Skóra często jest narażona na promieniowanie UVA i UVB. Pierwsze przyczynia się do szybszego fotostarzenia tkanek, to drugie natomiast może powodować podrażnienia, zaczerwienia i poparzenia słoneczne. Poza słońcem, na wygląd i zdrowie skóry wpływ miają także wysokie temperatury, wiatr, słona i chlorowowana woda oraz czynniki związane z nieodpowiednią dietą i zbyt słabym nawodnieniem organizmu. Nic więc dziwnego, że skóra jest sucha, brak jej jędrności i elastyczności, a może nawet troszkę swędzi. W ten sposób domaga się odrobiny uwagi.
Postępowanie jest proste: najpierw oczyszczanie i złuszczanie, by pozbyć się martwego naskórka, zniwelować drobne przebarwienia i pobudzić kolagen do pracy. Następnie nawilżanie. I wreszcie odżywianie – trzeba dostarczyć jej odpowiednich składników pokarmowych, by mogła uzupełnić ubytki i przywrócić równowagę hydrolipidową.
Naturalne peelingi
Ujędrniający peeling kawowy
Zaparz kawę po turecku z 5 łyżeczek. Gdy już ostygnie, odcedź fusy i zmieszaj je z 2 łyżkami oliwy z oliwek oraz łyżką soli gruboziarnistej. Powstałą papką masuj dokładnie całe ciało. Poświęć na zabieg przynajmniej 20 min. Następnie spłucz ciało letnią wodą.
Nawilżający peeling z oleju kokosowego
Zmieszaj 2 łyżki cukru z łyżką oleju kokosowego. Na umyte i lekko wilgotne dłonie nałóż preparat i delikatnie rozcieraj okrężnymi ruchami. Zabieg powtarzaj co 2 tygodnie.
Możesz też do oleju zamiast cukru dać łyżkę startych migdałów (muszą być wyjątkowo dobrze zmielone, aby nie podrapały skóry) oraz filiżankę soku z cytryny. Mieszankę wcieraj przez kilka minut w dłonie, potem umyj je ciepłą wodą i wmasuj krem odżywczy. Jak pokazują badania, olej kokosowy z pierwszego tłoczenia jest skuteczny i bezpieczny do stosowania jako środek nawilżający, przy braku działań niepożądanych1.
Peeling do naczynkowej skóry
Dla cery z widocznymi wypryskami lub stanami zapalnymi przygotuj peeling z miodem. Zmiel 2-3 czubate łyżki płatków owsianych w młynku do kawy, dodaj łyżkę miodu i łyżkę jogurtu naturalnego albo mleka migdałowego lub sojowego, całość dokładnie wymieszaj. Rozdrobnione płatki będą delikatniejsze dla skóry. Miód ma działanie przeciwzapalne, a jogurt lub mleko nawilżające. Przez 5 min rozprowadzaj papkę po twarzy kolistymi ruchami, omijając okolice oczu. Potem wszystko spłucz letnią wodą.
Domowe maseczki do twarzy
Maseczka dla cery tłustej i mieszanej
Do 3 łyżeczek płatków owsianych dodaj łyżkę wody, by je odrobinę zmiękczyć, 3 łyżeczki siemienia lnianego zalej ciepłą wodą, tak by je przykryła z naddatkiem. Po ok. 20 min wymieszaj oba składniki. Żelową papkę nałóż na twarz i wmasowuj kolistymi ruchami przez ok. 5 min. Pozostaw ją na twarzy na kwadrans. Spłucz przegotowaną letnią wodą.
Maseczka ujędrniająco-nawilżająca dla cery suchej
Umyj i poszatkuj pół pęczka pietruszki. Dodaj do naci łyżeczkę oliwy z oliwek, a następnie podgrzej ją w ceramicznej miseczce nad świeczką tea-light. Dzięki temu listki uwolnią olejki eteryczne. Gdy zawartość miseczki będzie ciepła, dodaj do niej 2 duże łyżki kakao i 4 łyżki 12% śmietany. Zmiksuj wszystkie składniki i rozprowadź maskę po skórze twarzy, szyi oraz dekoltu. Po 10 min spłucz letnią wodą.
Nawilżająca maska karotkowa
Marchewka jest bogatym naturalnym źródłem witaminy A. Olej z jej nasion ma udowodnione działanie przeciwstarzeniowe, rewitalizujące i odmładzające, ponieważ wspomaga redukcję zmarszczek i tworzenie nowych komórek4.
Zetrzyj na tarce o drobnych oczkach marchewkę i dodaj do niej łyżkę oleju marchewkowego lub oliwy z oliwek, dokładnie wymieszaj, a następnie nałóż na twarz na 10-15 min. Po tym czasie zmyj skórę letnią wodą.
Maseczka przeciwzmarszczkowa
Rozdrobnij garść winogron i przetrzyj ją przez sito, tak by usunąć z nich pestki, dodaj 2 łyżki miodu i zagęść łyżką mąki ziemniaczanej. Jeśli grona będą duże, to możesz dodać jeszcze jedną łyżkę mąki. Następnie wszystko dokładnie wymieszaj. Nanieś maseczkę na twarz i pozostaw na ok. 20 min, następnie spłucz ciepłą wodą. Stosowana 2-3 razy w tygodniu nie tylko odżywia skórę, ale także wygładza ją i redukuje oznaki starzenia.
Pasta z kiwi na promienną cerę
2 liście aloesu i połowę kiwi zblenduj na gładką pastę. Dodaj łyżeczkę jogurtu naturalnego i zmieszaj. Następnie nałóż maseczkę na oczyszczoną skórę twarzy i pozostaw na 20 min. Potem spłucz ciepłą wodą. W ten sposób nawilżysz, zmiękczysz i rozjaśnisz cerę, a przy okazji ukoisz wszelkie podrażnienia i będziesz działać przeciwstarzeniowo3.
Maseczka do skóry suchej
Obierz gruszkę ze skórki, usuń gniazdo nasienne i rozgnieć owoc na papkę. Dodaj łyżkę mleka i łyżeczkę miodu. Dokładnie wymieszaj. Maseczkę nałóż na twarz i zostaw na ok. 20 min. Gdy czas minie, spłucz letnią wodą. W ten sposób odżywisz i nawilżysz skórę.
Inne sposoby regeneracji skóry twarzy
Tonik z białym winem na rozszerzone naczynka
Zmieszaj po 2 łyżki suszonej szałwii, dziurawca, kwiatu lipy i kasztanowca. Zalej zioła 2 szklankami wrzącej wody i pozostaw do ostygnięcia. Kiedy napar ostygnie, dodaj 2 szklanki wytrawnego białego wina i odstaw całość na 14 dni do zaciemnionego miejsca. Po upływie 2 tygodni przecedź tonik przez gazę. Trzymaj płyn w lodówce. Przecieraj nim twarz codziennie.
Okład na wyrównanie kolorytu skóry
Umyj i posiekaj garść natki pietruszki. Zetrzyj na tarce małego ogórka. Wymieszaj i połącz z łyżką jogurtu naturalnego. Taką maskę nałóż na twarz, dekolt i dłonie. Zostaw na ok. 20 min. W ten sposób rozjaśnisz przebarwienia.
Jeśli chcesz wzmocnić efekt, zalej pęczek pietruszki szklanką wrzątku i zaparzaj przez ok. 20 min. Następnie przecedź. Gdy przestygnie, zamocz płatki kosmetyczne i nałóż je na skórę w miejscach, gdzie znajdują się przebarwienia. Zostaw na kwadrans. Potem przemyj twarz letnią wodą.
Pietruszkowa parówka poprawiająca ukrwienie twarzy
Jeśli chcesz poprawić ukrwienie twarzy i dekoltu lub zniwelować stany zapalne, zalej posiekany pęczek pietruszki wrzątkiem. Usiądź nad garnkiem lub misą, nakryj głowę oraz naczynie ręcznikiem i nachyl się nad nim, tak by ciepła para działała wprost na Twoją skórę. Po 10 min osusz ją delikatnie ręcznikiem.
Naturalne sposoby regeneracji skóry dłoni
Ziemniaczany okład dla dłoni
Obierz i ugotuj 2 ziemniaki, gdy lekko przestygną, rozgnieć je i wymieszaj z żółtkiem, a następnie dodaj 3 łyżki ciepłego mleka. Papkę nałóż na dłonie, przykryj folią i ciepłym ręcznikiem. Po kwadransie wyrzuć wysuszony okład, a ręce dokładnie umyj. Potem wklep w nie krem nawilżający. Taki okład wygładzi skórę oraz ją rozjaśni.
Nagietkowa kąpiel dla dłoni
Zalej wrzątkiem 4 łyżki kwiatów nagietka i zostaw do ostygnięcia. Dopiero gdy woda będzie ciepła, ale nie gorąca, zanurz w niej dłonie. Po 10 min wytrzyj je i wmasuj w nie krem odżywczy. Nagietek działa regenerująco i ochronnie na skórę. Naparem lub nalewką nagietkową można też przemywać zmiany trądzikowe, w celu złagodzeniu stanu zapalnego i ukojenia podrażnionej tkanki6.
Domowe sposoby na suchą i podrażnioną skórę całego ciała
Tonik herbaciany na stan zapalny
Zalej wodą o temperaturze 95°C łyżeczkę liści Camellia sinensis. Zostaw do zaparzenia. Stosuj miejscowo lub po prostu wypij.
Jak dowodzą akademicy z Kliniki Dermatologii Uniwersytetu Columbia, przecieranie skóry wacikiem nasączonym w tym naparze łagodzi stany zapalne, działa antyoksydacyjnie oraz jako osłona przed słońcem. Katechiny zawarte w zielonej herbacie są ok. 20 razy silniejsze niż witamina E2.
Nawilżająca kąpiel dyniowa
Szklankę startego miąższu dyni połącz z 3-4 łyżeczkami miodu. Dodaj litr mleka 3,2%. Wszystko dokładnie wymieszaj. Napuść do wanny ciepłej wody i wlej mieszankę. Zanurz się w kąpieli na ok. 30 min.
Miąższ z dyni działa oczyszczająco. Okazuje się, że wyciąg z niego podany miejscowo znacznie zwiększa aktywność antyoksydantów w skórze i łagodzi zmiany związane z jej kontaktowym zapaleniem5. Z kolei mleko i miód doskonale ją nawilżą.
Srub cukrowy
Pół szklanki pestek z winogron utłucz w moździerzu, następnie dodaj do nich pół szklanki oleju z pestek winogron i pół szklanki cukru. Wszystko wymieszaj. Nabieraj na dłoń i okrężnymi ruchami masuj skórę przez ok. 20 min. Spłucz letnią wodą. Stosuj raz w tygodniu.