Naukowcom potwierdzili, że dobrze znany ze swej istotnej roli w przemianach bioenergetycznych organizmu koenzym Q10 doskonale wnika do komórek przyzębia i stymuluje procesy naprawcze. Zwiększa także wytwarzanie i wykorzystanie energii w komórkach oraz słynie ze swojego wyjątkowo silnego działania antyoksydacyjnego – zwalczającego szkodliwe skutki działania wolnych rodników w organizmie.
Jego rola dla zdrowego funkcjonowania organizmu jest bardzo istotna i sprowadza się głównie do przeciwdziałania uszkodzeniom komórek organizmu. „Stres oksydacyjny” komórek nabłonka naczyń krwionośnych jest wskazywany jako istotny czynnik powodujący miażdżycę, a jak wykazano w licznych badaniach naukowych, niski poziom koenzymu Q10 w surowicy krwi jest z nim bezpośrednio związany.
Wiadomo jest, że występowanie chorób, takich jak: miażdżyca, paradontoza, niewydolność krążenia, choroba niedokrwienna serca, kardiomiopatia czy osłabienie wydolności fizycznej organizmu jest związane z niedoborem koenzymu Q10 w organizmie.
Zdolność organizmu do produkcji własnego koenzymu Q10 zmniejsza się wraz z wiekiem i po ukończeniu około 35. roku życia stopniowo przestaje być wystarczająca, dlatego osoby starsze są szczególnie narażone na choroby związane z niedoborem tej substancji.
Według ostatnich badań naukowych przedstawianych na kongresie naukowym Health Failure 2013, organizowanym przez Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne, przyjmowanie koenzymu Q10 redukuje o połowę ryzyko śmierci spowodowane niewydolnością serca.
Przez ostatnie 10 lat nie wynaleziono innego leku, który mógłby pochwalić się podobnymi rezultatami w leczeniu chorych na miażdżycę pacjentów, w związku z tym jest to lek zalecany do stosowania w każdej standardowej terapii chorych na schorzenia serca i naczyń krwionośnych, spowodowanych miażdżycą.
Leczenie koenzymem Q10, który jest naturalną i bezpieczną substancją, uzupełnia jego niedobory w organizmie związane z wiekiem lub stosowaniem innych leków, upośledzających jego endogenną (własną) produkcję.
Zastosowanie leczenia koenzymem Q10 przerywa wadliwy cykl metaboliczny, upośledzający dostęp mięśnia sercowego do odpowiedniej ilości energii, występujący u pacjentów zwłaszcza z niewydolnością serca.
Koenzym Q10 jest jedynym naturalnym antyoksydantem, który może być syntetyzowany przez organizm. Leki powszechnie stosowane w obniżaniu stężenia cholesterolu, u pacjentów zagrożonych miażdżycą, takie jak statyny, blokujące wytwarzanie w organizmie złego cholesterolu LDL, blokują również syntezę własnego, wytwarzanego przez organizm koenzymu Q10, co skutkuje dalszym obniżeniem jego stężenia w organizmie i związanymi z tym negatywnymi skutkami dla zdrowia.
Badania naukowe pokazują, że stosowanie koenzymu Q10 redukuje objawy chorobowe oraz poprawia funkcjonowanie i jakość życia pacjentów leczących się na choroby mogące mieć związek z niedoborem koenzymu Q10, zwłaszcza na te wynikające z miażdżycy.
Udowodniono też wpływ niskiego stężenia koenzymu Q10 w błonie śluzowej dziąseł na choroby przyzębia, a zwłaszcza na powstawanie paradontozy i krwawienia z dziąseł. Aby zapewnić sobie skuteczne działanie leków zawierających koenzym Q10 na leczenie paradontozy i innych chorób dziąseł należy wybierać zwłaszcza te leki, które uwalniają koenzym Q10 miejscowo – bezpośrednio na błonie śluzowej dziąseł – tam gdzie on jest najbardziej potrzebny.
Jak wspomniano wcześniej pacjenci z niedokrwienną chorobą serca, stosujący statyny mogą korzystać również z pozytywnego wpływu koenzymu Q10 w terapii.
Statyny obniżają syntezę koenzymu Q10 przez organizm, a jego niski poziom może upośledzać proces skutecznego utleniania frakcji złego cholesterolu LDL u takich pacjentów. W związku z tym stosowanie leczenia koenzymem Q10 u tych osób może przynieść znaczny, pozytywny wpływ na dotychczasową terapię.
Inne badania naukowe pokazują pozytywny wpływ, jaki może mieć przyjmowanie koenzymu Q10 na zapobieganie i leczenie pacjentów cierpiących na choroby nerwowo – degeneracyjne.
Również sportowcy chętnie przyjmują koenzym Q10, ponieważ udowodniono, że u osób przyjmujących koenzym Q10, zwiększa się krótkotrwała maksymalna wydolność mięśni, głównie dzięki usprawnieniu procesów energetycznych w mięśniach i zwiększenia stężenia nośnika energii – ATP oraz dzięki hamowaniu produkcji amoniaku z AMP w mięśniach.
Zapotrzebowanie na koenzym Q10 wzrasta naturalnie również u osób pracujących fizycznie w związku ze zwiększonymi potrzebami energetycznymi organizmu.
Koenzym Q10, dzięki swojemu ochronnemu działaniu na komórki organizmu oraz na serce, ma też szerokie zastosowanie u pacjentów leczonych chemioterapią z powodu choroby nowotworowej.
Koenzym Q10 znajduje się też w pokarmach, zwłaszcza w czerwonym mięsie, rybach i warzywach, ale jego ilości w pożywieniu są niewystarczające, aby mogły istotnie korzystnie wpłynąć na choroby serca i naczyń krwionośnych oraz dziąseł.
Suplementy diety z koenzymem Q10, powinny być stosowane z dużą dozą ostrożności. Zdarza się, że mają one niestandaryzowaną zawartość koenzymu Q10, a substancje pomocnicze użyte do ich produkcji mogą mieć negatywny wpływ na przyswajanie substancji czynnej. Bywa też i tak, że źródło pochodzenia koenzymu Q10 nie zawsze jest znane.
Dlatego, jeśli chce się mieć pewność, że farmaceutyk będzie skuteczny, najlepiej sięgnąć po leki, które mają koenzym Q10 w swoim składzie.
Są to preparaty przebadane i pewne, a ich produkcja odbywa się pod ścisłym nadzorem służb odpowiedzialnych za ich właściwy skład i jakość.
W razie wątpliwości przy wyborze odpowiedniego produktu, najlepiej zapytać lekarza o zalecany preparat, przed rozpoczęciem jego przyjmowania i kuracji.
Obecnie najlepszym preparatem na rynku leków, powszechnie dostępnym w aptekach jest Q10 D-ENTAL w postaci innowacyjnych tabletek do ssania, o przyjemnym cytrusowym smaku, zawierających oryginalny koenzym Q10 wytwarzany przez japońską firmę KANEKA.
Lek. med. H. Fortuniak