Nawet 12-latki mogą mieć udar - rozmowa z lek. Kariną Strachowską-Lange

Nadciśnienie tętnicze to podstępna choroba: długo nie boli, nie daje charakterystycznych objawów, ale powolnie uderza w serce, nerki i mózg. O tym, co warto o niej wiedzieć, rozmawiamy z lek. Kariną Strachowską-Lange, hipertensjologiem z Grupy LUX MED.

Artykuł na: 4-5 minut
Zdrowe zakupy

OCL: Kiedy mówimy o nadciśnieniu tętniczym?

Karina Strachowska-Lange: Za prawi­dłowe uznaje się ciśnienie równe lub niższe niż 139/89 mmHg, wyróżnia­jąc w tym zakresie ciśnienie tętnicze optymalne poniżej 120/80mmHg, pra­widłowe do 129/84mmHg i prawi­dłowe wysokie do 139/89mmHg.

Quote icon
Nadciśnienie dotyka już ponad 11 mln Polaków! A jedynie 1/3 z nich ją leczy.

OCL: Kto jest w grupie ryzyka?

Karina Strachowska-Lange: Jeszcze niedawno uważano, że jest to choro­ba osób starszych i schorowanych. Dziś wiemy już, że nie ma gru­py bez ryzyka nadciśnienia.

OCL: Nawet dzieci?

Karina Strachowska-Lange: Nawet 12-latki mogą mieć udary spo­wodowane nadciśnieniem! Niestety, już 12-13-latk miewają takie powikłania w wyniku nierozpozna­nego nadciśnienia tętniczego. To alar­mująca tendencja związana z rosnącą epidemią otyłości wśród dzieci.

OCL: Nawet dzieci? Co możemy zrobić jako rodzice?

Karina Strachowska-Lange: Dbać o dietę i odpowiednią ilość wysiłku fizycznego. A przede wszystkim – świecić przykładem. Samemu się ruszać i zdrowo odżywiać, gdyż dzieci uczą się przez naśla­dowanie i chętnie przejmują na­wyki oraz styl życia dorosłych.

nastolatek na kanapie
Nawet 12-latki mogą mieć udary spo­wodowane nadciśnieniem! Niestety, już 12-13-latk miewają takie powikłania w wyniku nierozpozna­nego nadciśnienia tętniczego. To alar­mująca tendencja związana z rosnącą epidemią otyłości wśród dzieci.

Styl życia ma naprawdę ogromne znaczenie. Przyczyny nadciśnienia są wielorakie, obejmują zarówno czyn­niki genetyczne, jak i środowiskowe. Czynniki niemodyfikowalne to wiek, płeć i genetyka – nie mamy na nie wpływu.

Są też jednak czynniki modyfi­kowalne, które można zminimalizować poprzez zmianę nawyków. To pasyw­ny styl życia, dieta wysokosodowa, pełna przetworzonej żywności, brak aktywności fizycznej, zanieczyszczenie powietrza, hałas i urbanizacja. Nawet higiena jamy ustnej i dobry sen mają znaczenie w profilaktyce nadciśnienia.

OCL: Na jakie symptomy zwracać uwagę?

Karina Strachowska-Lange: I tu tkwi pies pogrzebany. Nazywam nad­ciśnienie podkradaczem zdrowia, ponieważ długo nie daje żadnych objawów, ale powolnie prowadzi do powikłań.

U osób z nadciśnie­niem mogą pojawić się nieswoiste objawy, takie jak bóle i zawroty gło­wy, kłopoty ze snem, dekoncentracja lub zaburzenia libido. Czasem ru­mień twarzy i nagłe ciepło mogą być pokłosiem zwyżek ciśnienia, jednak bywają też objawem nadmiernej reaktywności naczyń krwionośnych.

Dlatego ważne jest regularne mierzenie ciśnienia przynaj­mniej raz w roku, nawet jeśli czujemy się zdrowi. Wczesne wykrycie nadciśnienia i jego le­czenie mogą uchronić nas przed udarem mózgu, zawałem serca czy niewydolnością nerek.

OCL: Co gdy choroba już się rozwinęła?

Karina Strachowska-Lange: Mamy bardzo skuteczne leki, ale postawa pacjenta jest kluczowa dla skutecznego leczenia, bowiem istotnym elementem terapii jest modyfikacja stylu życia. Oprócz regu­larnego przyjmowania leków niezbęd­ne jest zdrowe odżywianie, regularna aktywność fizyczna oraz rezygnacja z używek. Tylko w ten sposób możemy skutecznie kontrolować nadciśnienie i uniknąć poważnych powikłań.

Quote icon
Podkreślę to raz jeszcze: dzięki regu­larnym badaniom i zdrowemu stylowi życia możemy skutecznie przeciwdziałać negatywnym skutkom nadciśnienia. Naj­ważniejsze to mieć świadomość, że my sami mamy wpływ na nasze zdrowie.

OCL: Dziękuję za rozmowę.

Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Nasze magazyny