ważną rolę odgry­wać może zaburzenie równowagi między subpopulacjami limfocytów pomocniczych T (Th1 i Th2).

Czy cukrzyca typu I jest chorobą dziedziczną?

Cukrzyca typu 1 nie jest chorobą dziedziczną, jednak można otrzymać w spadku po rodzicach lub dziadkach predyspozycję genetyczną do chorób z autoagresji. Nadal nie wyjaśniono, dlaczego u niektórych osób z predys­pozycją genetyczną dochodzi do roz­woju cukrzycy czy też innych chorób autoimmunologicznych.

Uważa się, że pewną rolę w inicjowaniu auto­immunizacji mogą odgrywać zaka­żenia niektórymi wirusami, które u osoby predysponowanej inicjują zmiany na poziomie komórkowym prowadzące do powstania choroby. Ryzyko rozwoju cukrzycy typu 1 u rodzeństwa osoby chorej wynosi 6%, a u bliźniaka jednojajowego 36%.

Badania dowodzą też, że nie bez wpływu jest płeć rodzica. W przypadku, gdy na cukrzycę typu 1 choruje ojciec ryzyko wystą­pienia kilku przeciwciał (niszczą­cych tkankę trzustki) u dziecka wynosi 4,2% w ciągu pierwszych 5 lat życia, podczas gdy tylko 2,4% w przypadku chorującej matki. Ponadto ryzyko to jest jesz­cze większe w przypadku rodziców, których krewni I stopnia chorują na cukrzycę, w porównaniu z rodzi­cami bez obciążenia rodzinnego8.

Cukrzyca typu 1 - objawy

chłopiec z tatą bada poziom cukru
Pierwsze objawy cukrzycy typu 1 u dzieci zwykle występują nagle. Zwykle objawy cukrzycy typu 1 roz­wijają się w ciągu kilku tygodni (4-12). Należą do nich: wzmożone pragnienie (wypijanie od kilku do kil­kunastu litrów płynów na dobę), wielomocz, chudnięcie, senność, osłabienie, skłonność do infekcji9.

Brak produkcji insuliny przez trzustkę doprowadza do znacz­nego zwiększenia stężenia glukozy we krwi i zaburzeń metabolicznych określanych jako kwasica cukrzy­cowa. Czasami to właśnie ona i śpiączka ketonowa są pierwszymi dostrzeżonymi objawami choroby. Badaniem pozwalającym na roz­poznanie cukrzycy typu 1 jest okre­ślenie stężenie glukozy we krwi.

Standardowa terapia polega natomiast na podawaniu chorym insuliny, których ich trzustka już nie wytwarza. Osoby ze świeżo rozpoznaną cukrzycą typu 1 wyma­gają leczenia w warunkach szpi­talnych.

Początkowo bowiem podaje im się insulinę w ciągłym wlewie dożylnym z zastosowaniem pompy zewnętrznej do podawania leków, a ponadto uzupełnia się dożylnie płyny i elektrolity, tzn. stosuje się kroplówki z fizjolo­gicznym roztworem chlorku sodu (NaCl) i z dodatkiem potasu10.

Zazwyczaj po kilku dniach, gdy stężenie glukozy we krwi będzie pra­widłowe oraz dojdzie do wyrówna­nia zaburzeń metabolicznych (czyli zostanie wyprowadzony z kwasicy ketonowej), pacjentom zaczyna się podawać insulinę podskórnie.

Cukrzyca typu 1 - leczenie

Jedynym sposobem leczenia cukrzycy typu 1 jest insulinote­rapia, której musi towarzyszyć odpo­wiedni reżim żywieniowy11. Chodzi o to, by jak najwierniej naśladować normalne wydzielania insuliny przez trzustkę. Można to osiągnąć poprzez połączenie różnych preparatów insuliny, które działają z różnymi prędkościami i mają różny czas trwania.

Zarzą­dzanie lekami oraz utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi ułatwia samodzielne mierzenie stężenia glukozy we krwi za pomocą glukometru. Dieta w cukrzycy typu 1 oparta jest na tzw. wymiennikach węglo­wodanowych. Ilość podawanej insuliny przed posiłkami trzeba dostosowywać do ilości spożywa­nych węglowodanów w posiłku. 10 g węglowodanów przyswajal­nych to tzw. 1 WW, czyli wymien­nik węglowodanowy.

Warto czytać etykiety spożywanych produktów, na wielu z nich znajdują się ważne informacje na temat zawartych w nich węglowodanów. Poza tym tabele ułatwiające liczenie węglo­wodanów znajdziesz w internecie, możesz też ściągnąć na telefon aplikacje ułatwiające przeliczanie WW. Warto nauczyć się je prze­liczać, gdyż umożliwia to precy­zyjne dawkowanie insuliny.

Na początku pomaga w tym lekarz, bowiem obliczenie właściwej dawki hormonu zależne jest od wielu czynników: masy ciała, wysiłku fizycznego, diety i wrażliwości tka­nek na insulinę charakterystycznej dla konkretnej osoby.

Znając ilość węglowodanów zawartych w danym posiłku, ilość insuliny, jaka przy­pada na 1 WW, można ustalić jak dużą dawkę należy wstrzyknąć przed posiłkiem.

Zwykle w poran­nej dawce podaje się jej najwięcej w przeliczeniu na 1 WW (2-2,5 jed­nostek.), a po południu i wie­czorem mniej (1 j./1 WW). To jednak nie wszystko. Osoby korzystające z pompy insulinowej oprócz liczenia ilości węglowodanów powinny również liczyć wymien­niki białkowo-tłuszczowe.

Niespodziewany miesiąc miodowy

  dziecko z latawcem

W początkowym okresie choroby może dojść do jej remisji. Dochodzi wtedy do zmniejszenia zapotrze­bowania na insulinę. Najczęściej okres remisji występuje kilka mie­sięcy po rozpoznaniu cukrzycy typu 1 i może trwać nawet pół roku. Okres ten diabetolodzy nazywają „miesiącem miodowym”. Stężenie glukozy się zmniejsza, i koniecz­nie trzeba wtedy zmniejszyć też dawki insuliny. W tym czasie mogą występować częste niedocukrzenia (hipoglikemia). Zdarza się, że czasem nie ma potrzeby podania niektórych dawek insuliny. Pamiętaj jednak, że jest to sytuacja przejściowa, ponie­waż po pewnym czasie stężenie glu­kozy we krwi ponownie się wzrośnie.

Każdy pacjent z rozpoznaną cukrzycą typu 1 powinien pozosta­wać w okresowej kontroli lekarza diabetologa, wizyty powinny odby­wać się co 3-6 miesięcy.

W trakcie wizyty lekarz koryguje terapię, rodzaj i dawki insuliny. Ponadto raz na rok lub gdy wartości glike­mii nie są zadowalające, zaleca się oznaczenie 3-miesięcznego wskaź­nika wyrównania cukrzycy – hemo­globiny glikowanej – HbA1c. Raz na rok należy przeprowadzić bada­nie okulistyczne i badanie w kie­runku nefropatii cukrzycowej.

Bibliografia
  • Diabetologia 1994; 37: 388-93
  • N Engl J Med 1986; 314: 1360-8
  • N Engl J Med 1987; 317: 1390-7
  • Diabetes 2005; 54 suppl 2: S25-S31
  • Lancet 1983; 2: 1115-8
  • Diabetologia 1994; 23: Suppl 2: S82-9
  • Diabetes 1996; 45: 1147-56
  • Przegląd Kardiodiabetologiczny/Cardio-Diabetological Review. 2007:158-62
  • Endocrinology: Adult and Pediatric. pp. 854-82.e6; Williams Textbook of Endocrinology. Elsevier. pp. 1403-37
  • Diabetes Care. 2021 Jan;44(Suppl 1):S15-S33
  • Lancet. 2018 Jun 16; 391(10138): 2449-62
Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Nasze magazyny