Większość z nas najpewniej myśli, że to palenie jest główną przyczyną przedwczesnej śmierci, przynajmniej w krajach Zachodu. Tymczasem znajduje się dopiero na czwartym miejscu listy czynników skracających życie. Według najnowszych badań, obejmujących 188 krajów, niechlubne pierwsze miejsce zajęło śmieciowe jedzenie.
Życie może być paskudne, brutalne i krótkie, ale wcale nie musi. Dobra wiadomość jest taka, że jesteśmy w stanie wiele zrobić, by żyć długo w zdrowiu i umrzeć w latach późnej starości z naturalnych przyczyn związanych z wiekiem.
Pierwszą najważniejszą rzeczą, która wpływa na kondycję organizmu, jest niewłaściwa dieta (pełna pustych kalorii zamiast odżywczych składników, zawierająca dużo węglowodanów prostych zamiast świeżych warzyw i owoców). Taki sposób odżywiania aż o 3 pozycje wyprzedza oddziaływanie palenia papierosów.
Powyższe wyniki są rezultatem projektu "Globalne obciążenie chorobami, urazami oraz czynniki ryzyka wpływające na długość życia", podczas którego badano przyczyny chorób i przedwczesnej śmierci w 188 krajach między 1990 a 2013 r.
Następnymi czynnikami ryzyka znacznie skracającymi życie, zaraz po ubogiej w odżywcze składniki diecie, są podwyższone ciśnienie krwi oraz niedożywienie dzieci i kobiet w ciąży. Ten ostatni powód głównie dotyczy krajów Trzeciego Świata.
W sumie badacze - pod przewodnictwem prof. Christophera Murraya z Instytutu Oceny Zdrowia z Seattle - wyodrębnili 79 czynników ryzyka, wpływających na pojawienie się chronicznych chorób i przedwczesną śmierć. Uwarunkowania te odpowiadają za 57% zgonów - krótko mówiąc, tylko 43% z nas umiera z przyczyn naturalnych, związanych ze starzeniem się organizmu.
Brytyjskie rezultaty przytoczonych badań nie odbiegają od tych globalnych. Główną przyczyną przewlekłych chorób i przedwczesnej śmierci na Wyspach jest również nieodpowiednia dieta. I chociaż przewidywana długość życia między 1990 a 2013 r. wzrosła w Wielkiej Brytanii o 5,4 roku, niedokrwienna choroba serca stanowi główną przyczynę zgonów w Zjednoczonym Królestwie, a jej podłoże często tkwi w nieprawidłowym sposobie odżywiania się i otyłości.
Najczęstszym powodem niepełnosprawności w Wielkiej Brytanii są natomiast dolegliwości bólowe kręgosłupa - na odcinku lędźwiowym i szyjnym.
Bibliografia
- Lancet, 2015; Sept 11; www.thelancet.com
- Lancet, 2015; Sept 14; www.thelancet.com
- JAMA, 2000; 284: 483–5
Największą osobliwością zebranych przez naukowców danych jest fakt, że całkowicie pomijają one trzecią przyczynę przedwczesnych zgonów w Stanach Zjednoczonych, czyli medyczne procedury, w tym wpływ przepisywanych przez lekarzy leków.
Badania te były finansowane przez Billa Gatesa, posiadającego udziały w przemyśle farmaceutycznym, również w firmach zajmujących się produkcją szczepionek.
Być może w tym fakcie należy szukać przyczyny, że uczestniczący w projekcie badacze przymknęli oko na znaczący wpływ leków oraz innych procedur medycznych na przedwczesne zgony w Stanach Zjednoczonych?
Dlaczego chorujemy?
W ramach projektu - "Globalne obciążenie chorobami, urazami oraz czynniki ryzyka wpływające na długość życia" - stworzono 17 grup czynników ryzyka odpowiedzialnych za przedwczesne zgony, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn, sprawdzając, po ilu latach pogarsza się stan zdrowia, pojawia się niepełnosprawność lub następuje przedwczesna śmierć.
Kolorowe kwadraciki identyfikują konkretną dolegliwość, którą mogą wywoływać czynniki ryzyka.
Słupki zaś pokazują, o ile lat średnio skracają życie poszczególne elementy, np. dieta (i choroby powodowane przez niewłaściwe odżywanie).
Dietetyczny czynnik ryzyka zawiera cukrzycę, choroby układu moczowo-płciowego, zaburzenia hormonalne, choroby sercowo-naczyniowe, a także nowotwory.
Co i o ile lat najbardziej skraca długość życia?
- czynniki dietetyczne - 9,7 roku
- wysokie skurczowe ciśnienie krwi - 8,6 roku
- niedożywienie dzieci i kobiet w ciąży - 7,3 roku
- palenie papierosów - 5,8 roku
- zanieczyszczenie powietrza - 5,7 roku
- wysokie BMI - 5,5 roku
- nadużywanie alkoholu - 5,2 roku
- wysokie stężenie glukozy w osoczu krwi nad czczo - 4,8 roku
- zanieczyszczona woda, nienależyte warunki sanitarne - 3,4 roku
- niebezpieczny seks bez zabezpieczeń - 3 lata
- wysoki poziom cholesterolu całkowitego - 2,6 roku
- ryzyko wynikające z wykonywanego zawodu - 2,4 roku
- niski współczynnik filtracji kłębuszkowej - 2,2 roku
- mała aktywność fizyczna - 1,8 roku
- przemoc - 0,8 roku
- inne ryzyko środowiskowe - 0,7 roku
- niska gęstość kości - 0,6 roku
GSG 5SP - Fast Food from hello i'm Flo on Vimeo.