Szafran zamiast leków przeciwdepresyjnych

Tagi: depresja

Ekstrakty z krokusa uprawnego pomagają zmniejszyć napięcie ze skutecznością zbliżoną do imipraminy i fluoksetyny.

Według najnowszych statystyk odsetek pacjentów cierpiących z powodu depresji w populacji osób dorosłych mieści się w przedziale 6-12%, a wśród seniorów (powyżej 65. r.ż.) może sięgać nawet 30%1. Jednocześnie Światowa Organizacja Zdrowia przestrzega, że objawy choroby wykazuje nawet 350 mln ludzi, a liczby te ciągle rosną. Przykładowo w 2010 r. na depresję cierpiało ok. 179 mln Europejczyków, podczas gdy 6 lat wcześniej było to 127 mln. Oznacza to wzrost zachorowań o ponad 30%2!

Problem stał się poważny zwłaszcza w populacjach krajów zachodnich, w których coraz trudniej radzić sobie z codzienną presją, stresem i tempem życia. Nic dziwnego, że dotyka ludzi w różnym wieku - nawet nastolatków.

Leczenie depresji

Znakomita większość osób, u których zdiagnozowano depresję, dostaje receptę na selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI) lub leki trójpierścieniowe. Jednak wielu pacjentów nie chce przyjmować syntetycznych antydepresantów z powodu wywoływanych przez nie skutków niepożądanych, takich jak niemożność prowadzenia pojazdów, suchość w ustach, zaparcia, dysfunkcje seksualne czy efekt uzależniający3.

Dlatego coraz więcej badań koncentruje się na właściwościach przeciwdepresyjnych naturalnych środków, zwłaszcza ekstraktów z roślin. Działają one łagodniej, a ich stosowanie wydaje się bezpieczniejsze niż leków syntetycznych.

Szafran w leczeniu depresji

Jednym z takich roślinnych surowców jest ekstrakt z szafranu (Crocus sativus), który w tradycyjnej medycynie irańskiej był uważany za skuteczny środek przeciwko melancholii i bezsenności. Znajdujące się w nim substancje bioaktywne, znane jako leptikrozalidy (głównie krocyna i safranal), zostały opisane przez wielu badaczy. Są one naturalnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego neuroprzekaźników wpływających na nastrój, przede wszystkim serotoniny, dopaminy i noradrenaliny.

Kiedy na początku XXI w. rozpoczęto serię badań klinicznych, które potwierdziły, że szafran u pacjentów z łagodną i średnią depresją powoduje poprawę stanu po 6 tygodniach leczenia, fakt ten tłumaczono właśnie zwiększeniem poziomu serotoniny i dopaminy w ośrodkowym układzie nerwowym4.

Udowodniono również, że osoby cierpiące na depresję wykazują nasilenie stresu oksydacyjnego, dlatego przeciwutleniacze, jak te obecne w szafranie, mogą częściowo zapobiegać pojawianiu się objawów zaburzeń psychicznych.

Szafran a leki przeciwdepresyjne

W latach 2002-2004 w ośrodku psychiatrycznym Roozbeh w Teheranie przeprowadzono pierwszą serię badań, w której użyto kapsułek zawierających wodno-alkoholowy wyciąg szafranu. Preparat standaryzowano tak, by dawka 30 mg zawierała ok. 0,6-0,7 mg safranalu. Testy prowadzono wśród pacjentów w wieku 18-55 lat z łagodną lub umiarkowaną depresją. W 3 badaniach porównano szafran w dawce 30 mg dziennie odpowiednio z placebo, imipraminą i fluoksetyną5.

Okazało się, że po 6 tygodniach w grupie leczonej krokusem zmniejszenie nasilenia objawów depresyjnych było podobne jak po zastosowaniu 100 mg imipraminy dziennie, przy czym roślinny surowiec rzadziej powodował suchość w ustach i senność. Również w badaniu z fluoksetyną stosowaną w dawce 20 mg na dobę zaobserwowano zbliżoną poprawę u wszystkich pacjentów. I wreszcie porównanie z placebo wykazało istotną statystycznie różnicę między aktywnym leczeniem a grupą kontrolną.

Wyniki kolejnego eksperymentu (opublikowane w 2018 r.) pokazują, że podawanie przez 8 tygodni nutraceutyku z szafranem poprawia objawy związane z lękiem i depresją o umiarkowanym nasileniu u młodych osób. W tym australijskim badaniu klinicznym wzięło udział 80 nastolatków. Jak stwierdzili autorzy, u osób przyjmujących ekstrakt z szafranu odnotowano pozytywny wpływ na stan psychiczny: 33% wykazało całkowity zanik objawów, a u kolejnych 37% stwierdzono znaczącą poprawę symptomów. Podobne efekty osiągnęło jedynie 11% osób z grupy placebo6.

Stosowanie szafranu bez skutków ubocznych 

Stosowanie szafranu w tych i innych eksperymentach nie powodowało działań niepożądanych. Co więcej, roślinny surowiec może nawet niwelować te, które towarzyszą zażywaniu farmaceutyków. W jednym z testów podawanie szafranu mężczyznom, u których w związku z terapią fluoksetyną pojawiły się zaburzenia seksualne, spowodowało poprawę w zakresie erekcji i satysfakcji ze stosunku7.

Podobne efekty udało się osiągnąć u kobiet borykających się z tym samym problemem - po 4 tygodniach suplementacji szafranem odnotowały one poprawę funkcji seksualnych ocenianych za pomocą kwestionariusza FSFI (Female Sexual Function Index)8.

Szafran łagodzi objawy PMS

Ciekawe wyniki przyniosło również badanie przeprowadzone wśród 47 kobiet w wieku 20-45 lat z zespołem napięcia przedmiesiączkowego (PMS). W losowej, podwójnie ślepej próbie zastosowano 30 mg szafranu dziennie lub placebo przez 2 cykle menstruacyjne. Krokus uprawny okazał się skuteczny w łagodzeniu symptomów PMS: wykazano, że łagodzi niepokój, rozdrażnienie, napięcie nerwowe, wahania nastrojów oraz brak kontroli nad emocjami9.

Bibliografia

  1. Depress Anxiety 2017; 34 (5): 446-452
  2. Neuron 2014; 82 (6): 1205-1208
  3.  Ann Neurol 2008; 64:A7-9; BMJ 2005;331:824; J Sex Med 2008; 5:227-33
  4. Phytother. Res. 2005; 19:148-151
  5.  BMC Complement Altern Med. 2004; 4:12; Phytother Res. 2005; 19(2):148-51; J Ethnopharmacol. 2005; 97(2):281-4
  6.  J Affect Disord. 2018; 232:349-357
  7.  Psychopharmacology (Berl.) 2012; 223(4):381-388
  8. Hum. Psychopharmacol. 2013; 28(1):54-60
  9. BJOG. 2008; 115(4):515-9
Tagi: depresja
Znajdź terapeutę i uzyskaj pomoc
Zgodnie ze swoimi potrzebami medycyny niekonwencjonalnej

Zobacz także

Przełyk Barreta - groźne powikłanie choroby refluksowej

Przełyk Barreta - groźne powikłanie choroby refluksowej

Problemy żołądkowe często przypisywane chorobie refluksowej mogą tak naprawdę być objawem nowotworu przełyku

Leki, które szkodzą

Leki, które szkodzą

Leki ratują nasze zdrowie, a niekiedy nawet życie, zapobiegają chorobom, zwalczają ich przykre objawy, wspomagają metabolizm lub odpowiednio go modyfikują. To prawda, ale czy zdajemy sobie sprawę z zagrożeń związanych z farmakoterapią? Jak uniknąć pułapek wynikających z przyjmowania leków i bezpiecznie walczyć z każdą chorobą?

Awocado - właściwości lecznicze

Awocado - właściwości lecznicze

Gdy w XVI wieku hiszpański konkwistador Hernán Cortés podbijał tereny dzisiejszego Meksyku, nie przypuszczał nawet, że stanie się poniekąd odkrywcą owocu, który obecnie jest symbolem źródła zdrowia i młodości. Chodzi o smaczliwkę wdzięczną, czyli doskonale znane nam awokado.

Na straży hormonów tarczycy

Na straży hormonów tarczycy

Coraz większą uwagę zwraca się na suplementację pierwiastkami śladowymi w przebiegu chorób tarczycy. Podstawowym czynnikiem wpływającym na prawidłową pracę tego gruczołu pozostaje spożycie jodu, ale rosnące znaczenie przypisuje się również selenowi.

Od hemoroidów do anemii

Od hemoroidów do anemii

Ignorowanie problemu guzków krwawniczych może prowadzić do częstych krwawień, w wyniku których spada stężenie hemoglobiny i może rozwinąć się niedokrwistość.

Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Bezpieczny dom

Bezpieczny dom

Nowości

Witamina A chroni przed rakiem skóry

Witamina A chroni przed rakiem skóry

4 grudzień 2019

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store