Choć lista jej źródeł jest dość szeroka, niedobory witaminy B3 nie są wcale rzadkością – dotyczą zwłaszcza osób niedożywionych (np. z przewlekłymi chorobami jelit) i mogą nawet wywołać chorobę zwaną pelagrą. Objawia się ona m.in. zapaleniem skóry (szczególnie wyraźne na odsłoniętych częściach ciała, jak twarz, dłonie), biegunką i innymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, otępieniem, osłabieniem czy bezsennością2.
Mniej mówi się o tym, że niacyna może pozytywnie wpłynąć na różne aspekty zdrowia i urody, m.in. regulując poziom cholesterolu, działając protekcyjnie na układ nerwowy czy rozjaśniając przebarwienia na skórze. Lista jej zalet rośnie wraz z rozwojem badań naukowych.
Witamina B reguluje poziom cholesterolu
W połowie XX w. kanadyjski patolog Rudolf Altschul odkrył, że kwas nikotynowy obniża stężenie cholesterolu w surowicy królików oraz hamuje odkładanie się lipidów w ścianie naczyń krwionośnych i rozwój miażdżycy u zwierząt karmionych cholesterolem.
Co więcej, po podaniu niacyny stężenie cholesterolu we krwi może być obniżane również u ludzi – przyjmowana w dawkach farmakologicznych normalizuje wszystkie frakcje lipidów i lipoprotein, wyraźnie redukuje stężenie LDL (o 5-25%) i trójglicerydów (o 20-50%), a jednocześnie zwiększa zawartość frakcji HDL o 15-35%3.
Co więcej, niacyna jest najbardziej efektywnym związkiem farmakologicznym, jeśli chodzi o wzrost HDL! Obecnie kwas nikotynowy stosowany jest u pacjentów, którzy nie reagują na statyny – jeśli jednak przyjmują te leki i wykazują one skuteczność, nie należy dodatkowo sięgać po witaminę B3.
Niacyna zapobiega demencji
Witaminy z grupy B nie tylko wykazują korzystne działanie w przypadku choroby Alzheimera, lecz także mogą poprawiać pamięć u zdrowych pacjentów, dając cenny efekt profilaktyczny. W wielu badaniach stosowano w szczególności niacynamid.
Przykładowo naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine podawali myszom z alzheimerem 2-3 g witaminy B3 – dawkę standardowo stosowaną wśród ludzi. Według autorów zdolności poznawcze zwierząt były po niej takie, jakby choroba nigdy u nich nie występowała6.
Nowsze badania potwierdzają, że niacynamid, stosowany w testach wpływu na chorobę Alzheimera, kompleksowo zapobiega degeneracji aksonów zdemielinizowanych oraz łagodzi zaburzenia behawioralne u zwierząt z chorobą podobną do stwardnienia rozsianego7.
Wydaje się też, że istnieje statystycznie istotny związek między niskim spożyciem niacyny a wysokim ryzykiem wystąpienia alzheimera. Badanie przeprowadzone wśród ponad 6 tys. mieszkańców Chicago w wieku 65 lat lub starszych dowiodło, że im niższa dzienna dawka tej witaminy, tym wyższe prawdopodobieństwo rozwoju schorzenia neurodegeneracyjnego.
W grupie o najwyższym dziennym spożyciu niacyny odnotowano spadek częstości występowania alzheimera o 70% w porównaniu do tej przyjmującej najmniejsze ilości8.
Krytycy zarzucają, że we wspomnianych analizach stosowano dawki niejednokrotnie znacznie przekraczające dzienne zapotrzebowanie na niacynę, a przyjmowanie ich na własną rękę może prowadzić do skutków ubocznych. Nie zmienia to jednak faktu, że w ośrodkowym układzie nerwowym witamina B3 jest od dawna uznawana za kluczowy składnik odpowiedzialny za rozwój i przeżycie neuronów (poprzez udział w neurogenezie)9.
Wzmacnia układ sercowy
Indukowane przez niacynę zmiany składu lipidów w surowicy korzystnie wpływają na zmniejszanie objawów choroby wieńcowej. W badaniach klinicznych obserwowano nawet ustępowanie zmian miażdżycowych w sercu. Powoduje to spadek ryzyka śmiertelności u pacjentów z chorobami sercowo-naczyniowymi.
Dodatkowe działanie przeciwmiażdżycowe wynika m.in. z podwyższenia stężenia adiponektyny we krwi. Spadek tego hormonu obserwuje się u pacjentów z otyłością, opornością na insulinę, cukrzycą typu 2 oraz z chorobami sercowo-naczyniowymi. U pacjentów przyjmujących niacynę zaobserwowano wzrost poziomu tej substancji aż o 94%4.
Witaminie B3 przypisuje się jeszcze inne korzystne właściwości w kontekście układu krążenia. Uważa się, że może poprawiać funkcjonowanie śródbłonka naczyń krwionośnych, zmniejszać stan zapalny w naczyniach, jak również wywierać łagodne działanie przeciwzakrzepowe. Przyspiesza też regenerację serca po zawale oraz zmniejsza u pacjentów z takim epizodem liczbę zgonów z przyczyn kardiologicznych (o 14%) i z powodu udaru (o 26%). Co więcej, efekty te są trwałe, ponieważ obserwowano je jeszcze 9 lat po zakończeniu badań5.
Tworzy energię w mitochondriach
Kwas nikotynowy i nikotynamid to główni prekursorzy 2 ważnych koenzymów: dinukleotydu nikotynoamidoadeninowego (NAD) i jego fosforylowanej formy NADP, niezbędnych w procesie przenoszenia elektronów i łańcuchu oddechowym w mitochondriach.
Tym samym witamina B3 jest ważna dla utrzymania integralności komórkowej i produkcji energii ATP oraz bierze udział w ponad 500 reakcjach wewnątrzkomórkowych. Bez niej właściwie cały organizm przestaje funkcjonować wydajnie, a nasileniu ulegają m.in. procesy starzenia (spadek NAD wpływa negatywnie m.in. na naprawę uszkodzonego DNA czy aktywność przeciwstarzeniowych sirtuin).
Na szczęście suplementacja witaminą B3 zwiększa poziom niezbędnych koenzymów, które następnie aktywują enzymy niezbędne w tych procesach10. Dodatkowo niacyna stymuluje biogenezę mitochondriów11, wspierając przede wszystkim tkanki o największym zapotrzebowaniu na energię ATP (jak serce, wątroba, układ nerwowy, mięśnie).
Może łagodzić depresję
Niedobory niacyny mogą przyczyniać się do zaburzeń neuropsychiatrycznych i neurodegeneracyjnych ze względu na wyczerpanie NAD. Dotyczy to zwłaszcza pacjentów niedożywionych i zażywających leki przeciwdepresyjne, które wpływają na zmniejszenie poziomu witaminy B3 oraz syntezy NAD, co może zaostrzać problemy psychiatryczne.
Dlatego też niektórzy eksperci zalecają rozważenie suplementacji niacyną u pacjentów stosujących nieodpowiednią dietę i leczonych antydepresantami, by uniknąć niedoborów. Jednocześnie należy rozważyć występowanie deficytów u wszystkich pacjentów z depresją oporną na leczenie12.
Witamina B chroni oczy
Niektóre doniesienia sugerują, że witamina B3 może pomóc osobom cierpiącym na choroby narządu wzroku, a zwłaszcza odgrywać rolę w zapobieganiu jaskrze – neurodegeneracyjnym schorzeniu, w którym nerw wzrokowy ulega uszkodzeniu. Jedną z oznak tej degeneracji jest spadek zawartości NAD.
Badanie obserwacyjne dotyczące diety Koreańczyków i ryzyka wystąpienia jaskry wykazało związek między niskim spożyciem niacyny a tą chorobą13. Ponadto doświadczenia na zwierzętach dowodzą, że wysokie dawki suplementów z tą substancją skutecznie zapobiegały schorzeniu, m.in. poprzez unikanie spadku NAD oraz poprawę stanu neuronów14.
Witamina B pomaga przy migrenach i bólu głowy
Niacyna przyjmowana dożylnie lub doustnie może usuwać ostre symptomy migreny oraz napięciowego bólu głowy w wyniku rozszerzania naczyń wewnątrzczaszkowych i zapobiegania późniejszym zwężeniom naczyń zewnątrzczaszkowych15.
Istnieją również doniesienia dotyczące profilaktycznego działania niacyny przyjmowanej doustnie każdego dnia. Ustalono, że w warunkach deficytu energii powoduje ona utrzymanie odpowiedniego metabolizmu energetycznego w mitochondriach oraz zwiększanie go w mięśniach szkieletowych, co w konsekwencji powoduje poprawę przepływu krwi oraz dostępu tlenu. W konsekwencji następuje redukcja stężenia mleczanu, prowadząca do zmniejszenia epizodów napięcia mięśniowego i bólu, w tym napięciowego bólu głowy16.
Niacyna odmładza skórę
Niacynamid jest składnikiem wielu kosmetyków przeciwstarzeniowych i rozjaśniających cerę. Badania potwierdzają, że rzeczywiście wpływa on korzystnie na koloryt i elastyczność skóry.
W jednym z nich 50 kobiet z klinicznymi objawami fotostarzenia twarzy (drobne linie i zmarszczki, plamy i przebarwienia) nakładały 5% roztwór niacynamidu na połowę twarzy 2 razy dziennie przez 12 tygodni. Następnie fotografowano twarz na początku badania i co 4 tygodnie. Po 12 tygodniach zaobserwowano znaczącą poprawę wyglądu skóry: zmniejszenie drobnych linii i zmarszczek, przebarwień i czerwonych plam oraz redukcję ziemistego koloru skóry. Ponadto zauważono poprawę elastyczności skóry17.
W tym przypadku również znaczenie może mieć podniesienie stężenia NADH i NADPH, które działają w skórze jako przeciwutleniacze, zmniejszające stres oksydacyjny i związane z nim fotostarzenie.
Ponadto miejscowe stosowanie niacynamidu działa stabilizująco na funkcję bariery naskórkowej, zmniejsza przeznaskórkową utratę wody i poprawia nawilżenie warstwy rogowej, a także powoduje wzrost syntezy białek (m.in. keratyny), działa stymulująco na syntezę ceramidów i przyspiesza różnicowanie keratynocytów, a nawet działa przeciwzapalnie przy trądziku, trądziku różowatym i podrażnieniach18.
- Can J Physiol Pharmacol 2015 Dec; 93(12):1043-54
- Int J Dermatol. 2004 Jan; 43(1):1-5; Am J Ther 2008 Mar-Apr; 15(2):173-5
- Arch. Intern. Med. 2004; 164:697-705
- Biochem. Pharmacol., 2006; 71:646-656; Metabolism 2006; 55:1283-1285
- Curr Atheroscler Rep. 2015 Aug; 17(8):521
- J Neurosci 2008; 28:11500-10
- J Neurosci, 2006; 26: 9794-804
- Hoffer A, Foster HD. Feel Better, Live Longer With Vitamin B-3: Nutrient Deficiency and Dependency. Kingston, ON, Canada: CCNM Press, 2007; Foster HD. What Really Causes
- Alzheimer’s Disease. Bloomington, IN: Trafford Publishing, 2004
- Int J Mol Sci. 2019 Feb; 20(4):974
- Clin Transl Med. 2016; 5:25
- Aging (Albany NY). 2015 Sep; 7(9):629-643
- Med Hypotheses. 2015 Mar;84(3):178-82
- Nutrients. 2018 Mar 22;10(4):387
- Science. 2017 Feb 17;355(6326):756-760
- Prostaglandins, 1989; 38:263-274; Mayo Clin Proc. 2003; 78:770-771
- Nutr. J., 2005; 4:3; Neurologist, 2001; 7:279- 286
- Dermatol Surg 2005 Jul; 31(7 Pt 2):860-5; discussion 865
- J Cosmet Dermatol 2004 Apr; 3(2):88-9