Przyczyny i objawy łysienia
W przypadku panów pierwsze oznaki to zazwyczaj cofanie się linii włosów i ich przerzednie na czubku głowy. Kobiety mogą zauważyć poszerzenie przedziałka lub ogólne przerzedzenie fryzury1.
Uważa się, że łysienie androgenowe powodują różne czynniki genetyczne, hormonalne i zapalne. Negatywny wpływ mają również niewłaściwa pielęgnacja oraz stosowanie chemicznych farb i kosmetyków, ponieważ obecne w nich syntetyczne składniki (takie jak parabeny, amoniak, alkohol czy perfumy) osłabiają cebulki.
Palenie to kolejna możliwa przyczyna łysienia. Wiadomo, że nikotyna redukuje dopływ krwi do mieszków włosowych i może doprowadzić do akumulacji szkodliwych wolnych rodników w korzeniach włosów10.
Intensywne palenie może właściwie ponad dwukrotnie zwiększyć ryzyko wystąpienia łysienia typu męskiego11. Z kolei palacze z nadwagą są 6 razy bardziej narażeni na umiarkowane lub ciężkie wypadanie włosów12.
Zdrowa dieta zapobiega utracie włosów
Żywienie odgrywa dużą rolę w poprawie kondycji włosów. Badania sugerują, że następujące proste kroki mogą wspomóc profilaktykę łysienia.
Aby zapobiegać łysieniu, ogranicz spożywanie:
- smażonych potraw i czerwonego mięsa, które mogą doprowadzić do nadczynności gruczołów produkujących łój. Są one miejscami działania 5-alfa-reduktazy, a ich nadmierna aktywność może oznaczać wyższe poziomy DHT, co powoduje wypadanie włosów,
- słodkich pokarmów, takich jak czekolady, cukierki i ciasta, ponieważ mogą powodować wydzielanie insuliny, co z kolei prowadzi do większej ilości testosteronu dostępnego do przekształcenia w DHT,
- produktów spożywczych ze sztucznymi aromatami, dodatkami i konserwantami, ponieważ prowadzą do powstawania w organizmie wolnych rodników, które mogą przyczyniać się do wypadania włosów.
Na łysienie może pomóc spożycie:
- owoców i warzyw w intensywnych barwach są najzasobniejsze w witaminy, minerały, błonnik i zwalczające wolne rodniki antyoksydanty – wszystko, co niezbędne dla zdrowia włosów. Upewnij się, że spożywasz mnóstwo zieleniny, czerwieni, żółci, pomarańczy, niebieskości i purpury,
- diety śródziemnomorskiej, czyli z koncentracją na świeżych owocach i warzywach, ziarnach, produktach pełnoziarnistych, orzechach, ziołach, przyprawach i zdrowych tłuszczach, takich jak oliwa z oliwek.
Jedno z badań wykazało, że ludzie jedzący świeże zioła i sałatki przynajmniej 3 razy w tygodniu byli znacząco mniej narażeni na łysienie androgenowe
Witaminy i minerały odgrywają kluczową rolę w normalnym cyklu włosowym, więc skonsultuj się z wykwalifikowanym specjalistą w celu sprawdzenia, czy z wypadaniem włosów nie wiążą się jakieś niedobory żywieniowe. Do najważniejszych należą niedostateczne poziomy witamin C, D, E i z grupy B, żelaza i cynku4.
Domowe sposoby na wypadanie włosów
Olejki eteryczne pomagają w walce z łysieniem
Według niektórych dowodów w przypadku wypadania włosów pomocne może być masowanie skóry głowy olejkami eterycznymi19. Można sporządzić własną mieszankę do aromaterapeutycznego masażu przez dodanie kilku kropel olejku tymiankowego, rozmarynowego, lawendowego lub cedrowego do oleju jojoba lub z pestek winogron. Wmasuj ją w skórę głowy przed snem, z poświęceniem czasu na wdychanie zapachu, i zostaw na całą noc.
Suplementy wspomagające porost włosów
Niezależnie od ewentualnych niedoborów żywieniowych pomocne mogą być następujące preparaty:
-
Witamina E: U osób z problemem wypadania włosów przyjmujących codziennie mieszankę tokotrienoli po 8 miesiącach nastąpił wzrost ich liczby w badanym obszarze skóry głowy o 35%5. Sugerowana dawka: 100 mg mieszanki tokotrienoli na dobę.
-
Olej z pestek dyni: Przyjmowanie suplementów z tym bogatym w kwasy tłuszczowe i witaminę E olejem zwiększyło liczbę włosów u osób z łysieniem typu męskiego średnio o 40% w czasie 6-miesięcznego badania6. Warto również spróbować wcierania oleju bezpośrednio w skórę głowy7. Sugerowana dawka: 400 mg na dobę.
- Cynk: U kobiet z łysieniem androgenowym siarczan cynku w połączeniu z pantotenianem wapnia (sól wapniowa witaminy B5) poprawił liczebność i grubość włosów8. Sugerowane dawki: 50 mg siarczanu cynku i 100 mg pantotenianu wapnia na dobę.
- Suplementy zawierające biotynę: Najlepsze efekty daje synergistyczne działanie różnych składników. Przykładowo jeden z dostępnych na rynku suplementów, za którego zastosowaniem przemawia 10 testów klinicznych, to mieszanka specjalnych wyciągów morskich i innych składników wspierających porost włosów, takich jak cynk, żelazo, biotyna i witamina C. Badanie z udziałem osób z łysieniem typu męskiego wykazało pobudzenie wzrostu włosów o 38%9. Sugerowana dawka: zgodnie z instrukcjami na etykiecie.
Zioła na wypadanie włosów
Kilka roślin ma udowodnioną skuteczność w pielęgnacji włosów, pokrywaniu ich siwizny bez konieczności wykorzystywania parabenów i amoniaku, a także w leczeniu łysienia androgenowego. W badaniach klinicznych efektywnie działały wymienione poniżej surowce.
Rozmaryn na swędzenie skóry
Stosowany miejscowo balsam z olejkiem rozmarynowym okazał się równie skuteczny, jak minoksydyl w zwiększaniu liczebności włosów w ciągu 6 miesięcy kuracji. Osoby stosujące ziołową formułę były jednocześnie mniej narażone na działanie niepożądane w postaci swędzenia skóry głowy14.
Palma sabałowa na łysienie androgenowe
To zioło wielorako wpływa na różne enzymy i receptory przyczyniające się do łysienia androgenowego15. Nie wydaje się równie skuteczne, jak finasteryd (powodowało nasilenie wzrostu włosów u 38% pacjentów vs 68% w przypadku zastosowania leku), jednak jest o wiele lepsze pod względem bezpieczeństwa16. Działa również aplikowane miejscowo17. Wypróbuj produkty na bazie palmy sabałowej, takie jak tabletki i serum do włosów do stosowania na noc. Sugerowana dawka: 320 mg wyciągu z palmy sabałowej na dobę lub według instrukcji na etykiecie produktu.
Zielona herbata na wypadanie włosów
W ramach prowadzonego na niewielką skalę badania donoszono, że 8 z 10 osób zauważyło po 6 miesiącach redukcję wypadania włosów, kiedy stosowało preparat zawierający ekstrakt z zielonej herbaty wraz z kwasami tłuszczowymi omega-3 i -6 oraz witaminą D. Ponadto uzyskano również znaczący wzrost liczby włosów18.
Leczenie łysienia
Działanie głównego leku stosowanego w terapii tego schorzenia (finasterydu) polega na hamowaniu 5-alfa-reduktazy, czyli enzymu przekształcającego testosteron w inny męski hormon – dihydrotestosteron (DHT). Jednak chociaż jest to skuteczne, wiąże się ze zmieniającymi życie działaniami niepożądanymi, takimi jak zaburzenia erekcji, obniżenie libido i depresja2. Stosowany miejscowo minoksydyl również może mieć nieprzyjemne działania niepożądane, takie jak m.in. niewyraźne widzenie, ból klatki piersiowej, niedociśnienie, przyspieszenie bądź zaburzenia tętna, ból głowy i zwiększenie masy ciała.
Istnieją jednak niefarmakologiczne opcje leczenia. Holistyczne podejście, obejmujące kilka prostych zmian w diecie i stylu życia, wraz z właściwymi ziołami i suplementami może pomóc zatrzymać wypadanie włosów, a nawet pobudzić ich porost.
Łysienie androgenowe - leczenie laserem
Zatwierdzona przez amerykańską Agencję Żywności i Leków technologia miękkiego lasera ma udowodnioną skuteczność w zwiększaniu grubości i intensywności porostu włosów zarówno u kobiet, jak i mężczyzn z łysieniem androgenowym13.
Tę nieinwazyjną metodę, wykorzystującą niskoenergetyczne wiązki laserowe do stymulacji aktywności komórkowej, przystosowano obecnie do użytku domowego. Dostępne są liczne grzebienie i hełmy, w których ją zastosowano, a których działanie potwierdzają badania kliniczne.
- G Ital Dermatol Venereol, 2014; 149: 15–24; Clin Exp Dermatol, 2002; 27: 383–8
- J Sex Med, 2011; 8: 872–84
- Arch Dermatol Res, 2018; 310: 71–6
- Dermatol Ther (Heidelb), 2019; 9: 51–70
- Trop Life Sci Res, 2010; 21: 91–9
- Evid Based Complement Alternat Med, 2014; 2014: 549721
- Avicenna J Phytomed, 2019; 9: 499–504
- J Res Pharm Pract, 2017; 6: 89–93
- J Int Med Res, 1992; 20: 445–53
- J Cutan Aesthet Surg, 2010; 3: 82–6
- Arch Dermatol, 2007; 143: 1401–6
- Int J Dermatol, 2017; 56: 862–7
- Lasers Med Sci, 2019; 34: 1063–9
- Skinmed, 2015; 13: 15–21
- Skin Appendage Disord, 2019; 5: 72–89
- Cutis, 2004; 73: 107–14
- Australas J Dermatol, 2016; 57: e76–e82
- J Clin Aesthet Dermatol, 2017; 10: 52–6
- Arch Dermatol, 1998; 134: 1349–52