Lubczyk - naturalny afrodyzjak i środek poprawiający witalność

To zioło o wielu twarzach, które od dawna cieszy się zasłużoną popularnością ze względu na swoje nie tylko kulinarno-aromatyczne walory, ale także prozdrowotne właściwości. Działa przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i moczopędne, rozgrzewa i poprawia krążenie. W dawnych czasach było stosowane jako naturalny afrodyzjak.

Artykuł na: 9-16 minut
Zdrowe zakupy

Lubczyk od wieków jest ceniony w medycynie ludowej. Jego pochodzenie sięga starożytności, a obec­ność w kuchniach różnych kultur świata świadczy o jego wszech­stronności. Uprawiany i używany jest w celach kulinarnych, jak i leczniczych.

Lubczyk

lubczyk

 • Występowanie: jest rośliną pocho­dzącą z obszarów basenu Morza Śródziemnego. Naturalne występuje na terenach Europy, Azji i Północnej Afryki. Obecnie lubczyk jest szeroko rozprzestrzeniony i uprawiany na całym świecie, zarówno w ce­lach kulinarnych, jak i leczniczych.
 • Surowiec: korzeń (Levistici radix) oraz liście (Levistici folium).
 • Uprawa: roślina wieloletnia, osiąga­jąca wysokość ok. 0,5 -1,5 m. Lubi nasłonecznione stanowiska w lek­kiej, przepuszczalnej glebie. Suro­wiec zbiera się jesienią w drugim i trzecim roku wegetacji. Po oczysz­czeniu korzeń kroi się podłużnie i suszy w temperaturze do 35°C.
 • Ważne: osoby uczulone na rośliny z rodziny selerowatych (Apia­ceae), do której należy lubczyk, powinny zachować ostrożność.

Lubczyk - zioło o wielu właściwościach

Jest bogatym źró­dłem wielu cennych składników. W liściach i korzeniach lubczyku można znaleźć olejki eteryczne, głównie zawierające ftalidy, które odpowiadają za charakterystyczny aromat oraz właściwości prze­ciwbakteryjne i przeciwgrzybicze rośliny. Natomiast korzeń jest źró­dłem żywic, fitosteroli, kumaryny o działaniu przeciwbólowym, uspokajającym i zmniejszają­cym obrzęki oraz flawonoidów, takich jak kwercetyna, które mogą chronić komórki przed stresem oksydacyjnym, poprzez działanie przeciwzapalne, przeciwutlenia­jące i bakteriostatyczne1. Ponadto, obecność kwasów fenolowych, w tym kwasu kawowego i chlo­rogenowego, nadaje lubczykowi właściwości antyoksydacyjne, ściągające i przeciwobrzękowe.

Zioło zawiera witaminę C, która pełni kluczową funkcję we wspie­raniu układu odpornościowego, a także witaminy z grupy B, takie jak B1, B2 oraz B6, wspierające prawidłowe funkcjonowanie ukła­du nerwowego i przemiany mate­rii. Z kolei zawarta w nim witami­na A odpowiada za wsparcie oczu, skóry i układu immunologicznego. Wapń, potas, żelazo i magnez to minerały, które wpływają na zdrowie kości, regulację ci­śnienia krwi oraz funkcję mięśni.

Dlaczego warto stosować lubczyk?

Lubczyk wykorzystywany jest w problemach z pęcherzem, ułatwia trawienie tłuszczów, a w nieżytach górnych dróg odde­chowych jako środek wykrztuśny. Działa rozkurczowo na mięśnie gładkie brzucha, łagodząc bóle menstruacyjne. Leczy się nim bóle żołądka, niestrawność, słaby ape­tyt, wzdęcia oraz gazy i kolkę. Za­leca się go również w terapii skazy moczanowej oraz migrenowych bólów głowy. Ma właściwości neuroprotekcyjne2.

Dzięki swoim właściwościom przeciwzapal­nym może łagodzić ból związany z zapaleniem stawów. Redukuje napięcie mięśniowe, dlatego mogą sięgać po niego zarówno sportow­cy, jak i osoby cierpiące na reu­matyzm. Dodatkowo rozgrzewa, co poprawia słabe krążenie krwi. Jednak mimo tych wszystkich zalet nie jest wskazany do stoso­wania przez kobiety w ciąży3.

Wsparcie górnych dróg oddechowych

Eteryczne olejki w lubczyku mają potencjał łagodzenia objawów chorób układu oddechowego. Obecność witaminy C wspiera układ immunologiczny i po­maga zwalczyć przeziębienia. Dzięki działaniu wykrztuśnemu, jak i zdolności do rozrzedzania zalegającej wydzieliny, roślina oczyszcza drogi oddechowe4. Może też być stosowana w przy­padku suchego i męczącego kaszlu. W badaniach potwier­dzono również jej aktywność przeciw prątkom gruźlicy5.

Usprawnia pracę układu pokarmowego

To roślina tradycyjnie używana do łagodzenia problemów tra­wiennych, takich jak wzdęcia, zgaga czy niestrawność. Związki zawarte w tym ziele wspomagają  i regulują procesy trawienne, popra­wiają perystaltykę jelit, przyspieszają przemianę materii. Pobudzają apetyt i wydzielanie żółci, co wspomaga pro­cesy trawienia tłuszczów. Lubczyk  ma także właściwości oczyszczające i odtruwające, może więc wspomagać leczenie zatruć pokarmowych6. Ła­godzi objawy wrzodów żołądka, jak również spełnia tu także funkcję pro­filaktyczną. Ponadto chroni komórki wątroby. Obniża poziom cholesterolu i cukru we krwi, dlatego poleca się stosowanie go w hiperlipidemii.

lubczyk napar
Lubczyk to roślina tradycyjnie używana do łagodzenia problemów tra­wiennych, takich jak wzdęcia, zgaga czy niestrawność.

Lubczyk na układ moczowy

Ze względu na swoje właściwości moczopędne od dawna jest stoso­wany w problemach z układem moczowym. Wspomaga funkcjo­nowanie nerek i usuwanie tok­syn z organizmu. Właściwości odkażające pomagają w leczeniu zakażeń bakteryjnych i stanów za­palnych dróg moczowych7. Może być pomocny w terapii kamicy nerkowej. Przyczynia się do zwięk­szania wydalania z organizmu nie­korzystnych substancji, co pomaga zmniejszać obrzęki oraz dokuczliwe symptomy dny moczanowej.

Dba o serce

Fitosterole zawarte w lubczyku mają korzystny wpływ na układ krążenia. Wzmacniająco oddziałują na serce, korzystnie wpływają na zdrowie na­czyń krwionośnych, m.in. poprzez obniżenie poziom cholesterolu (chro­niąc je przed miażdżycą). Z kolei dzięki obecności kumaryn mają też właściwości przeciwzakrzepowe. Obecne w nich związki, takie jak limonen, mają zdolność do popra­wy krążenia.

Kwas chlorogenowy obniża natomiast ciśnienie tętnicze. Z tych powodów lubczyk zaleca się wszystkim osobom cierpiących na choroby układu sercowo-naczy­niowego8. Ponadto powinni go po­lubić anemicy, bowiem jest źródłem żelaza, które może być potrzebne osobom z niedokrwistością.

Naturalny afrodyzjak

para gotująca w kuchni

Zioło od wieków było wykorzy­stywane w medycynie ludowej jako naturalny afrodyzjak i środek poprawiający witalność. Wpływa korzystnie na libido zarówno męż­czyzn, jak i kobiet. Olejek eteryczny oraz kumaryny zawarte w lubczy­ku mają działanie rozkurczowe, co może wspierać potencję9. Poza tym indukuje rozszerzanie naczyń krwionośnych. Nic więc dziwnego, że korzeń rośliny można znaleźć w wielu suplementach diety wspo­magających aktywność seksualną.

Wpływ na skórę i włosy

Jest jednym ze składników maści, które łagodzą problemy skórne. Wy­korzystywany jest w leczeniu zmian trądzikowych, podrażnień, stanów zapalnych oraz łuszczycy, łagodzi zaczerwienienia, pieczenie i świąd. Jako bogate źródło antyoksydantów działa przeciwstarzeniowo na skórę. Olejek lubczykowy jest wyko­rzystywany do produkcji perfum. Ponadto dzięki obfitości witamin z grupy B poprawia kondycję wło­sów i zapobiega ich wypadaniu.

Jak stosować lubczyk w kuchni?

 • Lubczykowa herbata z miodem Łyżkę suszonego lubczyku zalej szklanką wrzącej wody i pozostaw na 10 min. Przecedź i dodaj miód do smaku. To może pomóc zrelak­sować się i złagodzić stres, a przy okazji dostarczy antyoksydantów do walki z wolnymi rodnikami.
 • Nalewka lubczykowa na trawienie Szklankę świeżego lubczyku posie­kaj i przełóż do szklanego słoja. Zalej 0,7 l alkoholu 40%, tak, aby wszystko było dokładnie zanurzone. Zakręć słoik i umieść go w ciemnym i chłodnym miejscu na ok. 2-4 tygodni, co kilka dni potrząsaj, aby składniki dobrze się wymieszały. Po tym czasie prze­cedź nalewkę przez sito lub gazę. W garnku rozpuść 0,5 szklanki cukru w niewielkiej ilości wody, aby po­wstał syrop, dodaj do przecedzonej nalewki i wymieszaj. Możesz dodać skórkę z cytryny, aby nadać trunko­wi dodatkowego aromatu. Odstaw ponownie na ok. 2-4 tygodni. Dzięki temu smaki się przegryzą, następnie przecedź nalewkę i przelej do butelek.
koktajl z lubczykiem
Umieść w blenderze 2 garście świeżego szpinaku, garść świeżej natki lubczy­ku, 1 wydrążone i pokrojone jabłko oraz średniej wielkości banana. Dolej szklankę wody lub mleka roślinnego. Wszystkie składniki zmiksuj na gładki koktajl. Pij od razu po przygotowaniu.
 • Napój detoksykujący 2 łyżki posiekanego lubczyku, kil­ka plasterków świeżego imbiru i kilka listków mięty włóż do dzbanka, zalej 1 l przegotowanej i ostudzonej wody. Dodaj 5 plasterków cytryny, odstaw na kilka godzin lub na noc. Pij jako orzeźwiający napój, który dodatkowo oczyści organizm.
 • Sos do ryb W misce wymieszaj 0,5 szklanki jogurtu naturalnego, 2 łyżki po­siekanej natki lubczyku, łyżeczkę musztardy oraz sok z połowy cytry­ny. Dopraw do smaku solą i świeżo mielonym pieprzem. Podawaj jako sos do pieczonej lub grillowanej ryby.
Bibliografia
 • Food & Function, January 2020; 11(2)
 • Food Funct., 2020,11, 6608-21
 • Farmacja Współ­czesna 2017; 10: 140-6
 • Andruszczak S., Lubczyk ogro­dowy – cenna przyprawa i ro­ślina lecznicza, Panacea 2010
 • Phytother. Res. 22, 681-4 (2008)
 • Antioxidants (Basel). 2020 Jun; 9(6): 554
 • Postępy Fito­terapii 4/2000, s. 8-12
 • Kubasova E. D. I in., Phar­macological effect of bio­logically active compounds od the levisticum officinale, WDJ Koch, 2021
 • Journal of Micro­biology, Biotech­nology and Food Sciences, 2021
Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Nasze magazyny