"Chcę oglądać Twoje nogi..." hit Czarno-Czarnych z tym wpadającym w ucho refrenem każdej wiosny niosą fale radiowe kolejnych rozgłośni. Jednak nim damy się przekonać muzykom, warto poświęcić chwilę na to, by nasze nogi stały się atutem takim, jak u Taylor Swift, Jamie Lee Curtis czy Heidi Klum, które tak bardzo dbają o swoje dolne kończyny, że aż ubezpieczyły je na miliony dolarów.
Sekret tkwi w odpowiednim nawilżeniu i odżywieniu. Jeśli bowiem skórze brakuje wody, momentalnie staje się ona sucha i chropowata. Szorstkie łydki i pękające pięty to zmora wielu z nas, jednak wystarczy przeprowadzić kilka prostych zabiegów. Potrzebne do pielęgnacji środki znajdziesz we własnej kuchni.
Sposoby na zmęczone nogi
Maska z mięty na zmęczone nogi
2 łyżki suszonej mięty zalej połową szklanki gorącego mleka. Odstaw pod przykryciem do zaparzenia. Jeśli konsystencja jest zbyt płynna, odcedź nadmiar mleka lub dodaj 3 łyżki świeżo posiekanej pietruszki. Nakładaj na zmęczone nogi dopiero po wystudzeniu. Po upływie 20 min zmyj ciepłą wodą.
Cytrusowe orzeźwienie nóg
Do wanny z letnią wodą dodaj szklankę wyciśniętego soku z cytryny, tyle samo mleka oraz 1/4 szklanki oliwy z oliwek. Zanurz opuchnięte nogi w takiej kąpieli na kwadrans. To obkurczy naczynka i pozwoli zmniejszyć obrzęki.
Zimny natrysk - ulga dla zmęczonych nóg
Eksperci z Mayo Clinic wskazują, że ulgę zmęczonym, ciężkim i opuchniętym nogom przyniesie także masaż pod prysznicem. Stań pod strumieniem letniej wody i szczotką do ciała masuj nogi szybkimi, okrężnymi ruchami. Posuwaj się od stóp i łydek do bioder. Gdy dotrzesz do pachwin, obniż nieco temperaturę wody i powtórz zabieg, masując ciało od dołu do góry.
Skończ, kiedy woda będzie całkowicie zimna. Osusz nogi, zaczynając od stóp. Jeżeli to one są najbardziej opuchnięte, masuj je gumowymi piłeczkami z kolcami albo małą butelką z wodą. Przez kilka minut przesuwaj jeżykiem po stopach w przód i w tył lub – jeśli go nie masz – przetaczaj butelkę po podłodze podeszwą.
Kurkuma na zmęczone łydki
Przegląd 8 badań wykazał pozytywny wpływ kurkumy stosowanej miejscowo na skórę. Moczenie nóg w wodzie z tą przyprawą łagodzi obrzmienia oraz zmęczenie stóp obolałych od tańczenia przez całą noc lub zbyt długiego chodzenia w butach na wysokim obcasie.
Proszek z ostryżu długiego ma silne działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, a przy tym odżywia i regeneruje skórę. Ponadto pomaga likwidować oznaki jej starzenia i poprawia koloryt10. Do miski z chłodną wodą dodaj łyżeczkę kurkumy. W takim roztworze zanurz stopy na 15 min. Następnie opłucz je i dokładnie osusz.
Jak nawilżyć skórę stóp?
Maska z ananasa dla suchych stóp
4 plastry świeżego ananasa rozgnieć widelcem w misce. Dodaj 2 łyżki mleka kokosowego. Nałóż na umyte stopy i owiń w folię spożywczą. Pozostaw na 20 min. Następnie usuń maskę i umyj nogi letnią wodą. Ten zabieg wskazany jest dla mocno wysuszonej skóry.
Dzięki aktywności proteolitycznej zawartej w nim bromelainy ananas idealnie nadaje się jako składnik peelingów enzymatycznych1. W przeprowadzonych próbach badacze porównali działanie kremu do pielęgnacji skóry, zawierającego ekstrakt z ananasa (2%), z placebo2.
Okazało się, iż krem poprawia poziom nawodnienia naskórka oraz zmniejsza TEWL. Ci sami uczeni, po zastosowaniu podobnego preparatu, wykazali również jego wpływ na podrażnienia, ciemne plamy na skórze oraz nadmierne wydzielanie łoju skórnego po zaledwie 2 tygodniach stosowania3.
Nawilżająca kąpiel dla stóp
Wymieszaj ok. 4-10 kropli (zależy, jak intensywny zapach chcesz uzyskać) olejku eterycznego z geranium, róży lub rumianku z 15 ml mleka i dodaj do wody w wannie. Zanurz w niej nogi na kwadrans. Potem je umyj, zrób peeling i, jeżeli skóra Twoich nadal będzie tego potrzebowała, wklep w nią łyżeczkę oleju kokosowego.
Nawilżający okład aloesowy
Utnij 3 duże liście aloesu. Umyj je i wydrąż z nich miąższ. Jego 2 łyżki zmieszaj z 2 łyżkami oleju z kiełków pszenicy oraz 2 łyżeczkami sproszkowanej kurkumy. Taką papką posmaruj nogi. Zostaw na kwadrans, a następnie zmyj chłodną wodą.
Taka maska działa kojąco i nawilżająco, a przy tym pomaga zwalczyć uczucie ciężkich nóg. W pewnym badaniu dowiedziono, że preparat zawierający olej z kiełków pszenicy oraz ekstrakty z aloesu i kurkumy najlepiej nawilżał skórę6.
Mocznik - nawilża skórę stóp
Przeprowadzone badania dowodzą skuteczności preparatów zawierających w swoim składzie mocznik – lub jego pochodne, np. alantoinę (5-ureidohydantoinę) – w leczeniu i pielęgnacji suchej skóry. Zaobserwowano w nich wzrost gęstości cementu międzykomórkowego naskórka już po upływie pierwszego tygodnia kuracji preparatem z mocznikiem w porównaniu z placebo, zawierającym tylko podłoże kosmetyczne7.
Warto wiedzieć, że na skuteczność działania preparatów wpływa rodzaj formulacji kosmetycznej. W przypadku emulsji typu olej w wodzie czas aktywnego działania kosmetycznego mocznika wynosi do kilkudziesięciu minut, natomiast w emulsjach typu woda w oleju wydłuża się on do kilku, a nawet kilkunastu godzin od chwili aplikacji preparatu8.
Jak pozbyć się twardej skóry pięt?
Kąpiel octowa na twarde pięty
Do miski ciepłej wody dodaj 250 ml octu jabłkowego. Zamieszaj. W takim roztworze wymocz nogi przez kwadrans. Zawarty w occie kwas zmiękczy stwardniałą skórę, którą teraz łatwo usuniesz pumeksem. Po zabiegu koniecznie nawilż stopy kremem lub łyżką oliwy z oliwek.
Kompres z siemienia lnianego na twardą skórę pięt
Do 2 l gorącej wody wsyp 100 g siemienia lnianego. Zostaw na ok. 10-20 min. Gdy kisiel przestygnie, ale będzie przyjemnie ciepły dla skóry, zanurz w nim stopy i zostań tak na 20 min. Po tym czasie, gdy podeszwy zmiękną, delikatnie użyj pumeksu, by usunąć nadmiar naskórka. Zmyj resztki nasion lnu letnią wodą.
Sposoby na pękające pięty
Miód - ratunek dla pękających pięt
350 g miodu dodaj do miski z 0,5 l ciepłej wody. Wszystko dobrze wymieszaj. Mocz nogi przez ok. 20 min. Miód jest naturalnym środkiem nawilżającym oraz przeciwbakteryjnym, a przy tym łagodzi ewentualne podrażnienia5. Taka kąpiel ukoi popękaną skórę i nawilży ją.
Olejkowa kuracja na pękające pięty
Łyżkę oleju kokosowego połącz z łyżeczką soku z cytryny oraz 3-4 kroplami oleju miętowego lub lawendowego. Wszystko dokładnie wymieszaj i nałóż na spękane pięty. Załóż skarpety i połóż się spać. Rano uważaj, gdyż jeśli skóra nie wchłonęła tłuszczów, to stopy mogą być śliskie. Umyj je ciepłą wodą z mydłem i dokładnie osusz. Zabieg powtarzaj co wieczór, aż pęknięcia znikną.
Kąpiel kozieradkowa - zapobiega pękaniu pięt
Aby zapobiec powstawaniu pęknięć na skórze pięt, regularnie mocz stopy w naparze z nasion kozieradki. 2 łyżki nasion wsyp do głębokiej misy i zalej 2 l gorącej wody. Pozostaw do ostygnięcia. Gdy kąpiel jest ciepła, zanurz w niej stopy na kwadrans. Możesz ją wzbogacić, dodając po 2 łyżki rumianku i siemienia lnianego.
Naturalne metody na piękne nogi
Odżywczy okład dla nóg
Dokładnie wymieszaj 4 łyżki miodu naturalnego, 2 łyżki śmietany oraz 2 żółtka. Następnie nałóż na oczyszczoną skórę nóg. Zostaw na kwadrans. Po tym czasie dokładnie zmyj ciepłą wodą. Maseczka ma silne działanie nawilżające.
Bananowo-kokosowa maska na piękne nogi
Codziennie przed snem namocz stopy w ciepłej wodzie i delikatnie przetrzyj je pumeksem, a łydki potraktuj peelingiem. Następnie dokładnie jej spłucz i wysusz. Rozgnieć 3 spore banany z 6 łyżkami oleju kokosowego i wmasuj w łydki oraz podeszwy.
Zostaw na pół godziny, a następnie zmyj ciepłą wodą. Znów osusz nogi i wmasuj w nie odrobinę olejku kokosowego, załóż parę czystych skarpetek i zostaw je na nogach na całą noc.
Maska ziemniaczano-jajeczna dla pięknych stóp
Ugotuj w mundurkach 2 średnie ziemniaki. Rozgnieć je. Dodaj surowe żółto jajka i 2 łyżki mleka. Jeszcze ciepłą maskę nałóż na stopy i owiń gazą lub folią. Trzymaj ok. 20 min. Zmyj letnią wodą.
Aromatyczny peeling dla pięknych nóg
Wyniki badania z 2013 r. sugerują, że kwas kawowy zawarty w nasionach kawy to przeciwutleniacz, który może podnieść poziom kolagenu i zmniejszyć przedwczesne starzenie się komórek9. 4 łyżki stołowe mielonej kawy wsyp do kubka i zalej wrzątkiem, tak by centymetr wody przykrywał fusy.
Odstaw pod przykryciem do zaparzenia. Gdy fusy opadną na dno, a płyn ostygnie, odsącz nadmiar wody. Do pozostałej papki dodaj pół szklanki cukru i 1/4 kubka oliwy z oliwek. Wymieszaj i nakładaj na skórę. Peeling wykonuj kolistymi ruchami od stóp do kolan, spłucz ciepłą wodą.
Naturalna myjka dla nóg
Umieść w małym bawełnianym woreczku lub odciętej stopie ze zużytej rajstopy pół szklanki płatków owsianych, 1/4 szklanki mleka w proszku i 2 łyżki miodu. Woreczek zawiąż i wrzuć do kąpieli. Po ok. 20 min użyj go jako myjki, pocierając nim nogi. Następnie spłucz ciało ciepłą wodą.
Peeling z płatków owsianych na podrażnienia naskórka
Zmiękcza i odżywia naskórek. 50 g zmielonych płatków owsianych zmieszaj z całym kubkiem jogurtu naturalnego i zostaw na pół godziny, by mogły napęcznieć. Następnie nakładaj masę na nogi od kolan po koniuszki palców. Delikatnie pocieraj skórę, zwiększ nacisk dopiero na podeszwach. Peeling zmyj po 20 min masażu, a skórę nawilż balsamem.
Ekstrakty z płatków owsianych wykazują znaczącą poprawę kliniczną w zakresie suchości skóry, łuszczenia się, szorstkości i intensywności swędzenia. Jak dowodzą testy, mają również działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne. Możesz więc potraktować je jak maskę kojącą podrażnienia naskórka4.
- Biochem Eng J 2010; 52:205-11
- Acta Pol Pharm – Drug Res 2016; 73:485-94
- Acta Pol Pharm – Drug Res 2016; 73:219-27
- 7 J Drugs Dermatol. 2015 Jan;14(1):43-8
- 2 J Cosmet Dermatol. 2013 Dec;12(4):306-13
- 6 Pharmacognosy Res. 2010 May-Jun; 2(3): 146-151
- Dermatol. Estet. 2002, 3(20), 18
- Acta. Dermatol. Venereol. 1992, 177, 3
- 4 Anal. Methods, 2013, 00, 1-3
- Phytother Res. 2016 Aug;30(8):1243-64