"Ostatnio moja dobiegająca pięćdziesiątki przyjaciółka zadzwoniła do mnie zapłakana. Jej małżeństwo się rozpadało, ponieważ stała się bardzo niespokojna, a mąż nie mógł sobie z tym poradzić. Podczas służbowych spotkań ciągle miała luki w pamięci, a jej stany lękowe były tak nasilone, że nie mogła już prowadzić samochodu. Fizycznie czuła się okropnie – bolały ją stawy, nasiliły się migreny, a ona przybrała na wadze, ponieważ nie miała już energii do ćwiczeń. Jej lekarz rodzinny stwierdził perimenopauzę i zasugerował HTZ. – Ja tego nie biorę. Chcę przez to przejść samodzielnie – powiedziała moja przyjaciółka."
Takie podejście do hormonalnej terapii zastępczej, jakie opisuje nasza czytelniczka, nie jest niczym niezwykłym. Kobiety w średnim wieku słyszą przerażające historie na temat skutków ubocznych HTZ i nic dziwnego, że są sceptyczne, zwłaszcza że lekarze nie zawsze znają wszystkie fakty.
Wiele strachu wynika z badania Women’s Health Initiative, które wzbudziło obawy o wzrost ryzyka wystąpienia raka piersi i chorób serca. W jego następstwie 50-70% kobiet przerwało stosowanie HTZ. Od tamtej pory stwierdzono, że badanie to miało wiele wad, jednak pacjentki nadal unikają tej formy leczenia – To jest smutne, gdy tak wiele z nich cierpi niepotrzebnie – mówi dr Avrum Bluming, onkolog i współautor książki pt. „Oestrogen Matters” („Estrogeny mają znaczenie”). Jaka jest więc prawda?
Czym dokładnie jest HTZ?
Terapia polega na przyjmowaniu uzupełniających hormonów, zastępujących te, które organizm przestaje produkować po menopauzie. Większość kobiet zażywa kombinację estrogenów i progesteronu, których poziomy wyczerpują się, co stanowi element naturalnych zmian zachodzących w ciele. Jeśli przeszłaś histerektomię, możesz przyjmować estrogeny bez progesteronu. U kobiet z zachowaną macicą stosowanie samych estrogenów może zwiększać ryzyko wystąpienia raka tego narządu – a progesteron, jak wykazano, zmniejsza je.
HTZ można przyjmować w postaci pigułek, plastrów lub żelu. Jeśli masz objawy perimenopauzy, ale wciąż miesiączkujesz, Twój lekarz prawdopodobnie zaleci cykliczną HTZ. Uwzględnia ona zmianę dawki hormonów w zależności od fazy cyklu, więc nadal występują krwawienia – w ten sposób będziesz wiedziała, kiedy ustaną naturalnie.
Jakie korzyści zdrowotne płyną ze stosowania HTZ?
Po pierwsze HTZ może szybko złagodzić uciążliwe objawy menopauzy, takie jak uderzenia gorąca, suchość pochwy i niepokój, które mają ogromny wpływ na jakość życia – mówi ginekolog dr Heather Currie. Jednakże istnieją również długoterminowe korzyści zdrowotne. Dr Bluming wyjaśnia, że HTZ jest jedynym środkiem leczniczym o udowodnionej skuteczności we wspomaganiu redukcji ryzyka wystąpienia demencji nawet o 45-60%. To o wiele więcej niż korzyści płynące z medytacji lub aktywności fizycznej.
Dawno ustalono, że HTZ działa ochronnie na kości. W ciągu 5 lat po klimakterium następuje utrata do 20% ich gęstości. Z tego powodu według wytycznych Narodowego Instytutu Zdrowia i Doskonałości Klinicznej Wielkiej Brytanii (NICE) HTZ powinna stosować każda kobieta przechodząca wczesną menopauzę (przed 45. r.ż.).
Najczęstsze mity na temat hormonalnej terapii zastępczej
- HTZ powoduje zakrzepy W przypadku doustnej (w tabletkach) terapii istnieje niewielki wzrost ryzyka wystąpienia zakrzepu w kończynach dolnych lub płucach. Jest on bardzo mały, a zwiększają go takie czynniki jak otyłość lub wcześniejsze występowanie zakrzepów. Jeśli jednak przyjmuje się estrogenowy element HTZ w formie żelu lub plastra, hormony wchłaniają się bezpośrednio do organizmu, co oznacza, że czynniki krzepnięcia w wątrobie nie są aktywowane (jak to ma miejsce, kiedy połyka się tabletkę) – mówi dr Louise Newson, lekarz rodzinny i specjalista w dziedzinie menopauzy.
- HTZ przerywa menopauzę To nieprawda. Nie można wstrzymać menopauzy ani jej rozpocząć, organizm tak nie działa. HTZ pomoże złagodzić objawy. Jeśli dolegliwości wracają po jej odstawieniu, to znaczy, że wystąpiłyby niezależnie od leczenia – wyjaśnia Jane Atherton, dietetyk kliniczny, trener stylu życia czasu przekwitania i członek British Menopause Society.
- HTZ można stosować tylko przez określony czas Nie ma ustalonego limitu, jeśli chodzi o możliwą długość stosowania HTZ, chociaż większość kobiet będzie musiała z niej korzystać tylko przez 2-3 lata – wyjaśnia dr Kathryn Basford, lekarz rodzinny. Ponadto niektóre związane z tą formą leczenia zagrożenia mogą się nasilać wraz z upływającym czasem. – Co roku Twój lekarz powinien dokonywać przeglądu zaleceń, aby upewnić się, że przyjmowany rodzaj HTZ wciąż jest odpowiedni – dodaje dr Newson.
Czy HTZ zwiększa ryzyko wystąpienia chorób serca i udaru mózgu?
Związek ten pojawił się w badaniu Women’s Health Initiative. Jednakże wielu z uczestniczących w nim kobiet dotyczyły czynniki ryzyka kardiologicznego. Według organizacji charytatywnej British Heart Foundation najnowsze badania wykazują, że w przypadku pacjentek stosujących HTZ nie występuje większe prawdopodobieństwo zgonu z powodu zawału serca lub udaru mózgu niż u tych, które z niej nie korzystają.
W rzeczywistości niektóre analizy – w tym duńska, której wyniki opublikowano na łamach czasopisma „British Medical Journal” – ujawniły, że HTZ może mieć tak naprawdę ochronny wpływ na kondycję układu krążenia, jeśli jest wdrażana wkrótce po menopauzie. Podobnie jak wszystkie leki ta forma terapii nie jest oczywiście pozbawiona zagrożeń – estrogeny mogą powodować sklejanie się płytek krwi, co grozi zablokowaniem już zwężonych tętnic. Lekarz powinien doradzić Ci w sprawie osobistych czynników ryzyka u większości kobiet poniżej 60. r.ż. i niektórych starszych korzyści przewyższają związane z HTZ ryzyko.
Czy objawy menopauzy wrócą po odstawieniu HTZ?
Niektóre kobiety odczuwają dolegliwości po odstawieniu HTZ, ale inne odkrywają, że te nie wracają – mówi ginekolog dr Heather Currie. Najważniejsze jest to, że do tego czasu będziesz prawdopodobnie na zupełnie innym etapie życia. Możesz zacząć doświadczać objawów perimenopauzy po czterdziestce, gdy jesteś u szczytu kariery i masz nastolatki w domu – a nawet bardzo małe dzieci, jeśli później założyłaś rodzinę. Być może znowu umawiasz się na randki po rozwodzie, bierzesz udział w triatlonach lub rozpoczynasz jakieś nowe projekty. W życiu kobiety w tym wieku uderzenia gorąca, wahania nastroju, niepokój i ból stawów mogą naprawdę dawać się we znaki. Nawet gdy tylko chwilowo, do osiągnięcia sześćdziesiątki, powstrzymujesz objawy za pomocą HTZ, po jej odstawieniu możesz być w spokojniejszej fazie życia – jeśli więc dolegliwości faktycznie powrócą, mogą nie mieć na Ciebie tak ogromnego wpływu.
Czy HTZ zwiększa ryzyko wystąpienia raka piersi?
Pomimo wcześniejszych analiz wykazujących, że HTZ była bezpieczna, w badaniu Women’s Health Initiative stwierdzono, że zwiększała ona ryzyko wystąpienia raka piersi. Jednak, jak zauważa dr Bluming, faktycznie oznaczało to 8 dodatkowych przypadków nowotworu na 10 tys. kobiet przyjmujących hormony przez rok. Dr Bluming przyjrzał się kobietom genetycznie predysponowanym do rozwoju raka piersi, którym przed menopauzą usunięto jajniki. Odkrył, że prawdopodobieństwo zachorowania spadało o 50%, kiedy ustawała ekspozycja na estrogeny (które są wytwarzane w jajnikach). Jednakże gdy kobiety te otrzymały po usunięciu narządów zastępcze hormony, wciąż dotyczyło ich takie samo, mniejsze ryzyko wystąpienia raka piersi. Innymi słowy: estrogeny nie są winne.
U większości kobiet poniżej 60. r.ż. i dla niektórych starszych korzyści przewyższają związane z HTZ ryzyko. Długotrwałe stosowanie pewnego rodzaju HTZ po 50. r.ż. niesie za sobą niewielki wzrost ryzyka wystąpienia raka piersi, ale otyłość lub picie 2 jednostek alkoholu dziennie są związane z większym prawdopodobieństwem jego rozwoju – mówi dr Currie.
Czy hormony bioidentyczne mogą zastąpić HTZ?
Jest wiele nieporozumień dotyczących hormonów bioidentycznych. Chociaż pozyskuje się je ze źródeł roślinnych, wciąż są one przetwarzane, a otrzymane substancje różnią się nieco od tych stosowanych w ramach standardowej HTZ. Niektóre kobiety wolą hormony bioidentyczne, ponieważ można je dopasować do indywidualnych potrzeb, ale obecnie nie ma dowodów na jakąkolwiek przewagę tego rodzaju HTZ. Jednakże na pewno są dobre powody do rozmowy z lekarzem na temat różnych typów tej formy terapii. Jeden z takich preparatów, wytwarzany z moczu ciężarnych klaczy, wciąż jest rutynowo przepisywany i można mieć obawy natury etycznej dotyczące jego przyjmowania. Na szczęście istnieją alternatywne rodzaje HTZ, więc otwarcie porozmawiaj ze swoim lekarzem. Jeśli nie zdecydujesz się na tę formę terapii, możesz spróbować radzić sobie z objawami za pomocą ziół i żywności.
Menopauza jest naturalnym procesem - nie chodzi o to, by jej zaprzeczać czy z nią walczyć. Ważne, by pamiętać, że nasze praprzodkinie umarłyby przed menopauzą lub niedługo po niej. Obecnie, ze względu na dłuższy czas trwania życia, od 1/3 do połowy istnienia spędzamy w warunkach niedoboru estrogenów. Psycholog społeczny dr Carol Tavris zaznacza, że po menopauzie poziom estrogenów spada do zaledwie 1% tego wyjściowego, a to ma wpływ na wszystko: od nastroju, snu i skóry po gęstość kości. Oczywiście nie każda kobieta ma podczas przekwitania problemy, a niektóre gładko przechodzą tę przemianę. Jeśli jednak wpływa ona na jakość życia lub relacje – bądź nadchodzi w młodym wieku – ważne, by przy podejmowaniu decyzji mieć pełen obraz sytuacji.
- Czym dokładnie jest HTZ?
- Jakie korzyści zdrowotne płyną ze stosowania HTZ?
- Najczęstsze mity na temat hormonalnej terapii zastępczej
- Czy HTZ zwiększa ryzyko wystąpienia chorób serca i udaru mózgu?
- Czy objawy menopauzy wrócą po odstawieniu HTZ?
- Czy HTZ zwiększa ryzyko wystąpienia raka piersi?
- Czy hormony bioidentyczne mogą zastąpić HTZ?