20 pytań o menopauzę. Sprawdź, co naprawdę o niej wiesz

Menopauza jest etapem w życiu każdej kobiety, który często wzbudza wiele pytań i obaw. To okres, w którym zmieniają się poziomy hormonów, pojawiają się nowe doznania fizyczne i emocjonalne, a życie seksualne może przechodzić różnego rodzaju transformacje. Chociaż menopauza jest naturalnym procesem, może być dla wielu kobiet zagadką i źródłem niepokoju. Ten krótki test pomoże rozwiać Twoje wątpliwości.

Artykuł na: 9-16 minut
Zdrowe zakupy

Zapraszamy do przetestowania swojej wiedzy i wypełnienia quizu. Możesz być pewna, że po jego rozwiązaniu będziesz lepiej zrozumiała, czym jest menopauza, jakie zmiany zachodzą w organizmie podczas tego procesu i jakie strategie można zastosować, aby przejść przez menopauzę z większą łatwością i komfortem.

1. Których produktów spożywczych lepiej unikać?
A Pikantnych
B Sojowych

ODPOWIEDŹ: Pikantnych. Są znanym środ­kiem pobudzającym oraz mogą wywołać nocne poty i uderzenia gorąca, jeśli należysz do tych 85% kobiet, które ich doświadczają. Dla porównania: amerykańskie badanie z udziałem ponad 1,2 tys. pacjentek wykaza­ło, że 2 porcje produktów sojowych dziennie mogą zredukować uderzenia gorąca o 26%.

2. Który nawyk powinnaś wyeliminować jako pierwszy?
A Papierosy
B Alkohol

ODPOWIEDŹ: Papierosy. Palenie nasila utra­tę estrogenów, co przyspiesza wystąpienie objawów menopauzy – wynika z badania z amerykańskiej Pensylwanii. Nie oznacza to jednak, że nie należy unikać alkoholu, a przynajmniej zredukować jego spożycia. Może on bowiem zwiększyć ryzyko wystą­pienia uderzeń gorąca tak samo, jak pikant­ne potrawy, więc ograniczenie picia jest dobrym pomysłem. Napoje wyskokowe przyspieszają również zmiany kostne, które mogą prowadzić do osteoporozy.

3. Który napój alkoholowy to lepszy wybór?
A Białe wino
B Czerwone wino

ODPOWIEDŹ: Białe. Chociaż wszystkie alkohole mogą powodować uwalnianie epi­nefryny, która może wywołać uderzenie gorąca, czerwone wino działa szczególnie silnie. Jednakże, podobnie jak w przy­padku wszystkich napojów alko­holowych, zawsze najlepiej pamię­tać o wytycznych dotyczących bezpiecznego picia i raczyć się trunkami z umiarem, aby zachować dobry stan zdrowia.

Objawy menopauzy są czynnikiem zniechęcającym do współżycia, ale Twoje libido może wrócić, gdy osłabną. Pomocna bywa hormonalna terapia zastępcza (HTZ), a lekarz rodzinny powinien pomóc w rozważeniu jej wad i zalet. Jeśli powstrzymuje Cię suchość pochwy, wypróbuj środki nawilżające dostępne w aptekach.


4. Co jest mniejszym złem?
A Sól
B Cukier

ODPOWIEDŹ: Są równie złe. Cukier sprzyja uderzeniom gorąca. Jednak zmiany hormonalne w czasie meno­pauzy mogą uwrażliwić na sól, co może doprowadzić do podwyższenia ciśnie­nia tętniczego. To ostatnie stanowi zaś poważny czynnik ryzyka wystąpienia udaru mózgu i chorób serca.

5. Które zioło jest lepsze dla kobiet w czasie menopauzy?
A Rozmaryn
B Szałwia

ODPOWIEDŹ: – Oba mają korzystne działanie w czasie menopauzy – mówi dietetyk Judy Watson. Wybierz szałwię, aby zapobiec uderzeniom gorąca, a rozmaryn na poprawę pamięci.

6. Kiedy powinnaś odstawić antykoncepcję?
A Rok po ustaniu miesiączki
B 2 lata po ustaniu miesiączki

ODPOWIEDŹ: – Rok po ukończeniu 50 lat, ale 2 lata, jeśli jesteś młodsza – mówi dr Heather Currie, ginekolog i dyrektor zarządzający menopause­matters.co.uk.

7. Co jest bezpieczniejsze w czasie menopauzy?
A Hormony bioidentyczne
B HTZ

ODPOWIEDŹ: HTZ. – Większość stoso­wanych w jej ramach leków to prepara­ty roślinne i „bioidentyczne” (co ozna­cza, że są dokładnym odwzorowaniem substancji, które organizm wytworzył­by w naturalny sposób), ale chodzi o to, że tylko przepisana przez lekarza HTZ gwarantuje rygorystyczne standar­dy bezpieczeństwa – mówi dr Currie.

8. Który hormon jest lepszy dla Twojego libido?
A Testosteron
B Estrogeny

ODPOWIEDŹ: – Zawarte w większości stosowanych w ramach HTZ prepara­tów estrogeny powinny pomóc, ale jeśli nie działają, lekarz może przepisać dla dodatkowego wzmocnienia formułę z dodatkiem testosteronu. Jest jednak wiele innych czynników, również wpły­wających na libido kobiety, w przypad­ku których hormony nie są w stanie pomóc. Możesz potrzebować np. tera­pii psychoseksualnej – mówi dr Currie.

9. Progestagen zawsze powinien być stosowany wraz z estrogenami.
A Prawda
B Fałsz

ODPOWIEDŹ: Fałsz. – Progestagen jest potrzebny, aby zapobiec rakowi maci­cy, który staje się ryzykiem, jeśli przyj­mujesz same estrogeny. Jednak u kobiet po histerektomii nie ma takiej potrzeby, podobnie jak w przypadku miejscowego (dopochwowego) stoso­wania estrogenów, chociaż niektórzy lekarze nie mają co do tego pewności – mówi dr Currie.

10. Które tłuszcze lepiej włączyć do diety?
A Kwasy tłuszczowe omega-3
B Tłuszcze nasycone

ODPOWIEDŹ: Kwasy tłuszczowe omega-3. – Mogą być pomocne w przypadku wielu związanych z menopauzą objawów, w tym osłabienia włosów, skóry i paznokci, a nawet suchości pochwy – mówi spe­cjalista w dziedzinie kobiecego zdro­wia dr Marilyn Glenville.

Zdrowe tłuszcze są nie­zbędne dla zdrowia układu hormonalnego, ponieważ wspomagają produkcję progesteronu, który jest jed­nym z głównych kobiecych hormonów wspierających popęd seksualny, jakość snu i kondycję kości. Zwiększ spo­życie zdrowych tłuszczów z awokado, orzechów, oliwy z oliwek i oleju kokosowego.

11. W przypadku bólu podczas współżycia powinnaś użyć...
A Dopochwowego kremu nawilżającego
B Kremu estrogenowego

ODPOWIEDŹ: Jednego z nich lub obu. Bólu w trakcie seksu doświadcza 84% kobiet po menopauzie. – Dopochwowy krem nawilżający powinien pomóc, ale jeśli nie wystarcza, lekarz rodzinny może przepisać zawierające estrogeny kremy, pierścień lub tabletki dopochwowe w celu zwiększenia naturalnego nawilżenia – mówi dr Currie.

12. Co ma lepszy wpływ na talię?
A Węglowodany
B Białka

ODPOWIEDŹ: Białka. – Zmiany hormo­nalne w okresie okołomenopauzalnym uwrażliwiają na insulinę i sprzyjają magazynowaniu większej ilości tłuszczu w przypadku spożywania produktów bogatych w węglowodany. Po 40. r.ż. traci się również masę mięśniową, co utrud­nia spalanie kalorii – mówi Judy.

13. Obecnie najlepszy rodzaj aktywności fizycznej dla Ciebie to:
A Uważna przechadzka
B Energiczny spacer

ODPOWIEDŹ: Energiczny spacer. Uwolnisz poprawiające nastrój endorfi­ny, a jednocześnie powstrzymasz menopauzalny przyrost masy ciała, obniżysz ryzyko wystąpienia raka piersi i wzmocnisz kości w ramach profilakty­ki osteoporozy.

14. Aby popra­wić kontrolę nad pęcherzem, powinnaś wyko­nywać:
A Ćwiczenia mięśni dna miednicy
B Brzuszki
ODPOWIEDŹ: Co najmniej 100 skur­czów dziennie wzmocni mięśnie dna miednicy. W przeci­wieństwie do nich brzuszki mogą wywierać nacisk na osłabione dno miednicy i prowadzić do wypa­dania pęcherza lub macicy.

15. Który jogurt jest dla Ciebie lepszy?
A Naturalny
B Owocowy

ODPOWIEDŹ: Naturalny i pełnotłusty jogurt grecki ma pierwszeństwo, twierdzi Judy. – To doskonałe źródło wapnia, którego potrzebujesz dla zdrowia kości. Tymczasem 150 g jogurtu owocowego zawiera średnio 6 łyżeczek cukru – wyjaśnia.

16. Probiotyki są w czasie menopauzy:
A Przydatne
B Nieistotne

ODPOWIEDŹ: Przydatne. – Te zdrowe drobnoustroje obniżają ryzyko przybie­rania na wadze, a także wspierają wątrobę w metabolizmie estrogenów w organizmie – mówi Judy.

17. Który gorący napój jest najbardziej korzystny w czasie menopauzy?
A Gorąca czekolada
B Zielona herbata

ODPOWIEDŹ: Zielona herbata. – Zawiera niewiele kofeiny (stymulują­cej uderzenia gorąca) i wspomaga krą­żenie, co jest ważne, ponieważ proble­my z sercem stają się w tym czasie bardziej prawdopodobne – mówi Judy.

18. Które ziarna są najbar­dziej pomocne w przy­padku nocnych potów?
A Siemię lniane
B Pestki dyni

ODPOWIEDŹ: Siemię lniane. W sze­ściotygodniowym badaniu amerykań­skiej Kliniki Mayo podawano 29 kobie­tom 40 g mielonego siemienia lnianego dziennie. Zauważono, że częstość występowania uderzeń gorąca spadła o 50%, a ich nasilenie o 57%. Uczest­niczki zgłosiły również lepszy nastrój i złagodzenie bólu stawów i mięśni.

19. Menopauzalne zaniki pamięci to:
A Mit
B Coś, przez co w końcu przejdziesz

ODPOWIEDŹ: Coś, przez co przejdziesz – zwykle po ok. roku. Amerykańscy naukowcy odkryli, że im większe nasile­nie uderzeń gorąca u kobiety, tym większe będą również jej zaniki pamięci w czasie menopauzy.

20. W czasie menopauzy bóle głowy mają tendencję do:
A Nasilania się
B Ustępowania

ODPOWIEDŹ: Nasilają się. Amerykań­ski zespół naukowców z Cincinnati odkrył, że ryzyko występowania bólów głowy w ciągu ponad 10 dni w miesią­cu wzrosło w czasie perimenopauzy o 60%. Za przyczynę tego stanu rzeczy uważa się zmiany hormonalne. Ryzyko wystąpienia bólów głowy jest najwyż­sze w późniejszym etapie perimeno­pauzy, gdy kobiety zaczynają zauwa­żać obniżenie częstotliwości menstruacji i doświadczać niskiego poziomu estrogenów. HTZ może pomóc złago­dzić bóle głowy.

Jak Ci poszło?

  • 16-20 PRAWIDŁOWYCH ODPOWIEDZI
    Gratulacje! Jesteś jak meno­pauzalna mistrzyni – teraz upewnij się, że stosujesz całą tę ważną wiedzę w praktyce.
  • 6-15 PRAWIDŁOWYCH ODPOWIEDZI
    Wielki wysiłek! Mamy nadzieję, że rzuciliśmy nieco światła na kilka nowych obszarów do odświeżenia wiadomości, ale Twoja wiedza o menopauzie jest całkiem niezła!
  • 5 LUB MNIEJ PRAWIDŁOWYCH ODPOWIEDZI
    Czas wrócić do niektórych wia­domości. Nasze porady ekspertów i informacje naprawdę mogą pomóc Ci w tym czasie Twojego życia, więc nie przegap ich.

 

Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Nasze magazyny