Silne mięśnie to podstawa mobilności i klucz do zdrowia. Jak je wzmacniać?

Nie ma wątpliwości, że chodzenie jest dla nas korzystne. Jednak czy to wystarczy? Debra Atkinson, certyfikowana spe­cjalistka treningu siłowego i kondycji i dyrektorka firmy Flipping 50, przedstawia korzyści płynące z chodzenia i podpowiada, jak je zwiększyć.

Artykuł na: 9-16 minut
Zdrowe zakupy

Zwykłe regularne spacery w wybranym przez siebie tempie mogą zmniejszyć śmiertelność i ryzyko chorób nawet o 50%. Poprawa ciśnienia i poziomu cukru we krwi to 2 duże korzyści przypisywane systematycznemu chodzeniu1. Jednak ono samo nie powstrzy­ma zaniku mięśni i kości, które pojawiają się wraz z wiekiem – aby temu zapobiec, musimy również dodać specyficzne ćwiczenia o odpowiedniej intensywności.

Podczas pandemii siłownie za­mknięto, przez co w sklepach dosłownie zabrakło hantli. Nietypowe okoliczności mogły przygotować grunt pod zanik mięśni i kości wśród osób naj­bardziej tym zagrożonych. Ci, którzy chcieli ćwiczyć w domu, musieli być bardzo zmo­tywowani i wiedzieć, jak robić to samodzielnie, przynajmniej do czasu, gdy branża fitness wpro­wadziła zajęcia online.

Jak sugerują jednak badania pandemiczne doty­czące aktywności fizycznej, przy­najmniej część populacji stała się bardziej aktywna, częściowo dzięki swobodzie zapewnianej przez pracę zdalną i ograniczenia aktyw­ności społecznej.

Niestety okazało się, że niekiedy rodzaj aktywności, która wzrosła, niekoniecznie był korzystny dla gęstości kości i utrzy­mania smukłej masy mięśniowej, czyli kluczowego składnika zmniej­szającego długoterminowe ryzyko nadwagi i otyłości2.

Wiele osób zde­cydowało się chodzić. Było to ła­two osiągalne, pozwalało zachować dystans społeczny, a zarazem za­pewniało wolność, której tak bar­dzo pragnęliśmy w czasie izolacji. Jednak podczas gdy cho­dzenie znakomicie sprawdza się pod względem wygody i dostępności, ma pewne bra­ki w innych obszarach.

Nie przestawaj chodzić lub inaczej dbać o wysiłek fizyczny, np. poprzez prace w ogrodzie, sprzątanie domu, grę w golfa czy zabawę z psem. Po prostu wykonuj czynność, która będzie optymalnie wspierać mięśnie i kości, a przy tym mózg. Chodź na spacery, ale nie poprzestawaj się na tym. Jeśli przeszkodą jest brak cza­su, zamiana odrobiny tego cza­su poświęconego na chodzenie na jeszcze cenniejszą aktywność fizyczną, która zaspokoi wszystkie potrzeby zdrowotne, może pro­wadzić do większych korzyści.

  spacerujące kobiety

Zacznij od chodzenia

To wygodny i doskonały punkt star­towy. Codzienne spacery niwelują negatywny wpływ współczesnego, siedzącego trybu życia. Korzyści wynikające z zamiany braku lub niskiej aktywności na umiarko­waną aktywność są znaczące.

Dla osób, które mają problemy z mobilnością, spacer może być dowolną czynnością, którą jest się w stanie bez problemu kon­tynuować przez pewien czas. Po wprowadzeniu takiego regu­larnego nawyku lub osiągnięciu 6 tys. kroków dziennie większe korzyści zyskasz, zwiększając in­tensywność i wprowadzając inne składniki do aktywności, niż zwięk­szając codzienną liczbę kroków.

Główną zaletą bardziej inten­sywnych ćwiczeń jest skróce­nie potrzebnego na nie czasu. Jednak, nawet gdy czasu mamy dużo, istnieją inne powody, aby rozważyć wprowadzenie zmian do codziennego spaceru. Chodzenie jest formą ćwiczeń obciążających zalecaną na gęstość kości. Jednak ćwiczenia siłowe z obciążeniem są również potrzeb­ne, aby zapewnić odpowiedni bodziec dla tkanki kostnej w ca­łym organizmie3.

W przypadku niektórych grup, w tym kobiet po menopauzie, ćwiczenia cardio o wyższej intensywności i trening siłowy również wspierają bardziej znaczącą redukcję tłuszczu trzew­nego (brzusznego)4.

Chociaż nie ma dowodów na to, że samo w so­bie to wystarczy, chodzenie pozo­staje najbardziej zalecanym przez lekarzy ćwiczeniem. Bywa ono też problematyczne, gdyż często sugeruje się je bez żadnych wskazówek ani informacji, że brakuje w nim innych elementów treningu, które są kluczo­we dla osób w późniejszym wieku.

Czy bieganie jest wystarczająco intensywne?

Nawet doświadczeni biegacze (a być może zwłaszcza oni) są narażeni na utratę mięśni i niską gęstość kości. Biegacze wytrzymałościowi są zwykle szczupli, a im mniej ciała, tym mniej też mięśni szkieletowych i kości5. Zarówno chodzenie, jak i bieganie wykorzystuje w kółko ten sam bodziec (ciężar ciała) przechodzący tylko przez siłę naziemną. Spacery, bieganie lub zumba nie uchro­nią nas przed zanikiem mięśni i kości. 

Zamiast zwiększać liczbę kroków, wzmacniaj swoją siłę

Trening oporowy, znany również jako siłowy lub z obciążeniem, jest korzystny dla mięśni i kości. Cho­dzenie daje największe naprężenie kości w momencie uderzenia pię­ty o ziemię. Te korzyści dla tkanki kostnej mogą przenosić się w górę szkieletu, ale prawdopodobnie będą minimalne, zanim dotrą do biodra. Górna część ciała nie doczeka się już żadnego bodźca. Trening siłowy górnej i dolnej części ciała zapewnia optymalne dbanie o kości i mięśnie6.

spacer z pieskiem

Dlatego ćwiczenia siłowe powinny być ukierunkowane na główne grupy mięśni i stawy najbardziej narażone na złamania z powodu niskiej gęstości kości. Trening powinien obejmować:

  • przysiady lub przysiady przy ścianie,
  • wypady,
  • wyciskanie sztangi na klatkę piersiową,
  • ćwiczenia wiosłowania/ciągnięcia,
  • ugi­nanie bicepsów,
  • wyciskanie na triceps
  • unoszenie pięt.

Najważniejsze wśród nich są wyciskanie nóg, wyciskanie klatki piersiowej i przyciąganie, np. wiosłowanie, co pracuje nad biodrami, kręgosłupem, nadgarst­kami i otaczającymi je mięśnia­mi

Badania sugerują, że nie ma znaczącej różnicy korzyści między częstotliwością treningu opo­rowego 2 a 3 razy w tygodniu. Jednak odpowiednia liczba ćwiczeń (co najmniej 3 zestawy) i odpo­wiednie obciążenie (największy ciężar możliwy do bezpieczne­go podniesienia) mają znaczenie7.

Każdy powinien zaczynać od lek­kich ćwiczeń i bezpiecznie zwięk­szać intensywność przez tygodnie, a nawet miesiące, aby osiągnąć od­powiednią stymulację dla kości i mię­śni.

Ćwiczenia i obciążenia będą się różnić w zależności od konkretnej sytuacji danej osoby. Skonsultuj się z lekarzem i zasięgnij porady specja­listy od ćwiczeń medycznych przed rozpoczęciem programu treningowego.

Ćwiczenia na siłowni

Trenuj, bo inaczej stracisz mięśnie

Starzenie się przyspiesza również utratę określonego rodzaju mięśni: szybkokurczliwych włókien mię­śniowych. Te włókna szybkokurcz­liwe są odpowiedzialne za reakcję, szybkość i zdolność do korygowania siebie, aby zapobiec upadkom. Odgry­wają również rolę w metabolizmie. W porównaniu z włókna­mi wolnokurczliwymi tracimy je 2 razy szybciej z wiekiem8.

Podczas spaceru spróbuj zatrzymać się na krawężniku lub schodach i szybko wchodź i schodź z nich albo graj czasem w tenisa bądź squasha, by trenować szybkie reakcje. Jeśli dana aktywność zmusza nas do szybkiego poruszania sto­pami, angażuje włókna szybkokurczliwe.

Mobilność

Nie należy zapominać o mobilności. W odróżnieniu od zamierzchłych te­stów gibkości, mobilność pozwala na łatwość poruszania się bez ko­nieczności kompensacji. Nie ma już znaczenia, czy jesteś w stanie dotknąć palcami stóp. To chodzenie lub pod­noszenie ciężarów w dobrej formie i z odpowiednią stabilnością należy­cie łączy w sobie siłę i mobilność.

Trenowanie jogi godzinami nie jest niezbędne do osiągnięcia mobilno­ści, chyba że sprawia nam przyjem­ność. Wystarczy po każdym spacerze lub innej sesji ćwiczeń porządnie się rozciągnąć, a utrzymamy bądź poprawimy mobilność, jeśli robimy to przez większość dni w tygodniu.

Ćwiczenia na siłowni

Równowaga

Ostatnim kluczowym elementem sprawności jest równowaga, która w pewnym wieku wymaga większej uwagi. Wymaga też praktyki, jak przekonało się wielu, którzy myśleli, że nie mają z nią problemów.

Prawo specyficzności mówi, że aby mieć dobrą równowagę, trzeba ją ćwiczyć. Jednak to również zajmuje raptem kilka minut, a ponadto można ćwiczyć w trakcie innych czynności: czekania w kolejce w sklepie, mycia zębów czy ćwiczenia bi­cepsów podczas treningu siłowego.

Poprawiając równowagę, zmniejsza­my ryzyko upadku. Upadki są bardziej prawdopodobne przy zmniejszonej masie mięśniowej, równowadze i zdolnościach reakcji. To główne przyczyny złamań u osób starszych.

Wkraczaj w siłę w każdym wieku

Chodzenie i prosty program treningu siłowego 2 razy w tygodniu znacz­nie poprawiają kluczowe wskaźniki okresu zdrowia, który trwa przez całe życie. Wieloskładnikowe podej­ście do sprawności, tj. z naciskiem na siłę mięśni i gęstość kości, nie wymaga dużo więcej czasu i zapew­nia wyższą jakość życia i zdrowia.

Osobom, które jeszcze nie zaczę­ły, polecam łagodny start. Nato­miast u tych już aktywnych nawet niewielka zmiana czasu ćwiczeń może wystarczyć, aby optymalnie przechodzić proces starzenia.

Mgr Debra Atkinson, certyfikowana spe­cjalistka treningu siłowego i kondycji, jest dyrektorem firmy Flipping 50 i twórczynią kursu dla trenerów sportowych i zdro­wotnych, zatytułowanego Flipping 50 Menopause Fitness Specialist. Jest specjalistką w dziedzinie ćwiczeń leczniczych z blisko 40-letnim do­świadczeniem. W trakcie swojej ka­riery zawodowej nauczała kinezjologii na Uniwersytecie Stanu Iowa, prowadziła międzynarodowe prezentacje dla zawodowych tre­nerów fitness, organizowane przez najważniejsze stowarzyszenia fitness, a także pracowała jako eks­pert dla Amerykańskiej Rady Ćwiczeń Fizycznych. Jest popularną wykładowczynią, mówiącą o odmien­nym spojrzeniu na starzenie i o tym, jak je osiągnąć, a jej wykład na TEDx nosi tytuł „Everything Women in Menopause Learned about Exercise May Be a Lie” („Wszystko, czego kobiety w menopauzie dowie­działy się o ćwiczeniach, może być kłamstwem”).
Bibliografia
  • JAMA Netw Open, 2021; 4(9): e2124516.
  • Paul Ronto, “Exercise is Up 88% during COVID-19 [12,913 Person Study],” Aug 6, 2021, RunRepeat. com
  • Int J Behav Nutr Phys Act, 2020; 17: 150
  • Front Sports Act Living, 2020; doi: 10.3389/ fspor.2020.00060
  • BMJ Open Sport Exerc Med, 2018; 4(1): e000449
  • Biomed Res Int, 2018; 2018: 4840531
  • Bone, 2021; 148: 115944; J Bone Miner Res, 2017; 33(2): 211–20
  • Aging Cell, 2014; 13(1): 80–91
Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Nasze magazyny