Jak wpływa na nas NAD+?
Starzeniu się naszego organizmu towarzyszy zauważalny wzrost zmęczenia i utrata motywacji. Zmęczenie, które odczuwamy, jest odzwierciedleniem upośledzenie funkcji komórkowych, kluczowych dla podtrzymania życia.
Substancją absolutnie niezbędną dla każdej komórki naszego ciała, jest NAD+, który m.in. umożliwia nie tylko wytworzenie, ale także wykorzystanie energii. Co ważne, NAD+ bierze również udział w regulacji ekspresji genów (czyli, obrazowo mówiąc, włączaniu i wyłączaniu genów), odpowiedzialnych za tempo starzenia się naszego organizmu.
Wraz ze obniżeniem poziomu NAD+, do którego dochodzi z wiekiem, upośledzeniu ulega funkcja mitochondriów, czyli organelli komórkowych, odpowiedzialnych za wytwarzanie energii.
To właśnie wyczerpanie mitochondriów uważa się obecnie za jeden najważniejszych czynników starzenia się. Badania nad NAD+ dowiodły, że substancja ta chroni komórki i pobudza procesy naprawcze DNA. Bierze udział w wytwarzaniu energii, zarówno z glukozy, jak i w sytuacji jej niedoboru z kwasów tłuszczowych, zmagazynowanych w tkance tłuszczowej, zatem jeżeli brakuje nam NAD+, mitochondria nie są w stanie wytwarzać odpowiedniej ilości energii, co jest bezpośrednio związane z przyspieszonym starzeniem.
NAD+ jest także niezbędnym kofaktorem kluczowych białek enzymatycznych, odpowiedzialnych za długość naszego życia, zwanych sirtuinami. NAD+ wywiera bezpośredni wpływ na aktywność sirtuin, zwłaszcza SIRT1 i SIRT 3, związanych z długowiecznością, i ich zdolność do regulowania ekspresji genów.
Badania nad właściwościami sirtuin cały czas trwają i zrozumienie ich działania pozwala nam coraz lepiej poznawać mechanizmy starzenia się organizmu i kontrolować je.
Aktywując sirtuiny, jesteśmy już w stanie przejąć kontrolę nad jednym z przełączników przeciwdziałających starzeniu się naszego organizmu.
Sirtuiny wyłączają bowiem niektóre geny promujące starzenie się, takie jak te zaangażowane w rozwój stanu zapalnego, syntezę i magazynowanie tłuszczu oraz w gospodarkę węglowodanową.
Badania dowiodły, że ograniczenie spożycia kalorii wydłuża życie wszystkich organizmów. Wgłębiając się w mechanizm takiego działania diety naukowcy odkryli, że deficyt kaloryczny zwiększa poziom NAD+, który następnie aktywuje sirtuiny przeciwdziałające starzeniu się naszego organizmu.
Jakie są konsekwencje niedoboru NAD+?
Niski poziom NAD+ ogranicza funkcje mitochondriów, które nie są w stanie wytwarzać odpowiedniej ilości cząsteczek ATP (w wysokoenergetycznych wiązaniach adenozynotrifosforanu, czyli ATP, magazynowana jest energia wytwarzana przez mitochondria) i prowadzi do zmniejszenia liczby tych organelli w komórce.
Ponadto brak jest regulatora włączania i wyłączania genów, zatem w organizmie przyspieszeniu ulegają procesy starzenia i trudno jest nam wyjść z tego błędnego koła.
Efekty te nakładają się na siebie, prowadząc do zaburzeń w homeostazie (stan zdrowej równowagi organizmu), które zwykle identyfikujemy jako zmiany, związane ze starzeniem się.
Jak zwiększyć poziom NAD+?
Zwiększając wewnątrzkomórkowe poziomy NAD+, można by zatem odwrócić związaną z wiekiem dysfunkcję mitochondriów. Jednym ze znanych sposobów osiągnięcia tego celu jest wspomniane już znaczne ograniczenie kalorii, które, jak udowodniły liczne badania, wydłuża życie niemalże wszystkich organizmów. Jednak większości z nas ograniczenie kalorii przysparza wiele trudności lub jest wręcz niemożliwe do wykonania. Tu z pomocą przyszli nam naukowcy, którzy odkryli, że pewna specyficzna forma witaminy B3 ulega w naszym organizmie przekształceniu do NAD+ – to rybozyd nikotynamidu. Przyjmując zatem suplementy, zawierające rybozyd nikotynamidu, możemy skutecznie podnosić poziom NAD+ w komórkach, hamować procesy starzenia się organizmu i odzyskać siły.
Co mówią nam o rybozydzie nikotynamidu badania?
W badaniach nad wpływem rybozydu nikotynamidu na długość życia naukowcy wykorzystali szczep drożdży, o którym wiadomo, że ma stosunkowo krótką średnią długość życia, wynoszącą około 8,3 pokolenia.
Kiedy drożdże potraktowano rybozydem nikotynamidu, średnia długość życia uległa niemalże podwojeniu, do 16,1 pokoleń. Prawidłowe funkcjonowanie mitochondriów jest kluczowym mechanizmem, zapewniającym przetrwanie organizmom oddychającym tlenem.
Mitochondria są miejscami intensywnej aktywności elektrycznej i chemicznej, mogą zatem łatwo ulec uszkodzeniu, co przyspiesza starzenie się tkanek, a co za tym idzie narządów i całych organizmów.
W modelu zwierzęcym, powszechnie stosowanym do badania modyfikacji długości życia, z wykorzystaniem glisty Caenorhabditis elegans udowodniono, że można wydłużyć ich życie nawet o 16%, jeżeli zostanie im podany rybozyd nikotynamidu.
Wykazano także, że to wydłużenie życia wynika z około 50% wzrostu zużycia tlenu przez mitochondria, będącego miarą wydajności mitochondriów.
Korzyści tych można się zatem spodziewać po suplementacji rybozydem nikotynamidu, która podnosi poziom NAD+ potrzebnego do wytwarzania energii przez mitochondria.
Prowadząc dodatkowe badania laboratoryjne, naukowcy odkryli, że suplementacja myszy rybozydem nikotynamidu zmniejsza nasilenie wielu niebezpiecznych objawów starzenia się organizmu.
Gryzonie miały więcej energii i lepszą wrażliwość na insulinę, suplementacja rybozydem nikotynamidu zwiększyła u nich także metabolizm energetyczny, chroniąc jednocześnie zwierzęta przed nieprawidłowościami metabolicznymi wywołanymi dietą wysokotłuszczową.
Wykazano także znaczący wzrost wytrzymałości i wydajności mięśni. Suplementowane zwierzęta straciły na wadze w wyniku intensywnego spalania kalorii, osiągały lepsze wyniki podczas ćwiczeń i lepiej kontrolowały poziom glukozy we krwi wyłącznie w wyniku zmian, indukowanych spożyciem rybozydu nikotynamidu.
U myszy doszło także do nasilenia termogenezy, czyli zwiększonej konwersji kalorii w ciepło. Szczegółowa analiza ujawniła także, że suplementacja rybozydem nikotynamidu spowodowała znaczny wzrost poziomu NAD+, co skutkowało aktywacją kluczowych enzymów wydłużających życie SIRT1 i SIRT3. Suplementacja rybozydem nikotynamidu poprawiła również liczebność i funkcje mitochondriów.
Poważnym problemem, wiązanym ze starzeniem się, jest demencja i pogorszenie funkcji poznawczych. Obiecujące w tym zakresie wyniki dają badania nad wykorzystaniem rybozydu nikotynamidu.
Wykazały one, że substancja ta chroni komórki nerwowe seniorów. Na potrzeby badania myszy zmodyfikowano w taki sposób, że rozwinęła się w nich choroba Alzheimera. Następnie podawano im rybozyd nikotynamidu począwszy od średniego wieku aż do starości.
U zwierząt, którym podano suplement, zaobserwowano znaczną poprawę funkcji poznawczych w trudnych testach laboratoryjnych, polegających na badaniu nowych obiektów.
Wykazano, że poprawa ta jest związana ze znacznym obniżeniem ilości płytek beta-amyloidowych w mózgu – to nieprawidłowe białka, które prowadzą do dysfunkcji neuronów w przebiegu choroby Alzheimera.
Stwierdzono, że mechanizmy, dzięki którym osiągnięto te efekty, obejmują znaczny wzrost poziomu NAD+ w mózgu (w wyniku suplementacji rybozydem nikotynamidu), a w konsekwencji aktywację enzymów biorących udział w wytwarzaniu energii komórkowej.
W podobnym badaniu wykazano, że rybozyd nikotynamidu opóźnia zwyrodnienie aksonów, czyli wypustek komórek nerwowych przenoszących impulsy na duże odległości.
Dowiedziono, że mechanizmem leżącym u podstaw tej korzyści jest 20-krotny wzrost aktywności enzymu przekształcającego rybozyd nikotynamidu do NAD+. Inne badania na komórkach ssaków wykazały, że przyjmowanie suplementów, zawierających rybozyd nikotynamidu, zwiększa stężenie NAD+ wewnątrz komórek nawet 2,7-krotnie i skutecznie uzupełnić niedobory tej substancji w naszym organizmie.
Copyright 2023. All rights reserved. Reprinted with exclusive permission of Life Extension ®
https://www.lifeextension.com/magazine/2014/11/the-youth-restoring-benefits-of-nad
- https://www.lifeextension.com/magazine/2014/11/the-youth-restoring-benefits-of-nad