Por - jego właściwości lecznicze mogą Cię zaskoczyć

Od starożytności ceniony jest nie tylko za smak, ale także za przysługi, jakie oddaje kochankom. Tak! Ten krewniak czosnku i cebuli uznawany jest za bardzo skuteczny afrodyzjak. Jednak lista jego zalet jest znacznie dłuższa: dostarcza witamin i cennych składników odżywczych, a przy tym jest niskokaloryczny, ma ponadprzeciętne funkcje lecznicze, dzięki związkom o działaniu przeciwnowotworowym, przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym.

Artykuł na: 9-16 minut
Zdrowe zakupy

To niepozorne warzywo docenił również cesarz Neron, który twierdził, że wpływa na wzmoc­nienie jego głosu, co pomaga mu w publicznych przemowach. Hipokrates natomiast zalecał je w leczeniu gruźlicy, nerek, a także jako lek na rany i do złago­dzenia objawów ukąszeń owadów.

Por (Allium porrum)

por

Występowanie: pochodzi z Azji Mniejszej; w średniowieczu upra­wiano go w Egipcie, Rzymie i Grecji, a do Polski został sprowadzony przez urodzoną we Włoszech królową Bonę.
Surowiec: płaskie, wydłużo­ne liście (Porrum folium).
Uprawa: roślina dwuletnia, sadzi się z rozsady lub nasion od wcze­snej wiosny (zbiór letni) do późne­go lata (zbiór następnej wiosny), wymaga słonecznego stanowiska i żyznej gleby. W czasie kiełkowa­nia jest bardzo wrażliwa na suszę. Dojrzewa dość późno, bo z końcem jesieni, ale można wyrywać po­szczególne pory i spożywać na każ­dym etapie wzrostu, im młodsze tym mają delikatniejszy smak.
Ważne: jedzenie pora może nasi­lać objawy refluksu i zgagi. Nie jest polecany osobom starszym i dzieciom do 3 lat. Jest ciężkostrawny, może po­wodować wzdęcia i niestrawność. Le­piej unikać go przy schorzeniach wą­troby oraz zespole jelita drażliwego.

Por - właściwości odżywcze

Pory są doskonałym źró­dłem składników odżywczych, witamin A, C, D, E i K oraz witaminy z grupy B, które odgrywają klu­czową rolę w utrzymaniu zdrowia skóry, wzmacnianiu układu odpor­nościowego oraz utrzymaniu prawi­dłowego krzepnięcia krwi. Zawiera­ją minerały, takie jak potas, magnez, żelazo, fosfor, sód, cynk i mangan istotne dla utrzymania równowagi elektrolitowej, zdrowego układu kostnego, krwiotwórczego. Dostar­czają też błonnik przyczyniający się do zdrowego trawienia oraz regulacji poziomu cukru we krwi. Są także zasobne przeciwutlenia­cze (flawonoidy i polifenole), które zwalczają wolne rodniki w organi­zmie, przyczyniając się do ochrony przed chorobami serca, starzeniem się komórek i nowotworami1. Ponadto w warzywach tych znajduje się ok. 10% biał­ka i olejków eterycznych.

Dlaczego warto jeść pory?

Bakteriobójcze, przeciwzapalne oraz przeciwutleniające działa­nie zawartych w porze związków chroni organizm przed szkodliwy­mi skutkami działania wolnych rodników2. Dzięki temu regularne spożywanie tego cennego warzywa może wpłynąć na zmniejszenie występowania chorób cywiliza­cyjnych, takich jak miażdżyca, cukrzyca, a także nowotwory. Może mieć także potencjalne działanie przeciwalergiczne3.

kobieta rozpakowująca zakupy
W badaniu przeprowadzo­nym na szczurach stwierdzono, że alkoholowy ekstrakt z Allium porrum ma obiecujące działanie ochronne przed osteoporozą, co można przypisać jego zdolno­ściom przeciwutleniającym.

Inne badanie potwierdziło he­patoprotekcyjną i renoprotekcyjną skuteczność alkoholowego eks­traktu z liści tej rośliny przeciwko uszkodzeniom wątroby i nerek. Ekstrakty z pora obniżyły stres oksydacyjny, ponadto stwierdzono właściwości przeciwzapalne oraz działanie hipolipidemiczne5.

Zdrowy układ moczowy

Warto włączyć go do diety przy problemach z układem moczowym. Usuwanie zbędnych substancji przez układ moczowy jest kluczo­we dla zachowania zdrowia całego organizmu. Tymczasem por działa jak diuretyk, wspomagając produk­cję moczu, co ułatwia usuwanie toksyn z organizmu i utrzymanie prawidłowej równowagi płynów6. Zwiększony przepływ moczu ha­muje gromadzenie się soli mine­ralnych, przeciwdziałając kamicy.

Co więcej, zawarte w porze związki o właściwościach prze­ciwbakteryjnych mogą poma­gać w zapobieganiu infekcjom układu moczowego, a obecna w nim kwercetyna pomaga w ła­godzeniu stanów zapalnych.

Wsparcie układu pokarmowego

Por to idealny wybór dla osób bę­dących na diecie oraz diabetyków. Należy bowiem do produktów o bardzo małej kaloryczności i niskim indeksie glikemicznym, 100 g tego warzywa to jedynie 29 kcal i 1,8 g błonnika pokarmowego. Zawarty w porach błonnik wspomaga trawienie, reguluje pery­staltykę jelit, co przyczynia się do za­pobiegania zaparciom, niestrawności i innym problemom trawiennym. Jest naturalnym prebiotykiem, czyli substancją pobudzającą tworzenie prawidłowej mikroflory jelitowej. W tym miejscu warto wspomnieć, że WHO zaleca, aby osoby dorosłe spożywały ok. 25 g błonnika dzien­nie, aby chronić się przed choroba­mi dietozależnymi i zaparciami.

Składniki aktywne obecne w po­rze odgrywają rolę w transporcie glukozy, dlatego jest jednym z ziół stosowanych przeciwcukrzycowo7. Na koniec, warto sięgać po to warzywo, aby pozbyć się pasoży­tów z układu pokarmowego.

Wzmacnia układ odpornościowy

Dzięki zawartości witaminy C oraz siarki por ma swój udział w stymulowa­niu pracy układu immunologicznego. Pierwsza pomaga zwalczać infekcje, druga działa przeciwzapalnie. Innym bioaktywnym składnikiem pora jest allicyna, która ma właściwości anty­biotyczne8.

sok z pora
Syrop lub sok z pora po­maga zwalczyć uporczywy kaszel oraz nieżyt górnych dróg oddechowych, poprzez pobudzenie śluzówek. Działa wykrztuśnie a dzięki zawartości związ­ków siarki, hamuje rozwój bakterii.

Dba o serce i układ krążenia

W tradycyjnej medycynie irańskiej por znany jest jako środek prze­ciwmiażdżycowy. Składniki mineral­ne, takie jak potas oraz siarkowodór (powstający w czasie rozkładu białek zawierających siarkę) mogą pomóc w utrzymaniu zdrowego ciśnienia krwi, co z kolei korzystnie wpływa na naczynia krwionośne i serce. Ekstrakty z warzywa działają ochron­nie na układ krążenia, obniżają stęże­nie trójglicerydów oraz homocysteiny. Znaleziono w nich silny antyoksydant, kempferol, który przeciwdziała roz­wojowi miażdżycy, zmniejsza ryzy­ko zawału serca i udaru mózgu9. Natomiast allicyna i inne związki mogą obniżać ciśnienie oraz zapobiegać zakrzepom. Dowiedziono też, że rośli­na ta może być przydatna w leczeniu hipercholesterolemii, gdyż zmniejsza poziom cholesterolu we krwi10.

Skuteczny na bóle i rany

Stosowany zewnętrznie na skórę, ze względu na właściwości przeciw­bakteryjne, pomaga w odkażaniu i przyspieszaniu gojenia ran, otarć oraz odcisków. Okład z porów przykładany na miejsce ukąszenia owadów skutecz­nie uśmierza ból i swędzenie. Papka z liści pora stosowana jako okład poma­ga złagodzić dolegliwości reumatyczne i artretycznych, poprzez rozszerzenie podskórnych naczyń krwionośnych, co wpływa na lepsze ukrwienie tkanek oraz zmniejszenie bólu.

Najlepsze przepisy z porami

 • Zupa krem z pora z kurkumą i imbirem 3 średniej wielkości pory (biała część) i 1 małą cebulę obierz i podsmaż na oleju, aż będą miękkie, zalej 1 l bulionu. 2 duże ziemniaki obierz, pokrój w kostkę, włóż do zupy. Dodaj łyżeczkę kurkumy i ka­wałek startego imbiru. Gotuj do miękko­ści warzyw, ok. 20 min, dopraw do sma­ku solą i pieprzem. Zblenduj na gładki krem. Na talerzu dodaj łyżkę jogurtu naturalnego lub śmietany. Podawaj z grzankami lub z groszkiem ptysiowym.
koktajl zdrowotny
Wypróbuj koktajl zdrowotny. 1 por i 2 średniej wielkości jabłka, obrane i pokrojone na kawałki włóż do blendera. Dodaj sok wyciśnięty z połowy cytryny oraz szklankę przegotowanej i ostu­dzonej wody, zblenduj do uzyskania gładkiego koktajlu. Dodaj miód do sma­ku. Pij bezpośrednio po przygotowaniu.
 • Nalewka porowa 2 pory, pokrojone w krążki, umieść w słoju i zalej 1 l wódki. Zakręć i odstaw w ciemne miejsce na 2-3 tygodnie. Po tym czasie przecedź nalewkę. Dodaj szklankę cukru, wymieszaj do rozpusz­czenia, następnie przelej do butelek i odstaw na kolejne 2 tygodnie. Nalewkę porową warto spożywać przed po­siłkiem, aby wspomóc trawienie.
omlet z porami i szpinakiem
Bardzo dobrze smakuje omlet z porami i szpinakiem. Wystarczy, do tego jeden por, pokrojony w cienkie krążki podsmaż na oliwie, aż będzie miękki. Dodaj garść świeżego szpinaku i chwilę smaż do zwiędnięcia. 2 jajka roztrzep widelcem, dodaj do pora i szpinaku, dokładnie wymieszaj. Smaż omlet z obu stron, dopraw solą i pieprzem.
 • Syrop z pora Białą część pora rozetrzyj na tarce o drobnych oczkach i wymieszaj z taką samą ilością miodu lipowego. Zagotuj i przecedź zawartość przez drobne sito lub jałową gazę. Przechowuj w ciemnym i chłodnym miejscu, najlepiej w lo­dówce. Stosuj przy chorobach górnych dróg oddechowych: dorośli 3 razy dziennie po 1 łyżce stołowej a dzieci raz dziennie po łyżeczce od herbaty.
 • Sałatka z porami, awokado i krewetkami 2 pory, pokrój w cienkie krążki, 1 awo­kado pokrój w kostkę i wymieszaj w misce. Dodaj 200 g ugotowanych krewetek. Dopraw łyżeczką soku z limonki, łyżką oliwy z oliwek, solą i pieprzem. Delikatnie wymieszaj i po­dawaj bezpośrednio po przygotowaniu.
Bibliografia
 • J. Agric. Food Chem. 1998, 46, 12, 4904-4908
 • Food Chem. 2012 Sep 15;134(2):669-77
 • Nutrients. 2019 Jun 8;11(6):1303
 • Der Pharma­cia Lettre; January 2013; 5(1):188-198
 • Indian J Clin Bio­chem. 2020 Apr; 35(2): 147-157
 • Visão Acadêmica, v.15, n.3, p.51-66, 2014
 • Journal of Taibah University Me­dical Sciences; August 2013, 8(2):8085
 • Molecules 2014, 19, 12591- 12618[9] Crit Rev Food Sci Nutr. 2022 Sep 13:1-19
 • J Med Food. 2006 Spring; 9(1):98-101

­

Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Nasze magazyny