Podczas obsługi infolinii homeopatycznej przez 28 lat w czasie ferii zimowych (oraz przerwy świątecznej na przełomie roku) zauważyłem kilka sezonowych problemów pojawiających się regularnie w tych okresach.
Niezależnie od tego, z czym się zmagasz – od zmęczonych dzieci, zbyt podekscytowanych, by spać, po zaburzenia trawienne wskutek przejedzenia – poniżej znajdziesz kilka z moich najlepszych środków zaradczych, które warto mieć pod ręką o tej porze roku.
Leki homeopatyczne mogą występować w wielu formach, w tym w postaci pigułek, tabletek, proszków, granulek, nalewek, kremów i maści. Są również dostępne w niezliczonej liczbie potencji (mocy). Niższe potencje są zazwyczaj podawane częściej niż wyższe.
Leki homeopatyczne na częste dolegliwości

Na problemy z zasypianiem
Przełom roku oraz ferie zimowe mogą być ekscytującym czasem dla dzieci, ale całe to podniecenie i zmiany w rutynie mogą powodować problemy ze snem i prowadzić do ich zmęczenia i drażliwości. Oto kilka leków, które mogą pomóc w takim przypadku.
- Chamomilla. Lek najlepiej znany jako środek na ząbkowanie, ale jest również przydatny w przypadku dzieci, które wykazują marudność, niepokój, drażliwość, niecierpliwość i kapryśność. Pojedyncza dawka często wystarcza, aby uspokoić malucha i zapewnić mu spokojny sen. Uwaga: leki homeopatyczne to nie chemiczne środki nasenne, które są zdecydowanie przeciwwskazane u dzieci.
- Coffea Cruda. Lek idealny, jeśli Ty lub Twoje dziecko cierpicie z powodu nadaktywności umysłu, którego – jak się wydaje – nie możecie uspokoić, co prowadzi do problemów z zasypianiem lub snem.
- Lycopodium. Ten środek nie jest tak przydatny, jak 2 powyższe, ale warto go mieć pod ręką jako lek rezerwowy dla podekscytowanych dzieci, które nie mogą spać. Pomaga również tym, które boją się spać w nocy same. Nie stłumi on podekscytowania dziecka, ale może wesprzeć lepszy sen.
- Phosphorus. Dobry wybór dla zmęczonych podekscytowanych dzieci, które mają problemy ze snem, a także w przypadku choroby afektywnej sezonowej zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Mogą oni odczuwać zmęczenie z nadejściem zmierzchu lub nocy, ale o świcie i wraz z ponownym pojawieniem się światła odzyskują energię. Zalecane dawki: w przypadku powyższych leków należy stosować potencję 30C ok. 15 min przed snem. Pojedyncza dawka powinna pomóc.
Na przejedzenie
Ach to świętowanie! Niejednokrotnie przeciąga się na cały czas karnawału. W efekcie infolinia homeopatyczna jest często zalewana telefonami od osób, które nierzadko skarżą się na niestrawność, zgagę, wzdęcia, refluks i inne powszechne objawy przejedzenia.
- Nux Vomica. Główny środek, który polecam w takich przypadkach. Jest idealny na wszystkie objawy, które mogą być spowodowane przejedzeniem lub przepiciem. Jest szczególnie dobry, jeśli przesadziło się z alkoholem lub w przypadku kaca. Zalecana dawka: najlepsza potencja to 30C, ale jeśli objawy są intensywne, lepsza może być 200C. W zależności od stopnia przejedzenia może być konieczne przyjęcie więcej niż jednej dawki.
Na smutek i żal
U wielu osób okres świąteczny może wywoływać lub wzmacniać uczucia przygnębienia, samotności i żalu, zwłaszcza jeśli niedawno straciły ukochaną osobę lub rozstały się partnerem po długotrwałym związku. Poniższe leki mogą pomóc w radzeniu sobie z tymi i innymi negatywnymi emocjami.
- Ignatia To najważniejszy środek na świeży żal (szczególnie w pierwszym świątecznym okresie bez osoby, która odeszła). Niektóre z oczywistych objawów to w takim przypadku introspekcja, smutek, płaczliwość, rozpamiętywanie, niekomunikatywność i wzdychanie. Często falę żalu mogą wyzwalać radość lub szczęście innych. Zalecana dawka: środek działa lepiej w potencji 200C, ale 30C również wystarczy. Należy przyjmować jedną dawkę co godzinę przez 3 godz., następnie 1 lub 2 dziennie, a potem przejść do Nat Mur (patrz poniżej).
- Natrum Muriaticum (Nat Mur) to skuteczny środek na starszą żałobę. Najczęstsze wskazania są takie same jak w przypadku Ignatii, ale z dodatkiem stoicyzmu i robienia dobrej miny do złej gry. Środek ten jest szczególnie pomocny w żałobie doświadczanej w okolicach rocznic lub specjalnych wydarzeń. Zalecana dawka: odpowiednie są potencje 30C i 200C. Należy przyjmować jedną dawkę 2 razy dziennie przez 2 lub 3 dni.
- Aurum Metallicum Jest to przydatny środek dla osób z depresją i myślami samobójczymi. Typowym objawem w takim przypadku jest głębokie przygnębienie, które może manifestować się na wiele sposobów, np. jako ciągły brak radości lub ponura perspektywa. Najczęstszą przyczyną takich stanów jest strata materialna, taka jak śmierć partnera, rodzica, dziecka lub rodzeństwa. Zalecana dawka: najlepiej działa potencja 200C, ale 30C również wystarczy. 1 lub 2 dawki powinny pomóc przezwyciężyć depresję występującą bezpośrednio po stracie.
Jak przyjmować leki homeopatyczne?

Niektórzy homeopaci obawiają się również stosowania podczas leczenia mięty, kamfory, eukaliptusa, mentolu lub innych olejków lotnych czy inhalacji. Boją się, że te substancje mogą neutralizować przyjmowane leki lub uniemożliwiać ich działanie. Innym problemem przy przyjmowaniu leków homeopatycznych jest dotyk.
Środki lecznicze należy zawsze przemieszczać z butelki do wieczka, a stamtąd do ust. Unikaj umieszczania ich najpierw na dłoni. Jest to szczególnie ważne w przypadku dawkowania u dzieci, ponieważ często dotyk oznacza, że dawkę otrzymuje zamiast dziecka rodzic. Oleje w skórze mogą wpływać na energię (która jest lekiem), zwykle znajdującą się na zewnątrz pigułki lub innej postaci preparatu. Środki homeopatyczne są wytwarzane przez powlekanie zewnętrznej strony pustych tabletek lub pigułek płynem.
W przypadku małych dzieci często stosuje się granulki, dzięki czemu dawka nie jest pojedynczą tabletką czy pigułką, ale wystarcza do pokrycia wkładki w wieczku butelki (ale nie wypełnia go) i można wsypać ją do ust dziecka bez dotykania. Niektórzy lubią rozgniatać pigułkę między dwiema łyżkami, ale ja uważam, że ten proces może znacznie zmienić lek. Zamiast tego wrzuć pigułkę do małej szklanki przegotowanej i schłodzonej wody, odstaw ją na kilka sekund, a następnie wlej kilka kropli płynu do ust dziecka. Jeśli następnie przykryjesz szklankę, możesz w razie potrzeby podać w ten sposób drugą lub trzecią dawkę tego samego dnia.
Jeśli występują problemy z dawkami doustnymi, np. gdy niemożliwe jest przyjmowanie żadnych środków doustnych, można nabyć lek w postaci roztworu leczniczego (w specjalistycznej aptece homeopatycznej). Należy zakraplać 1 lub 2 krople w punkcie pomiaru tętna na nadgarstku, co zadziała tak samo skutecznie.
W 1996 r. David założył Homeopatyczną Linię Pomocy, czyli usługę doradczą w nagłych przypadkach, działającą przez 15 godz. dziennie przez 365 dni w roku, której personel, poza nim samym, stanowili inni wykwalifikowani, doświadczeni homeopaci. Jak dotąd, skutecznie pomogli oni 350 000 dzwoniących. Możesz skontaktować się z nimi pod numerem +44 (0)9065 343404.
Jeśli chcesz, by David odpowiedział na Twoje pytanie, napisz na adres info@wddty.co.uk.